Barometr zawodów – kogo poszukują pracodawcy z powiatu starachowickiego

8302.nsmed

Metodologię badania wypracowali Szwedzi w latach dziewięćdziesiątych XX wieku, w ramach szerszego systemu prognozowania zmian na rynku pracy. Do Polski barometr trafił za sprawą Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. W 2009 roku pracownicy „Małopolskiego Obserwatorium Rynku Pracy i Edukacji” poznali założenia barometru podczas wizyty studyjnej w Finlandii. W tym samym roku przeprowadzili pilotaż w sześciu powiatach Małopolski. Zalety barometru doceniło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, podejmując w 2015 roku decyzję o prowadzeniu badania w całej Polsce. 

„Barometr zawodów” jest krótkookresową (jednoroczną) prognozą zapotrzebowania na pracowników w zawodach. Badanie ma charakter jakościowy. Powstaje w trakcie dyskusji grupowej (metodą „panelu ekspertów”), dzięki czemu możliwe jest dzielenie się wiedzą oraz uwzględnianie opinii uczestników obserwujących rynek pracy z różnych perspektyw: od strony bezrobotnych oraz pracodawców. W panelu bierze udział zazwyczaj od czterech do ośmiu osób: pracownicy powiatowych urzędów pracy, pracownicy prywatnych agencji zatrudnienia oraz innych instytucji posiadających wiedzę na temat lokalnego rynku pracy (m.in. pracownicy specjalnych stref ekonomicznych, ochotniczych hufców pracy, izb rzemieślniczych, organizacji pozarządowych, akademickich biur karier.

Uczestnicy paneli eksperckich klasyfikują zawody w trzy grupy:

zawodów deficytowych, w których nie powinno być trudności ze znalezieniem pracy, gdyż zapotrzebowanie pracodawców będzie duże, a podaż pracowników o odpowiednich kwalifikacjach − niewielka,

zawodów zrównoważonych, w których liczba ofert pracy będzie zbliżona do liczby osób zdolnych do podjęcia zatrudnienia w danym zawodzie (podaż i popyt zrównoważą się),

zawodów nadwyżkowych, w których znalezienie pracy może być trudniejsze ze względu na niskie zapotrzebowanie oraz wielu kandydatów spełniających wymagania pracodawców.

Reklama

Wśród zawodów deficytowych w powiecie starachowickim na 2017 rok znalazły się m.in. zawody: krawcy i pracownicy produkcji odzieży, kucharze, lekarze, mechanicy maszyn i urządzeń, mechanicy pojazdów samochodowych, monterzy okien i szklarze, murarze i tynkarze, operatorzy obrabiarek skrawających, piekarze, pielęgniarki i położne, pracownicy przetwórstwa metali.

Wśród zawodów nadwyżkowych w powiecie starachowickim na 2017 rok wymieniono m.in. zawody:  pracownicy administracyjni i biurowi, pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej, pracownicy ds. ochrony środowiska i BHP, rolnicy i hodowcy, socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno‑ekonomicznych, specjaliści administracji publicznej.

Całość raportu podsumowującego badanie w województwie świętokrzyskim dostępna jest tutaj [kliknij].

Info: WUP Kielce 

Dodane: 26.01.17 | Odsłony: 385 | komentarze (1)

Komentarze użytkowników

Myślący poprawnie | 2017-01-26 10:49:14 napisał(a):

Nie ma pracy dla specjalistów od administracji publicznej bo "fachowcy-materkowscy" wszystkie miejsca zajęli
hahahah :)

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl




Ostatnie komentarze w serwisie