Był Kaczyński. Była manifestacja. Kary nie będzie, bo to była wolność wyrażania własnych poglądów i opinii

16287.nsmed

W styczniu br. w trakcie wizyty Jarosława Kaczyńskiego w Starachowicach, na chodniku vis a vis kościoła pw. Wszystkich Świętych przy ul. Radomskiej w Starachowicach ustawiła się grupa demonstrantów.

Wśród nich, ci niezadowoleni z braku szpitala w naszym mieście, przeciwnicy „segregacji sanitarnej” w związku z pandemią, dziewczyny ze „Strajku Kobiet” nie zgadzające się z wizją państwa serwowaną przez rządzących. Protestujący wyposażeni w m.in. „wuwuzele” dali o sobie głośno znać w momencie, gdy prezes PiS przyjechał do kościoła. Były gwizdy, okrzyki, co można zobaczyć na nagraniu [kliknij]. Protestujący dali o sobie znać po raz drugi, kiedy Kaczyński przemawiał po nabożeństwie do zebranych na placu kościelnym. Druga część protestu była jednak cichsza, ponieważ policjanci zarekwirowali manifestantom trąbki.

Wszystko dokładnie dokumentowała policja, po pierwsze legitymując protestujących, po drugie nagrywając ich manifestację. 

Policja skierowała wnioski do sądu o ukaranie tych osób za zakłócanie porządku publicznego. W kwietniu br. sędzia Joanna Kucy z Sądu Rejonowego w Starachowicach umorzyła postępowanie, powołując się m.in. na konstytucję. - Artykuł 54 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej gwarantuje każdemu wolność wyrażania swoich poglądów. Natomiast w art. 57 konstytucji zagwarantowane jest każdemu obywatelowi prawo do organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich. Zachowanie obwinionych stanowiło formę manifestacji co do poglądów i działań politycznych, zatem stanowiło realizację prawa wolności wyrażania swojej opinii w ramach pokojowego zgromadzenia - uzasadniała decyzję sędzia Kucy.

RemondisReklama 

Policja się odwołała, a we wtorek 26 lipca br., ponad pół roku po wydarzeniach Sąd Okręgowy w Kielcach utrzymał w mocy postanowienie Sądu Rejonowego w Starachowicach o umorzeniu postępowania. 

Obrońcą obwinionych był adwokat Piotr Capała, który szerzej wyjaśnia, co działo się na sali sądowej w Kielcach:  

„Ma bowiem rację Sąd I instancji, że przedstawianie swoich poglądów, nawet w formie okrzyków i przy użyciu dosadnych słów kierowane było do polityków, którzy z uwagi na swoją działalność publiczną muszą liczyć się z krytyką także w takiej formie. Tym samym zachowanie obwinionych było niczym innym jak tylko i wyłącznie wyrazem realizacji konstytucyjnie zagwarantowanej wolności wyrażania własnych poglądów i opinii, a także wyrazem skorzystania z prawa zagwarantowanego w międzynarodowych aktach prawnych stanowiących część polskiego porządku prawnego, takich jak choćby Europejska Konwencja Praw Człowieka i Podstawowych Wolności (art. 10 –wolność do wyrażania opinii, art. 11 wolność zgromadzania się). Rozumowanie przeciwne prowadziłoby do wniosku, iż każdy uczestnik pokojowego zgromadzenia, który krzycząc, czy skandując w przestrzeni publicznej własne opinie i poglądy na temat życia społeczno-politycznego w Kraju, zakłócałby spokój i porządek publiczny. Takie stanowisko, w świetle powołanych w zaskarżonym orzeczeniu standardów, w demokratycznym państwie prawa nie jest do przyjęcia.”

- To najbardziej istotna część z orzeczenia Sądu Okręgowego w Kielcach, dotyczącego protestu, który odbył się w styczniu 2022 r. w Starachowicach podczas wizyty Jarosława Kaczyńskiego (oczywiście poza samą sentencją , która potwierdziła w pełni prawidłowość rozstrzygnięcia Sądu Rejonowego w Starachowicach, umarzającego postępowanie w stosunku do protestujących i stanowiska, które wspólnie z niezasadnie obwinionymi prezentowaliśmy od pierwszej czynności starachowickiej policji w tej sprawie). Ale NAJWAŻNIEJSZĄ lekcją z tej sprawy i jej rozstrzygnięcia jest to, że zarówno tematyka naruszania i instrumentalnego traktowania Konstytucji RP jak i innych aktów prawnych, gwarantujących nam prawa i wolności obywatelskie, jak np. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Praw Podstawowych a przede wszystkim problematyka Wolnych Sądów nie są problemami abstrakcyjnymi. Dotyczą one każdego z nas, gdyż każdy z nas potencjalnie może znaleźć się w położeniu, w którym będzie miał prawo się na nie powołać i z nich skorzystać. Każdy z nas może być stroną w sporze np. ze Skarbem Państwa i powinien mieć przy tym pełne przekonanie, że jego sprawa zostanie rozstrzygnięta bez jakichkolwiek nacisków ze strony Państwa. Pamiętajcie, że prawa człowieka należne są każdemu, tylko i aż, dlatego że jest człowiekiem. To prawa, na które nikt nie musi zasłużyć. Po prostu je ma i już - mówi adwokat Piotr Capała. 

Dodane: 27.07.22 | Odsłony: 1209 | komentarze (21)
Tagi:

Komentarze użytkowników

Kompromitacja | 2022-07-27 08:05:02 napisał(a):

Kompromitacja politycznej policji działającej na polecenie miejscowych kacyków i nie tylko . Teraz ma coraz trudniej, bo ostatnio musi uciekać ze spotkań tylnymi drzwiami wśród okrzyków "Będziesz siedział" oraz "***" . Jego czas dramatycznie się kurczy, bo nawet ciemny lud przejrzał na oczy...

Bardzo się cieszę, baaardzo! | 2022-07-27 08:52:30 napisał(a):

Brawo, na pohybel milicjantom i ich komendantowi. Zbłaźniliście się. Ale pewnie awanse, medale i nagrody zrekompensują tę sromotną porażkę.

Do kompromitacja | 2022-07-27 08:57:05 napisał(a):

Ciekawe, że nie jest kompromitacją pokazywanie się z żoną przestępcy podatkowego wyłudzającego VAT.

Ixi | 2022-07-27 08:58:13 napisał(a):

To nie była manifestacja. To było bydło urwane "wychowane" na TVN 24.

Jan | 2022-07-27 09:03:57 napisał(a):

Mam nadzieję że milicja już się dalej nie będzie wygłupiać i odwoływać. Kaczor chcę nam zabrać wszystkie prawa.

Marco | 2022-07-27 09:12:24 napisał(a):

To wszystko wina Tuska.

do Ixi | 2022-07-27 09:13:55 napisał(a):

Pomyliło Ci się. Bydło to głosuje na złodziei okradających Polskę, bo dostają ochłapy i to im wystarcza do życia.Przeczytaj uzasadnienie sądu i przestań się kompromitować na forum...

Do co i do do ixi | 2022-07-27 09:27:18 napisał(a):

Jedni warci drugich. Jeden okrada państwo na VAT, drugi na maseczkach. Mnie ciekawi co robi lokalnie PO, poza darciem ryła i obroną kolesi.

Świętokrzyski_Łazik | 2022-07-27 10:09:04 napisał(a):

Kiedy w końcu zlikwidujecie ulicę kaczyńskiej w Starachowicach?

WSTYD!

w do ixi | 2022-07-27 10:32:27 napisał(a):

Co się dziwisz trwa Tęsknota do szczawiu i mirabelek!Tępota umyslowa po takiej diecie i są tego oznaki.

Emenems | 2022-07-27 11:03:21 napisał(a):

Współczuję milicji obywatelskiej, że jest ciągle na posyłki.

tomasz | 2022-07-27 16:39:34 napisał(a):

Do w :
W kółko jak mantrę powtarzasz o tych mirabelkach i szczawiu.
Jak na aktywnego funkcjonariusza PIS gadanie bez przerwy o Tusku , TVN , zegarku min. Nowaka , mirabelkach i szczawiu to trochę ubogi repertuar.

Zawiedziony! | 2022-07-27 20:22:12 napisał(a):

KIEDY W KOŃCU ZMIENIMY NAZWĘ ULICY I RONDA NA NAZWĘ NEUTRALNĄ NIE POLITYCZNĄ? PRZPOMNĘ TYLKO ZE NAZWANIE ULICY I RONDA ZOSTAŁO UCHWALONE PRZY APROBACIE poprzedniej RADY a współudział w tym mieli RADNI SPÓŁDZIELCZOŚCI STARACHOWICKIRJ oraz MANIPULACJI PiSu oraz MIEJSCOWEGO POSŁA?

arti | 2022-07-27 21:29:13 napisał(a):

tak rozważam komu policja ma służyć wydawało mi się że społeczeństwu, ale ona woli być milicją na żądanie. smutne to ale....

Do zawiedzony i reszty | 2022-07-27 21:57:37 napisał(a):

A gdzie było PO??? Ilu radnych platformy było przeciw?

Pablo | 2022-07-28 08:29:52 napisał(a):

Mysle ze pozbycie sie kaczych nazw z tego miasta byloby znaczącym znakiem, ze ruch Materka jest anty-pis, a z tego co tu czytam to jest odwrotnie.. wiec na pewno nie zrobi tego przed wyborami, raczej wyczeka jak sie sytuacja rozwinie po nich :)

tomasz | 2022-07-28 09:10:34 napisał(a):

Mam nadzieję że Joanna Szczepkowska po wyborach pojawi się w TVP i ogłosi że właśnie skończył się kaczyzm i Pislandia upadła.

Bart Simpson | 2022-07-28 09:18:27 napisał(a):

Postępowanie umorzone, i słusznie. A od kiedy to nie można wyrażać sprzeciwu wobec polityków?
Ciekawe, kiedy sędziego odsuną od orzekania, odważny człowiek. Izba Dyscyplinarna wpadnie jak hiszpańska inkwizycja z monty pytona i gościa zwiną

Polak ale nie idiota | 2022-07-29 09:38:44 napisał(a):

Co może zrobić jeden idiota z drugim
Tylko drzeć mordę.Tylko i aż tyle im pozostało.

bez gwiazdek | 2022-07-29 09:44:41 napisał(a):

Można wyrażać sprzeciw ale bez przekleństw.Przechodzą rodzice z dziećmi czy same dzieci jaki dajemy im przekaz.Skanduj jeden z drugim niezadowolenie tylko w cenzaralny sposób. Ja wprost nienawidzę Tuska ale nie wyzywam go od członków i nie karze mu w.....ć.Nadejdzie czas że sam się wyprowadzi.

No | 2022-07-29 10:16:25 napisał(a):

Zobaczcie relacje na YouTube jak te kulturalne Panie wyzywają babcie, która tamtędy przechodzi. Bez względu na poglądy, gdyby taka lampucera do mojej matki powiedziała cyt "seniorzy przynosza wstyd Polskiemu narodowi" tylko za to, że ktoś wierzący ma obiekcie do darcia japy pod kościołem, toby się to inaczej w sądzie skończyło. Czym się chwalić? Że w maskach na twarzach pokazaly chamstwo i prostactwo? Że staruszkę wystraszyły? Faktycznie zaszczyt.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie