100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody w Starachowicach [ZDJĘCIA, VIDEO]

10649.nsmed

Starachowiczanie uczcili przed południem 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Była Msza święta w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych oraz przemówienia i składanie kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości przy ul. Konstytucji 3-go Maja. Był bieg na 1918 metrów oraz na 10 km, w którym w sumie wystartowało około 300 biegaczy. Wspólne śpiewanie hymnu przez wszystkich przybyłych.

Odczytana została rezolucja przyjęta przez radnych Rady Miejskiej, której treść przedstawiamy poniżej. 

W imieniu społeczności Miasta Starachowice uroczyście wspominamy dzień 11 listopada 1918 roku jako symboliczną datę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli.

W rocznicę tego wydarzenia w sposób szczególny czcimy pamięć wszystkich mieszkańców naszego miasta, którzy w okresie ostatnich stu lat poświęcali swoje zdrowie i życie za Ojczyznę. Wspominamy żołnierzy, partyzantów, harcerzy i wszystkich zaangażowanych w walkę zbrojną o wolność Rzeczypospolitej Polskiej. Z szacunkiem odnosimy się do przodków, którzy tworzyli zręby naszej lokalnej samorządności, przywracając polską państwowość. Dziękujemy starachowickim opozycjonistom i członkom ruchów społecznych, którzy bronili ludzkiej godności, obywatelskich praw i wolności oraz dążyli do przywrócenia pełnej samodzielności Rzeczypospolitej. Wdzięczni jesteśmy również wszystkim ludziom pracy oraz tym, którzy swoją codzienną aktywnością przyczyniali się do rozwoju Starachowic.

Ostatnie sto lat to czas znaczących wydarzeń z lokalnej historii: połączenie osady fabrycznej Starachowice i miasta Wierzbnik w jeden organizm miejski, intensywna urbanizacja i industrializacja, ostateczne wygaszenie kompleksu wielkopiecowego, powstanie Zakładów Starachowickich i produkcja samochodu ciężarowego „STAR”, wizyty najwyższych władz państwowych z osobami prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej na czele, odbudowa samorządności terytorialnej w 1990 r.

Ze Starachowic wywodzą się znani współcześnie artyści i ludzie kultury, sportowcy, naukowcy, przedsiębiorcy, politycy. W tym mieście swoich znajomych podczas prywatnych spotkań odwiedzał kardynał Karol Wojtyła, który później jako papież Jan Paweł II podczas pierwszej pielgrzymki do Polski poruszał się specjalnym pojazdem wyprodukowanym w starachowickiej Fabryce Samochodów Ciężarowych.

Dziękujemy Wszystkim, którzy swoją patriotyczną postawą, z miłości do Ojczyzny - zarówno w czasie wojny i jak i w czasie pokoju – przyczynili się do odzyskania wolności i jej doskonalenia dla pomyślności następnych pokoleń. Obiecujemy troszczyć się o wspólny dobrobyt naszej lokalnej społeczności, mając w pamięci słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego: „niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale bardzo kosztownym”.

Radni VII kadencji Rady Miejskiej w Starachowicach

ZDJĘCIA [kliknij] 

VIDEO [kliknij]

Dodane: 11.11.18 | Odsłony: 526 | komentarze (10)
Tagi:

Komentarze użytkowników

mieszkaniec | 2018-11-11 20:48:07 napisał(a):

Kompletna kompromitacja dla M.Materka i D. Krępy odbył się koncert, który miał tyko szyld 100 lecia odzyskania niepodległości, natomiast nic nie miał wspólnego ze śpiewaniem patriotycznch pieśni. Nawet nie odśpiewaliśmy na rozpoczęcie hymnu państwowego. Cała polska świętuje pod biało czerwonymi flagami, na sali ani jednej flagi. Koncert był przeglądem piosenek PRL-owskich. Potwierdza to śpiewnik, który wszystkim wręczono.

@ mieszkaniec | 2018-11-11 21:32:15 napisał(a):

Może maja ciągoty do PRL-u i poprzedniej epoki!

Jest super | 2018-11-12 11:30:22 napisał(a):

A na ulicy Piłsudskiego ani jednej flagi państwowej. Starostwo chyba zapomniało o tym ważnym elemencie.

Do mieszkaniec | 2018-11-12 20:20:28 napisał(a):

Koncert był piękny, pieśni nie tylko PRL-lowskie.
Hymn faktycznie powinien być, ale ponadto byłam mile zaskoczona.
PS. A pan wywiesił flagę?

Mieszkaniec mista | 2018-11-12 20:56:37 napisał(a):

Panie Prezydencie Materek. Zastanawia mnie dlaczego w naszym mieście było wywieszone tak mało flag państwowych w tak szczególnym dla Polaków dniu jak 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości? Dotyczy to nawet głównych ulic miasta. Przypominam Panu, że w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w Starachowicach dziwnym trafem po raz pierwszy od lat nie zawyły syreny. W przypadku, gdy nie są to Pana priorytety to proszę uwzględnić, że są w tym mieście ludzie którzy zwracają na takie rzeczy uwagę. Pozdrawiam

Matka ojca rodzica | 2018-11-12 21:40:50 napisał(a):

Nie wywiesił bo mu nie pozwoliła Róża Maria Barbara Gräfin von Thun und Hohenstein[

xxxx | 2018-11-12 21:50:43 napisał(a):

bo nie ma flag trzeba kupić flagi i uchwyty ale jajo będzie

Gość | 2018-11-13 07:05:20 napisał(a):

Może Robert zakazał wywieszac flag? Czy materek nie był bardziej zaangażowany w przyjazd biedronia niż w obchody Święta Niepodleglosci?

Klin | 2018-11-13 16:04:47 napisał(a):

Pan Materek raczej jest niechętny takim "faszystowskim" obchodom wszak to uczeń i były asystent Róży Marii Barbary Gräfin von Thun und Hohenstein

@do mieszkaniec | 2018-11-13 18:08:59 napisał(a):

Gratuluję Pani takiego samego jak organizatorzy skandalicznego poczucia patriotyzmu. Jedyny utwór Marsz pierwszej brygady zprofanowany przez szarpidruta na piszczącej gitarze. To cały patriotyczny wydzwięk tego wieczora. Jak takie anty patrityczne przedsięwzięcie mogło się podobać trzeba było zaprosić WIARUSÓW z prawdziwie patriotycznymi Polskimi pieśniami. A biało czerwoną flagę wywiesiłem na 3 dni przed świętem.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl




Ostatnie komentarze w serwisie