Centrum opiekuńczo – mieszkalne powstanie w Starachowicach

11940.nsmed

Pierwsze w regionie Centrum opiekuńczo – mieszkalne powstanie w Starachowicach. Miasto pozyskało na ten cel dofinansowanie z Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych w wysokości 2,5 mln zł, co stanowi 100 procent wartości przedsięwzięcia.

- Wspólnie z kierownikiem Grzegorzem Małkusem ze Środowiskowego Domu Samopomocy mamy do przekazania mieszkańcom bardzo dobrą informację – mówi Prezydent Miasta Marek Materek – Blisko 2,5 mln zł trafi do Starachowic z rządowego programu „Centra opiekuńczo- mieszkalne” prowadzonego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Gmina Starachowice od lat potrzebowała, aby przy Środowiskowym Domu Samopomocy wybudować centrum mieszkalne dla osób niepełnosprawnych Niestety nie było możliwości skorzystania z dofinansowania na ten cel. Taka możliwość pojawiła się za pośrednictwem pilotażowego programu rządowego do którego za pośrednictwem wojewody świętokrzyskiego aplikowaliśmy. Podziękowania kieruję do pana kierownika oraz całego zespołu  Środowiskowego Domu Samopomocy, a także do pracowników referatu ds. pozyskiwania funduszy zewnętrznych w Urzędzie Miejskim. Dzięki tym środkom będziemy mogli wybudować nowy parterowy budynek, który będzie połączony ze  Środowiskowym Domem Samopomocy. Dokładnie  2 281 000 zł otrzymujemy na budowę i wyposażenie obiektu, a  175 000 zł na jego funkcjonowanie. Projekt będzie realizowany w okresie od 01.04.2020- 30.09.2021r.

Utworzenie Centrum będzie pomostem na drodze do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie. Centrum zagwarantuje 7 miejsc całodobowych dla osób niesamodzielnych i wymagających szczególnej opieki oraz 7 miejsc dla osób, które będą korzystały z dziennej formy wsparcia i opieki tak by ich stan psychofizyczny był na tyle stabilny, aby osoby te mogły funkcjonować w środowisku rodzinnym jak najdłużej.

- Mamy gotową koncepcję, jak będzie wyglądał ten budynek. Kolejnym etapem będzie wybór wykonawcy dokumentacji technicznej, uzyskanie pozwolenia na budowę i  ogłoszenie przetargu na budowę – dodaje prezydent.

Obecnie Środowiskowy Dom Samopomocy świadczy usługi dla 46 osób.

- Dzięki wymienionym środkom będziemy mogli stworzyć dodatkowe warunki mieszkalne osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności, które będą mogły w sposób samodzielny ale też i pod nadzorem opiekunów zdobywać umiejętności życiowe, tak aby może kiedyś w przyszłości samodzielnie zamieszkać – informuje kierownik Grzegorz Małkus ze Środowiskowego Domu Samopomocy. -  Mieszkania te traktujemy jako swego rodzaju trening, są one zaprojektowane tak, aby spełniały wymogi prawdziwego mieszkania chronionego. Oprócz tego 7 osób będzie korzystać z formy dziennej rehabilitacji na takich samych zasadach jak pozostali nasi podopieczni.

Budowa Centrum opiekuńczo – mieszkalnego w Starachowicach  polegać będzie na wybudowaniu parterowego pawilonu o powierzchni całkowitej 435,97m2 połączonego z budynkiem środowiskowego domu samopomocy oszklonym łącznikiem. Budową ciągów komunikacyjnych pieszych oraz wejścia i wjazdu na teren Centrum.

Powierzchnia użytkowa dla aneksów mieszkalnych wyniesie 204,93 m2 co daje średnio 29,27 m2 na osobę umieszczoną w mieszkaniu opieki całodobowej.

W pawilonie zaprojektowano salę do rehabilitacji i fizjoterapii o powierzchni 57,12 m2, dwa pomieszczenia techniczne na magazyn i przyłącza o powierzchni 10,49 m2, ogólnie dostępne WC, ogólnie dostępny natrysk, pomieszczenie socjalne i dla opiekunów nocnych z węzłem sanitarnym o powierzchni 13,72 m2.

Pawilon w całości będzie dostosowany dla osób niepełnosprawnych w tym poruszających się na wózkach inwalidzkich. Obiekt będzie wyposażony w monitoring zewnętrzny, system przywoławczy i instalację alarmową. Zostanie wykonany samodzielny węzeł CO, zasilanie wodno-kanalizacyjne oraz energetyczne. Oszklony taras oprócz walorów estetycznych będzie spełniał funkcję miejsca do odpoczynku i relaksu z urządzonym w nim mini arboretum.

Wyposażenie Centrum będzie stanowić umeblowanie i sprzęt codziennego użytku (kanapy - 2, łóżka - 7, szafy ubraniowe - 7, stoły - 5, krzesła - 10, szafki nocne - 7, lampki - 7, sprzęt RTV - 7, AGD w tym kuchenka, pralka, lodówka  - 3 kpl) oraz wyposażenie sali rehabilitacji i fizjoterapii (drabinki - 2, bieżnie - 2, rowerki - 2, orbit rek - 1, step ter - 2, lampy antydepresyjne - 2, fotele masujące – 2).

Źródło: UM Starachowice

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach Ogłoszenie

Dodane: 24.10.19

Komentarze użytkowników

A co dalej ? | 2019-10-24 17:38:35 napisał(a):

Pytanie brzmi : Kto będzie utrzymywał ten Dom po 20.09.2019 r ???

Dyzio Marzyciel | 2019-10-24 19:06:59 napisał(a):

Materek i jego gotowe koncepcje. Chłopie pobudka, przestań śnić.

gość | 2019-10-25 06:27:59 napisał(a):

A to nie jest aby jednostka powiatowa ? Jeśli nie, to napiszcie.Bo jeśli powiatowa to sfera działania zarządu powiatu a prezydent się tylko wkręca.

Masakra | 2019-10-25 08:26:43 napisał(a):

Strata pieniędzy na "hotel Transylwania" dla 5 osób z problemami psychicznymi!

Do przedmówcy | 2019-10-25 19:44:16 napisał(a):

Hitlerowcy też mieli takie samo zdanie jak przedmówca.I to jest właśnie masakra i zbydlęcenie w najczystszej postaci.

Prezydent kłamie | 2019-12-09 18:49:47 napisał(a):

Pierwsze w regionie Centrum opiekuńczo – mieszkalne nie powstanie w Starachowicach. Miasto pozyskało na ten cel dofinansowanie z Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych w wysokości 0 zł, co stanowi 0 procent wartości przedsięwzięcia. Dzięki tym środkom będziemy mogli wybudować nowy parterowy budynek, który będzie połączony ze Środowiskowym Domem Samopomocy. Dokładnie 0 zł otrzymujemy na budowę i wyposażenie obiektu, a 0 zł na jego funkcjonowanie. Projekt nie będzie realizowany w okresie od 01.04.2020- 30.09.2021r. Taka jest prawda. Oto link do listy zatwierdzonych wniosków w ramach realizacji Programu "Centra opiekuńczo-mieszkalne": http://www.niepelnosprawni.gov.pl/index.php?c=getfile&id=178 . Proponuję przeczytać jeszcze raz publikację i zwrócić uwagę na pewność z jaką roztoczono wizję niezwykle wyjątkowej inwestycji. Sukces, sukces, sukces ... Wyszła z tego lipa, lipa, lipa. Obywatelu Starachowic nie daj się mamić propagandą.

gość | 2019-12-09 21:23:25 napisał(a):

Brakuje tylko selfie z budowy :-) . Takich sukcesów jest więcej.

mieszkaniec | 2019-12-10 11:32:47 napisał(a):

Wywiad w telewizji regionalnej i wizualizacje już były, ciekawe czy Pan Prezydent złoży jakieś sprostowanie czy będzie jak zwykle.

gość | 2019-12-10 17:09:23 napisał(a):

Jak można tak kłamać? Prezydent oszukał niepełnosprawnych i ich rodziny. Gdzie są radni? Jak na to pozwalają?

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie