„Budowa tężni solankowej. Jako pierwszy w Starachowicach „Mały Ciechocinek”. Miasto szuka wykonawcy inwestycji

14558.nsmed

W ramach edycji 2020 Budżetu Obywatelskiego, 214 głosami w okręgu nr 1 zwyciężył projekt „Budowa tężni solankowej”. Jako pierwszy w Starachowicach „Mały Ciechocinek”. 

Pod koniec marca br. Urząd Miejski ogłosił przetarg i szuka wykonawcy prac. Gmina zamierza przeznaczyć na sfinansowanie przedmiotowego zamówienia kwotę: 245.180,00 zł brutto. Firmy chętne wziąć udział w tym postępowaniu mają czas do 9 kwietnia br. na złożenie oferty. Szczegóły dostępne są w BIP [kliknij].

Opis przedmiotu zamówienia:

Zamówienie publiczne zakłada budowę wolnostojącej tężni solankowej wraz  z infrastrukturą towarzyszącą. Projektowaną tężnię z uwagi na swoje nieznaczne wymiary oraz charakter można traktować jako obiekt małej architektury.

W ramach opracowania zaprojektowano jedną słupową tężnię solankową zasilaną solanką ze szczelnego zbiornika. Wodę leczniczą - jodkową, chlorkowo-sodową, bogatą w jod, wapń, magnez i żelazo oraz w mikroelementy: krzem, stront i bor należy uzupełnić wodą doprowadzaną   z ujęcia wody oligoceńskiej. Maksymalne stężenie solanki nie powinno przekraczać 4,5%. W wypadku dostarczenia gotowej solanki o takim stężeniu nie ma konieczności jej rozcieńczania.

Projektowana solanka nie jest obiektem uzdrowiskowym. Należy zapewnić stężenie minerałów i mikroelementów jak dla obiektu rekreacyjnego.

Tężnię zaprojektowano w konstrukcji drewnianej, wewnątrz wypełnionej tarniną, po której będzie spływać solanka. Cały przepływ solanki odbywa się w obiegu zamkniętym. Solanka tłoczona jest ze zbiornika na drewnianą konstrukcję koryta przelewowego, umożliwiającą spływ solanki. Solanka spływa następnie po tarninowym prostopadłościanie spoczywającym na betonowym korycie ściekowym w kształcie prostokąta z wyprofilowanymi spadkami do wewnątrz. Solanka ponownie trafia do zbiornika. Zasilanie tężni w wodę oraz solankę oraz sposób utrzymania stałego stężenia solanki wg opracowania branżowego.

W centrum projektowanego obszaru zaprojektowano tężnię solankową o wymiarach 416x924 cm i wysokości 427 cm. Wokół na nawierzchni utwardzonej z kostki betonowej w kolorze szarym rozlokowano wygodne drewniane ławki o zróżnicowanych długościach, kosze na śmieci i tablicę zawierającą regulamin korzystania z obiektu. W nawierzchni zaplanowano miejsce na rabaty z wysokich traw ozdobnych. Zamiast wprowadzania ogrodzenia obszar wypoczynkowy ograniczono niewysokim zimozielonym żywopłotem z cisa. Dodatkowymi elementami wpływającym na estetykę są nowoczesne donice z białego betonu architektonicznego. Teren oświetlono wysokimi latarniami. Wprowadzono także dodatkowe nasadzenia wysokie w postaci brzóz odmiany 'Doorenbos' o atrakcyjnie wybarwionej korze oraz szpaler grabów kolumnowych. Zastosowana zieleń wprowadzi w przestrzeni skweru wrażenie wydzielonej przestrzeni i zapewni użytkownikom poczucie intymności w zaprojektowanej sferze wypoczynkowej.

***

Przed nami tegoroczna edycja Budżetu Obywatelskiego, nabór wniosków ruszy na początku maja. 

RemondisReklama

Dodane: 06.04.21 | Odsłony: 3279 | komentarze (22)

Komentarze użytkowników

Rura | 2021-04-06 10:57:00 napisał(a):

Ciekawe czy, podobnie jak w Ciechocinku, seniorzy będą grasować robiąc podboje i miłosne harce ;-)

gość | 2021-04-06 10:57:11 napisał(a):

Bardzo mały Ciechocinek haha Poczekajmy na wyniki przetargu, wtedy podyskutujemy.

Gość | 2021-04-06 11:03:23 napisał(a):

W krótkim czasie Starachowice będą kurortem.Niech się chowa Ciechocinek.Lokalizacja opisanych teżni powinna znaleźć się na ul. BOCZNEJ lub przy OSTROWIECKIEJ.Co to się w tych wielkich głowach roi?

Bzduta | 2021-04-06 11:54:23 napisał(a):

W sytuacji , kiedy brak pieniędzy na wszystko w tym na budowę nowych mieszkań inwestuje się w bzdury typu tężnia solankowa, bo tak chce jakaś grupa mieszkańców.. Ile już takich niepotrzebnych nikomu inwestycji wykonano w tym mieście ???

@Bzdura | 2021-04-06 12:37:37 napisał(a):

Kolejna bzdura wydawanie pieniędzy na jakoś mikro tężnię która nie będzie spełniać żadnych walorów leczniczych to kolejne wyrzucanie pieniędzy, Do wazeliniarzy, którzy mówią o jakimś ciechocinku 4 metry dlugości to przecież jakaś kpina A dowożenie solanki tyle samo by kosztowało do 4m czy 40m tężni. Taka 40 m tężnia powinna powstać w parku za te 12milinów zł. Ludzie opamiętajcie się nie idżcie tą drogą głupoty.

Pablo | 2021-04-06 13:05:18 napisał(a):

Widac racjonalne pomysly na wydawanie pieniedzy skonczyly sie, wiec pora zlikwidowac ten budzet obywatelski

Ewa | 2021-04-06 13:28:02 napisał(a):

Smog taki ze az w oczy szczypie od pazdziernika do maja, a beda budowac teznie :D Ciekawe czy chociaz wdychanie smogu polaczonego z powietrzem z tezni zbilansuje sie.

betonowanie | 2021-04-06 13:28:41 napisał(a):

Wszystkie możliwe wolne tereny są już zamienione na parkingi więc brakuje pomysłów jak zmarnować publiczne pieniądze. To, że ktoś sobie to wymyślił nie oznacza, że musi być wykonane za nasze publiczne pieniądze !

aga | 2021-04-06 15:14:57 napisał(a):

Obok tej tężni proponuję wybudować kibelek dla piesków i kotków i będzie wszystko w jednym miejscu. Następnie parę budek dla jeży,plus domki dla ptaszków no i oczywiście nie zapomnijcie o kaczkomacie gdyż w okresie wielkich upałów kaczuszki też nawiedzą tężnię.A na samym środku tej wspaniałej inwestycji proponuję zamontować wielką cegłę aby każdy facebookowy celebryta mógł tu wpaść i dla relaksu piz....ąć się w czoło.

Wezyr | 2021-04-06 16:33:09 napisał(a):

W tych pieniądzach nie da się wybudować takiej tężni.
I druga sprawa koszt rocznego utrzymania(zakup solanki będzie oscylowal koło 80 000zł). Co za dzban dał takie wymiary do projektu? I co za dzban zrobił kosztorys inwestorski?

Haha | 2021-04-06 16:57:39 napisał(a):

Przecież to pomysł Zielińskiego. Z tego śmiesznego stowarzyszenia.

gość | 2021-04-06 17:16:33 napisał(a):

Członek zarządu.

gość | 2021-04-06 17:18:39 napisał(a):

Młodszy z braci mniejszych jest w komisji rewizyjnej ha

Wezyr | 2021-04-06 19:42:50 napisał(a):

Tężnia jest dobrym pomysłem. Tylko to co ogłosił w przetargu Materek jest molochem, który będzie sporo kosztował i będzie mega drogi w utrzymaniu. Można było zrobić mniejsza tężnie max długa na 5m wysoka na 2,5 i szeroką na 1,5 metra. Koszt solanki spadłby do około 30 000zł rocznie i pwstalaby za 250 000zł tak powstanie kół jna mega droga w utrzymaniu infastruktura i będzie magistrat szukał oszczędności kosztem ograniczenia czasowego w jej funkcjonowaniu, co będzie irytować mieszkańców

@Haha | 2021-04-06 19:59:04 napisał(a):

Zgadza się był pomysł na dużą tężnię ale w parku. Pomysł został storpedowany przez P. Materka a z sztywnego podziału budżetu ob. wyszło jak wyszło jak zwykle żenada 4 mb Tężni jako dekoracja placu zabaw. Prawdziwa mini tężnia powinna posiadać dwie równoległe ściany co najmniej kilkanaście metrów aby w środku wytworzyć odpowiednie nasycenie solanką. Taka mini tężnia jak w Katowicach i w wielu innych miastach. Jak już coś robić i wydawać pieniądze to aby była jakaś korzyść a nie na nikomu nie potrzebne bzdety.

gość | 2021-04-06 20:02:41 napisał(a):

Głupia, fatalna bez lokalizacja z kiepskim dojazdem i płatnymi miejscami parkingowymi, położona w dole za stacją benzynową z potężnymi zbiornikami paliwa a obok MAN. Ktoś w ogóle nad tym myślał po co w tej lokalizacji to realizować ? Bo brak spójnej, logicznej koncepcji widać na kilometry świetlne. Jak wszystko w Starachowicach robione "na aferę" a co dalej nieistotne...

Dobre miejsce | 2021-04-06 21:53:58 napisał(a):

Mieszkańcy ul. Widok i Robotniczej będą
wynajmować pokoje letnikom w swoich zabytkowych barakach. Dzięki temu wzbogacą się mieszkańcy, a dodatkowo nastąpi tu wielki rozwój. W pobliżu dworce, park, kino, zalew i wiele innych atrakcji. Idealne miejsce.

Mieszkaniec | 2021-04-07 09:57:39 napisał(a):

Gdyby nie aktywna działalność kilku osób na ul Zakładowej którzy zaangażowali się w budżet obywatelski to by tam dalej było byle jak. Powstał plac zabaw parkingi zmieniło sie otoczenie bardzo ładne miejsce. Ci społecznicy zrobili więcej niż radni Adamus ten to nic dla osiedla nie zrobił i radny Orkisz no kamere załatwił na Ronotniczej.

Lokalizacja | 2021-04-07 13:09:37 napisał(a):

fatalna! Kto zatwierdził takie takie bezsensowne miejsce! Tężnie powinna być w miejscu centralnym dla miasta by każdy mógł do niej dotrzeć bez względu na miejsce zamieszkania w Starachowicach! Na przykład przestrzeń pomiędzy sądem a kościołem na majówce.

do gość | 2021-04-07 13:17:06 napisał(a):

Myślała ta sama tęga głowa co wymyśliła ławeczki pod skarpą na wiadukcie! Na przestrzeni roku nie widziałem żeby tam ktokolwiek usiadł wdychać spaliny! Młodzi maja jednak problem z logicznym myśleniem!

gość | 2021-04-07 14:29:16 napisał(a):

Chyba jest klimat, żeby budować wszystko jedno gdzie i co ,żeby tylko budować.

@gość | 2021-04-07 15:04:12 napisał(a):

I póżniej wazeliniarze twierdzą, że jest grupa malkontentów którym się nic nie podoba. Mając doświadczenie życiowe i żyjąc sprawami miasta gołym okiem widać te wszystkie absurdy i marnotrawstwa. Szkoda tylko że nasz f-b-kowy narcyz wpadł już w takie samouwielbienie i nie reaguje na nasze uwagi. Z ostatnich bzdur nad zalewami: lubianka kolejne zmarnowane lato bo zamiast oczyścić zbiornik i napuścić wodę najpierw wykonuje się otoczenie kolejny sezon stracony. To samo nad stawem najpierw zrobiono groblę teraz będzie robił północny brzeg zamiast wywieżć piach i szlam bo inaczej to się ta cala robota zda psu na budę. Żadnej logiki w podejmowaniu ważnych i kosztownych decyzji.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie