Będą przenosiny szkół? ZSZ nr 3 z ulicy Szkolnej na Leśną. LO III z ulicy Glinianej na Osiedle Południe

10745.nsmed

Jeszcze w tracie kampanii samorządowej, wówczas kandydat na prezydenta Marek Materek, mówił dużo o współpracy samorządu gminnego z samorządem powiatowym. Wśród pomysłów wymieniał m.in. zamiany różnych budynków, by nie stały puste. Jeszcze w kampanii mówił o przeniesieniu Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 z ulicy Szkolnej do budynku po gimnazjum przy ulicy Leśnej. Mówił także o przeniesieniu Liceum Ogólnokształcącego nr 3 do budynku po gimnazjum na Osiedlu Południe. 

- Czas przejść z fazy zapowiedzi do fazy działania. W związku z tym złożyłem oficjalną propozycję zamiany nieruchomości Gimnazjum nr 3 przy ul. Leśnej na nieruchomość Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 przy ul. Szkolnej – napisał prezydent Materek w mediach społecznościowych i rozgorzała dyskusja wśród internautów, a zdania są mocno podzielone.

Co do przenosin ZSZ nr 3 na Leśną, prezydent Materek wymienia plusy: 

- fatalny stan budynku i hali sportowej Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 przy ul. Szkolnej, groźba wydania zakazu użytkowania Hali Sportowej przez Sanepid,

- konieczność wykonania przez Powiat ogromnych inwestycji przy ul. Szkolnej tj: kompleksowej termomodernizacji budynku i budowa nowej hali sportowej, które dotychczas mimo wielu obietnic nie zyskały dofinansowania zewnętrznego, 

- budynek Gimnazjum numer 3 jest jednym z najnowocześniejszych budynków szkolnych na terenie Starachowic, posiada większą ilość sal lekcyjnych i pracowni od budynku ZSZ przy ul. Szkolnej,

- budynek Gimnazjum nr 3 posiada Halę Sportową z zapleczem szatniowym, salką fitness, siłownią i zapleczem technicznym, 

- budynek Gimnazjum nr 3 przeszedł kilka lat temu proces kompleksowej termomodernizacji: budynek został docieplony, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, wymieniono instalację centralnego ogrzewania, zastosowano inne rozwiązania, które znacząco poprawiły komfort nauki i przyczyniły się do uzyskania oszczędności, 

- budynek został przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, 

- w odległości ok 150 m od budynku Gimnazjum nr 3 znajduje się budynek III Liceum Ogólnokształcącego, także z salę gimnastyczną, która jako dodatkowy sportowy obiekt mogłaby być wykorzystywana przez ZSZ nr 3,

- deklaruję gotowość wykonania dodatkowych miejsc postojowych w bezpośrednim sąsiedztwie Gimnazjum nr 3 jeszcze w 2019 roku, niedawno zakończyliśmy modernizację wszystkich parkingów gminnych przy ul. Leśnej, wykonaliśmy także dodatkowe miejsca postojowe w otoczeniu Gimnazjum nr 3 przy ulicach Glinianej i Kopalnianej.

- Doskonale rozumiem obawy zgłaszane przez społeczność Zespołu Szkół Zawodowych nr 3. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. W przypadku podjęcia pozytywnej decyzji w tym temacie przez Radę Miejską i Radę Powiatu natychmiast przystąpimy do pracy nad tym by zminimalizować lub wyeliminować minusy związane z przenosinami do innego budynku – napisał prezydent w mediach społecznościowych. 

Internauci zwracają uwagę, że obecność starszych uczniów, może źle wpłynąć na dzieci z podstawówki. O wiele mniej krytycznych wypowiedzi jest w sprawie przeniesienia Liceum Ogólnokształcącego nr 3 na Osiedle Południe. 

- Złożyłem oficjalną propozycję użyczenia segmentu D, budynku Gimnazjum nr 4 przy Alei Świętego Jana Pawła II na rzecz III Liceum Ogólnokształcącego - informuje prezydent ponownie w mediach społecznościowych.

Argumenty przemawiające za:

- budynek III Liceum Ogólnokształcącego wymaga generalnego remontu, którego Powiat Starachowicki nie zaplanował na najbliższe lata, 

- III Liceum Ogólnokształcące posiada oddziały integracyjne, mimo to budynek szkoły do dziś nie został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, 

- budynek Gimnazjum nr 4 jest po kompleksowej termomodernizacji wykonanej w 2018 roku, w ramach inwestycji: ocieplono ściany zewnętrzne i ściany piwnic, wymieniono pokrycie dachowe, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, zamontowano okna antywłamaniowe na parterze budynku, zamontowano instalacje fotowoltaiczne, wymieniono instalację centralnego ogrzewania, zamontowano system centralnej cieplej wody użytkowej, wyremontowano sale lekcyjne i pracownie naukowe, 

- budynek Gimnazjum nr 4 posiada dostęp dla osób niepełnosprawnych, boisko oraz halę sportową,

- przeniesienie III Liceum na osiedle Południe powinno stanowić szansę na rozwój tej placówki, nad której co i rusz pojawiało się widmo likwidacji, byłaby to jedyna szkoła średnia w Południowej części miasta, 

- nowa lokalizacja i lepsze warunki nauczania niewątpliwie pomogłyby w pozyskaniu większej liczby uczniów, także spoza Starachowic i Powiatu Starachowickiego, 

- lokalizacja na osiedlu Południe stanowiłaby łatwiejszy dostęp uczniów z terenu gmin: Pawłów, Wąchock, Brody a także powiatów skarżyskiego i ostrowieckiego.

- Każde rozwiązanie ma dobre i złe strony. Zdaje sobie sprawę z przywiązania do dotychczasowej siedziby itd. Przed złożeniem propozycji zrobiłem bilans zysków i strat. Po stronie zysków jest dużo więcej pozycji. Mam nadzieję, że moja propozycja zyska akceptację radnych Rady Miejskiej i Rady Powiatu. Wierzę, że społeczność III Liceum Ogólnokształcącego zamiast martwić się czy szkoła nie zostanie zlikwidowana będzie mogła cieszyć się z komfortowych warunków do nauki od września 2019 roku – napisał prezydent Materek w mediach społecznościowych. 

Kwestia podpisania porozumień między gminą a powiatem zależy do radnych Rady Miejskiej i Rady Powiatu. Ci pierwsi razem z prezydentem muszą dbać o dobro gminy, Ci drudzy razem ze starostą o dobro powiatu. Czy uda im się porozumieć, żeby nikt nie był stratny? Okaże się niedługo. Przedszkola, szkoły podstawowe oraz wygaszane gimnazja podlegają pod Urząd Miejski, natomiast licea i szkoły zawodowe pod Starostwo Powiatowe. 

Dodane: 06.12.18 | komentarze (19)
Tagi:

Komentarze użytkowników

analityk | 2018-12-06 21:34:30 napisał(a):

To już miasto stało się jednym organizmem z powiatem??? Budżet też będzie wspólny??? Oj chyba na manowce nas wyprowadzi progresywny. Za darmochę oddajemy te szkoły???

do analityk | 2018-12-07 07:57:33 napisał(a):

No interes stulecia - zamiana budynku wyremontowanego za ruinę. Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Zaczekamy zobaczymy kto będzie beneficjentem końcowym nieruchomości.

Pytani | 2018-12-07 08:45:20 napisał(a):

kto podjął decyzje o modernizacji budynków gimnazjów które kończą swoje istnienie. Może w tej chwili szuka się podkładki że decyzja była słuszna i wyrzucenie milionów złotych mieszkańców Starachowic na niepotrzebne remonty było słuszne? Nie było!!!

urzędnik | 2018-12-07 09:00:02 napisał(a):

To jakieś całkowite pomieszanie z poplątaniem. Wielka modernizacja gimnazjum, które będzie jeszcze działało tylko do czerwca 2019. Szasta się naszymi pieniędzmi na lewo i prawo, bez żadnego ładu i składu. Narobione dokumentacji na różne dziwadła, które nie mają żadnych szans na realizację i późniejsze utrzymanie. W tym samym czasie nie dba się w ogóle o czystość w mieście i olewa się totalnie wielki problem smogu !!! Czy o taką prezydenturę wam chodziło mieszkańcy Starachowic ???

młoda matka | 2018-12-07 09:03:41 napisał(a):

A żłobek gminny gdzie pan zamierza utworzyć Panie Prezydencie ??? Chyba już czas najwyższy, aby w 50 tys. mieście taka placówka została utworzona !

do młoda matka | 2018-12-07 09:51:02 napisał(a):

wróble ćwierkają że na Majówce. Informacja stanie już niedługo publiczna. I to nie będzie ich ostatnie słowo. W końcu w powiecie znalazła się osoba kompetentna od nieruchomości.

do do młoda matka | 2018-12-07 11:40:23 napisał(a):

O!!! Jakie to szczęście dotknęło na nasz powiat, wśród 90 tysięcy mieszkańców nie było osoby kompetentnej i znalazł się wybawca z Suchedniowa.
Dziękujemy prezydentowi.

Matka | 2018-12-07 12:59:31 napisał(a):

Niech pan sie wysłucha w głos mieszkańców. Potrzebujemy gminnego żłobka. Nie stać nas na oplaty w prywatnym. Co z tego że je dotujecie z naszych pieniędzy jak z nich bogaca się tylko ich wlasciciele. Żałosne Panie Prezydencie

wkurzony | 2018-12-07 13:53:33 napisał(a):

To są pomysły z piekła rodem. Jak można w ogóle pomyśleć, żeby zawodówka, gdzie uczęszcza "kwiat młodzieży" sąsiadowała ze szkołą podstawową. Należy poszerzyć bazę lokalową szkołom podstawowym, w których będzie przecież 8 klas. Wolne miejsca udostępnić na żłobki, szkoły językowe, świetlice środowiskowe, gimnastyki korekcyjne, jakieś stołówki ze zdrowym jedzeniem dla dzieci i rodziców itp. Wara od naszych dzieci !!! Niech powiat sam rozwiązuje problemy za które odpowiada !!!

Obserwator | 2018-12-07 14:50:26 napisał(a):

W rodzinie nic nie ginie. Mamy klan Mateo Dzongow, pogodzcie się z tym leszcze. Sami wybraliscie. Dobrze wam tak.

Nonim | 2018-12-07 15:58:06 napisał(a):

Już to widzę jak nauczyciele sobie poradzą z palącymi uczniami zawodówki. Teraz pojedynczy uczniowie śmieją się z nauczycieli po złapaniu na paleniu. "I co mi zrobicie?" Nie ma zgody na takie łączenie. Nie chcę by moje czy wokół jakiekolwiek dzieci były narażone na dym. Teraz 6 i 7 klasiści mają zajęcia w tym budynku - to co mają się uczyć obok siebie? Prawie dorosłe osoby z dziećmi? Kiepski pomysł. Ma Pan teraz władzę w starostwie więc może trzeba poszukać pieniędzy na modernizację szkoły.

babcia | 2018-12-07 16:13:39 napisał(a):

Radzę wybić sobie tę koncepcję z głowy. Jako babcia dziecka z 11 przykuję się do kaloryfera na znak niezgody i sądzę, że razem ze mną zrobi to zdecydowana większość rodziców, dziadków i dzieci !!! Jak to nie pomoże, to zaczniemy zbierać podpisy w sprawie referendum odwołującego szkodnika !!!

Plus | 2018-12-07 20:03:33 napisał(a):

Dobry pomysł. Zyskuje i powiat i miasto.

Do Plus | 2018-12-07 20:29:21 napisał(a):

Czyli Materki.

nico | 2018-12-07 20:43:36 napisał(a):

jeszcze nie tak dawno powiatowi (Babicki & rodzinka) brakowało 1,17 mln na oświatę a
tu mareczek czary mary i królik chop z kapelusza

TAK | 2018-12-08 11:16:27 napisał(a):

Tak wyglądają konsultacje społeczne w naszym mieście na tematy porządku, komunikacji, ulic, ścieżek rowerowych, szkół, targowicy itp, że aż babcie razem z dżidkami muszą się przykuwać do kaloryferów. Obniżyć progi referendalne i pogonić marnotrawstwo.

Mieszkanka | 2018-12-08 14:50:14 napisał(a):

Może pan Materk , któremu nie daleko do jego osobistych czasów szkolnych, spróbowałby wczuć się w sytuację ucznia ,któremu każe się pakować manatki, nie wspominając o nauczycielach, którzy do tego w najbliższym roku szkolnym będą mieli dwa roczniki nowej zreformowanej szkoły.Ale do tego trzeba by w ogóle mieć jakieś uczucia a nie być tylko zaprogramowanym na KASĘ

Patrzac z boku | 2018-12-08 20:16:27 napisał(a):

No to tak Prezydent ma pomysł na przeniesienie dwóch szkół do budynków stanowiących własność gminy. A co z budynkami gdzie obecnie są szkoły ponadgimnazjalne i stanowią własność powiatu? On zagospodaruje sobie budynki gminne a powiat zostanie znów z dwoma bublami takimi jak szpital czy budynek po byłej siedzibie starostwa. Będą one trudne do zagospodarowania a tym bardziej raczej nie możliwe aby zostały sprzedane. No cóż prezydent wyjdzie z tego cało a powiat będzie miał nie lada problem. No chybs że będzie tak hojny i dojdzie do zamiany nieruchomości ale jakoś w to chyba barzo. nikt nie uwierzy przy obecnie sprawowanej władzy tym bardziej że ojciec Materka odpowiada za nieruchomości w powiecie.

Zatroskana | 2018-12-09 07:06:40 napisał(a):

Powiat robi super interes. Gmina pozbywa się budynku z którym NIC NIE MOŻE zrobić przez najbliższe lata, a wzamian dostaje budynek wolno stojący na atrakcyjnej działce. Nie dajcie się wmanewrować na minę.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie