Będą kolejne inwestycje w bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów

18729.nsmed

Powiat pozyskał kolejne fundusze, tym razem blisko 100 tys. zł z Rządowego Programu „Razem Bezpieczniej” na wzmocnienie bezpieczeństwa niechronionych użytkowników dróg, głównie pieszych i rowerzystów. Dzięki tym środkom przebudowane zostanie przejście dla pieszych w okolicy kompleksu edukacyjnego na ulicy Długiej w Starachowicach. Odbędzie się również cykl spotkań edukacyjno - informacyjnych dla seniorów i dzieci oraz specjalistyczne kursy z zakresu kierowania ruchem czy bezpieczeństwa imprez masowych. 

Podpisanie umowy odbyło się 8 lipca br. w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach. Z ramienia Powiatu dokument sygnowali: wicestarosta Małgorzata Galas – Bąba, Członek Zarządu Powiatu Jarosław Samela i Skarbnik Powiatu Magdalena Zawadzka, zaś ze strony Województwa Wojewoda Świętokrzyski Józef Bryk.

Powiat pozyskał 99 tys. zł z Rządowego Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022-2024 na wzmocnienie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego.

„Zebra” do przebudowy

W ramach projektu przebudowane zostanie przejście dla pieszych na ul. Długiej w Starachowicach, w rejonie kompleksu edukacyjnego, w którym mieści się żłobek przedszkole i szkoła podstawowa, a w bliskim sąsiedztwie - przystanki autobusowe i droga prowadząca do rozwijającego się osiedla domów jednorodzinnych. Przejście stanie się one bardziej widoczne i bezpieczniejsze. Pojawią się tam nowe, grubowarstwowe biało-czerwone pasy. Chodniki zostaną odgrodzone specjalnymi barierkami, a przed „zebrami’ pojawią się znaki aktywne oraz punktowe elementy odblaskowe w jezdni. Samo przejście zostanie doświetlone. Nowoczesne lampy LED, zasilane energią słoneczną i wiatrową, zapewnią lepszą widoczność nawet po zmroku. Z myślą o osobach niedowidzących położone zostaną płytki ostrzegawcze z wypustkami, które pomogą w orientacji i bezpiecznym poruszaniu się po przejściu.

Edukacja i szkolenia

Odbędzie się również cykl spotkań edukacyjno – informacyjnych dla młodzieży szkolnej oraz seniorów na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w szczególności podczas korzystania z przejść dla pieszych. Ich tematyka obejmie także zagrożenia płynące z uczestnictwa w ruchu drogowym,  nietrzeźwych kierowców, zasadę ograniczonego zaufania i traumy powypadkowe.

Przeprowadzone zostaną też kursy z zakresu kierowania ruchem, bezpieczeństwa imprez masowych oraz dla służb informacyjnych i porządkowych.

Wspólnie dla bezpieczeństwa

Projekt realizowany będzie we współpracy z Hufcem Starachowice oraz Komendą Powiatową Policji w Starachowicach.

- Wpisuje się on w działania Powiatu mające na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dzięki temu nasi mieszkańcy będą mogli czuć się bezpieczniej, zwłaszcza na przejściach dla pieszych - mówi starosta Piotr Babicki.

Komunikat prasowy: Starostwo Powiatowe 

Dodane: 09.07.24 | Odsłony: 794
Tagi:

Komentarze użytkownikówOstatnie komentarze w serwisie