Adam Buchelt: Dlaczego „Wrażliwi Społecznie” oraz inni chcą zafundować starachowiczanom droższe ciepło?

11341.nsmed

Stowarzyszenie „Wrażliwi Społecznie” rozpoczęło kampanię przeciwko planowanej spalarni śmieci i chce doprowadzić do miejskiego referendum w tej sprawie. Mnie, jako emerytowanego inżyniera chemika z ponad czterdziestoletnim doświadczeniem zawodowym, który w tym okresie zajmował się przez kilka lat wymianą ciepła, zastanawia, czemu ma służyć ta „KAMPANIA”???

Trzy lata temu, kiedy po raz pierwszy pojawił się temat Instalacji Przekształcania Odpadów w Starachowicach i kandydujący do wyborów samorządowych różni lokalni politycy budowali na sprzeciwie przeciwko niej swoją kampanię wyborczą napisałem do lokalnej prasy artykuł pt. „Dlaczego Starachowice chcą mieć droższe ciepło??”, w którym uzasadniałem celowość tej inwestycji. Działające już kilka lat w 6 miastach w Polsce spalarnie ITPOK tak funkcjonują, że mieszkający w ich sąsiedztwie ludzie w żaden sposób nie doświadczają żadnych negatywnych skutków ich działania.

Proponowana do wdrożenia w naszym mieście spalarnia śmieci typu ITPOK będzie miała szacunkowy koszt wyprodukowania jednostki ciepła w niej znacznie niższy niż w tych,  stawianych przeważnie od zera w największych miastach Polski. Ze spalenia 1 Mg odpadów komunalnych można odzyskać ok. 400 kWh energii elektrycznej oraz 6,6 GJ energii cieplnej.  Ponadto może też produkować prąd. Zresztą czy w Niemczech, Austrii czy Szwajcarii stawiano by takie instalacje w centrach miast, gdyby nie było gwarancji, że nie będą ludziom szkodzić – w Europie trzy lata temu było ponad 500 instalacji typu IPOK. W Polsce, w Warszawie tego typu „spalania śmieci” już funkcjonuje kilka ładnych lat.  

A teraz, co kryje się za słowem ITPOK? To Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych – specjalnie przygotowanych różnego rodzaju odpadów pozwalających w procesie spalania na uzyskiwanie ściśle określonej ilości ciepła z jednego ich kilograma oraz odpowiednio przygotowanych. To „paliwo” to w większości odpowiednio przygotowane i wysuszone odpady, które są trochę tańsze niż stosowany w naszej starachowickiej ciepłowni węgiel i dają nieco więcej ciepła od niego.

Instalacja odpylająca w tej technologii spalania segregowanych śmieci odpadowych jest po pierwsze sterowana automatycznie, a po drugie musi być tak rozbudowana, aby pochłaniać praktycznie wszystko, co nie jest dozwolone w Unii Europejskiej. Jak jakiś parametr w spalinach zostanie przekroczony to instalacja jest automatycznie wyłączana?!. Dlatego po moich doświadczeniach produkcyjnych na jeszcze innych instalacjach odpylających nie obawiam się, że mieszkający w pobliżu ludzie będą ją czuć. Ponadto wymogi stawiane tym instalacjom odpylającym są dużo surowsze niż aktualnie pracującym ciepłowniom na węglu. Tym bardziej, że jest to własność miasta i na jej pracę mogą mieszkańcy wpływać domagając się od władz miasta konkretnych działań naprawczych, natomiast nie mieli na to wpływu, że prywatni właściciele innych starachowickich trucicieli, takich jak Constar czy drukarnia, którzy nie chcieli pododawać po kilkaset tysięcy złotych na dezodoryzację wydzielanych przez nich „zapachów”. 

Satel Starachowice Reklama

Często obawy zamieszkujących w sąsiedztwie spalarni wiążą się z ewentualnym oddziaływaniem emisji zanieczyszczeń wprowadzanych poprzez komin do atmosfery – znanym z efektów palenia w domowych piecach najtańszym opałem. W tym miejscu trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czym różnią się spaliny z pieca domowego, elektrociepłowni węglowej czy spalarni odpadów. Podstawowa różnica polega na stężeniach zanieczyszczeń w tych spalinach. Stężenia te dla spalarni odpadów są normowane na bardzo niskim poziomie, dla elektrociepłowni czy kotłowni normowane są znacznie łagodniej, zaś dla pieców domowych nienormowane są wcale!!!. 

Przykładowo dopuszczalne stężenie pyłu w spalinach ze spalarni odpadów wynosi – 10 mg/m3, dla nowoczesnej elektrowni – 30 mg/m3, zaś dla starej kotłowni osiedlowej 700 mg/m3 (70 razy więcej niż dla spalarni!!). Podobnie wygląda sytuacja dla dwutlenku siarki: dla spalarni wartość dopuszczalna wynosi 50 mg/m3, dla elektrowni – 200 mg/m3, zaś dla kotłowni – 1500 mg/m3 (30 razy więcej niż dla spalarni!!).

Dla mnie, jako inżyniera praktyka z ponad czterdziestoletnim doświadczeniem produkcyjnym w wielu zakładach chemicznych liczą się realne fakty, a nie lęki oparte na skutkach palenia najuboższych mieszkańców domków jednorodzinnych palących najtańszym węglem i „CZYM SIĘ DA”, aby zaoszczędzić by móc, za co kupić podstawowe produkty do życia. Nie raz widzimy czarny, gęsty dym wydobywający się zimową porą z kominów domków jednorodzinnych, szczególnie dotkliwie odczuwalny w tych okresach, kiedy ciśnienie atmosferyczne spada i spaliny z tych pieców zamiast iść do góry snują się po ziemi, – bo takie są prawa fizyki. I praktycznie wszystkim niezorientowanym „spalarnia śmieci” kojarzy się właśnie z „tym”!!

Ponadto, w 2006 roku, kiedy miasto likwidowało lokalne kotłownie, moja wspólnota zdecydowała, że jako jedna z pierwszych w mieście, rezygnuje z miejskiego ciepła instalując dwufunkcyjne piece gazowe w każdym z mieszkań. Ówczesny zarząd ZEC-u pomimo tego, bojąc się, że inne wspólnoty pójdą naszym śladem doprowadził do naszego bloku instalację CO, która do dzisiaj stoi nieczynna, co najwyżej topiąc śnieg, kiedy on spadnie.  Do dzisiaj płacę około połowy tego, co mieszkańcy w blokach zasilanych ciepłem miejskim, a w najlepszym roku, kiedy pracowaliśmy wszyscy za ogrzewanie tego typu piecem mieszkania o kubaturze ok. 250m3 płaciłem 82zł/m-c. 

Jeżeli jesteście naprawdę wrażliwi społecznie, to bardzo chętnie wam zaprezentuje jak to działa, tak samo jak wszystkim innym, którzy się boją tzw. spalarni śmieci. Ponadto możecie sami sprawdzić jak to działa – wystarczy w internecie wrzucić www.itpok.pl. Jeżeli jesteście naprawdę wrażliwi społecznie, to zwróćcie się do prezydenta miasta, który będzie inwestorem tej inwestycji, aby wam udowodnił, że ona nie będzie szkodzić mieszkańców – niech wam i wszystkim mieszkańcom, obawiającym się jej negatywnych skutków, zorganizuje wyjazd do tych spalarni w Polsce, które działają, aby was i innych bojących się „tej spalarni” przekonać, że władze miasta naprawdę wiedzą, co robią.

Jeżeli jednak będziecie dalej dążyć do referendum w tej sprawie to udowodnicie, że wrażliwi społecznie jesteście tylko z nazwy, a naprawdę zależy wam tylko na tym, aby zaistnieć, opierając się na ludzkich lękach.

Adam Buchelt / Stowarzyszenie Spółdzielców I Wspólnot Mieszkaniowych

Informacja nadesłana 

ARCHIWUM ARTYKUŁÓW [kliknij]

Dodane: 28.05.19 | Odsłony: 1001
Tagi:

Komentarze użytkowników

Mieszkaniec | 2019-05-28 07:45:05 napisał(a):

Dlaczego „Wrażliwi Społecznie” oraz inni chcą zafundować starachowiczanom droższe ciepło?
-odważna teza, nie mająca żadnego uzasadnienia w tym wywodzie Pana Adama.

Iga | 2019-05-28 09:10:11 napisał(a):

Świat idzie do przodu że tak powiem w latach piędziesiątych protestowali przeciwko elektryfikacji kraju teraz świat idzie dalej a tu zabobony i czary
To jest postęp a węgiel się kończy świąd cywilizowany i społecznie wrażliwy odchodzi od węgla

Mieszkanka | 2019-05-28 09:26:12 napisał(a):

Wrażliwi Społecznie nikomu nie obrzydzają koncepcji spalarni, proponują jedynie, aby mieszkańcy skorzystali z przysługującego im prawa osobistej wypowiedzi w referendum lokalnym. Tak ważna sprawa jak budowa spalarni jest świetną okazją do skorzystania z tej najwyższej formy demokracji bezpośredniej.

kola | 2019-05-28 09:37:03 napisał(a):

a dlaczego przedstawiciele Stowarzyszenia Spółdzielców I Wspólnot Mieszkaniowych i inni chcą truć mieszkańców Starachowic?? Może czas na ekologię - np. panele grzewcze na blokach !!!!

obserwator | 2019-05-28 09:38:45 napisał(a):

Pan Buchelt nawiązuje w swojej wypowiedzi do czarnego trującego dymu z prywatnych kominów, sugerując w ten sposób, że po uruchomieniu spalarni tego dymu już nie będzie. To jest ordynarna, bezczelna manipulacja, ten dym nie zniknie, gdyż spalarnia będzie obsługiwać wyłącznie dotychczasowych odbiorcóaw, a prywatne kominy będą dalej truć bez żadnych ograniczeń. Gdyby miasto postanowiło doprowadzić sieć c.o. do chociaż części prywatnych posesji, to byłaby całkiem inna rozmowa. A tak, to zaryzykujemy budując spalarnię za wielką kasę, aby wyłącznie mieszkańcom bloków rzekomo obniżyć koszty ogrzewania. Niech wszyscy zarządcy postąpią jak pan Buchelt i zrobią sobie w blokach ogrzewanie gazowe, a nie żerują na budżecie gminy, dla wyłącznie własnych korzyści. Panie Buchelt proszę przedstawić szczegółową kalkulację kosztu ciepła z planowanej spalarni, z uwzględnieniem oczywiście olbrzymich nakładów na to przedsięwzięcie.

Piotr | 2019-05-28 09:42:47 napisał(a):

W takiej sprawie by móc świadomie się wypowiadać trzeba mieć dużą wiedzę. Bez tej wiedzy to jakby głosować miała rodzina nad sposobem leczenia pacjenta i jakie lekarz ma stosować rozwiązania przy operacji. Właśnie dla tego nie było referendum ani w Poznaniu, Krakowie, Rzeszowie itp. Referendum nie wyjdzie z powodu frekwencji a cała sprawa to czyjeś nie wiem czy zdrowe ambicje i tyle w temacie

do pana Adama - autora kłamstw | 2019-05-28 09:43:39 napisał(a):

Panie Adamie
na listy inicjatywy dotyczacej referendum wpisują się wszyscy ci którzy są "ZA" jak i "PRZECIW" budowie tego cuda techniki. Nie robimy selekcji wsrod Mieszkańców. Szanujemy każdego decyzję. Jedynie uświadammiamy ich o istocie referendum czyli prosimy aby nie oddawali swojej decyzji w ręce władzy skoro mają prawo dokonać sami wyboru w referendum.

Prosze liczyć się z konsekwencjami za kłamstwa jakie Pan rozpowszechnił o Stowarzyszeniu i naraził nasze dobre imię.

Czarny | 2019-05-28 09:47:13 napisał(a):

Już to widzę jak jakieś parametry zostaną przekroczone to zamykają spalarnie. Tak to może jest w Niemczech a tu jest Polska i zawsze będzie kombinowanie i trucie ludzi.

do iga | 2019-05-28 09:58:08 napisał(a):

Masz bardzo ładne imię ale kompletnie się z tobą nie zgadzam.To nie jest żaden postęp-tylko
prymitywne wbijanie do naszych głów kłamstw.Pan Buchelt mówił o piecu gazowym w swoim bloku a nie o piecu w którym są spalane odpady i śmieci
i to jest ta subtelna różnica.

do Piotr | 2019-05-28 10:01:43 napisał(a):

Jak zostaną zebrane podpisy, to referendum musi być zorganizowane i wtedy, mam nadzieję władza lokalna, poprzez wyczerpujące informacje uświadomi mieszkańców co zamierza budować. A frekwencja, to już nasza sprawa, czy chcemy decydować o ważnych dla nas sprawach, czy nam wszystko zwisa.

Marcin | 2019-05-28 10:30:27 napisał(a):

"...to bardzo chętnie wam zaprezentuje jak to działa, tak samo jak wszystkim innym, którzy się boją tzw. spalarni śmieci."
Co nam waść zaprezentujesz jak Pan o tym nie masz zielonego pojęcia . Wypisujesz jakieś bzdury , które nie trzymają się kupy i chcesz tym przekonać do swoich racji . A to że pisze Pan że ma 40 letnie doświadczenie inżyniera nic nie znaczy , bo na podstawie tego co Pan napisał to raczej jest staż 40 lat pracy a nie 40 lat doświadczenia. Zresztą na naukę nigdy za późno .... DO KSIĄŻEK !!!

Inni | 2019-05-28 10:34:34 napisał(a):

Panie Buchelt jak Pan jest takim fachowcem za jakiego ciągle się podaje, to proszę opisać jak się oszczędza na różnych inwestycjach. I nie pisze o procesach chemicznych tylko bezwzględnej uczciwości tzw nadzoru inwestorskiego. Wiemy wszyscy o co chodzi i tyle w temacie. P. S. proszę się pochwalić o co kaman z Greenpeace, niech się wszyscy pismieją. :) Tak z innej beczki, jak tak sprawa handlu głosami?

Ejno | 2019-05-28 12:21:19 napisał(a):

Ja jestem za spalarnią. Zróbcie referendum!

Yanusz | 2019-05-28 13:08:32 napisał(a):

Szanowny Panie emerycie nie prószył Pan w swojej dywagacji problemu najważniejszych jakie ze sobą niosą dla mieszkańców Starachowic spalarnie śmieci, choćby były typu ITPOK to: 1.ścieki, 2.wytworzone gazy m.in najbardziej rakotwórcze dioksyny i furany, heksachlorobenzol, gaz Seveso oraz inne niebezpieczne substancje toksyczne, których przy spalaniu można doliczyć się około 1400, 3. wysoko toksyczne pozostałości z filtrów i tzw. prania spalin, których już dalej oczyścić się nie da a składowanie jest bardzo drogie. Dodatkowo ze względu na wielkość planowanej spalarni śmieci wymagane będzie zwiększenie transportu śmieci z zewnątrz, a w konsekwencji zwiększa emisję spalin z pojazdów. Proszę o rozszerzenie swojej wypowiedzi szczególnie w sprawie norm na niebezpieczne gazy tutaj przytoczone.

referendum | 2019-05-28 13:19:28 napisał(a):

przecież to referendum to lipa. to cwany wybieg stowarzyszenia. Niby demokracja niby mieszkańcy a w rzeczywistości chce się uderzyć w ta inwestycje. Nawet jak ludzie nie pójdą to ci co pójdą opowiedzą się na NIE i to będzie woda na młyn sprzeciwu . Głos w tej sprawie zabierają jacyś miejscowi inżynierowie. Jakaś Kramek, Buchelt lokalni eksperci. a może przyjedzie ktoś i zabierze głos kto się na tym zna jakiś ekspert.

do powyżej | 2019-05-28 13:25:59 napisał(a):

ale pi******sz

Ola | 2019-05-28 13:30:24 napisał(a):

Jak zwykle wymądrza się chemik z wieloletnim doświadczeniem.Zawsze w ten sposób się przedstawia. Panie chemik proszę się douczać,cały czas.Jeszcze długa droga przed panem.

lubi pan smrody? | 2019-05-28 15:04:30 napisał(a):

Pan Buchelt pracował jako agent ubezpieczeniowy więc zna się na picowaniu. Z chemią praktyczną - przemysłową nie miał raczej nic wspólnego. Jaki kierunek pan skończył może to chemia spożywcza na której nie ma żadnej wiedzy o spalarniach i innych tego typu urządzeniach ?

mieszkaniec | 2019-05-28 20:44:39 napisał(a):

elektroniczne papierosy nie kopcą a mówią że są trujące - przypadek...???

toja | 2019-05-28 21:37:56 napisał(a):

Jeszcze raz napiszę.
Właściciele domków jednorodzinnych, którzy nie ogrzewają domu elektrycznie lub gazem powinni płacić podatek od zanieczyszczanie powietrza. Miesięcznie po 200 - 300 pln

Do toja | 2019-05-29 06:23:27 napisał(a):

A ty powinieneś płacić 500 zł podatku dziennie za głupotę. A mieszkańcy bloków maja skąd ciepło? Ze spalonego węgla w cieplowni. Dzban.

recykling | 2019-05-29 09:00:02 napisał(a):

https://www.ekologia.pl/wiadomosci/srodowisko/kraje-azjatyckie-beda-odsylaly-smieci,25343.html

Ramol | 2019-05-29 12:13:15 napisał(a):

Buchelciarz, powiedz no co tam szykują władze ZECu? Jakie podwyżki? Nie oskarżaj Pan bogu ducha winnych stowarzyszeń za nieudolnośc ZECu!!!

@ ramol | 2019-05-29 13:51:48 napisał(a):

tak obserwując działania pewnych ludzi to kosztem ogółu mieszkańców prowadzą prywatne wojenki z Materkiem i Pocheciem za porażki jakie ponieśli czy to w wyborach ,czy konkursach na prezesa ZEC czy przetargach. To są prywatne rozgrywki kosztem mieszkańców. blaga blaga blaga.

do powyżej | 2019-05-29 13:56:28 napisał(a):

co ślepemu po oczach..?
zajmij się odmawianiem różańca lepiej

Ramol | 2019-05-29 13:57:37 napisał(a):

Podaj przykład kosztu jaki ponieśli mieszkańcy. Takie sranie po ścianie to każdy może pisać bez konkretów.

Lucyna | 2019-05-29 14:00:58 napisał(a):

A jaki koszt ponieśli mieszkańcy na przygotowanie budowy spalarni smieci? Wynajęcie nieudacznej firmy która sporządziła biznes plan niedorzeczny - stek bzdur. Kto za to odpowiada? Kto za to zapłacił? Prywatnie Materek czy ZEC, czyli wszyscy odbiorcy???

Do ramol | 2019-05-29 14:41:47 napisał(a):

Ty a jak Pochec organizował z Sowulem konferencje i jeździł po poprzednikach to miał monopol? A afera smieciowa to prywatna wojenna, czy inne powody? Pierfyknij się w chory caban i przestań innych mierzyć swoją miarka. Nie każdy po trupach pcha r*j do koryta, jel**ie

Do @ramol | 2019-05-29 14:43:09 napisał(a):

Oczywiście do @ramol

Dziwy | 2019-05-29 15:56:44 napisał(a):

A jakie koszty ponoszą starachowiczanie przez to że ZEC nie jest w stanie przeprowadzić od 5 lat (!!!) programu wymiany źródeł ciepła (spalarnia to bajki bo nie dostana na to dofinansowania) ??? Kto zapłaci za poczynania władz i zarządu ZEC???

mieszkanka | 2019-05-29 20:27:15 napisał(a):

Wszyscy wypowiadają się na podstawie swoich domysłów czy obserwacji zza granicy. Gdzie kampania informacyjna, którą powinien przeprowadzić prezydent. Wszyscy wiedzielibyśmy na czym stoimy. Nie chcę się domyślać jakie korzyści ma z tego artykułu pan Buchelt? Jedno jest pewne, jeżeli obserwujemy, czy bierzemy przykład z innych miast, to zapytajmy o koszty takich inwestycji. To są grube miliony złotych na budowę i drugie takie na utrzymanie. Wymiana jednego filtra w takiej spalarni to koszt ok. pół miliona złotych. A jak wiemy miasto groszem nie śmierdzi,(jak wypowiadał się Materek) prócz długów nie wiele mają do zaoferowania. Inwestycja pójdzie w ręce prywatne, a wtedy Iga, Kolo nie wiele będziecie mieli już do powiedzenia, co robi prywaciarz bo wolność Tomku w swoim domku.
Ciepło powinno być dostarczane mieszkańcom poprzez odnawialne źródła energii np. baterie fotowoltaiczne, czy pompy ciepła - to jest ekologia i przyszłość świata - tylko wtedy trzeba by się pożegnać z ZEC-em i gdzie te bidaki pójdą?

emerytka | 2019-05-29 20:39:12 napisał(a):

do Iga. Co ty dziecino możesz wiedzieć o elektryfikacji w latach 50-tych. Jak na chleb powszedni wszyscy mieszkańcy czekali na podłączenie światła. To było wydarzenie, którego nigdy nie zapomnę ani ja ani inni, którzy wówczas mieli okazję być świadkami naocznymi tego wielkiego cuda techniki. Prąd dał nam życie a spalarnie przyniosą śmierć.

Wrażliwi Społecznie | 2019-05-29 20:47:40 napisał(a):

Jutro w Rynku od godz. 9:00 do 11:00 zbieramy podpisy pod referendum. Zapraszamy zainteresowanych mieszkanców. Trzeba znać swój PESEL.

Dużo tych danych trzeba chyba ? | 2019-05-29 21:55:37 napisał(a):

A trzeba podać w którym banku ma się oszczędności ?
Imię nazwisko adres podpis i pesel sporo chyba ?

Do emerytki | 2019-05-29 22:03:45 napisał(a):

Szanowna Pani właśnie ta instalacja to jest tak samo jak doprowadzenie prądu. Proszę nie pisać i powtarzać bzdur że niosą one śmierć. Te instalacje zaliczane są do odnawialnych źródeł energi tak jak energia wiatrowa energia słoneczna pompy ciepła. To postęp technologiczny. Nie dziwie sie Pani bo jak wiekszość emerytów żyjecie stereotypami .Jak wiadć ma Pani dostęp do internetu prosze sonie wpisać jak działa ITPOK na yutube są filmy . Proszę się edukować a nie pisać głupot. Nie polecam tego zatwardziałym wrogom Materka Pochecia bo ci i tak będą bredxić swoje myśli. Ta dla Pani wiedzy w Europie takie spalarnie są w centrach misdt psrkach narodowych. W Warszawie na Targówku jest spslsrnia ITPOK i nikt tego nie wie nie zauważa

Wrażliwi Społecznie | 2019-05-30 06:07:48 napisał(a):

Dziś w Rynku od godz. 9:00 do 11:00 zbieramy podpisy pod referendum. Zapraszamy zainteresowanych mieszkanców. Trzeba znać swój PESEL.

do Dużo tych danych... | 2019-05-30 07:54:31 napisał(a):

Tyle danych co w każdym innym przypadku, przy podpisywaniu list poparcia. To są wymogi ustawowe.

obiektywnie | 2019-05-30 08:32:21 napisał(a):

Jeśli ten nie zrobi spalarni to następny zrobi. Chyba że zostanie podpisana jakaś uchwała że nigdy nie będzie tu takiego typu obiektu.

Grenpec | 2019-05-30 08:37:05 napisał(a):

Ludxie co wy tu wypisujecie za brednie. Trzeba likwidować kotłownie na wegiek a ta proponowana instalacja to super rozwiązanie. Ale w naszym mieście mieszka zaścianek

Wrażliwi Społecznie | 2019-05-30 08:45:18 napisał(a):

Dziś w Rynku od godz. 9:00 do 11:00 zbieramy podpisy pod referendum. Zapraszamy zainteresowanych mieszkanców. Trzeba znać swój PESEL.

Do Grunta i innych przeciwników | 2024-01-24 11:04:12 napisał(a):

Dla przypomnienia!

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie