„Budowa punktu widokowego wraz z konserwacją, zabezpieczeniem i oświetleniem trzech krzyży”. Do dziś można ODDAĆ GŁOS nie wychodząc z domu

11768.nsmed

Jak co roku mieszkańcy Starachowic w ramach Budżetu Obywatelskiego mieli prawo do zgłoszenia projektu do realizacji przez miasto w kolejnym roku budżetowym tj. na 2020 rok. Teraz nadszedł czas na wybór i głosowanie. To mieszkańcy zadecydują jakie projekty zostaną zrealizowane.

Mieszańcy obwodu 4 tj. osiedla: Wierzbowa, Trzech Krzyży, Południe, Lubianka, Górniki, Krzyżowa Wola, Wanacja, część Michałowa zagłosują na projekty zgłoszone w tym obszarze wyborczym miasta. Jednym z projektów jest:

„Budowa punktu widokowego wraz z konserwacją, zabezpieczeniem i oświetleniem trzech krzyży”

Projekt przeszedł pozytywną formalną opinie i został przyjęty do głosowania. 

Ze wzgórza, a raczej skarpy, na którym usytuowane są Trzy Krzyże rozpościera się przepiękny widok na całe Starachowice począwszy od osiedla Łazy, dolinę Młynówki, Rynek, całą część północną miasta (Skałka, Skarpa, Majówka), dolinę rzeki Kamiennej z pięknym horyzontem w kierunku Wąchocka, obiekty Wielkiego Pieca, a także część bloków na osiedlu Południe. Nowy punkt widokowego wraz tablicami edukacyjnymi tj. historycznymi i geologicznymi miasta, z łagodnym podejściem od strony wiaduktu byłby kolejną atrakcją w mieście. Obecnie nie ma prostego dojścia do punktu widokowego i mieszkańcy miasta odcięci są od tej atrakcji. Wzgórze zarasta samosiejkami, co tym bardziej należy podjąć prace aby przywrócić zbliżony do pierwotnego charakteru wzgórza. Dodatkowo na wzgórzu znajdują się prawie 100 letnie krzyże (obecnie przesunięte, co było wymuszone budową wiaduktu oraz alei Kardynała Wyszyńskiego. Trzy Krzyże wraz z kapliczką, postawione zostały w 1925 roku i związane są z misjami świętymi, które odbywały się w parafii pod wezwaniem Świętej Trójcy w Wierzbniku (obecnie Rynek). Krzyże wymagają renowacji, zabezpieczenia (w tym np. kamery monitoringu) oraz odpowiedniego wyeksponowania (oświetlenia np. przy zastosowaniu paneli słonecznych), gdyż obecnie zarastają samosiejkami i niszczeją. Bez odpowiednich prac konserwatorsko-zabezpieczających mogą nie dotrwać 100 lat.

Głosowanie na projekty odbędzie się internetowo i tradycyjnie:

Głosowanie internetowe od 2 do 8 września 2019 roku do północy.

Należy wejść na stronę internetową UM Starachowice odszukać link Budżet Obywatelski lub kliknąć tutaj

Wybrać link Głosowanie Internetowe. System przekierowuje do formularza rejestracji danych. Wypełnić formularz i podać wymagane dane. Zaakceptować regulamin wraz z oświadczeniami/ klauzulami. System przekierowuje do Listy projektów dla danego Okręgu (na podstawie podanego adresu zameldowania). Zaznaczamy kwadracik dla wybranego projektu i naciskamy „Głosuj”.

Głosujemy tylko na jeden projekt.

Głosowanie tradycyjne od 13 do 15 września 2019 roku w godzinach od 10.00 do 18.00 (dla Okręgu nr 4 w Szkole Podstawowej Nr 13 ul. Ignacego Prądzyńskiego 2 na osiedlu Południe). Tradycyjne (papierowe) głosowanie odbywa się poprzez postawienie znaku „x” obok nazwy projektu. Postawienie 2 i więcej znaków „x” będzie głosem nieważnym.

Nazwy projektów są długie niemniej jednak w przypadku tego projektu wystarczy zapamiętać słowa kluczowe „punkt widokowy” lub „trzech krzyży” i postawić obok tego projektu w kratce znak „x”.

Prawo do glosowania ma każdy mieszkaniec Starachowic w wieku od 16 roku życia (ukończone), zameldowany na terenie miasta. W ramach danego okręgu wyborczego głosujemy na zgłoszone projekty w danym okręgu.

Zachęcamy do podjęcia niewielkiego wysiłku i zagłosowania na projekt zgłoszony w okręgu nr 4:

„Budowa punktu widokowego wraz z konserwacją, zabezpieczeniem i oświetleniem trzech krzyży”.

Ilość zebranych głosów zadecyduje czy projekt będzie zrealizowany w 2020 roku.

Ogłoszenie płatne

Dodane: 08.09.19

Komentarze użytkownikówOstatnie komentarze w serwisie