Blisko 10 mln zł na monitoring w Starachowicach

20665.nsmed

Starachowice zrealizują dużą inwestycję w system monitoringu miejskiego. W ramach Funduszy Szwajcarskich miasto podpisało umowę z ministerstwem na projekt o łącznej wartości blisko 78 milionów zł. Na rozbudowę i modernizację monitoringu przeznaczone zostanie blisko 10 milionów zł.

Nowy system ma poprawić bezpieczeństwo 

– Będziemy realizowali bardzo duży projekt, który na pewno usprawni zarówno pracę straży miejskiej, jak również policji – zapowiada wiceprezydent Marcin Gołębiowski.

Więcej kamer i nowoczesne technologie

Inwestycja obejmie modernizację obecnego systemu, który w wielu miejscach funkcjonuje od ponad 20 lat. Oprócz wymiany kamer planowane jest także zwiększenie liczby punktów monitoringu, szczególnie przy drogach wjazdowych i wyjazdowych z miasta.

Dodatkowo samochody straży miejskiej zostaną wyposażone w mobilny monitoring 360 stopni.

Nowy system będzie wykorzystywał również rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, które pozwolą m.in. na automatyczne wykrywanie zagrożeń i wsparcie operatorów w analizie obrazu.

Centrum monitoringu w urzędzie

Jednym z kluczowych elementów projektu będzie utworzenie nowego centrum monitoringu w budynku Urzędu Miejskiego. Powstanie ono na parterze, w miejscu dawnej portierni, i będzie łączyć funkcję obsługi mieszkańców z nadzorem nad systemem kamer.

Lubianka do włączenia w system

Podczas sesji Rady Miejskiej temat monitoringu na terenie Lubianki poruszyła radna Agnieszka Kuś, która dopytywała o funkcjonowanie obecnych kamer i ich obsługę.

Jak wyjaśnił wiceprezydent, obecnie działa tam system niezależny od miejskiego, zlokalizowany w budynku administracyjnym MOSiR-u. Kamery obejmują m.in. okolice zbiornika wodnego i promenady.

– Na chwilę obecną jest to system zamknięty, ale będziemy go włączać do systemu miejskiego – zapowiedział.

Do kwestii bezpieczeństwa w tym rejonie odniósł się także radny Piotr Capała, wskazując na sygnały od mieszkańców dotyczące zakłócania porządku, hałasu i spożywania alkoholu.

Z przedstawionych informacji wynika, że dokumentacja projektowa ma być gotowa jesienią, a przetarg na wykonawcę zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku. Realizacja inwestycji planowana jest na 2027 rok.

Monitoring także przy szkołach

Temat monitoringu w placówkach oświatowych poruszył radny Dariusz Lipiec, pytając m.in. o możliwość podłączenia kamer przy szkołach do systemu miejskiego.

Jak odpowiedział wiceprezydent, monitoring zewnętrzny obejmie wszystkie placówki oświatowe. W przypadku szkół podstawowych będzie on realizowany w ramach projektu, natomiast przy pozostałych obiektach kamery mają być instalowane tak, aby obejmowały teren należący do gminy.

– Nie możemy inwestować w mienie, które nie jest własnością gminy – zaznaczył Marcin Gołębiowski.

Jak podkreślają władze miasta, nowe rozwiązania mają zwiększyć skuteczność reagowania na zagrożenia i poprawić bezpieczeństwo mieszkańców.

Dodane: 01.04.26 | Odsłony: 1129 | komentarze (10)
Tagi:

Komentarze użytkowników

Naba | 2026-04-01 20:42:47 napisał(a):

Bardzo dobra inwestycja i proponuję radary prędkości przy szkołach

Jon | 2026-04-01 22:00:18 napisał(a):

"Nowy system będzie wykorzystywał również rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, które pozwolą m.in. na automatyczne wykrywanie zagrożeń i WSPARCIE OPERATORÓW w analizie obrazu."

Jakich OPERATORÓW? Przecież Materek już dawno skasował to stanowisko.
Nikt nie obserwuje obrazu na żywo, dlatego obywatele nie mogą czuć się bezpiecznie. W innych miastach, jak kogoś napadną to operator wysyła patrol, który ratuje nieboraka. W Starachowicach, dzięki Materkowi obowiązuje zasada: "Dostaniesz sierpem w jeden policzek, to jeśli będziesz
w stanie świadomości, nadstaw - drugi. Jak bardzo ucierpisz, to dostaniesz się ekspresowo do COM-u, pod warunkiem, że nie powiesz nikomu.

dr | 2026-04-01 22:58:43 napisał(a):

Do czego te radary, jak nie ma właściwego oznakowania poziomego przy SP13, zastawione przejście samochodami i pojemnikami na śmieci. Z pasa zieleni zrobili błoto!

CHŁOPOROBOTNIK | 2026-04-02 07:24:18 napisał(a):

Starachowice szykowane sa do przyjecia taniej siły roboczej w postaci nachodżcow więc sie przyda budynek po 3 sie nada na lokum

Botanik | 2026-04-02 07:57:45 napisał(a):

"..centrum monitoringu (..)będzie łączyć funkcję obsługi mieszkańców z nadzorem nad systemem kamer" - czyli system za miliony bo daja kasę i pół etatu do obsługi, bo to juz trzeba samemu zaplacic xDDDDD

tomasz | 2026-04-02 08:36:56 napisał(a):

Parę chińskich kamer za 300 zł , razem wychodzi to 10 mln. Chyba że Materek zatrudnił Kamińskiego i Wąsika z pegasusem.

grzechotnik | 2026-04-02 11:14:36 napisał(a):

Słomiane inwestycje MM.
Przypomnę 16 kamer za milion złotych pilnujące betonowego parkingu na Dolnych. Teraz znów wybujałe ambicje za 10 baniek. Po co strażnikom miejskim takie cuda? Ktoś to w Polsce ma, stosuje? Coś to poprawia? Będzie tak, że pan MM pochwali się w gazecie samorządowej, że wykorzystuje środki unijne, rankingi wypromują go w górę, a ż te środki są kulą w płot, to już nie ma znaczenia. Ważne, że wejdzie zdjęcie na Fejsbuczka, pan MM weźmie jakichś marionetkowych bezRadnych do tego, żeby postali tam z nim i "otworzyli" inwestycję. Jak za komuny. Dziwi, że nikt się panu MM nie sprzeciwi, a marionetki z jego klubu uwielbiają swojego szefa, który ładnie przybrał tu i ówdzie podczas swoich kadencji. Taki ładny misio się zrobił kolorowy i do przytulania.

chłoporobotnik | 2026-04-02 13:27:59 napisał(a):

CHŁOPOROBOTNIK ukradłeś mój pomysł na nazwe autor oj nie ładnie

filutek | 2026-04-02 17:00:08 napisał(a):

oj ta straż miejska,zbyteczna w tym mieście

Ja | 2026-04-03 07:35:03 napisał(a):

Jeśli to ma działać tak jak w innych miastach to operatorzy monitoringu muszą być 24/h i to w obsadzie 2 osobowej. Ponadto koniecznym żeby straż miejska i policja miała dostęp do tych kamer online. Patrole straży miejskiej 24/h i wtedy będzie miasto bezpieczne. W innym przypadku to tylko działanie pod publikę. Co do szkół… co stoi na przeszkodzie aby wszystkie szkoły ponadpodstawowe zainwestowały po 2-3 kamery które później „dorzucone” zostaną do systemu? Lubianka powinna być koniecznie podłączona do systemu. Koniecznie więcej kamer monitoringu i w miejscach grupowania się młodzieży z głośnikiem.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl




Ostatnie komentarze w serwisie