Celsium doceniło Starachowickie Centrum Kultury za bycie EKO

11881.nsmed

Firma Celsium, która dostarcza zielone ciepło, za bycie eko wyróżnia innych. Budynki, które ogrzewane są czystym ciepłem (nie generującym smogu) z sieci Celsium, zostają odznaczone specjalnymi zielonymi tablicami NO SMOG.

We wtorek 8 października, na spotkaniu z udziałem Ernesta Kumka, kierownika Referatu Gospodarki Komunalnej Dróg i Ochrony Środowiska, Anety Kordasiewicz, Dyrektor Starachowickiego Centrum Kultury, reprezentantów firmy oraz licznych gości i dziennikarzy, zieloną tablicę NO SMOG otrzymało Starachowickie Centrum Kultury. To wyjątkowe wyróżnienie oraz informacja, że budynek SCK jest przyjazny środowisku. Wydarzeniu towarzyszyła merytoryczna debata, która dotyczyła ekologii w regionie starachowickim oraz jakości powietrza w mieście.

Celsium dostarcza mieszkańcom i przedsiębiorstwom z regionu zielone ciepło oraz wprowadza innowacyjne, bezpieczne dla środowiska sposoby ogrzewania. Już teraz, firma, dzięki swoim unikatowym pomysłom, oszczędza rocznie nawet 1500 ton, czyli 25 wagonów węgla, odzyskując ciepło z drukarni. A w ciągu najbliższych trzech lat zużycie przez Celsium węgla spadnie o jedną trzecią, pozostałe ciepło będzie pozyskiwane z biomasy i z gazu ziemnego. Firma od kilku miesięcy może pochwalić się także wyjątkowym wyróżnieniem - certyfikatami PreQurs. Potwierdzają one znaczne ograniczenie szkodliwych dla zdrowia substancji tworzących smog. Przyznawane są tylko przedsiębiorstwom ciepłowniczym, których priorytetem jest dbałość o jakość powietrza i troska o środowisko naturalne w ich regionie. 

- Od kilku lat prowadzimy konsekwentne działania, które sprawiają, że nasze ciepło jest ciepłem zielonym. Na terenie ciepłowni Bugaj w Starachowicach  uruchomiliśmy gazowy układ kogeneracyjny.  Kolejno, zaprojektowaliśmy i wykonaliśmy nowatorski system odzysku ciepła z procesów drukarskich, które następnie jest wpompowywane do naszej sieci cieplnej. Ponadto, w tym roku na terenie ciepłowni Bugaj w Starachowicach zakończyliśmy budowę ciepłowni biomasowej. Wszystkie te działania spowodowały, że dostarczane ciepło przez Celsium do klientów jest ciepłem ekologicznym i nie powoduje emisji szkodliwych zanieczyszczeń do atmosfery, dzięki czemu zapobiegamy powstawaniu smogu w naszym regionie. Jestem dumny, że możemy przekazać teraz tabliczki NO SMOG instytucjom i firmom - naszym klientom. Wszyscy troszczymy się o kondycję naszego środowiska – mówił Jarosław Borowiec – Wiceprezes Zarządu Celsium Sp. z o.o.

Starachowice NO SMOG

O tym, że warto być eko przekonało się Starachowickie Centrum Kultury, które 8 października na specjalnym spotkaniu zostało docenione za proekologiczną postawę. Specjalna tablica NO SMOG, która niebawem zawiśnie na elewacji SCK to informacja, że budynek ten nie wydziela trujących substancji i nie zanieczyszcza powietrza, tworząc smog. To wszystko dzięki dostawie czystego i  ekologicznego ciepła systemowego z sieci Celsium. 

- Cieszymy, że otrzymaliśmy to wyróżnienie. Z dumą powiesimy tabliczkę przed wejściem. Każdy z nas ma wpływ na to jakim powietrzem oddychamy, ale firmy mają ten wpływ szczególny, bo jednak produkują najwięcej energii, mają więc większą możliwość działania. Doceniamy, że firma Celsium postawiła sobie działania ekologiczne bardzo wysoko w planie rozwoju i cieszymy się, że korzystamy z tych rozwiązań – stwierdziła Aneta Kordasiewicz, Dyrektor SCK.

Działania firmy Celsium docenił również Ernest Kumek – kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej Dróg i Ochrony Środowiska. 

- Bardzo nas cieszą takie inicjatywy prośrodowiskowe, dlatego że nasz urząd walczy o to, żeby być postrzegany jako czysty, prośrodowiskowy. Świadczą o tym również działania, które podejmujemy od wielu lat. Od 2014 roku na terenie miasta Starachowice funkcjonuje program przeciwdziałania niskiej emisji. Dzięki tym działaniom wymienionych zostało ponad 30 źródeł ciepła na te bardziej ekologiczne. 

Gorąca debata o jakości powietrza 

W konferencji udział wzięli m.in. Ernest Kumek - kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej Dróg i Ochrony Środowiska, Dyrektor Starachowickiego Centrum Kultury Aneta Kordasiewicz, Jarosław Borowiec, Wiceprezes Celsium oraz Dagmara Nowak-Trochimiuk, Prezes Celsium Serwis - spółki, która wykonała instalację odzysku energii cieplnej z drukarni oraz zaproszeni goście. Po oficjalnym wręczeniu proekologicznej, zielonej tablicy, odbyła się debata na temat działań prośrodowiskowych, służących redukcji zanieczyszczeń powietrza, którą poprowadził Paweł Czupryn -  Prezes Zakładu Analiz Środowiskowych Eko-precyzja. Wyjątkową aktywność uczestników debaty wzbudził temat smogu, a także monitoring jakości powietrza w mieście. To temat, który w sezonie grzewczym ponownie będzie numerem jeden w całej Polsce. Zamontowane przez Celsium oraz Gminę Starachowice urządzenia do pomiaru smogu Airly zapewniają mieszkańcom stały dostęp do informacji na temat aktualnego stanu zanieczyszczenia. To znacznie zwiększa świadomość mieszkańców o stanie czystości powietrza z którego codziennie korzystają.

Fenomen wytwarzanego ciepła przez Celsium – zielone ciepło odzyskiwane z drukarni

Od 2018 roku Celsium dostarcza w pełni ekologiczne ciepło mieszkańcom Starachowic. Firma odzyskuje ciepło z drukarni Walstead Central Europe (dawniej LSC Communications). To jedno z nielicznych tego typu rozwiązań w Polsce. Cała instalacja została zaprojektowana przez inżynierów firmy Celsium i pozwala na pobieranie nadwyżki energii z procesu drukowania, a następnie przesyłanie jej do miejskiej sieci ciepłowniczej. Z kolei kiedy maszyny drukarskie nie pracują i tym samym – nie wytwarzają energii - ta sama instalacja dostarcza ciepło do obiektów drukarni. Dzięki takiemu zaawansowanemu rozwiązaniu Starachowice są objęte zieloną energią – dostarczane ciepło do mieszkańców miasta jest bezpieczne dla ich zdrowia i nie zanieczyszcza powietrza. Zielona energia bowiem oznacza dbałość o ekologię i działanie zgodne z naturą. Celsium szacuje, że energia zaoszczędzona przez rok działania instalacji pobierającej ciepło z drukarni jest taka, że można by było ogrzewać budynek Starachowickiego Centrum Kultury aż przez 33 lata!

Informacja nadesłana

Dodane: 10.10.19 | komentarze (11)

Komentarze użytkowników

Mieszkanka Starachowic | 2019-10-10 15:05:11 napisał(a):

Jestem pełna podziwu dla zadowolenia Celsium z postawy SCK u .Szkoda że reszta instytucji i firm w naszym mieście nie tylko zanieczyszcza środowisko ale również powietrze.Wystarczy przejechać się po osiedlu Wierzbnik wieczorem żeby nawdychać się smogu z pobliskich firm.

Mieszkaniec | 2019-10-10 18:55:22 napisał(a):

Niech mieszkańcy Wierzbnika Wierzbowej wdychają ten syf który sobie produkują .

do przedmówcy | 2019-10-10 19:10:32 napisał(a):

Osiedle Wierzbowa to dolina rzeki Kamiennej.Od południa - góra od północy - góra. Smog z całego miasta.

urzędnik | 2019-10-10 21:29:45 napisał(a):

O, to jest nowy kierownik Gospodarki Komunalnej??? Był konkurs??? To chyba niedoszły radny z wiadomego komitetu!!!

ekolog | 2019-10-10 21:32:40 napisał(a):

Co to znaczy, że od 2014 roku wymieniono 30 źródeł ciepła na te bardziej ekologiczne??? O jakie źródła ciepła chodzi i czemu tak tragicznie mało ich wymieniono? Urzędowa ekologia, to wyłącznie pustosłowie, poważnych działań całkowicie brak!!!

urzędnik | 2019-10-10 21:37:04 napisał(a):

Znowu wieś w natarciu, w Starachowicach nie ma nikogo odpowiedniego na kierownika Refereatu??? Mieszkańcy, MM traktuje was jak obywateli niższej kategorii, ale jak widać wam to pasuje.

gość | 2019-10-11 07:24:53 napisał(a):

<Komentarze nie związane z tematem zostały usunięte. Proszę znaleźć odpowiedni artykuł i tam zamieszczać swoje opinie>

um | 2019-10-11 07:30:57 napisał(a):

Ernest Kumek - pracownik Referatu Gospodarki Komunalnej Dróg i Ochrony Środowiska (dotychczas w Urzędzie Gminy w Brodach, w wyborach samorządowych startował z listy Komitetu Marka Materka do Rady Powiatu),obecnie p.o. kierownika GKŚ UM Starachowice

Marek | 2019-10-11 13:40:57 napisał(a):

Gratulacje dla SCK i Celsium! Trzeba dbać o ochronę środowiska i cieszę się, że to robią. Oby więcej takich inicjatyw!

Mieszkaniec Starachowic | 2019-10-11 14:37:55 napisał(a):

Celsium dba o nasze środowisko i dobrze, bo smog nas zabija. Brawo dla CSK, że włączyli się w ten program i są eko. Całe Starachowice powinny być eko!

Mieszkańcy Skarżyska | 2019-10-11 14:59:43 napisał(a):

Fenomenalnie drogie to mamy ciepło od Celsiusm w Skarżysku.
Pozdrawiamy mieszkańców Starachowic, nie dajcie się nabrać na ten marketing.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie