Bezpłatne badania spirometryczne w starachowickim szpitalu

11857.nsmed

Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach zaprasza na badania pojemności i przepływu płuc. Bezpłatne badania spirometryczne wykonywane będą w ramach europejskiej kampanii HEALTHY LUNGS FOR LIFE. W Polsce Dni Spirometrii 2019 koordynowane są przez Polską Federację Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POCHP. Celem akcji jest zwrócenie uwagi Polaków na problemy zdrowia oddechowego. Tegoroczna edycja Dni Spirometrii przebiega pod hasłem „Breathe Clean Air”. Oddychanie czystym powietrzem przyczynia się do poprawy stanu zdrowia osób z alergią, astmą i POCHP. 

Obecnie na choroby obturacyjne płuc, choruje ponad 6.000.000 Polaków. Połowa chorych na astmę i 70% chorych na POCHP nie wie o swojej chorobie. Z tego powodu kontrolowanie stanu swojego zdrowia poprzez udział w akcjach profilaktycznych jest tak ważne. Spirometria jest podstawowym badaniem umożliwiającym rozpoznanie chorób obturacyjnych, pozwala na wczesną diagnostykę, szybkie rozpoznanie POCHP lub ocenę ciężkości astmy. Badania kierowane są do osób po 40 roku życia - zwłaszcza do palaczy i tych, którzy zerwali z nałogiem.

W Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach bezpłatna spirometria będzie wykonywana w Poradni Gruźlicy i Chorób Płuc (I piętro pokój 135) w dniach 08 i 09 października 2019 roku w godzinach popołudniowych. Ze względu na ograniczoną liczbę badań profilaktycznych prowadzone będą zapisy. Chęć udziału w akcji można zgłaszać osobiście w Punkcie Informacyjnym (zlokalizowanym na parterze w budynku Przychodni) lub telefonicznie w godzinach od 7.00 do 14.00 pod nr telefonu 273 – 98 – 15. Podczas zapisu będzie ustalany dokładny termin i godzina badania.

Spirometria jest nieinwazyjnym badaniem, które pozwala ocenić pojemność i przepływ powietrza przez płuca oraz ich funkcję. W celu właściwego przygotowania się do badania należy zastosować się do następujących zaleceń:

Nie należy palić tytoniu na godzinę przed badaniem

Nie należy wykonywać intensywnego wysiłku (45 minut przed badaniem)

Nie należy spożywać obfitego posiłku (2 godziny przed badaniem)

Strój badanego powinien być luźny i nie krępować ruchówWarto podkreślić, że w ciągu 9 lat w Polsce w ramach Dni Spirometrii udało się przebadać ponad 56.000 pacjentów. Ponad 10.500 osób miało w badaniu spirometrycznym obturację i otrzymało zalecenia do swojego lekarza z prośbą o wdrożenie dalszej diagnostyki w kierunku astmy lub POCHP. 

ZAPRASZAMY NA BEZPŁATNE BADANIA SPIROMETRYCZNE

W ramach obchodów Dni Spirometrii 2019 Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach zaprasza na bezpłatne badania spirometryczne. Badania będą wykonywane w dniach 08.10. i 09.10. 2019r. w Poradni Gruźlicy i Chorób Płuc (I piętro pokój 135), w godzinach popołudniowych (dokładny termin i godzina badania do ustalenia podczas zapisu).

Zapisu na badania spirometryczne można dokonać w Punkcie Informacyjnym Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej (parter - budynek Przychodni) lub telefonicznie pod nr telefonu 273-98-15 w godzinach od 7.00 do 14.00.

Info/fot: PZOZ

Dodane: 04.10.19

Komentarze użytkowników

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie