Butelkomat stanął w Urzędzie Miejskim w Starachowicach

11557.nsmed

Plastikowe butelki i aluminiowe puszki możemy wymienić na wejściówki do kina lub na basen, wystarczy zgromadzone opakowania wrzucić do butelkomatu, ustawionego w Urzędzie Miejskim w Starachowicach. 

- Uruchomiliśmy butelkomat, do którego można wrzucać butelki typu PET i aluminiowe puszki – informuje Prezydent Miasta Marek Materek. - Opakowania do urządzenia należy wkładać kodem kreskowym do góry, w zamian otrzymujemy kupon z punktami, 1 punkt to wartość 10 groszy. Kupony możemy wymienić na bilety wstępu m.in. do kina lub na krytą pływalnię. 

Koszt zakupu butelkomatu to ponad 26 tys. zł. Pojemność urządzenia wynosi 200 butelek oraz 150 puszek. Docelowo butelkomat zostanie umieszczony w Galerii Handlowej Skałka. 

- Zakup butelkomatu został zrealizowany w ramach większej akcji jaką jest przyjęty „Program edukacji ekologicznej dla miasta Starachowice na lata 2019-2020” - mówi Ernest Kumek p.o. kierownika Referatu Gospodarki Komunalnej, Dróg i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego. - W ramach tego programu będziemy realizować szereg działań mających na celu zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców i zwrócenie szczególnej uwagi na problem prawidłowego gospodarowania odpadami. Zależy nam, aby jak największa liczba odpadów, która jest zbierana trafiała do recyklingu, a ilość odpadów tych nie segregowanych się zmniejszała, To wszystko będzie miało wpływ na wysokość ponoszonych opłat. 

Celem gminnego programu jest upowszechnianie wiedzy z zakresu ochrony środowiska, gospodarki odpadami oraz zrównoważonego rozwoju. Kształtowanie zachowań prośrodowiskowych społeczeństwa, w tym dzieci i młodzieży, poprzez wdrożenie pilotażowego systemu zbierania opakowań PET oraz puszek. Ograniczanie ilości odpadów wykonanych z tworzyw sztucznych poprzez promocję używania opakowań wielorazowych oraz biodegradowalnych w jednostkach podległych. 

- Naszym celem jest podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej i kształtowanie postaw ekologicznych mieszkańców Starachowic – mówi prezydent. - Butelkomat w Starachowicach to także sygnał o tym, że jest oddolne oczekiwanie, aby w całym kraju obowiązywał system, zgodnie z którym w każdym sklepie mieszkańcy mogą oddawać butelki tzw. zwrotne Takie systemy funkcjonują w innych krajach Europy, powinniśmy się na tym wzorować. Stąd apel do wszystkich parlamentarzystów o to, aby odpowiednie uregulowania prawne, wzorem innych krajów europejskich, zostały wprowadzone także w Polsce.

W celu ochrony środowiska naturalnego przed negatywnymi skutkami nadmiernej ilości plastiku oraz ograniczenia ilości odpadów w Urzędzie Miejskim oraz w podległych jednostkach wprowadzono zasady używania przedmiotów jednorazowych wykonanych z tworzyw sztucznych. Regulują to Zarządzenia wydane przez Prezydenta Miasta. 

- Niewątpliwie mamy problem z ogromną ilością odpadów, stąd zachęta jaką dajemy jako Urząd Miejski, zaczynamy od siebie starając się ograniczać używanie opakowań jednorazowych, które nie ulegają biodegradacji w tym m.in. butelki i opakowania plastikowe – mówi Prezydent Miasta Marek Materek. - Podobne zapisy wprowadziłem odnośnie imprez, które obejmuję swoim patronatem. Mam nadzieję, że dzięki tym i kolejnym działaniom, jakie mamy zaplanowane na kolejne lata, ilość plastikowych opakowań, które nie ulegają biodegradacji będzie coraz rzadziej używana. Coraz większa będzie świadomość społeczna na temat ochrony środowiska naturalnego przed negatywnymi skutkami nadmiernej ilości plastiku, a Starachowice będą miastem czystym, ekologicznym, w którym dobrze się żyje. 

Zgodnie z wprowadzonymi przez prezydenta zarządzeniami zaleca się m.in.; używanie przedmiotów wielorazowego użytku lub jednorazowych produktów ulegających biodegradacji m.in. talerzy, kubków, sztućców, pojemników na żywność, dokonywanie zakupu napojów w butelkach zwrotnych, szklanych lub wielokrotnego użytku, wyeliminowanie wykorzystywanych opakowań jednorazowych w postaci toreb, siatek i reklamówek wykonanych z tworzyw sztucznych na rzecz opakowań wielorazowych lub biodegradowalnych, promowanie spożycia wody z sieci wodociągowej, wykorzystywanie w promocji miasta wyłącznie materiałów recyklingowych lub poddających się recyklingowi oraz korzystanie w miarę możliwości z dostawców usług, którzy stosują dla swoich produktów opakowania wielokrotnego użytku lub ulegające biodegradacji.

Autor: Iwona Tamiołło, UM Starachowice

Dodane: 17.07.19

Komentarze użytkowników

sts | 2019-07-17 10:06:31 napisał(a):

Panie M to dlaczego od razu nie ustawiono go koło galerii. A wogule butelkomaty to sprawa supermarketów jak wszędzie na świecie. Niech się pan zajmie miastem i bezmyślnym wycinaniem drzew nawet w strefach zieleni Na 1 Maja wycięto kolejne drzewa betonowa pustynia w środku miasta a wkoło pełno smogu.

fucha | 2019-07-17 10:40:34 napisał(a):

Ale fucha dla prezydenta za 10 tys zł (z naszych podatków)na stanowisku podajnika butelek do automatu super tak trzymaj!!!!!!

Allmax | 2019-07-17 11:49:28 napisał(a):

To teraz śmieci do urzędu no i gitara mam bliżej

Obywatelka | 2019-07-17 13:14:18 napisał(a):

Konkurencja dla Almaxu!!! Jestem za. Precz z monopolistą. Tak trzymaj. Jeszcze parę kontenerów na szmaty i wielkogabarytowe odpady i będzie ekstra. Oby więcej takich pomysłów.

Aaa | 2019-07-17 13:16:07 napisał(a):

Czy ktoś wie? Za ile flaszek maszyna podaruje bilet do kina?

Gość | 2019-07-17 13:22:59 napisał(a):

To przy następnych wyborach po handlu głosami za gorzale niektórzy niech pamiętają gdzie butelki wyrzucać. Jak tam prokuratura w sprawie handlu? Już są jakieś wnioski? Mieszkancy czekają ne efekty!

BBB | 2019-07-17 14:01:05 napisał(a):

Do ,AA"" - jeżeli będą flaszki pełne ,to mniej, a jak już puste, to wiadomo.....

Aa | 2019-07-17 14:27:10 napisał(a):

Ćwiartki też będą przyjmowane czy tylko 3/4 l. Proszę o szczegółową rozpiskę łącznie z instrukcją obsługi. Chyba to nie tak wiele co można zrobić dla mieszkańców.

Gość | 2019-07-17 15:53:18 napisał(a):

I o to chodzi.Albo szatniarz albo flaszkomistrz.Widzita,żadna branża nie jest mi obca,foto nie kłamie.

Starachowiczanin | 2019-07-17 16:02:27 napisał(a):

Brawo za 100 butelek dostanę wejściówkę na basen.
Na zachodzie kaucja za butelkę kosztuje niemalże tyle co napój i ludziska torbami przynoszą i wartość odliczania jest od zaku5. Komu się będzie chciało naginać. Strata naszej kasy tak uważam.

Gość | 2019-07-17 17:11:21 napisał(a):

Znajomi przyjechali z USA. Zobaczyli butelkomat, powiedzieli, że nie wracają. Pytam czy taki fajny ten butelkomat. A oni mówią, że blacha jak blacha ale będą robić mu zdjecia i wysłać w świat na strony ze smiesznymi fotkami i tak będą teraz zarabiać.

Odnaleźć przeznaczenie | 2019-07-17 17:27:24 napisał(a):

Wreszcie po pięciu latach rządów Materka mogę śmiało powiedzieć - odpowiedni człowiek na odpowiednim stanowisku.

Meniu | 2019-07-17 18:23:08 napisał(a):

Jutro ruszamy z worami do urzędu.Prezydent to o wszystkich pomyśli o zbieraczach śmietnikowych tesz.

Aaa | 2019-07-17 20:21:30 napisał(a):

Wejściówka na basen za flaszkę? Coś tu nie gra. Albo to takie trudne albo przykombinowane.

ekolog | 2019-07-17 20:41:33 napisał(a):

Człowieku wyślij wreszcie Warszawę do sprzątania miasta, bo to wstyd i hańba, żeby taki syf był wszędzie. Za co ty mu płacisz te 10 tys, miesięcznie, dzieli się czy co, ile wpłacił na kampanię?

Dziad | 2019-07-17 21:42:43 napisał(a):

Blazenada

Cd | 2019-07-18 09:02:24 napisał(a):

Jak zwał tak zwał. Odbiór odpadów przez Almax i zysk z recyklingu dla ?

Cd | 2019-07-18 09:07:18 napisał(a):

Czy może jest inaczej? W jakim czasie zwrot inwestycji? A może kolejne marnotrawstwo pieniędzy podatników? Czy ktoś zajmuje się szczegółową analizą wydawanych na lewo i prawo pieniędzy pod publiczkę? Jako mieszkańcy możemy poznać tego tajemnice?

viki | 2019-07-18 11:24:56 napisał(a):

Co za pustak z tego prezydenta -komu sie będzie chciało dymać do urzędu z workiem plastikowych butele i to tylko w godzinach pracy urzędu. Takie urządzenia powinny stać przy galeriach handlowych lub wiekszych sklepach a nie po urzędach-do godziny 15,30

Do viki | 2019-07-18 11:57:15 napisał(a):

Bo to nie jest butelkomat, tylko fotomat. Do tego się nie wrzuca butelek, tylko z tym się cyka foty na fb :)

Lodzia | 2019-07-18 12:29:54 napisał(a):

Czyżby urządzenie zostało postawione w miejscu, gdzie najwięcej jest potrzeb!? Gratuluję zaradności na koszt podatnika. Chyba więcej nie można się ośmieszyć.

arti | 2019-07-21 21:30:27 napisał(a):

1 mam pytanie po co ten butelkomat?
2 w jakim celu ma służyć?
3. czy nie jest tak że ma on być jako ochrona środowiska i "stróż porządku"? skoero warszawianka nie daje rady?
jeśli ma za zadanie uwzględnić pkt 3 to może:

1 powinien stać w miejscu bardziej dostępnym?
2 zamiast na bilety to może na wymianę na zakupy? np w tej galerii która zakupi.
3 komu będzie się chciało dymać z pojemnikami by po trzydziestu workach dostać bilet do kina /taniej jest go sobie kupić/
4 ci co za darmo by sprzątali miasto nie sa zainteresowani biletami, a możliwością zakupów chociażby w takich samych opakowaniach które by wcześniej wrzucili do puszkomatu

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie