Bezpłatna komunikacja coraz popularniejsza

16492.nsmed

Za nami 172 dni bezpłatnej komunikacji autobusowej dla mieszkańców Starachowic. Wprowadzona przez Gminę Starachowice od 1 kwietnia 2022 roku możliwość bezpłatnych przejazdów nowoczesnymi autobusami okazała się nie być „żartem primaaprilisowym”, lecz decyzją, którą śmiało można nazwać „strzałem w dziesiątkę”.

Odważny krok Gminy Starachowice, która jako jedna z nielicznych gmin w całym kraju zdecydowała się na wprowadzenie bezpłatnej komunikacji w mieście przyczynił się nie tylko do wzbudzenia zainteresowania tym faktem mediów ogólnopolskich.

Dla mieszkańców Gminy Starachowice autobus stał się coraz popularniejszym środkiem transportu. Przez pierwsze dwa tygodnie od momentu wprowadzenia tego udogodnienia ruch pasażerów wzrósł o 50 %. Odważną decyzją udało się zachęcić mieszkańców do korzystania z transportu zbiorowego.

- To dobry wynik, a sądzę, że to dopiero początek, ponieważ kolejnymi działaniami chcemy jeszcze mocniej zachęcić starachowiczan do korzystania z transportu zbiorowego – zapowiadał Prezydent Miasta Marek Materek.

Bezpłatny transport publiczny finansowany z pieniędzy podatników okazał się znakomitą decyzją, a działania związane z unowocześnianiem komunikacji publicznej przyczyniają się do dalszego rozwoju miasta. Baza miejskiego przewoźnika pięknieje z dnia na dzień. Budowa bazy, stacji ładowania gazem ziemnym CNG, budynku warsztatowego z częścią administracyjno-socjalną to inwestycje, które mają ogromny wpływ na dalszy rozwój komunikacji publicznej. Obiekt wyposażony jest w halę warsztatową wraz ze stanowiskiem diagnostycznym oraz kanałami serwisowymi, a także w pełni zautomatyzowaną myjnię dla autobusów.

- Inwestycje związane z szerokorozumianym transportem publicznym w ogromnej większości są finansowane z pieniędzy pozyskanych przez gminę Starachowice. 85% kosztów to środki unijne, a 10% pochodzi z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, co oznacza, że tylko 5% przekażemy na ten cel z podatków starachowiczan. Dzięki temu, warunki pracy dla pracowników, którzy każdego dnia służą pasażerom komunikacji miejskiej, uległy diametralnej poprawie. A to niebagatelna korzyść - dodaje Prezydent Marek Materek.

Nowe autobusy

W maju (12 maja) na ulice Starachowic wyjechały nowe, ekologiczne i niskopodłogowe autobusy komunikacji miejskiej. Tak rozpoczął się kolejny etap zmian, które pozwolą zwiększyć jakość funkcjonowania transportu zbiorowego w Starachowicach.

- Dostarczyliśmy autobusy wyprodukowane w zakładzie produkcyjnym w Starachowicach, w której zdecydowaną większość kadry pracowniczej stanowią mieszkańcy Starachowic i regionu świętokrzyskiego. To autobusy ekologiczne o napędzie gazowym, wyposażone dodatkowo w moduł hybrydowy, dzięki czemu zużywają mniej energii. Pojazdy zawierają także pełne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych - zaznaczała Małgorzata Durda, dyrektor ds. produktu i sprzedaży autobusów w MAN Truck & Bus Polska podczas kwietniowej konferencji.

Gmina Starachowice za kwotę ponad 27 mln zł zakupiła 20 nowych, ekologicznych, niskopodłogowych, zasilanych sprężonym gazem ziemnym CNG autobusów. Wszystkie pojazdy zostały wyprodukowane w Starachowickiej fabryce MAN BUS. Zakup autobusów to część dużego projektu, którego wartość wynosi blisko 130 mln zł. Dofinansowanie ze środków europejskich stanowi znaczną większość tej kwoty.

Ankiety od mieszkańców

- Jednocześnie cały czas pracujemy nad tym, by siatka połączeń była jak najlepsza i dziękujemy mieszkańcom za wszystkie opinie, które spływały do nas w postaci wypełnionych ankiet - mówi Prezydent Miasta Marek Materek.

- Z analizy ankiet dotyczących poprawy komunikacji miejskiej w Starachowicach wynika jednoznacznie, że istnieje duże zapotrzebowanie mieszkańców miasta na dodatkowe połączenia poszczególnych dzielnic oraz na zwiększenie ilości kursów na istniejących już liniach komunikacyjnych. Zarząd ZEC, w ścisłym porozumieniu z Urzędem Miejskim w Starachowicach prowadzi dalsze czynności nad wypracowaniem takiego modelu komunikacji miejskiej, w którym zostaną uwzględnione postulaty mieszkańców przy jednoczesnym zapewnieniu finansowania komunikacji miejskiej z budżetu miasta. Po zakończeniu prac wyniki zostaną podane do wiadomości mieszkańców – zapewnia prezes Marcin Pocheć.

Wzrost pasażerów

Po 172 dniach działania bezpłatnej komunikacji publicznej jesteśmy przekonani, że decyzja o jej wprowadzeniu była decyzją słuszną. Porównując dane ilości pasażerów w latach 2021 i 2022 (uzyskane z elektronicznego systemu liczenia protokołów pasażerskich) Spółka ZEC odnotowała znaczący wzrost ilości pasażerów. W lipcu 2021 roku z komunikacji publicznej korzystało 136 tysięcy pasażerów. Rok później liczba ta wzrosła do 241 tysięcy osób, co oznacza procentowy wzrost na poziomie 77 %.

W 2021 roku koszt paliwa w komunikacji miejskiej wyniósł ponad 1,6 mln złotych. Prognoza tych kosztów na rok bieżący – na podstawie wykonania za 8 miesięcy tego roku – wynosi już 3,6 mln złotych. Różnica wyniesie więc prawdopodobnie niecałe 2 miliony złotych.

Oczywiście zmniejszyły się przychody ze sprzedaży biletów. Ubiegły rok zamknął się przychodem w wysokości 1,7 mln zł. Plan przychodów ze sprzedaży biletów na rok 2022 wyniesie 550 tysięcy złotych.

Obecnie trwa Europejski Tydzień Mobilności. W tym czasie Gminy w całej Polsce wprowadzają liczne działania zachęcające swoich mieszkańców do korzystania z transportu zbiorowego. Akcje typu „dzień bez samochodu” czy inne przedsięwzięcia wspierające te działania mają sprawić, aby w miastach zapanowała moda na komunikację publiczną. W Starachowicach od kwietnia tego roku Tydzień Mobilności trwa cały czas. Miasto wspiera bowiem wszelkie projekty służące poprawie bezpieczeństwa, transportu publicznego i wspierające działania ekologiczne.

Komunikat prasowy płatny: UM Starachowice

Baner UM

Dodane: 20.09.22 | Odsłony: 405
Tagi:

Komentarze użytkownikówOstatnie komentarze w serwisie