Bądźmy solidarni, odpowiedzialni i troszczmy się o naszych seniorów

13724.nsmed

Godziny dla seniora w sklepach, aptekach i drogeriach, zaostrzone zasady epidemiczne w placówkach opieki i domach pomocy społecznej, a także samoizolacja osób powyżej 70. roku życia – to wprowadzone przez rząd nowe zasady wsparcia osób starszych, które przedstawił premier Mateusz Morawiecki. Ta grupa społeczna jest najbardziej narażona na ryzyko zakażenia koronawirusem. Dlatego też apelujemy o szczególną ostrożność, stosowanie zasady „dezynfekcja – dystans – maseczka” i solidarność z seniorami!

Przed zakażeniem koronawirusem powinniśmy szczególnie chronić osoby starsze. Dlatego też wprowadzamy zasady, które ograniczają ryzyko zakażenia – m. in. dobrze znane godziny dla seniora w sklepach.

„Dążymy do ustabilizowania sytuacji związanej z koronawirusem, aby dynamika wzrostu zakażeń była jak najmniejsza.” – powiedział szef rządu.

Godziny dla seniora od 15 października

Od 15 października 2020 r. wprowadzamy godziny dla seniora. Od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 12:00 w sklepach, drogeriach i aptekach zakupy będą mogły zrobić jedynie osoby powyżej 60. roku życia. Pozwoli to na ograniczenie ryzyka potencjalnego zakażenia.

To jednak nie jedyne rozwiązanie, które pomoże chronić osoby starsze. Oprócz tego:

- zaostrzymy zasady epidemiczne w domach pomocy społecznej i placówkach opieki,

- zalecamy maksymalne ograniczenie kontaktu z osobami powyżej 70. roku życia.

Przede wszystkim – solidarność między pokoleniami

Ochrona seniorów nie uda się bez międzypokoleniowej solidarności społecznej! Dlatego też apelujemy o niesienie pomocy i wsparcia osobom starszym i samotnym. Każdy może włączyć się w takie działanie poprzez zwykłe zrobienie zakupów, wykupienie leków w aptece czy odebranie przesyłki na poczcie.

„Musimy mieć świadomość, że reguły, które wyznaczamy są wskazówkami i zaleceniami, które powinny być przestrzegane przez seniorów - to może ocalić życie.” – mówił premier. Podkreślił też, że w ramach solidarności międzypokoleniowej, przestrzegając zasad, chronimy zdrowie i życie seniorów.

System wsparcia dla seniorów opiera się na działaniach wolontariuszy, organizacji społecznych oraz samorządów i państwa. W pomoc osobom starszym włączają się m. in. harcerze i organizacje pozarządowe. Rząd przeznaczy 38 mln złotych dla domów pomocy społecznej z przeznaczeniem na zabezpieczenie sanitarne oraz wsparcie pracowników tych placówek. Działamy wspólnie na rzecz bezpieczeństwa naszych seniorów.  

4 zasady bezpieczeństwa – DDMA

Skuteczna walka z koronawirusem polega na przestrzeganiu podstawowych zasad postępowania, tzw. DDMA:

dystans

dezynfekcja

maseczka

aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe

Viva UbezpieczeniaReklama

Utrzymywanie dystansu społecznego min. 1,5 m, częste mycie rąk i ich dezynfekcja oraz zakrywanie ust i nosa to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem. 

Walkę z zagrożeniem wspiera też aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe.  Jest ona w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Akcja #WspierajSeniora

Przypominamy o akcji #WspierajSeniora. Warto pomagać osobom ze swojego najbliższego otoczenia. W czasie trwającej epidemii można to zrobić z ograniczeniem bezpośredniego kontaktu z innymi osobami.

Jak pomagać? – Cztery proste kroki:

pobierz plakat #WspierajSeniora (dostępny do ściągnięcia tutaj)

podaj namiary na siebie – imię i numer telefonu

wydrukuj go i…

powieś na swoich drzwiach, na klatce lub na najbliższym słupie ogłoszeniowym.

Czekaj na telefon!

Od nas wszystkich zależy jak poradzimy sobie z epidemią koronawirusa. Dlatego bądźmy solidarni i odpowiedzialni za drugiego człowieka. Czasem wystarczy:

zrobienie zakupów,

wyprowadzenie psa,

odbiór przesyłki z poczty,

wykupienie recepty.

Ten niewielki gest może uratować wiele osób.

Włączmy się w system wsparcia

Zinstytucjonalizowany system wsparcia działa w oparciu o działania samorządów, m. in. poprzez ośrodki pomocy społecznej. Jednak, każdy kto pragnie się zaangażować, może zostać wolontariuszem. Aby pomagać, możemy też zgłosić się do takiego ośrodka pomocy społecznej w swojej okolicy. Ich lista znajduje się na stronie [tutaj]

Źródło: premier.gov.pl

Dodane: 11.10.20 | komentarze (6)
Tagi:

Komentarze użytkowników

Jasnowidz | 2020-10-11 08:22:34 napisał(a):

To ten sam jasnowidz, który w lipcu ogłosił koniec epidemii w Polsce ???

Tragedia | 2020-10-11 08:36:23 napisał(a):

Nie tak dawno 16 -latka ze Skarżyska z objawami wirusa wożona była po całym województwie bo żaden szpital nie chciał jej przyjąć. Trafiła ostatecznie do ..Warszawy. Ten rząd swoimi decyzjami doprowadzi do wielu tragedii bo jest nieudolny i działa tylko na konferencjach prasowych.Szpitale robią to co chcą , nie ma żadnej kontroli nad ich działanie. Pan wojewoda zajęty jest za to odznaczeniami dla "wybitnych " dyrektorów walczących z epidemią.Na tym przykładzie widać jak ta walka wygląda naprawdę. Do tego dodajmy zamknie na głucho przychodnie( nie wiadomo dlaczego) i mamy obraz tekturowego państwa ...

Pinokio | 2020-10-11 11:25:22 napisał(a):

Dowalić dziadkom. Zakupy w godzinach określonych i kagańce. Nie chce wiedzieć jak zaostrzą te zasady w domach pomocy.
Zalatuje tu na ostro jakieś Kappo-Gestapo. To jakiś horror.
Zakupy 10-12 Potem powiedzą, że się seniorzy sami między sobą pozarażali. Bo jak życie pokazuje mało który nosi maskę na nosie i zachowuje dystans społeczny w sklepie, czy przy zwykłym międzyludzkim plotkowym kontakcie. Z epidemiologicznego punktu widzenia takie rozwiązanie nie ma sensu. Po szkole przedszkolu wnuki przyjdą do dziadków i pozamiatane. Banksterzy i politycy żyją w innym świecie, nie mającym nic wspólnego z naszą codziennością.

do Pinokio | 2020-10-11 11:39:06 napisał(a):

Zgadzam się z Tobą w 100 % . Powiem tylko , ze wczoraj na tzw. miesięcznicy na którą vice-niemota zwołał członków rządu był M.Błaszczak , który podobno przebywa na kwarantannie. Jeden wielki cyrk i nieodpowiedzialność...

Olin | 2020-10-11 11:58:59 napisał(a):

Dziadki mogą robić zakupy cały dzień, a nie tylko 10-12, jest to jawna dyskryminacja obywateli!!! Pisowcy to bandyci!!!

arti | 2020-10-11 13:03:50 napisał(a):

pinokio a jak to było z odległością gdy siedziałeś w restauracji? a jak to jest z odpowiedzialnością gdy twój naczelnik jest ponad prawem i nawet pełniący obowiązki prezydenta zdejmuje przed nim rękawiczki a jak to jest z odpowidzialnością członków rządu którzy miast na kwarantannie uczestniczą w spotkaniach? powiem to tak tak zakłamanego rządu wraz z pełniącym premiera pinokiem dawno nie było moralność jak u komuchów ze stanu wojennego

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie