Budowa Instalacji Odzysku Energii w Starachowicach. Głos zabiera prezes ZEC Marcin Pocheć

11463.nsmed

Poniżej przedstawiamy głos prezesa Zakładu Energetyki Cieplnej Marcina Pochecia w dyskusji na temat budowy w Starachowicach przy ulicy Ostrowieckiej Instalacji Odzysku Energii (IOE) tzw. „spalarni śmieci”. 

Rozpoczęcie prac nad koncepcją budowy Instalacji Odzysku Energii (IOE) w Starachowicach podyktowane było kilkoma względami: ekologicznym, energetycznym, ekonomicznym i społecznym.

Celem projektu jest kompleksowe rozwiązanie problemu zagospodarowania wyselekcjonowanych odpadów komunalnych poprzez wykorzystanie całego ich potencjału energii do produkcji ciepła i energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji do systemu ciepłowniczego. Ogromne znaczenie ma również fakt, że zastąpienie blisko 50 % produkcji ciepła w kotłach węglowych produkcją ciepła z odpadów zmniejszy zużycie węgla oraz ograniczy emisję CO2.

W ramach Projektu, przewiduje się budowę instalacji termicznego przekształcania paliwa alternatywnego uzyskanego ze spalania segregowanych odpadów komunalnych (RDF), wynikiem tego procesu będzie produkcja energii elektrycznej i ciepła.

Instalacja będzie funkcjonowała przez cały rok z pełnym wykorzystaniem technologii służącej do produkcji energii elektrycznej i ciepła, wytworzone ciepło w całości zostanie zagospodarowanie na potrzeby sieci ciepłowniczej miasta Starachowice.

Do spalania zostanie wykorzystane paliwo alternatywne z posortowanych odpadów komunalnych o kodach 19 12 10 i 19 12 12.

Wskutek spalania RDF, czyli segregowanych odpadów komunalnych o określonych kodach, do atmosfery emituje się nawet kilkunastokrotnie mniej związków chemicznych, niż w instalacji pracującej obecnie, opartej na spalaniu węgla co ma ogromne znaczenie biorąc pod uwagę aspekt ekologiczny tego przedsięwzięcia.

Instalacje do termicznego przekształcania paliwa alternatywnego, zgodne z opinią ekspertów, są znacznie bezpieczniejsza od instalacji węglowych. Dla przykładu należy podać, że obecnie obowiązujące normy dotyczące emisji dwutlenku siarki SO2 to 1300 mg/m3 a w przypadku planowanej instalacji IOE norma ta wynosi do 50 mg/m3 . Emisja pyłów PM 10, obecna norma to 100 mg/m3 a w instalacji IOE wskaźnik ten wynosi 10 mg/m3. Podobnie wyglądają również inne parametry dot. tlenków azotu NOx czy tlenku węgla CO. To właśnie czystość i zaawansowanie technologiczne jakie gwarantują tego typu rozwiązania doprowadziło do budowy setek takich instalacji w zachodniej Europie. Kraje takie jak Norwegia, Szwajcaria czy Szwecja nie decydowałyby się na energetyczne wykorzystanie RDF czyli segregowanych odpadów komunalnych zamiast węgla, gdyby nie było to: tańsze, bezpieczne dla zdrowia i bardziej ekologiczne rozwiązanie.

Ponadto, rekordowa liczba pożarów na polskich wysypiskach śmieci wyrzuca do atmosfery ogromne ilości szkodliwych substancji przyczyniając się do zaburzeń neurologicznych i zmian nowotworowych u ludzi. Wykorzystanie paliwa pochodzącego z segregowanych odpadów rozwiązałoby w sposób zrównoważony problem składowisk odpadów w naszym regionie. Dodatkowo proces spalania przebiegałby w sposób kontrolowany, z zapewnieniem ciągłego systemu monitoringu emisji zanieczyszczeń.

Obecna, sytuacja zakładów ciepłowniczych, spowodowana kilkukrotnym wzrostem cen uprawnień do emisji CO2 na giełdach oraz wzrostem cen miału węglowego, ma i będzie miała w najbliższym czasie dramatyczny wpływ na cenę ciepła dla naszych odbiorców. Dodatkowo sytuację pogarsza nadchodząca fala podwyżek opłat za wywóz śmieci, spowodowana m.in. zakazem składowania frakcji wysokokalorycznej, która mogłaby być z powodzeniem zagospodarowana. Takie wykorzystanie odpadów o znacznej wartości kalorycznej pozwoliłoby na uniknięcie lub zmniejszenie wzrostu kosztów, ponoszonych przez mieszkańców, dotyczących zagospodarowania odpadów komunalnych.

Satel Starachowice Reklama

Spółka widząc zagrożenia wynikające ze wzrostu cen węgla i uprawnień do emisji CO2 podjęła szereg działań przygotowujących Zakład do budowy nowej inwestycji Instalacji Odzysku Energii. Nasi odbiorcy wraz z Spółdzielniami i Wspólnotami Mieszkaniowymi z zainteresowaniem odnoszą się do projektu budowy Instalacji Odzysku Energii.

W procedowanym przez nas modelu kooperacji, kluczowym elementem zagospodarowania paliwa pochodzącego z odpadów jest ścisła współpraca pomiędzy firmami zajmującymi się gospodarką odpadami oraz wytwórcami energii. Możliwość kontynuowania realizowanego projektu stanowiłaby modelowy przykład „samowystarczalności energetycznej gminy” na bazie wykorzystania energii z odpadów produkowanych i wykorzystywanych energetycznie w jednym regionie.

Nie bez znaczenia jest planowana lokalizacja instalacji w miejscu istniejącej ciepłowni przy ul. Ostrowieckiej. Ciepłownia znajduje się przy drodze krajowej nr 42 dzięki czemu dojazd nie wymaga przejazdu przez drogi powiatowe czy gminne. Samochody dostarczające RDF nie będą więc przyczyniały się do zwiększenia ruchu w mieście. Sposób przechowywania paliwa alternatywnego jest innowacyjnym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Paliwo nie będzie wsypywane do betonowych bunkrów, jak w większości takich instalacji, a przywożone i przechowywane w szczelnych kontenerach. Rozładunek będzie następował za pomocą ruchomej podłogi, dopiero po podłączeniu do instalacji, w hali mającej atmosferę z obniżonym ciśnieniem. Takie rozwiązanie wyklucza jakikolwiek kontakt paliwa z otoczeniem jak również umożliwia ewakuację paliwa jak i popiołów w wypadku zagrożenia powodzią.

Analizując wpływ podobnych instalacji tak w Polsce jak i w Europie można z całą pewnością stwierdzić, że komfort życia mieszkańców zamieszkujących w ich pobliżu jest na wyższym poziomie, a stan zdrowia populacji jest powyżej przeciętnej krajowej. Ponadto lokalizacja podobnych instalacji nie ma wpływu na ceny gruntów i nieruchomości.

Polska jest krajem z najwyższym odsetkiem zachorowań na rzadko występujące nowotwory, a lekarze onkolodzy często przyjeżdżają z zachodu do Polski, by specjalizować się na takich przypadkach. Duży udział w tym na co chorujemy ma to, czym oddychamy. To właśnie palenie czym popadnie w domowych piecach oraz energetyka oparta w ogromnej większości na węglu jest problemem dla Polski i jej mieszkańców. 

Z poważaniem, Marcin Pocheć

Informacja nadesłana

***

 

Z ARCHIWUM ARTYKUŁÓW [kliknij]

 

Dodane: 24.06.19 | komentarze (39)
Tagi:

Komentarze użytkowników

Gość | 2019-06-24 11:13:20 napisał(a):

Ja też potrafię napisać taki artykuł, specjalista od węgla, medycyny, ochrony środowiska. Jeszcze niedawno najlepszy i najtańszy węgiel sprzedawali a teraz.......
A teraz okazuje się że narodzie palisz czym popadnie polityka oparta na weglu to cyt."problem dla Polski i jej mieszkańców"

Gość | 2019-06-24 11:21:24 napisał(a):

No to niech mieszkańcy też w swoich piecach pala odpadami. Skoro zec chce to niech wszyscy palą. I po problemie. Chora lokalizacja, chore pomysły. Zajmij się pochec podłączaniem mieszkańców do sieci cieplowniczej bo siedzisz w tym zec i slabo ci to wszystko wychodzi. Do roboty! I pamiętaj o oświadczeniu majątkowym żeby znowu CBA nie wnosilo o twoje zwolnienie geniuszu. A przy okazji niech sprawdza darowizny....

Tomek | 2019-06-24 12:03:37 napisał(a):

Zec przejmował mzk bo tamten był niemal bankrutem, a chciano pozyskać 34 mln. Wiadomo może jak to tam teraz jest, kto jest pod kreską a kto nad ? Jak spalarnia to może też piekarnia. Świeże powietrze, świeże bułeczki - dobry pomysł?

Morel | 2019-06-24 13:25:02 napisał(a):

Ale *! Banda ignorantów i politykierów. Nikt nie czyta ze zrozumieniem, tylko krytyka wszystkiego w czambuł i nie konstruktywna tylko destruktywna. Nowoczesne spalarnie to przyszłość, węgiel to smród i konsekwencje finansowe i ekologiczne! Wichrzyciele od referendum robią krzywdę mieszkańcom Starachowic.

Do Morel | 2019-06-24 13:36:36 napisał(a):

A mógłbyś wskazać co wybudował w swoim życiu Pochec, Sowula i Grunt? Konkretne przekłady poprosze

Do morel | 2019-06-24 14:01:04 napisał(a):

Co to za język,

mieszkaniec | 2019-06-24 14:15:18 napisał(a):

Jestem za budową spalarni pod warunkiem, że Radni podejmą uchwałę, z której wynikać będzie że Władze Miasta bez protestu zapłacą odszkodowanie wszystkim mieszkańcom za ewentualne straty wynikłe z procesu spalania i dostaw. Jak ja coś robię to muszę później ponosić skutki złego planowania. Muszę zatem być dobrze przygotowany.

do mieszkańca | 2019-06-24 14:27:12 napisał(a):

Racja jak im wyjdzie to wieczna chwała ale jak * to pójdą z torbami.

ekolog | 2019-06-24 15:18:25 napisał(a):

Ale w domowych piecach nic się nie zmieni i tu mamy problem, gdyż z nich pochodzi największa część zanieczyszczeń. Czyli wydamy ogromną kasę, a smog jak był tak będzie. Zainteresowanie gminy wspomaganiem mieszkańców wymieniających kopciuchy na piece gazowe jest żadne, ale spalarnia proszę bardzo, ja młody, gniewny, progresywny chcę być pierwszy w Polsce, który wybuduje spalarnię. Chore ambicje narcyza, nic więcej!!!

Marcin | 2019-06-24 15:20:16 napisał(a):

Analizując wpływ podobnych instalacji tak w Polsce jak i w Europie można z całą pewnością stwierdzić, że komfort życia mieszkańców zamieszkujących w ich pobliżu jest na wyższym poziomie, a stan zdrowia populacji jest powyżej przeciętnej krajowej. Ponadto lokalizacja podobnych instalacji nie ma wpływu na ceny gruntów i nieruchomości. NIEZŁE !!!!

mały | 2019-06-24 15:52:08 napisał(a):

Panie Pocheć pokaż mi pan takie małe miasto w Polsce jak Starachowice które wybudowało taką instalację i jest ona czysta ekologicznie i dobra ekonomicznie.Żebyś się za długo nie głowił to ci odpowiem -nie ma w tak małych miastach takich spalarni śmieci nawet w europie.
Więc skończmy te opowieści z mchu i paproci.

Gość | 2019-06-24 16:00:05 napisał(a):

Do Marcin-bo to ekspert jest nad wszystkimi ekspertami.I gaciami umie podpalić i pizzę upiec no i posprzątać po ulewach też.Nie wspomnę o wyjaśnieniach w formie "uprzejmie donoszę".On wie wszystko.

Do Marcin | 2019-06-24 16:06:48 napisał(a):

Jest taka grupa stricte przeciwko budowie spalarni w Polsce i powiem wam, że tam naprawdę mądrzy ludzie, po branżowych kierunkach maja taką polewe z naszych fachowców, określenia proekologuczna spalarnia wzbudza duże emocje, które przebił tylko film "chłopak do wzięcia" gdzie Pochec i Sowula spełniają się kulinarne. Jaja jak berety :)

Sufler | 2019-06-24 17:24:36 napisał(a):

Wsxystkim co tu tak hejtują tak na przekór zieją nienawiścią. Proponuję przystąpcie di ruchu płaskoziemców macie ten sam sposób rozumowania próbują coś udowodnić. Oni twierdzą że ziemia jest płaska za rok wybierają się na wyprawe do krañca ziemi. Dołączcie do nich i zabieżcie honorowego obatela i jemu podobnych. Miasto odetchnie

Do Suflera idioty | 2019-06-24 18:13:24 napisał(a):

Miasto odetchnie jak skończy się czas nieudaczników, którzy poza budżetówką zdechli by z głodu bo nic nie potrafią.

inny | 2019-06-24 18:28:57 napisał(a):

ZEC chce budować spalarnie w Starachowicach dlatego, że zaczyna sie problem z kondycja spółki. Zec zaopatruje w ciepło przede wszystkim bloki czyli Spółdzielnie Mieszkaniowe oraz Wspólnoty Mieszkaniowe a gdzie jest interes osób mieszkających w domkach jednorodzinnych?????.
A może tak połączyć trzy miasta Skarżysko, Starachowice, Ostrowiec (jest projekt zakupu energii)i niech wybudują pod Skarżyskiem taka spalarnie. Atutami powinny być węzły kolejowe, gdzie śmieci były by przywożone koleją.

Dziad | 2019-06-24 19:49:08 napisał(a):

Do gość, mały - trafiony w punkt, brawo. Budżet w tym roku na przykład to chyba 210 mln przychody, ile ma kosztować spalarnia, na razie około 50 mln, kiedy to się zwróci

Do Gość | 2019-06-24 20:05:36 napisał(a):

marcinek niech nie będzie taki do przodu "uprzejmie" to sobie niektórzy mogą pewne rzeczy przypomnieć, choćby to co grabol z Ilzeckiej im proponował. Tak Marcinek zapytaj kolegi komu opowiadał za co dorotka pewne rzeczy dostała.. Proponuję nie prowokować losu, bo ten czesto potrafi zaskoczyć.

gość | 2019-06-24 20:15:45 napisał(a):

Jak tak to tak.

gość | 2019-06-24 20:25:27 napisał(a):

Jacyś dziwni ludzie tu są.Może chcą zbudować spalarnię.

Zainteresowany | 2019-06-24 21:10:46 napisał(a):

Czytam te wszystkie wypowiedzi i żadna nie odnosi się do merytum, tylko żeby jeden drugiemu dołożyć. fakt jest faktem że kiedyś z węgflem musimy skończyć i CO zostaniemy z ręką w nocniku? Gaz też jest drogi i będzie coraz droższy inne alternatywne żródła energi w naszym terenie nie wchodzą w grę. Więc dyskutujmy nad tym co zrobić żeby zaspokojić wszystkich (gł. odbiorcami są blokowiska)domki prywatne kiedyś trzeba wł. do systemu ale to jest inwestycja droga (musi być redukcja parametrów)i tych odbiorców państwo musi wspomóc,Proponowana intalacja w obecnym czasie jest najlepszym rozwiązaniem , są takie zabezpieczenia że nie ma obawy że będzie gorzej jak obecnie. A pozatym energia jest znacznie tańsza. NIE WIEM CZEGO SIĘ OBAWIACIE- uważam że nie ma czego. Jedynie z czym jest problem to KOSZTY BUDOWY ale i z tym można sobie poradzić - trzeba tylko chcieć ZGODY a NIE bo NIE jak nie TO CO przeciwników proszę o odpowiedz co PROPONUJĄ przy założeniu że węgiel i gaz odpada biomasa również nie wchodzi w grę? Proszę o merytoryczną dyskusję a nie jak jeden drugiemu przyłoży lepiej.

Do zainteresowany | 2019-06-24 21:26:41 napisał(a):

Proponuję zatrudnić fachowców, którzy potrafią znaleźć rozwiązania, za szmal który pobierają obecnie "atechniczni skoczkowie"

DO ZAINTERESOWANY | 2019-06-24 21:38:54 napisał(a):

A dlaczego odpadł gaz ? Bo koreańczycy nie potrafią tego robić?

@mały | 2019-06-24 22:12:52 napisał(a):

Na tle tego blablania jedyny rozsądny i logiczny wpis. Niech Pan Pocheć poda przykład zwijającego się miasta, które niebawem będzie liczyć 30 tys. mieszkańców fundującego sobie spalarnię śmieci. Co z podłączeniem do sieci wielu zintegrowanych osiedli?.

Obserwator | 2019-06-25 08:12:31 napisał(a):

Szanowni komentatorzy żadna instalacja do spalania RDF nie powstanie z prostego powodu jakim jest brak finansowania. Wobec tego nie ma potrzeby się stresowac. Całe zamieszanie spowodowane jest szukaniem powodu do podwyżki ceny za ciepło, która jest nieunikniona. Pan prezes dyrektor generalny bo taka funkcje pełni Pan Marcin Pochec za chwile oznajmi,ze skoro nie ma zgody na budowę instalacji to ciepło musi zdrożeć.Robiac zamieszanie z inwestycja chce dać zarobić zaprzyjaźnionym podmiotom i naraża spółkę na szkodę. Działanie na szkodę spółki jest ścigane z urzędu o czym Pan prezes powinien widzieć.Wydatkowanie środków w sytuacji kiedy nie ma szans na powstanie inwestycji to jest niegospodarność. W Polsce będą zrealizowane tylko dwie inwestycje tego rodzaju w Warszawie i Olsztynie. Ponadto Pan Pochec co jest oczywistym, nie jest w stanie zrealizować żadnej inwestycji. Szanowni mieszkańcy zachowajcie spokój dopóki inwestycja zajmuje się Pan Pochec na pewno nic nie powstanie.

Mieszkaniec | 2019-06-25 09:27:57 napisał(a):

Poprzednik ma racje to samo napisałem @mały przestańcie się podniecać nie ulegajcie propagandzie. Zobaczcie ile nowych inwestycji powstało za rządów materka tylko propaganda i fejs, Komuna to pikuś w propagandzie i mydleniu oczu za komuny powstało miasto, które teraz jest niszczone można by było wymieniać bez końca.

Huzar | 2019-06-25 09:32:14 napisał(a):

Co za ciemnota pisze że nie ma innych możliwości niż spalarnia gaz i biomasa.
Odnawialne źródła Energi Ci coś mówią znafco ?

Czeskia komedia | 2019-06-25 09:58:16 napisał(a):

Ludxie jajca jak berety, ta instalacja jest tak bezpieczna, że dziś na spotkaniu ma być obstawa :) :) :)

gość | 2019-06-25 09:58:25 napisał(a):

ZSL jest wieczny.

lolo | 2019-06-25 09:58:41 napisał(a):

Oczywiście teraz za podwyżkę ciepła będą winni mieszkańcy, którzy nie chcieli spalarni. To charakterystyczna taktyka tej władzy

Gość | 2019-06-25 11:04:17 napisał(a):

Do Lolo-zgadza się,kumaci to wiedzą.

Grand | 2019-06-25 11:41:21 napisał(a):

A pampers będzie,czy griluje w Kielcach.W restauracji mamusi :) ha ha

Do obserwatora. | 2019-06-25 12:45:53 napisał(a):

100% racji. Niech lepiej ten specjalista zamilczy. Wspólczuć tylko odbiorcom , bo już szykuje nową taryfę specjalnie dla nich. Może, kiedyś się zmiarkują i podsumują ile łącznie było już tych wzrostów cen.

konio | 2019-06-25 17:45:40 napisał(a):

Wedlug wykresów jest pięknie. Więc w czym problem?

gość | 2019-06-25 18:21:08 napisał(a):

No jest i będzie kilka problemów, to pewne.

um | 2019-06-25 18:22:26 napisał(a):

Widać jak tyłki skaczą,pewności brak.

tk | 2019-06-25 18:24:38 napisał(a):

To stąd ta cisza radnych ?

zz | 2019-06-25 18:30:41 napisał(a):

Immunitet jest potrzebny pilnie pewnie.

Yanusz | 2019-06-26 12:26:32 napisał(a):

Piękne lanie wody. Efekt ekonomiczny: ile procent spadną dla mieszkańców Starachowic ceny energii cieplnej i energii elektrycznej. Konkrety, a nie ble, ble.. 20%, 30% a może więcej procent. Ile miasto musi mieć tzw. wkładu własnego i czy nas jako mieszkańców na to stać? Skoro koszt budowy tego monstrum zwanego miło dla ucha Instalacją Odzysku Energi w skrócie Spalarnią może się kształtować w nowych cenach od 65 mln złotych do stu kilkudziesięciu milionów złotych. Ekonomia to liczby tego nie da się zagadać. Pan Prezes ZEC pisze o kodach odpadów nie podając ich ceny, a powinien jakąś mała tabelkę czyli węgiel kaloryczność, cena 1t i ile energii się wyprodukuje i oczywiście jej cena, odpady kaloryczność, cena 1t i ile się energii wyprodukuję i oczywiście jej cena. Już widzę jak w energię pozyskiwana w procesie spalania odpadów wrzuca się koszty amortyzacji Spalarni. Tyle o ekonomii. Czy miasto nie będzie się korkować? Będzie, bo droga krajowa nr 42 już się korkuję w godzinach szczytu że względu na brak obwodnicy. Wystarczy zobaczyć skrzyżowania czy to przy stawie czy przy stacji paliwa Circle K. Po co więc te nie nieścisłości. Można by tez dogłębnie poruszyć temat dioksyn i furanów, których wytworzenia nie uniknie się w procesie spalania. Dobrze by było by ktoś podpisał się, że pod tezą, że nie będziemy truci.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie