11 milionów dla Starachowic oraz 2,5 miliona złotych dla powiatu. Na co zostanie wydane rządowe wsparcie finansowe?

13384.nsmed

Zgodnie z Uchwałą Rady Ministrów w sprawie wsparcia na realizację zadań inwestycyjnych przez jednostki samorządu terytorialnego, do 10.08.2020 r. jednostki te mogą składać wnioski o przydział środków finansowych. Środki przekazane przez rząd będą mogły być wykorzystane na inwestycje, m.in.  remonty szkół i przedszkoli, inwestycje w wodociągi i kanalizację, budowę żłobków, drogi – a także inne niezbędne lokalnie działania.

Wedle wyszukiwarki Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych gmina Starachowice będzie mogła uzyskać wsparcie w wysokości ponad 11 milionów złotych, natomiast powiat starachowicki będzie mógł otrzymać prawie 2,5 miliona złotych.

Jakie inwestycje nasze samorządy zgłoszą o wsparcie do funduszu?

Gmina Starachowice

- Samorządy mocno utraciły wpływy, nie tylko z podatków takich, jak PIT, ale także z różnego rodzaju opłat lokalnych, dzięki którym były finansowane do tej pory inwestycje. Te inwestycje w wielu samorządach były zagrożone na skutek tego, że przychody do budżetu są mniejsze. Dzięki środkom, które będzie można pozyskać z funduszu, będziemy mogli zrealizować inwestycje, które były planowane i na które mogłoby zabraknąć środków. Będę proponował radnym Rady Miejskiej, aby środki te przeznaczyć na te inwestycje, które za chwilę będziemy realizować, na które potrzebujemy wkładów własnych, tj. m.in. zagospodarowanie otoczenia zbiornika Lubianka, zagospodarowanie terenów przy Parku Kultury (byłe SCK - przypis red.) oraz inne projekty, które będą służyły lokalnej społeczności - powiedział prezydent miasta Marek Materek i dodał, że dziękuje za wsparcie dla gminy. - Będzie to drugie najwyższe dofinansowanie w województwie świętokrzyskim na ponad 100 gmin. Wystąpimy o nie jeszcze w tym tygodniu - poinformował włodarz miasta.  

Powiat starachowicki 

- Wspólnie z Zarządem Powiatu analizujemy aktualne potrzeby samorządu, ponieważ dopiero teraz ukazała się prawna podstawa do tego, aby ubiegać się o pieniądze z Funduszu Inicjatyw Samorządowych. Nabór potrwa do 10 sierpnia. Mamy więc czas na podjęcie decyzji w sprawie inwestycji, które będziemy chcieli zrealizować w ramach tych środków. Powiadomimy o niej opinię publiczną. Na pewno jest to cenny i ważny instrument wsparcia dla samorządów, z którego skorzystamy - informuje starosta starachowicki Piotr Babicki. 

Fot. FB Wiatroovy

Dodane: 30.07.20

Komentarze użytkowników

miasto nad kamienną | 2020-07-30 07:41:06 napisał(a):

Witam,ciekawe czy nasz włodarz głosował na PAD.Dla zapominalskich...to PAD ogłosił w czasie kampanii utworzenie Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

@ | 2020-07-30 07:52:02 napisał(a):

Mówisz o tych tekturowych czekach na które pieniądze znalazły się dopiero po dwóch tygodniach po wyborach ? PAD dał to z własnej kieszeni czy z mojej kieszeni ?
Głosowałem na Hołownie, później na Trzaskowskiego. Pobieram 500+.

śmieci | 2020-07-30 08:31:33 napisał(a):

Wygląda na to , że do wywozu śmieci trzeba będzie dopłacić 7 milionów zł a my mówimy o otoczeniu SCK i Lubianki ...

Marian | 2020-07-30 08:55:01 napisał(a):

Cale te fundusze rzadowe np. Fundusz drog lokalnych, polegaja na zabraniu srodkow wszystkim samorzadom i przydzielaniu potem tylko wybranym, jest to zwykla korupcja polityczna. Jesli ktoś mysli ze to sa jakies dodatkowo srodki, to jest mega naiwny. Deficyt rosnie, scenariusz grecki coraz blizej.

Brawo Marian | 2020-07-30 10:34:56 napisał(a):

Nie brać, nie brać tych pisowskich srebrników i ogłosić niepodległość Starachowic z dożywotnim wezyrem Markiem Materkiem.

gość | 2020-07-30 10:36:05 napisał(a):

Za śmieci to zapłacimy niestety my.Kiedy będzie jakiś komentarz po wczorajszym otwarciu ofert ?

gość | 2020-07-30 11:13:23 napisał(a):

A co z 36 milionowym kredytem po otwarciu ofert,jest może już umowa ?

Gość | 2020-07-30 12:33:21 napisał(a):

Bernatowicz zaoszczędził prawie 2 miliony aneksujac umowy. No to teraz niech Materek się wykaże. Czekamy...

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie