Budżet Obywatelski Gminy Starachowice - zakończono weryfikację wniosków. Dwa odrzucone

8906.nsmed

Zakończono weryfikację wniosków zgłoszonych do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego Gminy Starachowice. Na 49 zgłoszonych projektów komisja, złożona z pracowników merytorycznych Urzędu Miejskiego oraz radnych Rady Miejskiej, pozytywnie zaopiniowała 47, dwa wnioski zostały odrzucone z przyczyn formalnych.

Do końca lipca starachowiczanie zgłaszali propozycje inwestycji i przedsięwzięć do realizacji w ramach kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego Gminy Starachowice. Wpłynęło 49 wniosków. Najbardziej oczekiwane przez mieszkańców przedsięwzięcia to budowa i remont chodników oraz budowa miejsc postojowych, wniosków w tej sprawie złożono łącznie 28. Dodatkowo mieszkańcy wnioskowali o budowę placów zabaw, wykonanie oświetlania ulicznego oraz montaż dodatkowych kamer monitoringu miejskiego.

Większość złożonych wniosków pozytywnie przeszła weryfikację i teraz to mieszkańcy, podczas głosowania, zdecydują - która inwestycja ich zdaniem powinna zostać zrealizowana w roku 2018. W niektórych okręgach, już dziś wiadomo, że nie będzie konieczności organizacji głosowania ponieważ do realizacji zgłoszono pojedyncze projekty.

Głosowanie internetowe, które odbędzie się po raz pierwszy w tym roku, prowadzone będzie w dniach od 4 do 10 września, natomiast głosowanie tradycyjne trwać będzie od 15 do 17 września.

Reklama

Info: UM Starachowice

Dodane: 16.08.17

Komentarze użytkowników

Pajacyk | 2017-08-16 10:48:56 napisał(a):

A czy można wiedzieć co to za piosenkarza polskiej sceny muzycznej chcieli na Zakładowej że 50 tyś nie starczyło?

MArio | 2017-08-16 19:34:29 napisał(a):

Zenka chcieli. Najlepszy wniosek przepadł...

211 | 2017-08-17 14:37:01 napisał(a):

A czy ktoś wie o istnieniu w tym mieście OSIEDLA TRZECH KRZYŻY.???? Na tym osiedlu jest bardzo dużo dzieci które bawią się na ulicach pomiędzy samochodami bo nie mają placu zabaw, boiska itd..... Hallo władze?? Czy nasze dzieci są gorsze od innych w tym mieście??

Budżet | 2017-08-17 18:47:16 napisał(a):

Ten budżet to lipa mieszkańcy wogóle nie powinni w następnym roku składać wniosków. Niech radni kiełbasiarze składają wnioski. Widać jakich mamy radnych koryto i kiełbasa. Nawet ten młody społecznik do nich dołączył a miał być taki amerykański. Mają budżet miasta nich sobie tam radzą. Nie powinno być wogóle okręgów tak jest w innych miastach. Jest górna granica kwoty projektu i wygrywają te co mają dużo głosów. To że ktoś na jednym końcy miasta zgłosił projekt nie znaczy że temu drugiemu z drugiego końca nie będzie się podobał. Bo w budżecie obywatelskim nie inwestycja jest najważniejs ale aktywność mieszkańców integracja zagospodarowania tych obszarów których nie dostrzega władza. Ale prawda jest taka że większość radnych ma pojęcie o ideii budżetu jak świnie o kosmosie. Fodstkowo dochodzi ta śmieszna kwota z której można zrobić kawłek drogi. Jak czytam niektóre projekty to zastanawiam się kto im robił kosztorys.Chyba że gmina dołoży kasiore.. Gdzie ten komitet społeczny co tworzył budżet z obecnym prezydentem kiełbasiani radni zgasili was. Rozumiem Prezydenta bo on musi z cwaniaczkami sie układać. .Może warto się odezwać walka z kiełbasiarzami będzie trudna ale może mieszkańcom warto otworzyć oczy. I odebrać budżet salcenowo- kiełbasianym

xyz | 2017-08-17 19:47:58 napisał(a):

do Pajacyk - to nie z Zakładowej chcieli piosenkarza polskiej sceny muzycznej, chciałbym wiedzieć kto się pod to podszywa moze się ujawni z kont on jest?

MONIEK | 2017-08-17 20:21:03 napisał(a):

Chciałbym wiedzieć jak jest z realizacją wniosków z B.O. za rok 2017 a nawet 2016 czy są wykonawcy czy do nie wykonanych wniosków trzeba dokładać złotówek, co na to Prezydent , a przede wszystkim RADNI R.M.którzy byli za podziałem na drobne kawałki ( pod siebie). Jak czas pokazał najlepszy podział był w pierwszej edycji B.Ob. gdzie grupa społeczna razem z Panem Materkiem postawiła na swoim wypracowanym i przedyskutowanym formą podziału na cztery okręgi. Niech się odezwą Ci którzy ten Budżet WYPRACOWALI A radni w poprzedniej kadencji przyjęli nie kalkulowali co mogą zyskać- potraktowali naprawdę jako Fundusz społeczny- obywatelski, a nie RADNYCH .Uważam że należy wrócić do dyskusji i wrócić do korzeni- intencji Funduszu partycypacyjnego (B.Ob.). Radni macie inne możliwości wykazać się. Nie zabijajcie społecznej inicjatywy tak trudno wypracowanej.

Budżet | 2017-08-17 20:49:54 napisał(a):

Przepraszam za błędy pisze z tel kolegi. Oczywiście moja uwaga dot radnych salcesonowo -kiełbasianych nie odnosi się do wszystkich dot tych którzy tak gorliwie składaja wnioski a potem robią lans medialny. Czyli co to jest salceson-kiełbasa która szczególnie będzie wędzona w okresie wyborczym..Co bardziej inteligentni namawiaja ludzi aby firmowali pomusł radnego i namawiają na głosowania. To ma lekki posmak obywatelskości

Budget | 2017-08-17 20:55:46 napisał(a):

BO z kilkoma okręgami sprawdza się w dużych miastach,bo tam porostu wszystko już jest,cała infrastruktura dlatego mieszkańcy mogą sobie pozwolić na takie fanaberie jak np:plac zabaw dla psów z torem przeszkód.W Starachowicach to ludzie potrzebują dróg,chodników i parkingów.

uczestnik BO | 2017-08-18 14:47:50 napisał(a):

Szanowni Państwo - aby rozwiąż pewne kwestie zabieram głos. Nie sposób zakwestionować tych opinii, które mówią o zagarnięciu budżetu przez radnych i że nie ma on nic wspólnego z ideą budżetu obywatelskiego. Nie będę tego wyjaśniał można na necie znaleźć masę publikacji, które wyjaśniają założenia BO. Teraz wrócę do historii. W 2011 roku przedstawiciele jednego ze Stowarzyszeń mówili na radzie miasta o BO wtedy faktycznie mało kto wiedział na ten temat. Potem zawiązał się komitet społeczny gdzie główny ster przejął obecny Prezydent Materek. Było dużo spotkań wyjazdów, byli zapraszani goście. Opracowano regulamin BO. Przeciwko BO było jedno ugrupowanie PIS i jakaś grupa która chciała referendum. Od liderów PIS padały pytania po co ten budżet to po co są radni. Takie wypowiedzi padały z ust A. Pruś, który potem lansował jakaś wizje BO oderwanego od idei BO.Gdy społeczny komitet miał już gotowy regulamin na spotkanie w hotelu Senator przyszli przedstawiciele PIS w osobie pań Główka , Dziura był ktoś trzeci. Przedłożyli jakiś swój ułomny regulamin stawiają warunek że jeżeli ich regulamin nie zostanie złożony to regulamin społecznego komitetu nie będzie przyjęty i głosowany. Społeczny komitet złożył dokumenty do Przewodniczącej Rady Miasta Dziury i Prezydenta Kwietnia. Przeleżały one kilka miesięcy w szufladzie do chwili wyborów i tu cwańszy okazał się Kwiecień który wprowadził do procedowania BO na Rade Miasta, która przyjęła BO. Pierwsze dwa budżety przeszły z mniejszymi lub większymi uwagami ale odezwały się głosy ze domy prywatne nie maja szans z blokami co nie jest prawdą. I tu już radni zwietrzyli ,ze na BO mogą osiągać dla siebie korzyści. Swoim doświadczeniem i przebiegłością wykazali się radni PIS, którzy zaczęli lansować podział na 23 okręgi. Tu trzeba się z godzić z opiniami jakie ukazują się na necie. Jak widać wiele osób ma ten sam pogląd. Trudno wyplenić za jednej kadencji nawyki jakie zakorzeniły się w radzie tj. załatwianie czegoś knucie załatwienia dla siebie lub rodzin pracy. I tu jest ta mądrość ze BO można zaprząć na swoje potrzeby. No i zmieniono BO mimo sprzeciw ludzi którzy go wprowadzali i tworzyli regulamin. Trudno mieć pretensje do Prezydenta który musiał dostosowywać się do sytuacji nie posiadając swoich radnych. Z drugiej strony w stosunku do społecznego komitetu tez jest formalnie stroną. Dzisiaj may budżet tak jak mamy wg okręgów wyborczych a czemu nie podzielono go wg dzielnic jest ich ok 20 w Starachowicach. Generalnie ponad połowę projektów składali radni. Dobrze jest napisane powyżej upieką z tego kiełbasę wyborczą. Już teraz jest problem z realizacja projektów ze względu na koszty . Jak na razie w pierwszej kolejności realizowane są projekty jakie składali radni. Zobaczymy co będzie dalej nie wyobrażam sobie aby jakiś projekt nie był zrealizowany w tym roku. Na pewno trzeba dokonać zmian. Dlatego apel do grupy społecznej aby jak najszybciej się spotkała i podjęła dyskusje w tej materii.

@ | 2017-08-19 07:17:46 napisał(a):

Doskonale, zróbmy takie spotkanie aby wyeliminować patologię.

Obserwator. | 2017-08-19 13:02:55 napisał(a):

Chciałbym wiedzieć jakie jest stanowisko Przewodniczącego R.M. oraz radnych Spółdzielców. Jak się orientuję inicjatorem B.Ob. było Stowarzyszenie Wspólnot Mieszkaniowych oraz Pan Marek Materek obecny Prezydent może by wrócić do początków, zaprosić radnych i wyjaśnić im czym i do czego służy społeczna inicjatywa czyli B.OB. Później się dziwimy że społeczność nie przejawia zaangażowania zebraniami i pracami społecznymi.Szanowni Państwo ratujmy to co jest dobre, a nie kombinujmy co roku dla osiągania, czy zaspokojenia swoich czy narzuconych celów wyborczych. Czekamy na powrót do korzeni B.Ob..Póki jest czas!" Nie wylewaj dziecka z kąpielą " I jeszcze jedno porównajmy ceny wykonawstwa dziś i wczoraj?

Tadek | 2017-08-19 18:08:23 napisał(a):

Nic to nie zmieni...na spotkania przyjdzie góra 5 osób,tak jak było kilka lat temu.Chyba że Ci zależy na lansie, bo wybory się zbliżają...

Mieszkanka | 2017-08-21 17:20:09 napisał(a):

Dobry gospodarz to najpierw zabezpiecza podstawowe potrzeby. Wiem, że są jeszcze ulice nie mające dostępu do kanalizacji sanitarnej, co jest po prostu skandalem ! Wiele ulic nie ma trwałej nawierzchni, co wiąże się z olbrzymią uciążliwością dla mieszkańców, kurz wdzierający się w każdy kącik domu i ogrodu, rozwalanie butów i samochodów przez poruszanie się po księżycowym krajobrazie ! A tu państwo radni z bożej łaski zafundowali sobie lans przedwyborczy, przez podział budżetowej kasy pochodzącej z podatków na własne okręgi wyborcze. To jest po prostu skandal i mam nadzieję, że myślący ludzie wyciągną z tego wnioski przy najbliższych wyborach samorządowych. Mnożą nam się place zabaw, siłownie, wymiany dobrych nawierzchni na lepsze, byle we własnym okręgu, który potem w podzięce zagłosuje na pseudoradnego. Nie mamy gospodarza, nie mamy radnych !!! Rządzą nieopierzone młokosy i starzy wyjadacze za nic mające dobro miasta i jego mieszkańców jako całości!!!Żeby ogarnąć strategicznie całość trzeba po prostu być mądrym, uczciwym, doświadczonym człowiekiem, a nie lanserem ! Drodzy mieszkańcy, do wyborów jeszcze ponad rok, zróbmy wszystko, aby nasze miasto wreszcie dostało się w ręce uczciwych profesjonalistów !!!

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie