3 hektary lasu nad Lubianką do wycięcia. Winny kornik ostrozębny

10308.nsmed

Od początku roku 2018 w lasach Nadleśnictwa Skarżysko obserwuje się wzmożoną aktywność groźnego chrząszcza - kornika ostrozębnego.  Zagrożenie związane z wysoką liczebnością tych małych owadów niewątpliwie jest związane z osłabieniem drzew sosnowych wynikającym z ekstremalnych warunków pogodowych - susze w ostatnich latach oraz obniżenie poziomu wód gruntowych. Osłabione tymi czynnikami drzewa są doskonałym obiektem ataku dla tego szkodnika.

Nadleśnictwo zmuszone jest do przedwczesnego wyrębu prawie 3 ha lasu w okolicach zalewu Lubianka. 

Kornik ostrozębny to bardzo groźny szkodnik sosny. Zasiedla starsze drzewa, głównie wyższe partie koron, drążąc chodniki pod cienką korą. Rozpoczyna swą aktywność na wiosnę - wgryza się pod korę żywych sosen. Pierwszymi objawami występowania kornika są szarzejące, a następnie rudziejące igły sosny, oraz spękana i odstająca kora  z otworami wylotowymi. Z uwagi na to, że kornik ten zasiedla na pozór zdrowe drzewa, sprawia trudność z wczesnym rozpoznaniem (nie wysypuje trocinek na zewnątrz, tylko ubija je w chodnikach), przez co staje się jednym z najgroźniejszych szkodników sosny. Proces zamierania drzew jest niezwykle intensywny i dynamiczny - zaatakowane drzewo zamiera w ciągu 2-4 miesięcy.

Skuteczne zapobieganie i ochrona przed kornikiem ostrozębnym polega na bieżącym wyszukiwaniu i usuwaniu drzew zasiedlonych, oraz paleniu wierzchołków i gałęzi. Drzewa wyznacza się na podstawie wyglądu - igliwie szarzeje, później rudzieje i ta zmiana jest jeszcze mało widoczna. W dalszej fazie pojawiają się pojedyncze gałęzie z rudym igliwiem, następnie rudzieje wierzchołkowa część korony, aż w końcu ruda staje się cała korona drzewa.

Problem zamierania drzew z powodu żeru kornika ostrozębnego szczególnie uwidocznił się w lasach otaczających zalew Lubianka.

W celu zatrzymania rozmnażania się szkodnika konieczne jest pilne usuniecie prawie 3 hektarów lasu z zaatakowanymi sosnami. Tylko szybkie wycięcie drzew oraz spalenie wierzchołków i gałęzi pozwoli zatrzymać „marsz” kornika w głębsze fragmenty lasu. 

Zaniechanie tych działań doprowadzi do masowego rozmnażania tych owadów i w konsekwencji rozprzestrzeniania się na kolejne obszary lasów. Powierzchnia ta była lustrowana przez ekspertów - pracowników Zespołu Ochrony Lasu w Radomiu, którzy potwierdzili konieczność niezwłocznego usunięcia zarażonych drzew. 

Na powierzchni po wyciętym fragmencie lasu zostaną niezwłocznie wprowadzone nowe nasadzenia drzew – las będzie odnowiony.

Gradacyjny pojaw szkodników dotyczy wielu nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Tylko w tym roku usunięto już kilkadziesiąt tysięcy m3 drewna zaatakowanego przez kornika ostrozębnego.

We wtorek 21 sierpnia br. w tej sprawie zorganizowana zostanie konferencja prasowa na terenie Leśnictwa Wanacja w Starachowicach. Zebranie uczestników konferencji odbędzie się przy leśniczówce Leśnictwa Wanacja, po czym nastąpi przejazd uczestników na teren leśny (ok. 1,3km) w okolice zalewu Lubianka.

Fot:

Żerowiska kornika ostrozębnego 

Korniki ostrozębne w powiększeniu 

Zamierające drzewa zaatakowane przez korniki ostrozębne (Zespół Ochrony Lasu w Radomiu)

Informacja nadesłana: Nadleśnictwo Skarżysko

Dodane: 17.08.18 | Odsłony: 1532
Tagi:

Komentarze użytkowników

toja | 2018-08-17 15:54:14 napisał(a):

Szyszko tu był ??

xyz | 2018-08-17 17:31:11 napisał(a):

Ten kornik atakuje same puszcze i parki krajobrazowe. Ciekawe stworzenie.

Mari | 2018-08-17 21:48:53 napisał(a):

Lewaki z Unii nie pozwolą!

M | 2018-08-18 08:14:08 napisał(a):

No i gdzie obrońcy puszczy Białowieskiej teraz to wolno ciąć gdzie Schetyna

xxx | 2018-08-18 09:43:08 napisał(a):

No to po Lubiabce harceże niech się przeniosą nad staw na Pasterniku jak za dawnych lat.

gość | 2018-08-18 14:57:26 napisał(a):

Jest XXI wiek, czy naprawdę jedyną metodą walki z tym szkodnikiem jest wycinka? Może należy przyjrzeć się metodom "uprawy" lasu, zmodyfikować je skoro klimat się zmienił lub zacząć stosować opryski/szczepionki. Wyciąć jest najłatwiej.

Gość | 2018-08-18 15:02:42 napisał(a):

https://www.money.pl/galerie/artykul/zamek-w-puszczy-noteckiej-najbogatsi-polscy,48,0,2411056.html

Hmm.... | 2018-08-19 10:51:18 napisał(a):

"susze w ostatnich latach oraz obniżenie poziomu wód gruntowych" - przecież Lasy Państwowe od dziesięcioleci osuszają lasy (melioracja terenów podmokłych)... więc skąd zdziwienie?

Robin hot | 2018-08-19 19:30:43 napisał(a):

To wszystko blaga kornika można chemicznie zwalczać kiedyś tak robiono i było ok. Idzcie do lasu jak są one rąbane to gospodarka rabunkowa nawet niemcy tak lasu nie cieli. Ale kase trzeba zdobyć na fanaberie PIS

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie