Brak przeglądu kominiarskiego może nas sporo kosztować

10426.nsmed

Decydując się na zakup ubezpieczenia domu wybieramy taką ofertę, która zapewni nam jak najlepsze poczucie bezpieczeństwa i odszkodowania w przypadku wystąpienia ewentualnej szkody. Jednak musimy pamiętać, że towarzystwa ubezpieczeniowe w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia uwzględniają odpowiednie zapisy, które nakładają na właścicieli mieszkań i domów konkretne obowiązki. Ich nieprzestrzeganie może się niekorzystanie odbić na naszym portfelu – w przypadku wystąpienia szkody ubezpieczyciel może nie wypłacić nam odszkodowania.

Obowiązkowe przeglądy

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, każdy właściciel domu jednorodzinnego musi wykonywać kontrolę i przgląd najważniejszych instalacji m.in. gazowej, elektrycznej, wentylacji. Zazywczaj takie przeglądy powinny być realizowane raz do roku i to na właścicielu domu lub administratorze budynku spoczywa obowiązek pamiętania o nich, umawiania odpowiednich specjalistów i dbania, aby ich zalecenia zostały wdrożone. W przypadku mieszkań, sprawa jest prostrza – tutaj o przeglądy dba spółdzielnia mieszkaniowa lub zarządca. Jednak na właścicielu mieszkania spoczywa obowiązek udostępnienia lokalu na czas przeglądu. 

Przegląd kominiarski a przepisy prawa

Jednym z przeglądów, który powinien odbywać się w naszym domu czy mieszkaniu raz do roku jest przegląd kominiarski. Przepisy prawa jasno określają, że zarówno zarządcy nieruchomości wspólnych (spółdzielni mieszkaniowych lub wspólnot) oraz właściciele domów jednorodzinnych są zobowiązani do regularnych kontroli i utrzymania w odpowiednim stanie instalacji gazowych i przewodów kominowych. Brak takiego przeglądu wiązać się może nie tylko z karą finansową od inspekcji budowlanej czy w skrajnych przypadkach także odcięciem gazu w mieszkaniu z uwagi na duże niebezpieczeństwo. Dotkliwe konsekwencje możemy ponieść także tracąc możliwość otrzymania odszkodowania od ubezpieczyciela, jeśli posiadamy polisę i dojdzie do pożaru. – Decydując się na ubezpieczenie mieszkania czy domu każdorazowo określany jest zakres ubezpieczenia. W OWU jasno wskazane są przypadki, w których ubezpieczyciel informuje o tym, kiedy poszkodowany otrzyma, a kiedy – nie otrzyma odszkodowania. Jednym z takich przypadków jest brak aktualnych przeglądów instalacji w domach – mówi Piotr Adamczyk – Dyrektor Biura Likwidacji Szkód Concordii Ubezpieczenia

Przykre konsekwencje

Wykonywanie przeglądów leży po stronie właściciela. Jednak pamiętać należy o tym, że właściciel domu powinien mieć potwierdzenie jego wykonania. – W przypadku wystąpienia szkody, ubezpieczyciel na pewno zapyta poszkodowanego o dokument potwierdzający wykonanie przeglądu. W przypadku wystąpienia szkody, gdzie przyczyną jest np. niedrożność przewodów kominowych, ubezpieczyciel poprosi o okazanie rachunku, paragonu, czy chociażby zaświadczenia od kominiarza – czeladnika lub mistrza w rzemiośle kominiarskim. Ważne, aby mieć taki dowód. Pamiętajmy także, że konsekwencją niewywiązywania się z obowiązków, jak np. coroczny przegląd kominiarski, może być właśnie ograniczenie lub nawet odmowa wypłaty odszkodowania, jeśli miało to wpływ na powstanie szkody – dodaje Piotr Adamczyk z Concordii Ubezpieczenia.

Zawierając umowę ubezpieczenia domu zawsze powinniśmy pamiętać o dokładnym zapoznaniu się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Są tam wszystkie szczegóły ubezpieczenia wraz z naszymi obowiązkami - jako osoby ubezpieczonej. Jednocześnie, jeśli jesteśmy włascicielem domu, pamiętajmy o o czynnościach jakie są na nas nałożone (m.in. regularne przeglądy instalacji), z pełną dbałością o ich terminowość. 

Informacja prasowa nadesłana

                                                                                 Reklama

Dodane: 10.09.18 | Odsłony: 455

Komentarze użytkowników

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie