Budowa północno zachodniej obwodnicy Starachowic – do końca kwietnia 2016 zostanie opracowana dokumentacja

6544.nsmed

W środę 4 lutego br. w Starostwie Powiatowym odbyło się spotkanie, którego głównym tematem był rozwój sieci dróg oraz zamierzenia inwestycyjne na drogach wojewódzkich zlokalizowanych w powiecie starachowickim. Na zaproszenie Starosty Starachowickiego Dariusza Dąbrowskiego w spotkaniu uczestniczyli Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Jan Maćkowiak, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Kazimierz Kotowski, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś, Dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Damian Urbanowski, członkowie Zarządu Powiatu Starachowickiego, Prezydent Starachowic, Burmistrz Miasta i Gminy Wąchock, Wójtowie Gmin Brody, Mirzec i Pawłów, radni Rady Powiatu i Rady Miejskiej w Starachowicach, przedstawiciele Zarządu Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice’ oraz pracodawcy.

Podczas spotkania Damian Urbanowski Dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich poinformował, iż w inwestycjach zaplanowanych na lata 2014-2020 na terenie powiatu starachowickiego są dwa zadania: 

-pn. „Rozbudowa Drogi Wojewódzkiej Nr 744 na odc. Tychów Stary – Starachowice”

-pn. „Budowa północno zachodniej obwodnicy miasta Starachowice”. 

Rozbudowa Drogi Wojewódzkiej Nr 744 na odc. Tychów Stary – Starachowice obejmowałaby 6 kilometrowy odcinek od skrzyżowania Tychów Stary – Małyszyn do początku obwodnicy miasta Starachowice. 

Nowa koncepcja budowy północno – zachodniej obwodnicy Starachowic miałaby przebiegać od drogi wojewódzkiej 744 za MZK w Starachowicach i połączyć się ma z drogą krajową 42. Zaplanowane jest również w ciągu tej obwodnicy przejście z estakadą nad rzeką Kamienną i linią kolejową.

Parametry:

- droga klasy GP

- projektowanie obciążenie nawierzchni 115 kN/oś

- kategoria ruchu KR V

- prędkość projektowa: 60 km/h w terenie zabudowanym, 70 km/ h w terenie niezabudowanym

- szerokość w liniach rozgraniczających: 25 m

- szerokość jezdni 7 m (2x3,5m) + opaska bitumiczna 2x0,5 m

- szerokość poboczy utwardzonych (z kruszywa) 2x1,5 m

- skrzyżowania: ronda skanalizowane lub zwykłe

- jezdnia wyposażona w zatoki autobusowe

- granica pasa drogowego – min. 0,75 m od granicy robót ziemnych

Ponadto, jak poinformował Damian Urbanowski w dokumentacji należy przewidzieć:

- drogi serwisowe

- budowę miejsc postojowych na minimum 15 miejsc dla pojazdów ciężarowych i 20 miejsc dla pojazdów osobowych

- budowę miejsca do ważenia i kontroli pojazdów

- budowę stacji meteo

Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich do końca kwietnia 2016 roku chciałby opracować dokumentację dla obwodnicy Starachowic, która zawierałaby koncepcję programową, decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia, program funkcjonalno-użytkowy, studium wykonalności.

Jak poinformował podczas spotkania Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Jan Maćkowiak: - potwierdzamy, w budżecie województwa mamy pieniądze, są pieniądze zapisane w budżecie  Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich na przygotowanie dokumentacji, co powinno się stać najpóźniej do końca kwietnia przyszłego roku. Kiedy dokumenty zostaną wykonane zostanie ogłoszony przetarg w systemie „Zaprojektuj i Wybuduj”. Pieniądze na budowę obwodnicy zakładamy z Regionalnego Programu Operacyjnego. Natomiast z jednej strony chcę powiedzieć, że pieniądze są na tą drogę, ale z drugiej strony jest pewne zastrzeżenie, ponieważ będą to procedury konkursowe. Jednak wierzę, że Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich tak przygotuje wniosek, że nie mamy się o co martwić. Na dzisiaj szacowany koszt tej inwestycji to jest około 46 milionów - mówił wicemarszałek. 

Zarówno starosta Dąbrowski jak i prezydent Materek oraz prezes SSE Cezary Tkaczyk zgodnie twierdzili, że budowa obwodnicy Starachowic to kluczowa inwestycja, bardzo ważna dla przedsiębiorców, dzięki której firmy działające na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej będą rozwijały się prężniej, a ponadto jak podkreślił Materek zostaną uwolnione kolejne tereny pod nowe inwestycje. 

- Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, obwodnica Starachowic mogłaby racjonalnie powstać w ciągu 3-4 lat - powiedział starosta Dąbrowski. Teraz mamy już pewną przymiarkę pozwalającą na optymizm, że zmieni się komunikacja w mieście. Od czasu budowy wiaduktu, nie było na terenie Starachowic tak dużej inwestycji. W ciągu 1,5 roku firma MAN poszerzy działalność, dzięki czemu wzrośnie zatrudnienie, a co za tym idzie przybędzie samochodów na i tak już mocno zakorkowanej w godzinach szczytu ulicy Radomskiej. Tym samym przybędzie samochodów ciężarowych z dostawami do fabryki, MAN będzie testował autobusy na terenie miasta… Ta inwestycja w postaci obwodnicy jest Starachowicom niezmiernie potrzebna - mówił starosta. - Jednak zanim powstanie będziemy chcieli rozmawiać z przedsiębiorcami z terenu strefy, aby zróżnicować czas pracy w zakładach, tak aby wszyscy nie kończyli pracy o tej samej godzinie, co zróżnicowałoby ruch pojazdów - dodał. Podkreślił także, że Zarząd Powiatu będzie chciał połączyć w 2016 roku ulice Batalionów Chłopskich i Iglastą, co rozładuje ruch na skrzyżowaniu Batalionów Chłopskich z Radomską.

Podczas dyskusji na temat stanu dróg w Starachowicach i powiecie starachowickim obecni samorządowcy zwracali również uwagę na stan pozostałych dróg. Mówiono o drodze nr 756, Starachowice-Stopnica w okolicy Rzepina, drodze Rataje-Siekierno. Radny powiatowy Włodzimierz Łańcuchowski zwrócił się z apelem do prezydenta Materka w sprawie ulic Miodowej i Moniuszki. 

Głos zabrał także burmistrz Wąchocka Jarosław Samela, który podkreślił, że bardzo ważne jest wspólne lobbowanie na temat przebudowy drogi nr 42, nie tylko obwodnicy Parszowa czy Wąchocka, ale całego odcinka między drogami krajowymi nr 7 i 9. 

Dodane: 05.02.15
Tagi:

Komentarze użytkowników

hhhmmm | 2015-02-05 09:19:39 napisał(a):

No ciekawe co wam z tego wyjdzie. Puki co tyle

Piotr | 2015-02-05 09:36:26 napisał(a):

Wreszcie ktoś zaczyna myśleć z sensem!

marek | 2015-02-05 09:48:24 napisał(a):

no,no, dobry początek trochę leprze będzie pierwsze wbicie łopaty przez prezydenta

propozycja | 2015-02-05 09:58:40 napisał(a):

Proponuję również modernizację 744 od mzk w kierunku np. Szkolnej utworzenie 3 go pasa jedni - i droga rowerowa nareszcie jak się to w Polsce robi powszechnie i rutynowo

taka prawda | 2015-02-05 11:16:37 napisał(a):

TEGO ODCINKA OD MZK DO TYCHOWA TO ZUPEŁNIE NIE ROZUMIEM PO CO KOMU ?
Jeżeli jak się domyślam to po pierwsze pan Starosta jest z Mirca a po drugie jeśli to ma być połączenie docelowe do obw. Iłży i dalej przez Lipsko do mostu w Solcu a pierw do D9 ale przez wsie teraz nie będzie się robić dróg mówiąc og szybkich

mieszkaniec | 2015-02-05 11:17:52 napisał(a):

obwodnica to bardzo dobre rozwiązanie tak się omija miasta. Nie było by błędem pociągniecie je w kierunku Henryka co by dało możliwość włączenia się do drogi na Lubienie ale to juz tylko pomysł. Ta obwodnica może tez przyspieszyć budowę 42 bo należny w tym momencie zrezygnować z bardzo kosztownego wiaduktu w Starachowicach zachodnich. gdyż obwodnica rozwiązuje problem.

@ | 2015-02-05 11:24:04 napisał(a):

I tak na planach zakończy się inwestycja.
Pomarzyć ludzka rzecz.

taka prawda | 2015-02-05 11:29:18 napisał(a):

Ważniejsze jest zbudowanie / w zamian drogi od MZK do Tychowa/ przeprawy od D42 do ronda Piłsudskiego - Radomska.
za NOMI .Obecny most historyczny ma małą przepustowość niedługo runie i zaleje cały Pasternik / katastrofa / a może być miejscem spacery z ławeczkami

@@ | 2015-02-05 11:34:34 napisał(a):

o koszty się nie martw , mniejsze miasteczka inwestują setki milionów jak np. Końskie z obwodnicą i mostem linowym dla pieszych i rowerzystów

pytanie retoryczne | 2015-02-05 12:14:16 napisał(a):

a co zrobili w tej sprawie były prezydent i były starosta...?

do pytanie retoryczne | 2015-02-05 12:21:25 napisał(a):

ale po co się nakręcasz? nikt już nie chce pamiętać o byłym prezydencie i byłym staroście, więc ich nie przywołuj, Teraz jest szansa na współpracę na różnych szczeblach i trzeba temu kibicować a to co było jest nie ważne i oby już nigdy nie powróciło

było nie było | 2015-02-05 12:25:46 napisał(a):

Rowerzystów, mieszkańców TST nikt nigdy nie brał pod uwagę, że tacy ludzie o zapatrywaniach sportowych czyli zdrowym stylu życia mogą jeszcze mieszkać w tym mieście.
Trasa rowerowa jak szumnie nazwano w projekcie rynku jest tego super przykładem.
A tak a pro po od ilu lat mówi się, planuje, projektuje, tworzy dokumentacje etc odcinka drogi nr 42? Jak dobrze się pomyśli to chyba jakieś ćwierć wieku będzie.

Tak, tak panie młody..

mieszk. | 2015-02-05 13:33:45 napisał(a):

tydzień temu ukazał się artykuł na tym portalu że z inicjatywy radnego woj. PIS. wystosowana została petycja do rządu o ujęciu obwodnicy Wąchocka 12km W PLANIE ITD i itd.Npisałem że to jest bez sensu(pod publikę) jeżeli ,nie zostanie podjęta przebudowa drogi 42 ,jak tiry szły tak będą szły przez TST jeszcze z zmorzoną siłą. Napisałem też że 11.03 2014 rozmawiano o koncepcji obwodnicy (Tychów)-samorząd woj. obecny prezydent i ta koncepcja mi się podobała ,tylko wyraziłem wątpliwość że to znowu było w kampanii wyborczej ,i wychodzi że nie miałem racji i bardzo dobrze(odszczekuje) ,oby takich więcej pozytywnych przemyślanych zaskoczeń

Tak, ale | 2015-02-05 16:53:26 napisał(a):

Słuszną linię ma nasza władza, ale do realizacji jeszcze bardzo daleko, więc żeby w miedzyczasie nie usiadła na laurach

bo | 2015-02-05 17:43:49 napisał(a):

to się nazywa współpraca a nie naskakiwanie na siebie i popisywanie się na sesjach jaki to ja mądry nie jestem... oby tak dalej

do Materka | 2015-02-05 18:04:28 napisał(a):

Póki co to są tylko mrzonki i cuda niewidy. Najpierw Materek pokaż, że potrafisz zapanować nad tym co się dzieje w podległym ci basenie. Zrób coś człowieku dla zwykłych ciężko pracujących mieszkańców miasta, którzy chcieliby ze swoimi dziećmi i wnukami w normalny sposób skorzystać z basenu. Od tego zacznij chłopcze, a nie pozuj na wielkiego reformatora i zbawcę dużych firm mieszczących się na strefie, nie dla nich zostałeś prezydentem miasta tylko dla zwykłych ludzi!

do j/w | 2015-02-05 18:27:32 napisał(a):

Obiekt basenowy po prostu nie jest w stanie zaspokoić potrzeb wszystkich mieszkańców.
Wniosek prosty: źle został przygotowany. Chyba , że w planach było dalsze wyludnienia miasta? Jak pozostanie garstka młodzieży , mieszkańców w wieku produkcyjnym niewiele i starsi oby jak najszybciej powymierali, wtedy może będzie można popływać.
Grafiki, zatwierdzanie, podpisy, popisy i po co komu takie naigrywanie z poważnych. Jak inaczej określić pozoranckie działanie?
Bez mała trzeci miesiąc rządów czego więc oczekiwać.

# do Mterka | 2015-02-05 18:44:11 napisał(a):

Takie tu pisanie na temat basenu ,nic nie da. Jedyne wyjście to pójście na najbliższą rady miasta ,i spytanie co z tym grafikiem który prez. wymalował ,jak jest przestrzegany.RACZEJ NA DZIENIKARZY PRASY LOKALNEJ NIE MA CO LICZYĆ,GDZIE INDZIEJ JAKOŚ POTRAFIĄ INTER. coś popchnąć ku normalności

mieszk. | 2015-02-05 19:10:52 napisał(a):

/TAK,ALE/

ryzyko zawsze istnieje ,tylko ta koncepcja jest bardziej realna ,niż ta z 42/obwodnica Wąchocka/
-jest mowa o środkach.
-jest ustalony termin itd.
Petycja dotycząca obwodnicy Wąchocka ,oprócz pisma skierowanego do rządu nie wnosi nic .Przecież rząd /min/ if/stwierdziło ,że wyniku badań natężenia ruchu na drodze 42 nie ma potrzeby aktualnie wyk. modernizacji drogi na odcinku Skarż.-Opatów .Jedyne co można to wyk. sygnalizacje świetną /Pasternik/ która od kilku dni funkcjonuje. Natomiast realizacja węzła /Tychów/ z połączeniem do 9 i 7 stworzy faktycznie rozładowanie i uwolnienie miasta od tirów. Praktycznie strefa to północne obrzeża miasta i na północ idzie dalej/spalarnia, zakł. utylizacji,elaboracja

jasne | 2015-02-05 19:26:32 napisał(a):

Czyli szansa się pojawi jak inwestor spalarni będzie lobbował. To prawda, że śmiecie do spalarni mają być zwożone z kilku województw?

Dariusz Dąbrowski | 2015-02-05 21:06:19 napisał(a):

taka prawda | 2015-02-05 11:16:37 napisał(a):

TEGO ODCINKA OD MZK DO TYCHOWA TO ZUPEŁNIE NIE ROZUMIEM PO CO KOMU ?
Jeżeli jak się domyślam to po pierwsze pan Starosta jest z Mirca a po drugie jeśli to ma być połączenie docelowe do obw. Iłży i dalej przez Lipsko do mostu w Solcu a pierw do D9 ale przez wsie teraz nie będzie się robić dróg mówiąc og szybkich

Dokładnie chodzi o połączenie dróg krajowych 42 i 9. Ewentualne najkrótsze połączenie z przyszłym węzłem drogowym pod Iłżą też korzystać musi z odcinka Starachowice - Tychów i dalej Tychów Nowy - Seredzice - Iłża. Opowieści o tym, że przebudowa drogi do Tychowa ma związek z moim miejscem zamieszkania jest żartem. Pozostając w konwencji żartu mogę tylko dopowiedzieć, że naprawdę całość inwestycji wiąże się z uzyskaniem szybkiego połącznia drogowego pomiędzy Sołtysem Wąchocka a Starostą :-)

rodowity TST Wierzbnik | 2015-02-06 07:29:49 napisał(a):

nie rozumiem tej obwodnicy i tak wieśniaki zapchają ul.Radomską

mieszk | 2015-02-06 08:56:57 napisał(a):

rodowity/wydaje mi się ,ze władze miasta powinny zrobić wszystko m/n związku z rozbudową SSE /widać jak rozbudowuje się Cerard, inw. wokół dawnego toru prób -zgonią do TST większą liczbę ciężkich samoch.- i trzeba zrobić wszystko aby ten tabor nie rozjechał TST -tylko zatrzymał się na obrzeżach miasta. Inna sprawa co na to mieszkańcy Tychowa ,Małyszyna, Jasieńca, gdy ciężkie pojazdy będą szły przez 24godz. na okrągło pod ich oknami w kier. 9 zanim powstanie docelowe rozwiązanie przez Seredzice-już teraz jest mały problem ,a co mówić póżniej.I tu jest plusem ,to ze Pan Starosta mieszka w tej okolicy ,będzie na bieżąco z nastrojami okolicznych mieszk. czy pozytywnymi ,czy negatywnym -czas pokaże

mieszk.cd. | 2015-02-06 09:14:19 napisał(a):

i dobrze by się stało, aby na tym odcinku Tychów-9 ustawić system radarowy , przeważnie do kier. tirów /kto z nich przestrzega obowiązującej prędkości-mały %
/nie mieszkam , ale często taty jadę/

Max | 2015-02-07 22:20:13 napisał(a):

Może nam to Man załatwi.

ikx | 2015-02-08 10:35:41 napisał(a):

Czytam i jestem w szoku o czym ci panowie dyskutuja.Starachowicom sa potrzebne jak najbardziej obwodnice ale chyba komus cos sie popier... liło. Moim skromnym zdaniem
potrzebne są : obwodnica południowa ( droga 42) oraz obwodnica północno-wschodnia
odciążąjąca miasto na kierunku pólnoc- południe.

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie