Bezpiecznie na przejściach

18713.nsmed

Dobiegła końca przebudowa kolejnych czterech przejść dla pieszych na drogach powiatowych, w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Nowe "zebry" są już na ulicy Długiej i Piłsudskiego w Starachowicach oraz w miejscowości Dąbrowa, w gminie Pawłów.

Na ulicy Długiej zmodernizowane zostały dwa przejścia. Oprócz nowej nawierzchni, oświetlenia i montażu aktywnych znaków, zastosowano tam pasy ostrzegawcze dla niewidomych i niedowidzących. Pojawiły się także bariery sprężyste oraz oznakowanie grubowarstwowe. Koszt prac wyniósł ponad 640 tys. zł, z czego 480 tys. zł pokryło dofinansowanie, a resztę sfinansował Powiat wspólnie z Gminą Starachowice.

Nowoczesne i lepiej widoczne przejście jest już także na ulicy Piłsudskiego w Starachowicach. Dzięki nowemu oświetleniu i aktywnym znakom, w tym dwustronnemu znakowi z lampą ostrzegawczą nad jezdnią, piesi mogą czuć się bezpieczniej. Dodatkowo powstał tam azyl dla pieszych oraz pasy ostrzegawcze dla osób niewidomych i niedowidzących. Prace obejmowały także przebudowę chodnika i remont schodów prowadzących do przejścia. Całkowity koszt to niecałe 200 tys. zł, z czego dofinansowanie pokryło ponad 157 tys. zł. Pozostałą część sfinansował Powiat z Gminą Starachowice.

Powody do radości mają także mieszkańcy Dąbrowy (gm. Pawłów), którzy zyskali wyniesione przejście tuż obok szkoły. Dzięki temu rodzice nie muszą się już aż tak martwić o swoje pociechy, chodzące tamtędy codziennie do szkoły. Koszt inwestycji to ponad 327 tys. zł, z czego 256 tys. zł pochodziło z dofinansowania, a resztę pokrył Powiat wspólnie z Gminą Pawłów. Zakres prac był podobny do tych w Starachowicach i obejmował doświetlenie przejścia, montaż aktywnych znaków, pasy ostrzegawcze, oznakowanie poziome grubowarstwowe oraz remont chodnika i jezdni.

- Dzięki realizacji tych inwestycji możemy się cieszyć się nowoczesnymi, bezpiecznymi przejściami, które są teraz lepiej widoczne i bardziej przyjazne dla wszystkich użytkowników dróg, także tych z niepełnosprawnościami – podkreśla starosta Piotr Babicki.

Dodane: 05.07.24 | Odsłony: 510
Tagi:

Komentarze użytkownikówOstatnie komentarze w serwisie