Apel prezydentów czterech świętokrzyskich miast

12408.nsmed

Informacja ze strony www Urzędu Miejskiego 

Prezydenci Starachowic, Ostrowca, Kielc i Skarżyska łączą siły, aby jak sami mówią, wspólnie zabiegać o sprawy, które ich łączą, a nie dzielą. Sprawy ważne dla rozwoju lokalnych społeczności i dla rozwoju małych ojczyzn. A te wspólne sprawy wymieniane przez samorządowców to m.in. budowa tzw. szybkich połączeń z Centralnym Portem Komunikacyjnym oraz budowa zbiornika retencyjnego Bzin.

Prezydenci Starachowic Marek Materek, Skarżyska Konrad Krönig, Kielc Bogdan Wenta i Wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Piotr Dasios spotkali się podczas wspólnej konferencji zorganizowanej w Urzędzie Miejskim w Starachowicach.

- Zdecydowaliśmy, że będziemy wspólnie zabiegali o sprawy, które łączą, a nie dzielą. Sprawy, które są ważne dla rozwoju lokalnej społeczności, dla rozwoju naszych małych ojczyzn czyli Kielc, Ostrowca Świętokrzyskiego, Starachowic i Skarżyska Kamiennej – mówi Prezydent Starachowic Marek Materek. - Podczas dzisiejszego spotkania podpisujemy dwa apele. Jeden dotyczy konsultacji społecznych, które odbywają się w ramach przygotowań do powstania Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie pod Łodzią. W ramach tej inwestycji zaplanowano budowę tzw. szprych kolejowych, czyli szybkich połączeń, pomiędzy miejscowościami na terenie kraju a Centralnym Portem Komunikacyjnym. W tej sprawie trwają konsultacje, w których wspólnie zabieramy głos. Nasz apel zostanie przesłany do odpowiednich instytucji, które konsultacje prowadzą.

Drugi z wniosków, który podczas spotkania podpisali samorządowcy dotyczy zbiornika retencyjnego Bzin.

- W tych działaniach wspieramy prezydenta Skarżyska Kamiennej Konrada Kröniga, aby taki zbiornik retencyjny, a także rekreacyjny w kolejnych latach w naszym regionie powstał – dodaje prezydent Marek Materek.

Ale to nie jedyne inicjatyw, jakie połączyły włodarzy. Prezydenci zdecydowali także o utworzenia jednej, wspólnej grupy zakupowej.

- Podczas poprzednich spotkań uzgodniliśmy tematy, którymi wspólnie będziemy się zajmować i będą to nie tylko infrastruktura drogowa i rekreacyjna ale także projekty dotyczące m.in. wspólnych zakupów energii, aby ten wolumen energii, który będą kupowały nasze samorządy był jak najlepszy – informuje prezydent Starachowic. - Wspólnie możemy wynegocjować lepsze warunki dla naszych miast, niż działając w pojedynkę.

Dotychczas samorządy czterech miast kupowały energię w ramach różnych grup zakupowych. Powstała inicjatywa ma na celu połączyć wszystkie cztery grupy zakupowe w jedną, co ma umożliwić zakup energii po korzystniejszej cenie i na lepszych warunkach.

- W pakiecie większościowym jesteśmy lepszym klientem dla koncernów, które nas zaopatrują w energię. Myślę, że jest to dobry kierunek działań – mówi prezydent Kielc Bogdan Wenta.- Miasto Kielce także stoi przed inwestycją dworca kolejowego plus linii m.in. Skarżysko- Kielce. Sądzimy, że nasze województwo zasługuje m.in. w tych lokalnych połączeniach na jeszcze lepszą komunikację.

Do propozycji budowy tras tzw. szprych kolejowych odniósł się przedstawiciel ostrowieckiego samorządu.

- Nowy przebieg linii nr 84, który jest planowany, burzy pewien układ historyczny – informuje wiceprezydent Piotr Dasios - Nas sporo łączy i historycznie i przemysłowo. Dlatego też, jesteśmy trochę zdziwieni, że nowa linia rozbija ten tradycyjny przemysłowy układ. Tym bardziej, że środki unijne idą w tym kierunku, aby wspierać miasta nad Kamienną. Jesteśmy tu solidarni, bo Ostrowiec jest na tej linii, ale brakuje naszych przyjaciół i sąsiadów.

Prezydent Konrad Krönig podkreśla, iż obie inwestycje uwzględnione w apelach samorządowców są dla mieszkańców Skarżyska – Kamiennej bardzo istotne.

- Skarżysko w tych apelach pojawia się dwa razy, bo obie te inwestycje o których tu mówimy, są dla naszego miasta bardzo ważne. Jeśli chodzi o zbiornik Bzin, mamy wstępne deklaracje, inwestycja została wpisana w rządowy program rozwoju retencji. Chciałbym bardzo podziękować kolegom samorządowcom jest to dowód, że te spotkania prezydentów są potrzebne. Dziękuję drodzy panowie, że udało nam się dojść do porozumienia i jestem przekonany, że równie dobrze będzie nam się współpracowało.

Źródło: UM Starachowice

Ogłoszenie

Dodane: 28.02.20

Komentarze użytkowników

starachowiczanin | 2020-02-28 21:20:18 napisał(a):

Czy wszyscy panowie mają tak dobry kontakt z mediami jak prezydent Starachowic?

Lala | 2020-02-29 14:06:02 napisał(a):

I co z tego spotkania wynika oprócz PR?

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie