Budżet Obywatelski 2025. Są pomysły mieszkańców, będzie weryfikacja i głosowanie

18733.nsmed

Trwa weryfikacja projektów zgłoszonych do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego w Starachowicach. Do końca czerwca mieszkańcy zgłosili projekty 9 zadań przeznaczonych do realizacji w 2025 roku. We wrześniu odbędzie się dwuetapowe głosowanie.

- Dziękuję wszystkim mieszkańcom, którzy zgłosili projekty do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego w Starachowicach. Do końca czerwca zgłaszaliście Państwo projekty zadań przeznaczonych do realizacji w 2025 roku. Zgłoszono 9 projektów, które teraz przejdą proces weryfikacji, a już we wrześniu odbędzie się dwuetapowe głosowanie – przypomina procedurę Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek.

Decydują mieszkańcy

To już dziesiąta edycja partycypacyjnego zadania realizowanego przez Gminę Starachowice. Budżet Obywatelski w Starachowicach to propozycja władz miasta dla wszystkich aktywnych mieszkańców, którzy chcą zmienić swoje najbliższe otoczenie.

- W tym roku mieszkańcy decydują o tym, które projekty będą realizowane ze środków budżetu obywatelskiego w 2025 roku. Do rozdysponowania mamy środki finansowe w wysokości 600.000 złotych. Od 10 lat zachęcamy do projektowania przedsięwzięć, opisania tych pomysłów i działania na rzecz społeczności lokalnej – podkreśla Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek.

Na początku czerwca Urząd Miejski ogłosił rozpoczęcie procedury zgłoszeniowej. Przez cały miesiąc mieszkańcy mogli zgłaszać swoje propozycje projektów.

- Każdy projekt to nie tylko opis pomysłu do realizacji. Wnioskodawca musiał również zebrać podpisy poparcia dla projektu, a teraz pozostanie już tylko weryfikacja projektów i emocjonujące głosowanie i wybór najlepszych. To właśnie wrześniowe głosowanie zadecyduje na co wydamy gminne pieniądze w 2025 roku – informuje o procedurze Budżetu Obywatelskiego Rafał Piwnik.

Koszt proponowanego zadania zgłoszonego do budżetu obywatelskiego nie mógł być większy niż 600 tysięcy złotych.

Starachowickie projekty

Ostatecznie na liście zgłoszonych wniosków znalazło się 9 projektów zgłoszonych przez mieszkańców miasta. Łączna wartość zgłoszonych projektów to ponad 3,2 miliona złotych.

Najwyżej wyceniono pod względem kosztorysu projekty związane z remontem i rewitalizacją przestrzeni szkolnej przy SP nr 10 i dostosowaniu jej do potrzeb uczniów, a także rewitalizację bazy oświatowej na osiedlu Południe (SP nr 6 i SP nr 3). Interesującą propozycją jest również koncepcja stworzenia Centrum Aktywności Lokalnej na osiedlu Michałów – wartość projektu ponad 586 tysięcy złotych.

Poniżej 500 tysięcy złotych zostały wycenione projekty związane z remontem wejść, sal i korytarzy w Szkole Podstawowej nr 12 i Przedszkolu Miejskim nr 6, a także zgłoszenie związane z remontem fragmentu ulicy Jadwigi Kaczyńskiej oraz placem zabaw przy SP nr 9.

- Mieszkańcy zgłosili również potrzebę remontu drogi gruntowej prowadzącej do zespołu garaży przy ulicy Pastwiska na osiedlu Południe. Swoje potrzeby mają również mieszkańcy osiedla Młynówka. Chcą oni utworzenia miejsca rekreacyjnego dla dzieci z tego osiedla z dostosowaniem sprzętów do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. Społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 liczy na to, że wśród zwycięskich projektów znajdzie się ten dotyczący wymiany podłóg w szkolnych salach lekcyjnych i sali gimnastycznej – informują pracownicy Urzędu Miejskiego.

Ostatnim projektem na tej liście jest wyceniona na 100 tysięcy złotych budowa mini golfa. Miałby on powstać na terenie Centrum Kreatywności „Pałacyk” i zwiększyłby atrakcyjność tego miejsca, które już służy młodzieży, mieszkańcom, przedstawicielom organizacji pozarządowych oraz lokalnym przedsiębiorcom. Odbywają się tu wydarzenia kulturalne, ale również warsztaty, zajęcia czy wykłady wspierające rozwój miasta.

Czas weryfikacji

Teraz przed wnioskami dalsza część procedury. Każdy złożony wniosek będzie podlegał weryfikacji pod względem poprawności i kompletności wypełnienia. Proces weryfikacji zakończy się do 5 sierpnia.

- Wyboru projektów do realizacji dokonają mieszkańcy Starachowic w głosowaniu powszechnym. Prawo do udziału w głosowaniu ma każdy mieszkaniec Miasta Starachowice, który jest zameldowany na terenie miasta. Głosować będzie można na platformie internetowej budżetu obywatelskiego, dostępnej w okresie głosowania na stronie budżetu obywatelskiego miasta Starachowice //.konsultacje.starachowice.eu/ lub głosując tradycyjnie w Urzędzie Miejskim – informuje starachowicki magistrat.

Głosowanie ma charakter dwuetapowy. Od 2 do 8 września odbędzie się głosowanie internetowe. Z kolei 9 września rozpocznie się głosowanie tradycyjne i potrwa do 13 września. Wyniki tegorocznej edycji zostaną ogłoszone do 20 września 2024 roku.

Pełna lista zgłoszonych projektów znajduje się na naszej stronie: //obywatelski.starachowice.eu/edycja-2025/zgloszone-projekty

Łączna wartość zgłoszonych projektów to ponad 3,2 miliona złotych.

Dodane: 11.07.24 | Odsłony: 1026
Tagi:

Komentarze użytkownikówOstatnie komentarze w serwisie