Budowa „spalarni śmieci” w Starachowicach. Czy jest o co robić hałas?

11168.nsmed

Plany budowy „spalarni śmieci” w Starachowicach podzieliły mieszkańców miasta. Widać to było, jak w soczewce, na spotkaniu organizowanym przez Stowarzyszenie „Inicjatywa dla Starachowic”.

Z jednej strony są mieszkańcy z okolic planowanej inwestycji czyli ulicy Ostrowieckiej, którzy boją się, że planowana inwestycja będzie miała na nich zły wpływ, że wartość ich nieruchomości spadnie, że będzie śmierdziało, a przecież w Polsce nie ma ustawy antyodorowej. Z drugiej strony mieszkańcy bloków, którzy płacą Zakładowi Energetyki Cieplnej za ogrzewanie. W ich interesie jest by ZEC przestał korzystać z węgla, bo jeśli tak się nie stanie, z roku na rok mieszkańcy ci będą musieli płacić co raz więcej pieniędzy za ogrzewanie.

Podczas wczorajszego [10.04.2019r.] spotkania ewidentnie było widać, kto jest za, a kto przeciw. Choć obecni na spotkaniu przedstawiciele Stowarzyszenia Spółdzielców i Wspólnot Mieszkaniowych „Nasze Miasto” twierdzą, że nie upierają się przy spalaniu śmieci. Chcą, aby ZEC przeszedł na paliwo alternatywne, aby podłączał pod swoją sieć domki jednorodzinne. 

W trakcie spotkania Anna Kramek ze Stowarzyszenia „Inicjatywa dla Starachowic” z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej, przedstawiała zgromadzonym informacje, dlaczego powstanie „spalarni śmieci” przy ulicy Ostrowieckiej w Starachowicach, to zła decyzja. Jej zdaniem położenie spalarni w dolinie rzeki Kamiennej, na terenach zalewowych już na wstępie powinno wykluczyć planowaną budowę. Przypomnijmy, że tak się nie stało, a Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska z Kielc wydał pozytywną decyzję, czyli dał „zielone światło” ZEC-owi do budowy spalarni.  

- Na dobę będą mogli spalić 91 ton śmieci, czyli 10 kontenerów dziennie. Jak było pierwsze spotkanie, to prezes ZEC mówił o trzech kontenerach. Do naszego miasta wjedzie 2664 samochodów ciężarowych ze śmieciami w ciągu 333 dni – mówiła Anna Kramek. 

Rozgorzała burzliwa dyskusja, która trwała ponad dwie godziny. Przybyli mieszkańcy mówili, że jest za mało informacji ze strony prezydenta miasta Marka Materka. Ich zdaniem kwestia budowy spalarni toczy się osobnym torem, gdzieś z boku, a później zostaną postawieni przed faktem dokonanym. Obawiają się, że gdy ZEC pozyska środki na realizację inwestycji, będzie już za późno na jakiekolwiek protesty. Zwolennicy instalacji mówili, że będzie ona wiele lepsza niż obecna technologia wykorzystywana przez ZEC. 

Nagranie ze spotkania [kliknij] 

„Jeżeli pojawi się szansa na realizację tego przedsięwzięcia w naszym mieście, Pan Prezydent zadeklarował osobiste włączenie się w kampanię informacyjną jaka z pewnością będzie wówczas prowadzona na terenie miasta.” – poinformowała rzecznik magistratu Iwona Tamiołło. 

Dodane: 11.04.19 | Odsłony: 49 | komentarze (27)
Tagi:

Komentarze użytkowników

Rura | 2019-04-11 14:53:17 napisał(a):

A gdzież prezydent miasta ? gdzie jego pracownicy odpowiedzialni za ta hucpę ze spalarnią?

ekolog | 2019-04-11 15:35:48 napisał(a):

W tak istotnej dla mieszkańców sprawie musi być przeprowadzone referendum, po wcześniejszej rzetelnej akcji informacyjnej przeprowadzonej przez miejskie władze. Jak już będzie źródło finansowania, to Prezydent łaskawie poinformuje mieszkańców jaki ma dla nich pasztet, to jest straszna buta i zaprzaństwo!!! Wstyd i hańba, że komuś takiemu oddaliście władzę w mieście drodzy mieszkańcy.

do ekolog | 2019-04-11 16:22:43 napisał(a):

toteż dokładnie o tym już wiemy od Stowarzyszenia Wrażliwi Społecznie. Bardzo konstruktywnie przedstawili kolejne kroki działania.
Najpierw kampania informacyjna rzetelna dla wszystkich mieszkańców a potem się wypowiemy w referendum!!! :-)
POMYSŁ BOMBA! NARESZCIE KTOŚ POGONI TE OPASŁE KOTY DO ROBOTY !

nam | 2019-04-11 17:25:29 napisał(a):

ciągle coś lub ktoś przeszkadza. Spalarnie śmieci są w wielu miastach Europy i ich mieszkańcom to nie przeszkadza. U nas każda nowa inicjatywa musi być oprotestowana . Palić śmieci , a przede wszystkim podłączyć wszystkie domy do sieci ciepłowniczej , bo to oni najbardziej trują .

Obiektywny | 2019-04-11 20:12:42 napisał(a):

Referendum w sprawie spalarni to największa głupota.Pan Lewkowicz powinien posiadać doświadczenie z wyborów, jak przewidywalni są mieszkańcy miasta. Szczególnie ci, którzy w bezpośredniej odległości od spalarni nie mieszkają. Referendum zakończy się fiaskiem i da kolejne naboje Materkowi.

do Obiektywny | 2019-04-11 20:57:03 napisał(a):

może dajmy sie mieszkańcom wypowiedzieć jakakolwiek byłaby to odpowiedź to mamy prawo wyrazić swoje zdanie.
Nie baw sie w Boga bo sie mozesz jeszcze zdziwić.

do Rura | 2019-04-11 20:58:37 napisał(a):

Pan Prezydent nieobecny, gdyż on chodzi tylko tam, gdzie go chwalą!!!

Do do Obiektywny | 2019-04-11 21:25:51 napisał(a):

Pomyślałes co będzie jak w referendum większość mieszkańców wypowie się za spalarnią? To nie wybory, że przegra jednostka, tu na szali jest interes mieszkańców kilku osiedli. Czy warto uprawiać propagandę na publicznym interesie?

do powyżej | 2019-04-11 21:39:08 napisał(a):

człowieku zejdź na ziemie! przecież materek i tak zrobi po swojemu czyli spalarnie w srodku miasta!. a w referendum przynajmniej MIESZKAŃCY wyrażą swoją wolę i ja ją uszanuje.
Materka zdania nie szanuje bo on nas za każdym razem spuszcza w ... jak temat dla niego niewygodny!!

cd. | 2019-04-11 21:51:54 napisał(a):

dodam tylko ze spalarni nie będzie W ŚRODKU MIASTA tak jak sobie marzy władza

po cichutku | 2019-04-11 21:57:06 napisał(a):

Wy tu o spalarni a w Starostwie powstało Biuro Prasowe Powiatu i znalazł tam zatrudnienie pewien pan od lotów na fb
http://www.spstarachowice.bip.doc.pl/index.php?dz=4&id=39217

Ptaszek | 2019-04-11 22:35:19 napisał(a):

Z góry wszystko lepiej wygląda, wszechobecnego brudu nie będzie widać i poddani dalej będą wielbić i bić pokłony!!!

Obserwator | 2019-04-11 22:39:46 napisał(a):

Wyborcza drużyna Materka obsiada wszystkie stołki w mieście i powiecie. Amatorszczyzna w natarciu.

Nikodem | 2019-04-12 08:58:54 napisał(a):

Obserwowałem jako uczestnik ale nikogo nie było z wrażliwych psychicznie?

ekolog | 2019-04-12 10:18:12 napisał(a):

Spółdzielcy twierdzą, że popierają powstanie spalarni, gdyż obniży się cena za ciepło. Oświećcie nas jak macie jakieś tajne wyliczenia w tej sprawie!!! Ważny jest też koszt społeczny takiego przedsięwzięcia, nie wierzę w zapewnienia amatorszczyzny zarządzającej miastem i spółkami!!!

M | 2019-04-12 11:08:54 napisał(a):

Popieram „spalarnia śmieci” powinna być już dawno. Do tej pory, jak na razie mamy "spalarnie śmieci indywidualne"; niektórzy nas trują!

do przedmówcy | 2019-04-12 11:42:35 napisał(a):

Ci indywidualni truciciele będą to robić dalej, niezależnie od tego czy spalarnia powstanie, czy nie. Gdyby miasto miało plany podlaczenia indywidualnych gospodarstw do miejskiej sieci ciepłowniczej, to jeszcze byłby jakiś sens w budowaniu spalarni. Były takie wnioski do prezydenta, niestety jak wszystko inne sensowne całkowicie zignorowane. A na walkę ze smogiem 18 tys. na rok, iśmieszne i straszne. Kasę się wywala na skarpy, aby zamontować Holyłudy, ręce opadają!!!

Ekolog | 2019-04-12 14:34:35 napisał(a):

Niech ci fachowcy od prezentacji poczytaja jak najbliższe lata wyglądaja przepisy unijne. Węgiel do lamusa. A ta prelegentka ale straszyła ludzi. Ona kończyła jakąś szkołe aktorską. To była błazenada a nie rzrczowa informacja . Jeszcze brakowało powiedzieć że diabły z komina wyskoczą

Do ekolog | 2019-04-12 15:35:20 napisał(a):

Dlaczego Materek publicznie tego nie powie? Ja pitole, skoro jego klakierzy biją pianę jaka tu super inwestycją ta spalarnia, to dlaczego pierwszy lanser inwestycyjny chowa głowę w piasek?

Czytelnik | 2019-04-13 15:30:32 napisał(a):

Smogu może i nie będzie, ale lotne bezzapachowe toksyczne substancje? Nie wszystko co szkodliwe da się wyczuć nosem. Czad dla przykładu nie śmierdzi a zabija.

Do Ekolog | 2019-04-13 17:25:15 napisał(a):

A to ty jesteś ta miernota co przesiaduje 24 godz na dobę w internecie? Nie szczuj na ludzi lanserze.

Mieszkaniec | 2019-04-14 09:42:59 napisał(a):

Błazenada. Wyborcy wybrali, a obrażeni bez pomysłu. Krzyk świadczy o bezradności i braku argumentów. Może ta Pani jakieś warsztaty aktorskie poprowadzi. SCK co wy na to?

Gość | 2019-04-14 10:03:28 napisał(a):

Mieszkańcu,ty tej Pani to nie dorastasz do pięt.Zamiast pisać farmazony,doucz się.Ale żeby cokolwiek pojąć,trzeba jednak trochę mieć pod sufitem.Tobie to nie grozi.

Gość 2 | 2019-04-14 12:35:52 napisał(a):

Wyborcy wybrali bo mają tak samo przemielone pod czachami jak ty.Mierzą tak wysoko,że już disco polo czy rabatki to szczyt marzeń.Lamenty będą po wyczerpaniu świetnych pomysłów,wizji,przepowiedni,ambitnych haseł itp.

mieszkanka | 2019-04-14 21:30:42 napisał(a):

Wyborcy wybrali, gdyż przez cały okres kadencji p. prezydenta są indoktrynowani mają wpojone, iż jest dobrze w mieście. Tak logicznie to jak może być dobrze skoro jest brudno, śmierdzi i okazuje się, że spalają pod osłoną nocy śmieci i Nas trują. ( na koniec filmu mówi o tym mieszkanka) Wszystkim logicznie myślącym powinno się zapalić czerwone światło.

Andrzej | 2019-05-20 11:28:43 napisał(a):

W sprawie budowy spalarni śmieci w Starachowicach winno być przeprowadzone referendum. Nie wolno budować takiego obiektu ani w środku miasta, ani na terenie zalewowym.Droga do takiego obiektu winna wykluczać zatruwanie miasta spalinami. Coś słabo z tą demokracją w Starachowicach.

Do Andrzej | 2019-05-20 20:02:44 napisał(a):

Referendum w temacie, w którym pokrzywdzeni są najbliżej mieszkający mieszkańcy domków, a odległe bloki stanowią ogromną większość społeczności jest głupotą. Interes osób których problem nie dotyczy jest oczywisty, a referendum to kolejny propagandowy niewypał. Jeden Materek wystarczy.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie