Budowa ścieżek rowerowych. Po trasie: drzewa, krzewy, żywopłoty, trawniki, parkingi

16366.nsmed

Trwa oznaczanie drzew przeznaczonych przez projektanta do wycinki pod budowę ścieżek rowerowych w Starachowicach. Społeczna akcja grupy aktywistów zahacza o kolejne ulice, widać  kolejne oznaczone drzewa, żywopłoty. Widać skalę zamysłu projektanta. 

W czwartek 18 sierpnia wieczorem społecznicy oznaczali drzewa przy ul. Kaczyńskiej (dawna ul. Krzosa) w Starachowicach, co spotkało się z żywym zainteresowaniem mieszkańców, którzy nie wiedzieli, że przez te tereny zielone ma przebiegać ścieżka rowerowa. Suchej nitki nie pozostawili na pomyśle wycinki drzew, a przypomnijmy, że w sumie z mapy Starachowic ma ich zniknąć 218 plus 49 krzewów. Dokładając do tego wycinkę 74 sztuk przy Pałacyku oraz pojedynczych drzew przy innych traktach, liczba zaczyna być zbyt duża... 

- Wszystko wskazuje na to, że to wykonawca ścieżek rowerowych będzie decydował o wycince drzew. Jest to całkowicie pozbawione kontroli społecznej - mówił Piotr Capała i dodał, że społecznicy nadal nie otrzymali odpowiedzi z magistratu w sprawie ich interwencji obywatelskiej sprzed dwóch tygodni. - Pan architekt zapewniał, że to jest prosta sprawa i łatwo to wytłumaczyć. Chyba jednak kwestia tej wycinki jest bardziej skomplikowana, bo magistrat w ciągu dwóch tygodni nie potrafił jak dotąd udzielić żadnych konkretnych odpowiedzi - powiedział Capała.

Uczestnicy akcji Andrzej Maszewski oraz Marta Szperlich-Kosmala zwracali uwagę na aspekt ekologiczny obecności drzew w miejskiej przestrzeni. Produkcję tlenu, gromadzenie wody, a Kinga Sawicka zaapelowała do starachowiczan o nie zrywanie oznaczeń z drzew i powiedziała, że społecznicy w odpowiednim momencie posprzątają po swoich działaniach.

Co ważne, wszyscy zgodnie podkreślali, że nie są przeciwnikami budowy ścieżek rowerowych w Starachowicach, ale apelują do prezydenta miasta Marka Materka, aby jeszcze raz - razem z mieszkańcami przeanalizował wszystkie trasy celem wyeliminowania wycinki. 

Starachowice nie są odosobnionym przypadkiem, gdzie projektant rysując nowe rozwiązania infrastrukturalne nie wpisał ich w zieleń, ale to zieleń wymazał gumką z kartki papieru. Podobna sytuacja jest obecnie w Kielcach. 

Wracając do Starachowic, działacze zapowiadają kontynuację akcji i w przyszłym tygodniu mają pojawić się w kolejnej części miasta. Jak mówią nie mają zaufania do władzy samorządowej. Nazywają działania prezydenta miasta Marka Materka pozorowanymi, a ponadto mającymi na celu zniechęcenie ludzi do postaw prospołecznych i działań obywatelskich. 

Włodarz Starachowic mówi: „Tam gdzie jest to możliwe, wszędzie mają drzewa być ocalone.” A działacze pytają „Co by było gdyby nie ich akcja protestacyjna? To samo co przy Pałacyku, gdzie wycięto 74 drzewa?”. - Jeśli idea ominięcia wycinki drzew istniała już w 2019 r. to z jakiego powodu do dzisiaj Urząd Miejski nie zaktualizował tego dokumentu? - Pyta Piotr Capała. 

Tymczasem zobacz NAGRANIE z tej akcji [kliknij].

Aktywiści oznaczyli wcześniej ulicę Na Szlakowisku [czytaj więcej].

RemondisReklama 

Dodane: 19.08.22 | Odsłony: 2541
Tagi:

Komentarze użytkowników

BRAWO | 2022-08-19 07:25:34 napisał(a):

Brawo, trzeba działać i zapobiegać głupim działaniom!!!

Do Brawo | 2022-08-19 07:45:15 napisał(a):

Wszystko pięknie, gdyby nie złośliwości pod adresem inflacji i PiS. Wychodzi ze to zwykła partyjna hucpa a Pan Radca uważa, że drzewa mają polityczne barwy. Poszedłbym chętnie na podobną akcję, ale najwyraźniej nie chodzi o zielen

monika | 2022-08-19 08:13:24 napisał(a):

po wybudowaniu ścieżki na Radomskiej proponuję żeby Pan Prezydent sam dał przykład i parę razy- albo chociaż raz- przejechał się tą ścieżką w górę i w Dół, powdychał przy takim wysiłku spalin z przejeżdżających samochodów i zastanowił się jaką szkodę zrobił miastu wycinając tam drzewa.Dotąd znajomi przyjeżdżający do Starachowic zachwyceni byli ilością zieleni w mieście. Jak widać miasto postanowiło przestać się wyróżniać i pójść zgodnie z trendem ku betonoizie.Bardzo dziękuję...

Mieszkaniec | 2022-08-19 08:27:04 napisał(a):

I jak to u nas grupka osób pod hasłem ekologii próbuje się wybić politycznie po hasłem obrony kilku dziesięciu drzew czy nawet kilkuset drzew. Nie będzie ścieżek nie będzie jazdy rowerami, jak dojechać na brody czy do Wąchocka rowerem ?
Ciekawe ile sami posadzili na swoich posesjach i koło swoich bloków dając przykład ! I kto po nich posprząta ten syf ?

miesz | 2022-08-19 08:53:40 napisał(a):

Trzeba w końcu pogonić tego pseudo architekta. Same szkody jak dotąd ma na koncie . Projekt ścieżek rowerowych bez pojęcia i bez poszanowania przyrody. A największy sukces to za wąska ulica Konstytucji.
W Kielcach też ludzie protestują przeciwko wycince drzew.

arti | 2022-08-19 09:22:32 napisał(a):

zamiast drzew wytnijcie sobie pomysłodawców, może to nie przysporzy ścieżek ale iloraz inteligencji społeczeństwa od razu wzrośnie

b | 2022-08-19 09:32:27 napisał(a):

Na wytoczonym na fot. odcinku drogi ścieżko baz żadnego problemu mieści się w pasie jezdni czy tez chodnika, na Konstutycji sie dało tu tez można

mieszkanka | 2022-08-19 10:40:55 napisał(a):

Dajcie spokój i nie krytykujcie akcji ocalania drzew. Mam wrażenie, ze nasz "włodarz" dostał jakiegoś amoku na tle ścieżek rowerowych. Drogi i chodniki zaniedbane - brudno i tym się nie zajmie. Jaki procent Starachowiczan jeździ codziennie na rowerach - szczególnie przez cały rok i czy pan Prezydent w ogóle umie jeździć rowerem i korzysta z tych ścieżek? To jakaś paranoja. DRZEWA DAJĄ NAM TLEN PRZEZ CAŁY ROK.

Łukasz | 2022-08-19 11:11:50 napisał(a):

A Materek ma to w... tam gdzie słońce nie dochodzi

zzz | 2022-08-19 11:59:05 napisał(a):

Drewno to paliwo. Widać drzewo to też paliwo; ale tylko polityczne.

wiocha | 2022-08-19 12:13:34 napisał(a):

A gdzie byli ci ekolodzy jak wycinali las koło strzelnicy i na wygodzie i na całej trasie obwodnicy.

Gość | 2022-08-19 12:37:08 napisał(a):

Wyciąć stare posadzić nowe. Jaki problem ?
Ile osób mieszka w domach na terenie Starachowic, gdzie wcześniej był las i pola uprawne. Wtedy wycinka nie przeszkadzała ? Ile za te wycięte drzewa gdzie teraz są wasze domy bloki, parkingi i garaże posadziliście nowych drzew szanowni pseudoekolodzy ?

do Gość | 2022-08-19 12:59:08 napisał(a):

No tak wytnijmy wszystkie drzewa w Starachowicach a kto głupiemu zabroni?

Gajowy Marucha | 2022-08-19 13:13:54 napisał(a):

No i Materek w komentarzu pod akcją znakowania pokazał że z tych drzew do wycięcia co zostały oznaczone bedzie tyle co nic i to jest w projekcie, to naczelny prawnik mu odpisuje że to nieprawda. No kabaret xD. No cóż wychodzi że to gierki polityczne a nie troska o drzewa.

do Gajowy | 2022-08-19 13:36:56 napisał(a):

Każdy ocenia jak potrafi

Jan | 2022-08-19 14:11:00 napisał(a):

Drzewa sądzimy dla następnych pokoleń nie dla siebie. Dobrze że są ludzie którym się chce protestować

Gajowy Marucha | 2022-08-19 16:45:30 napisał(a):

@ do Gajowy. Dokładnie, zatem pełnomocnik czy tam przewodniczący Platformy Obywatelskiej na powiat starachowicki, pan Piotr Capala „oceniając” Materka zbłaźnił się zestawem ni to pytań ni to agitacji politycznej. Albo chce chronić drzewa, to wtedy powinien podziękować, że udało się uratować te drzewa, mimo że w papierach na jednych rysunkach są do wycięcia, a na drugich są ominięte. Albo właśnie zaczyna się kampania wyborcza. To nie akcja społeczna tylko agitka polityczna ludzi którzy chcą umościć sobie gniazdko w samorządzie. Dla mnie faktem jest to, że został pokazany projekt, na którym nie będzie wycinek, a nie dzielenie teraz włosa na czworo. No chyba że Capala robił projekt i wie lepiej. Błazenada. Wszyscy którzy chcą się czepiać lub krytykować Materka powinni uciekać od osób powiązanych z partiami bo zostaną bezpardonowo wykorzystani.

Mieszkanka | 2022-08-19 17:24:08 napisał(a):

Na ul.J. Kaczyńskiej jest tak szeroki chodnik, że śmiało można na nim wymalować po jednej i drugiej stronie pasek dla rowerzystów. Dalej jest alejka wzdłuż, której jest trawnik zarośnięty zielskiem. Może na nim wytyczyć trasę na ścieżkę. A tak trochę z innej strony, gdzie tacy projektanci, pseudo architekci kończyli swoje fakultety? Gdzie i z ,której uczelni takich orłów wypuszczają?

Cd | 2022-08-19 17:28:08 napisał(a):

Gierki czy nie , drzewa obok rudery zw. szumnie pałacykiem wycięto w pień. Może tym razem uda się choć kilka uratować. A jak było i jest z wszelkimi projektami to każdy widzi.

Rowerzysta do mieszkanki | 2022-08-19 17:36:28 napisał(a):

Proszę się nie kompromitować. Raczej daje pani świadectwo swojego wykształcenia. Namalować ścieżkę na chodniku ze starych płyt chodnikowych? To jakaś paranoja, dyletanctwo i brak wyobraźni. Z tego co usłyszałem, właśnie zielskiem ma być poprowadzona ta ścieżka, wiec proszę zaktualizować połączenie z bazą.

do gość i rowerzysta | 2022-08-19 19:25:58 napisał(a):

W czasie gdy powstawały bloki w mieście było bardzo dużo drzew i pogoda była przyjaźniejsza.
Piesi mogą chodzić przez wyboje, a rowerzysta nie może przejechać? Może naprawią chodniki. Ścieżki ścieżkami, a drzewa muszą zostać. Komu przeszkadzają drzewa powinien wybrać się latem, z panem prezydenta, na pustynię i tam zostać.

Obserwator | 2022-08-19 21:16:20 napisał(a):

Capała już dawno się zbłaźnił,po pierwszejako szef struktur PO pozwalając Tuskowi na konfe pod garażem.Po drugie już członkowie i sympatycy PO skarżą się ponoć,że kasę od nich łupi za usługi swojej kancelarii adwokackiej.Taki to społecznik.Ale w wyborach i tak wygra Materek.Capała i Kusiowa nie mają szans.Po 5% to wszystko.

Leśny Dziad | 2022-08-20 09:41:30 napisał(a):

Drzew w mieście powinno być jak najwięcej. We Wrocławiu zrewitslizowano plac między kilkoma blokami, Zieloną trawę, krzewy, drzewka zastąpiła betonowa pustynia.

do Gajowy Marucha | 2022-08-20 13:19:11 napisał(a):

Dla ciebie wszyscy co krytykują nieudolnego Materka to ludzie polityczni. A nawet jak by tak było to co jeżeli ktoś ma swoje poglądy i zapisuje się do jakiejś partii to jest według ciebie gorszy? Funkcjonuje jakaś faza głupoty że polityk to jakiś nieudacznik.Chyba patrzysz na obecnie rządzących i dlatego masz takie pojęcie o polityce

Do przedmowcy | 2022-08-20 13:46:42 napisał(a):

To ciekawe zjawisko psychologiczne, które definiuje powiedzenie "punkt widzenie zależy od punktu siedzenia". Jak Materek krytykował poprzedników i z rodzinką pompował koła, to był aktywistą, jak teraz aktywisci coś robią, co się Materkowi i familii nie podoba, to są polityczni. Ot przypadek kliniczny, diagnoza - pomroczność jasna. Jasna jak słońce, a raczej jak błyszcząca budżetową mamona.

Czytałam SMS które wysyła do ludzi twórca Ruchu, w których sugeruje jak ośmieszać ludzi, nazywając ich np "lady botox"czy "360". Zapewniam, że żaden z aktywistów, nawet politycznych nie każe swoim kolegom pisać stadnie na forach np per "pampers". To chyba o czymś świadczy.

360 | 2022-08-20 14:07:48 napisał(a):

Jestem sławny !
Lecz 360 może być tylko jeden !

Do 360 | 2022-08-20 14:18:30 napisał(a):

Nie ściemniaj, wszyscy wiemy dlaczego twój ból * jest większy niż innych ha ha ha

Do 360 | 2022-08-20 22:45:04 napisał(a):

Jesteś tępy jak przecinak.Bój się człowieku

Gość | 2022-08-20 22:57:11 napisał(a):

Ciąć budować, sadzić nowe. Rozsądek powinien przeważyć, a nie polityczne gierki. Chcecie pomóc przyrodzie sami pokażcie co zrobiliście na swoich osiedlach, podwórkach itp dla ekologii. Więcej - poproście - dogadajcie się np. 3 nowe za jedno stare. Szczególnie takie, które wydalają więcej tlenu. Będzie lepszy efekt i ekologiczny i społeczny ! Rowerzysta to też człowiek.

Rowerzysta | 2022-08-21 09:50:37 napisał(a):

Jako rowerzysta uważam że wycinka drzew to coś strasznego! Pan prezydent zastał Starachowice zielone a zostawi betonowe...

Grafo | 2022-08-21 11:10:19 napisał(a):

Więcej dobrej infrastruktury rowerowej ,to zachętą do korzystania z roweru,czyli mniej samochodów na ulicach,mniej spalin,czystsze powietrze,można zrobić nasadzenia roślin w innych miejscach.Argument mieszkanki że mały procent mieszkańców korzysta z rowerów...,bo nie ma ścieżek.Zimą też można jeździć.Bogatsze społeczeństwa innych krajów chętnie korzystają z rowerów.U nas gdzie 90% samochodów to powyżej, 10 lat,oczywiście uważanych za prawie nówki,co bardziej zaszkodzi jak zniknie trochę krzaków czy samochodów z ulic jak będą dobre ścieżki.

Jaa | 2022-08-22 22:18:29 napisał(a):

Już na Konstytucji 3 mają widac ,,efekty,, ścieżka rowerowa szerokosci pasa ulicy wysepki nie wiadomo po co Ciekawe jak będzie sie jeździło zima gdy śnieg zalega wzdłuż krawężników Bezpieczna ulica po remoncie zenada

Mieszkaniec Piotr | 2022-08-23 06:25:10 napisał(a):

Po co komu te ścieżki rowerowe ?przy mało uczęszczanych drogach ?marnotrastwo kasy publicznej!!!

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie