Alkoholu po godz. 22.00 w Starachowicach nie kupisz?

9584.nsmed

Prawdopodobnie pod koniec marca 2018r. radni Rady Miejskiej, będą decydowali o tym czy w Starachowicach ograniczyć liczbę sklepów sprzedających alkohol oraz czy wprowadzić zakaz sprzedaży alkoholu po godzinie 22.00 lub po 24.00. Jeśli chcecie mieć głos w tej sprawie, warto wypełnić ankietę, która jest dostępna tutaj [kliknij].

Podczas wtorkowego [20.02.2018r.] spotkania, w kwestii sprzedaży alkoholu w nocy w Starachowicach, prezydent Marek Materek poinformował, że do tej pory 250 osób wypełniło ankietę w wersji internetowej. Ponadto ankieta jest także do wypełnienia w wersji papierowej, do pobrania w Urzędzie Miejskim w Biurze Obsługi Mieszkańca. Te głosy nie były jeszcze liczone. Konsultacje społeczne prowadzone są od 12.02.2018r. i potrwają 3 tygodnie.

W ramach konsultacji na wtorkowe spotkanie z mieszkańcami zostali zaproszeni przedstawiciele Policji, Straży Miejskiej, Wspólnot Mieszkaniowych, Spółdzielni Mieszkaniowych oraz właściciele punktów sprzedaży alkoholu i to oni najliczniej stawili się w sali „Olimpia” Urzędu Miejskiego. Ich zdaniem, co zgodnie podkreślali, wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu w nocy, to powrót do czasów PRLu, to utrata miejsc pracy. – Czas PRLu minął. Wprowadzenie ograniczenia uruchomi szarą strefę. To jest w ogóle niepotrzebne – mówił jeden z właścicieli sklepów całodobowych. – Co mam zrobić w takiej sytuacji? Mój sklep jest czynny do godz. 23.00. Korzystają z niego często osoby po drugiej zmianie w pracy. Jeśli zakaz sprzedaży alkoholu obowiązywałby od godz. 22.00, to co ja mam się z klientem kłócić, że mu alkoholu nie sprzedam? – dopytywał kolejny właściciel sklepu. Obecna na spotkaniu była radna Joanna Główka, która powiedziała, że radni mają wiele zgłoszeń od mieszkańców np. z bloku przy Alei Armii Krajowej w sąsiedztwie, którego funkcjonuje sklep całodobowy, że nie mogą spać całymi nocami, bo zakłócana jest cisza nocna – powiedziała radna Główka. 

Z konsultacji zostaną wyciągnięte wnioski, a później razem z wynikami przeprowadzanej ankiety, otrzymają je radni Rady Miejskiej i to oni ostateczne będą decydowali czy wprowadzić ograniczenia w handlu alkoholem w Starachowicach. 

Przy okazji tego spotkania, prezydent Marek Materek zwrócił się do właścicieli sklepów, aby jeśli to możliwe zwracali większą uwagę na porządek wokół swoich sklepów. – Niewiarygodny syf panuje wokół sklepów sprzedających alkohol. Żywopłoty są usłane butelkami. Proszę zwracać na to uwagę oraz w ramach swojego obejścia sprzątać. Zdecydowana większość śmieci z miasta, to butelki po alkoholu. W innych krajach butelki są zwrotne. Mam nadzieję, że ustawodawca i ten temat ureguluje – powiedział prezydent Materek.

Jedna z właścicielek sklepu w Starachowicach Dolnych powiedziała, że nie zgadza się z tym co powiedział prezydent, bo ona i jej pracownicy dbają o porządek wokół sklepu, ale nie mogą odpowiadać za nieporządek poza posesją.

W Starachowicach są jeszcze wolne koncesje na sprzedaż alkoholu. Limit w detalu to 150 punktów, z czego zostało wykorzystane 108. W gastronomii limit to 40 punktów, zostało wykorzystane 19. 

Nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, którą podpisał prezydent Andrzej Duda, nie nakłada obowiązku wprowadzenia ograniczeń, a daje możliwość samorządom zastosowania takich rozwiązań.

Pytania w ankiecie to:

Czy jesteś za wprowadzeniem zmian w dotychczasowym funkcjonowaniu punktów sprzedaży napojów alkoholowych na terenie Gminy Starachowice?

Czy jesteś za ograniczeniem czasu pracy punktów sprzedaży napojów alkoholowych (sklepów) w godz. od 22:00 do 6:00?

Czy jesteś za ograniczeniem czasu pracy punktów sprzedaży napojów alkoholowych (sklepów) w godz. od 24:00 do 6:00?

Czy jesteś za ograniczeniem liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych?


Reklama

Dodane: 21.02.18 | komentarze (13)

Komentarze użytkowników

Ja | 2018-02-21 07:59:30 napisał(a):

A kiedy wprowadzą kartki na resztę artykułów???

A co | 2018-02-21 09:25:20 napisał(a):

Jeszcze godzina policyjna może

Piotr | 2018-02-21 09:34:05 napisał(a):

powstaną "mety"jak za komuny prohibicja ha ha ha

artur | 2018-02-21 09:59:59 napisał(a):

nie piję alkoholu osobiście jestem przeciwny różnym uszczęśliwianiom na siłę ale w zakazie widzę jedną zaletę Prezydent materek dba o pokolenie trzeciego wieku a dzięki ograniczeniu sprzedaży babcie będą mogły dorobić do emerytury ach panie marku proszę wprowadzić jeden punkt do uchwały że "mety" mogą prowadzić osoby które nabyły prawo do emerytury

tst | 2018-02-21 20:10:50 napisał(a):

Kolejne wielkie słowa o konsultacjach a na sali kilku pracowników UM w pierwszym rządzie,kilkoro radnych,kilku policjantów,senior patrol w części i kilka osób ze wspólnot,szef SM,plus kilka innych osób plus Główny Konsultant.

muzzy do tst | 2018-02-21 22:03:42 napisał(a):

byles. widziales. wlasnie ze w pierwszym rzedzie siedza przedsiebiorcy. wiem bo ich znam, wiec nie wypowiadaj sie o rzeczach o ktorych nie masz bladego pojecia. ps. sorki za pisownie ale nie chce mi sie klepac polskich znakow (ot taki ze mnie prozniak). pozdrawiam

Ograniczyć! | 2018-02-22 09:54:07 napisał(a):

Pijus alkohol znajdzie, ale wreszcie będą mieli spokój mieszkający w pobliżu tych opojni.

do Ograniczyć | 2018-02-22 13:35:22 napisał(a):

Takie zakazy świadczą jedynie o postrzeganiu mieszkańców Starachowic przez prezydenta miasta.To kultura osobista i wychowanie przez rodziców kształtuje naszą osobowość,Prezydent chyba uważa nas za bydło bezrozumne któremu trzeba nakazywać , zakazywać ,ograniczać lub dozować pewne produkty bo sami nie jesteśmy do tego zdolni.Ja nie słyszałem aby jakiekolwiek miasto próbowało zmieniać obowiązujące zasady-ale nasz narcyz musi być pierwszy.

krok ku światłu | 2018-02-22 14:22:24 napisał(a):

Cierpią i krzyczą ci którym "drzwi raju zamykają" oraz ci co żyją z ludzkich słabości. Największy obrót jest ze szczeniaczków. Kto je kupuje?! Zlikwidowali w mieście automaty do gier i kilkaset dzieci ma nowe spodnie od ojca. Nienałogowiec nie robi rabanu, bo nigdy nie biega nocą narąbany za flaszką.

olo | 2018-02-22 15:31:20 napisał(a):

A może władza naszego miasta by się zajęła tym że np. do lekarza ortopedy zapisują dopiero na grudzień. A jeżeli chodzi o alkohol to powinni zrobić całkowity zakaz handlu na stacjach benzynowych, a sklepy zostawić w spokoju.

Mieszkaniec | 2018-02-22 15:54:18 napisał(a):

Władza miasta nic do szpitala i leczenia nie ma. Szpital jest powiatowy i przychodnie też.

Też mieszkaniec | 2018-02-22 15:57:02 napisał(a):

Jeśli zakaz to wszędzie. Knajpy i stacje benzynowe na równi ze sklepami. Nie ma lepszych i gorszych w tym temacie

Do Też mieszkaniec | 2018-02-22 16:23:00 napisał(a):

Sponsorowi zabronić????? Ocip...????????

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie