Była ankieta, są wyniki

19259.nsmed

Z Programu Szwajcarskiego mogą skorzystać miasta średnie, które zostały zaliczone do 139 miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze. Wsparcie z Programu może zostać przeznaczone na projekty w różnych obszarach tematycznych związanych ze sferą społeczną, gospodarczą bądź przestrzenno-środowiskową.

Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego 2030 zalicza Starachowice do miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze, a konkretnie do miast obniżającego się potencjału – czyli do miast, w których występuje umiarkowanie zła sytuacja społeczno-gospodarcza, lecz obserwowane jest także silne powiększanie niekorzystnego dystansu względem innych miast średnich. 

Do złożenia projektu potrzebna była aktualna diagnoza Miasta Starachowice, której opracowanie miasto zleciło zewnętrznemu podmiotowi. 

W ramach diagnozy przeprowadzono badanie ankietowe w formie elektronicznej i papierowej wśród mieszkańców Starachowic. Ankieta została przeprowadzona w celu potwierdzenia zebranych danych statystycznych i jakościowych. Wyniki ankiety stanowią także uzasadnienie dla konieczności prowadzenia wskazanych w diagnozie działań. Ponadto przedstawiają potrzeby, deficyty i kierunki rozwojowe miasta na najbliższą przyszłość. Udział w badaniu wzięło 359 osób, z czego większość (78,5%) było aktywnych na rynku pracy, posiadało wykształcenie wyższe (62,4%) oraz było w wieku średnim 35-44 lata (28,1%).

Prawie 66% ankietowanych jest zdania, że Starachowice są dobrym miejscem do życia – tylko 8,1% uważa odwrotnie. Blisko 12% nie ma zdania na ten temat.

W pytaniach ankietowani mieli za zadanie ocenić poszczególne aspekty funkcjonowania miasta, które wpływają na ich zadowolenie z miejsca zamieszkania. Pytania dotyczyły środowiska naturalnego, rynku pracy, usług edukacyjnych oraz usług społecznych.

W kwestiach związanych ze środowiskiem respondenci najlepiej ocenili dostępność przyrody w otoczeniu, na co wskazało blisko 70% ankietowanych. Do najgorzej ocenianych aspektów należą natomiast: działania miasta na rzecz retencji oraz zabezpieczenie miasta przed powodzią, co negatywnie oceniło kolejno 58,2% i 61,8% respondentów. 

Wśród kwestii związanych z rynkiem pracy respondenci najgorzej ocenili możliwość znalezienia satysfakcjonującej pracy oraz możliwość awansu zawodowego, co źle oceniło kolejno 62,1% i 58,5% osób. Blisko 40% respondentów negatywnie ocenia samą dostępność miejsc pracy na terenie miasta. W obszarze rynku pracy respondenci generalnie wyrażają negatywne opinie na temat poszczególnych aspektów. Rynek pracy jest jednym z głównych elementów wpływających na atrakcyjność miasta jako miejsca do życia. Niezadowalająca sytuacja na rynku pracy oraz trudności związane ze znalezieniem pracy wpływają na postępującą depopulacje miasta.

Respondentów zapytano również o usługi społeczne skierowane do wszystkich grup mieszkańców. Najlepiej ocenianym aspektem jest jakość obsługi w instytucjach miejskich (31,5% pozytywnych wskazań). Najwięcej negatywnych opinii dotyczyło dostępności wsparcia dla osób w kryzysie psychicznym (52,6%) oraz poziomu integracji mieszkańców gminy i chęci do współdziałania (41,2%). Brak integracji mieszkańców gminy powoduje niskie poczucie tożsamości lokalnej i przywiązanie do miejsca zamieszkania, co także jest jedną z przyczyn migracji do innych gmin i ośrodków miejskich.  

Pełna treść diagnozy dostępna jest tutaj [kliknij]

 

Dodane: 10.01.25 | Odsłony: 1228
Tagi:

Komentarze użytkowników

Skoro Starachowice.. | 2025-01-10 11:24:04 napisał(a):

..są dobrym miejscem do życia (66%) to dlaczego 62 % źle ocenia możliwość znalezienia godnego zatrudnienia i awansu zawodowego. Coś tu nie gra...Czyżby te 66% to emeryci i renciści..???

Wniosek | 2025-01-10 12:02:59 napisał(a):

Czyli pośrednictwo w PUP nie spełnia swojej roli.

Co to jest ? | 2025-01-10 12:09:51 napisał(a):

W ankiecie wzięło udział 359 osób . Skoro są tak zadowoleni to muszą być z otoczenia pana wizjonera z Radomskiej , bo inni mają marne szanse na zatrudnienie i zawodowy awans . Można to spokojnie wyrzucić do kosza jako niewiarygodny wynik...

Miesz | 2025-01-10 12:40:01 napisał(a):

Są dobrym miejscem do życia dla tych ze wsi co pracują w urzędzie miasta .

Jeśli | 2025-01-10 12:58:20 napisał(a):

ktoś twierdzi, że wyniki badania przeprowadzonego na takiej próbie są jakkolwiek miarodajne i nadają się do opublikowania, to świadczy tylko i wyłącznie o miernych możliwościach intelektualnych. Żeby nie powiedzieć dosadniej.

ha,ha,haha - zapłacone to i "zbadane" | 2025-01-10 14:48:27 napisał(a):

boto takie badania były

Ciekawe.. | 2025-01-10 19:36:26 napisał(a):

..ile już takich bzdurnych "badań" przeprowadzono i ile wydano na to kasy ? To tylko świadczy o tym , że ten rządzący nie ma pojęcia od 10 lat o potrzebach mieszkańców..

Wezyr | 2025-01-11 11:41:28 napisał(a):

nic dodać nic ująć ! czyli szkoda gadać ! bo o czym !

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie