50 czy 100 tysięcy złotych? Ile będzie kosztowało wrześniowe referendum?

11639.nsmed

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie, które zebrało 5 tysięcy podpisów starachowiczan pod listami poparcia dla organizacji w Starachowicach referendum w sprawie planów budowy Instalacji Odzysku Energii, potocznie nazywanej „spalarnią śmieci”, policzyło koszty organizacji referendum. Ich zdaniem z gminnej kasy nie zostanie wydane 100 tysięcy złotych, jak mówił prezydent Marek Materek, a nieco ponad 50 tysięcy złotych.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w czwartek 8 sierpnia br. na starachowickim Rynku padły publiczne pytania do prezydenta miasta Marka Materka w sprawie kosztów przeprowadzenia tego referendum. 

Publiczne pytanie do prezydenta miasta Starachowice w sprawie kosztów przeprowadzenie referendum lokalnego  nt planowanej inwestycji budowy w Starachowicach Instalacji Odzysku Energii tzw. „spalarni odpadów”. Odczytała je Anna Drobniak – członkini stowarzyszenia. 

W zawiązku z Pańską  publiczną odpowiedzią (przyp.  w dniu 25 lipca 2019r. na sesji rady miejskiej), że koszty referendum lokalnego wyniosą ok. 100 tys. zł, Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie,  składa następujące pytanie.

Prosimy o podanie w rozbiciu na poszczególne kategorie kosztów w układzie rodzajowym na jakich szacunkach Pan Prezydent oparł koszty przeprowadzenia referendum podając kwotę  ok. 100 tys. zł 

Ponadto prosimy o informację, czy powołany zarządzeniem nr 376/2019  prezydenta Starachowic zespół ds. referendum składający się z aż 21 pracowników Urzędu Miejskiego w Starachowicach, będzie pobierał środki finansowe z tzw. wydatków referendalnych ( np. zlecenie)? Jeśli tak, prosimy o podanie wysokości  dla tych czynności zlecających i czy będą one wykonywane w godzinach pracy urzędu ,czy po godzinach pracy urzędu?

Oczywiście mamy też na względzie, że zgodnie z tym co mówił  Pan Prezydent kampania referendalna posłuży do promocji instalacji odzysku energii tzw. ,,spalarni odpadów” wśród mieszkańców Starachowic. Wówczas  partycypację w jej przeprowadzeniu zarówno w wymiarze finansowym, rzeczowym ewentualnie  osobowym może ponieść zasobna gminna spółka Zakład Energetyki Cieplnej(ZEC). Powodów jest wiele, choćby ostatnie wydatkowanie  ok. 70 tys. zł  z  kasy ZEC na opracowanie rozkładu jazdy komunikacji miejskiej, który nie wejdzie w życie, a pieniędzy nikt nie zwróci.

Według naszej skromnej wiedzy, koszt referendum wyniesie  nieco powyżej  50 tys. zł, mając na względzie główne kategorie  kosztów w układzie rodzajowym  przewidziane  w referendach lokalnych( koszt diet dla członków obwodowych komisji oraz miejskiej komisji wyborczej,  wykonanie  kart wyborczych, wydruk  spisów wyborczych, doposażenie lokali wyborczych).

Dodane: 09.08.19
Tagi:

Komentarze użytkowników

betonoza | 2019-08-09 09:15:28 napisał(a):

Kolejny przykład marnowania pieniędzy widać beztroskę włodarza park 12. 5 miliona pseudo zieleń 6.5 miliona Staffa 2.2 miliona, napis STA, rozkład MZK, jaja, betonoza, niszczenie zieleni drzew i tak się beztrosko marnuje publiczne pieniądze, tak trzymaać!!!!!!!!!.

Obywatelka | 2019-08-09 09:53:32 napisał(a):

A to , że ptoki wszędzie ćwierkają, że Polska jest największym składowiskiem śmieci w całej Europie to nic? Jeszcze mało? Zróbcie porządek lepiej na Lubiance!!! Gdzie są ci co tach ochoczo przed wyborami robili focie z worami śmieci?

Klin | 2019-08-09 12:20:32 napisał(a):

13 października są wybory w Polsce. Dlaczego nie można w Starachowicach dołączyć do wyborów kartek referendalnych?. Koszt zamknąłby by się w wydrukowaniu kartek z pytaniami maks. 2-3 tys. złotych.

Patrzący z boku @ Klin | 2019-08-09 12:27:58 napisał(a):

Niestety takie jest prawo, ze nie można łączć referendum z wyborami, a szkoda, bo możnaby upiec dwie pieczenie na jednym ogniu :)

Głupie pytania | 2019-08-09 12:47:58 napisał(a):

Większość kosztów nie jest związana z pracą w ramach obowiązków służbowych pracowników UM. Trzeba było najpierw zapytać o koszty a potem wnioskować o referendum , które jest sztuką dla sztuki. Mam nadzieje , że fiasko tego pomysłu ostatecznie pogrzebie działalność tego gremium...

do przedmówcy | 2019-08-09 12:55:23 napisał(a):

To" gremium" dopiero zaczyna walkę o normalność w mieście zarządzanym przez niedouczonego manipulanta!

gość | 2019-08-09 18:11:59 napisał(a):

To podstawa demokracji samorządowej,niech kosztuje, taka jest idea ustawodawcy.Inwestycja za ok. 100 mln ,bardzo dyskusyjna,więc wypowiedzmy się. To chyba jednak nie ostatnie referendum w tej kadencji.

sts | 2019-08-10 08:50:37 napisał(a):

O jakiej demokracji mówicie referendum na kilka tematów ważnych w mieście to by ludzi zainteresowało i może by poszli. Natomiast po stwierdzeniu przez Materka, że niezależnie od wyniku będzie dla niego nie wiążące to przecież wiadomo, że ludzie oleją i tak z góry przegraną sprawę i zmarnuje kolejne pieniądza zamiast posprzątać ulice.

Me | 2019-08-10 09:37:34 napisał(a):

A ile bedzie kosztowac wydrukowanie 21 tys informatorów i ich kolportaz po Starachowicach ?

Mieszkanka | 2019-08-11 07:53:05 napisał(a):

To, co dziś mówi Materek nie jest wiążące dla nas mieszkańców tego miasta. Jak widać zmienia zdanie jak wiatr zawieje. Nie wiem, jaki może być cel, żeby za wszelką cenę zniszczyć to miasto. Spalarnia nie pomoże w rozwoju ekonomicznym miasta, lecz pogrąży go w całości. Oni zgarną kasę i wyjadą stąd, a Wy zostaniecie w syfie do końca życia. Ciepła też nie da mieszkańcom, zaznaczył to w wypowiedzi Profesor Wielgosiński. Spalarnie takie nie pracują cały czas, ale ok 180 dni w roku. Dalej muszą funkcjonować kotłownie miejskie, by mieszkańcy mieli ciepłą wodę. Materkowi nie zależy i nigdy nie zależało na tym mieście. Za cztery lata zakończy kadencję i szukaj wiatru w polu. Poczytajcie trochę o tych spalarniach. Zobaczcie jakie są koszty takiej inwestycji. Bez udziału inwesora prywatnego nie ma szans na zdobycie ok. 600 mln złotych. Będziemy pierwszym tak małym miastem na świecie, w którym jest spalarnia. Dlaczego w żadnym mieście w Polsce nie ma spalarni? Są usytuowane poza granicami miast. To znaczy, że tam mieszkają głupcy, a tu mądrale, czy odwrotnie?

gosc jegomosc... | 2019-08-11 08:48:24 napisał(a):

szkoda wam 100 tys zlotych na referendum ale nie szkoda 2mln zlotych wyrzuconych w bloto za napis ktory wyglada jak wyryty w skale przez ludzi pierwotnych

Obywatelka | 2019-08-11 08:52:01 napisał(a):

100% racji. Jestem mieszkanką tego miasta i wiadomo nie od dziś, że nic nie trwa wiecznie, więc również swoją opinię przychylam do jw. Jak już mamona nie pozwola myśleć to może spróbujcie pomyśleć o zdrowiu ludzi starszych i najmłodszych. To ich stan zdrowia w dużej mierze zależy od was decydentów. MyŚLCIE!!!

Me | 2019-08-11 09:06:15 napisał(a):

Do mieszkanka
Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów
31-981 Kraków, ul. Jerzego Giedroycia 23
ITPOK w Poznaniu
Energetyczna 5
61-016 Poznań

Adres wskazuje że są w mieście

Cd | 2019-08-11 10:18:53 napisał(a):

Nie od dziś wiadomo, że Polska jest potentatem w skupowaniu odpadów. Mega super biznes. Problem zaczyna się pojawiać gdy coś z tym dziadostwem trzeba zrobić! I tu pojawiają się mega pożary.Np. Ostatnio mieliśmy ogromny pożar na Bugaju gdzie mieszkańcy Wąchocka skutki tego najbardziej idczuli. Ale to już było. Teraz czas ba działania długofalowe dopóki przepisy jeszcze tego wyraźnie nie zabroniają. Zysk gwarantowany. Recykling kosztuje ogromne pieniądze. A zdrowie mieszkańców to min. w myśl zasady żyj krótko i wygodnie. Czy warto?

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie