Chirurgia naczyniowa w starachowickim szpitalu będzie, jak będą pieniądze

9115.nsmed

Radni Rady Powiatu zmienili Statut Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach. Został dopisany nowy oddział i nowa poradnia. Jest to pokłosie zapowiedzi samorządowców i parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości o planach utworzenia w starachowickim szpitalu oddziału chirurgii naczyniowej. Sęk w tym, że chirurgia naczyniowa w województwie świętokrzyskim wedle szacunków NFZ,  zapewniona jest na poziomie 240% i w związku z tym Narodowy Fundusz Zdrowia nie ogłosił dodatkowego konkursu na te świadczenia, przez co Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca w Starachowicach zostały bez finansowania. Zastanawiające jest, że skoro pacjenci są zabezpieczeni w 240%, to teraz NFZ miałby zmienić zdanie i ogłosić konkurs, bo w Starachowicach zrodził się plan na Oddział Chirurgii Naczyniowej w powiatowym szpitalu, a o czym tymczasowo zarządzająca lecznicą Katarzyna Arent, jak stwierdziła podczas sesji Rady Powiatu, dowiedziała się z mediów… Wszystkiemu przysłuchiwali się pacjenci i pracownicy Polsko-Amerykańskich Klinik Serca. 

W strukturze organizacyjnej powiatowej lecznicy dodano „Oddział Chirurgii Naczyniowej” oraz „Poradnię Chirurgii Naczyniowej”. Radni podczas poniedziałkowej [16.10.2017r] sesji Rady Powiatu byli jednogłośni w trakcie głosowania, które jednak poprzedzone było ponad godzinną dyskusją i wzajemnym obarczaniem się winą za to, że Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca przestają funkcjonować w Starachowicach i za to, że mieszkańcy nie będą mieli szybkiego dostępu do chirurgii naczyniowej. 

W uzasadnieniu do projektu uchwały zapisano: „Zaproponowane zmiany w Statucie Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach tj. w Strukturze Organizacyjnej i Schemacie Organizacyjnym wynikają z zapotrzebowania społeczności lokalnej na usługi medyczne z zakresu chirurgii naczyniowej. Wejście w życie ustawy z dnia 23 marca 2017r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, wprowadzającej system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej tzw. „sieć szpitali” spowodowało, iż od 1 października br. mieszkańcy powiatu starachowickiego nie mają zabezpieczonej opieki zdrowotnej w zakresie chirurgii naczyniowej.” 

Zdaniem radnego Dariusza Dąbrowskiego w uzasadnieniu tym, starosta Danuta Krępa przyznała, że przez reformę Prawa i Sprawiedliwości starachowiczanie stracili dostęp do chirurgii naczyniowej. - Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pacjentów popieramy ideę utworzenia oddziału chirurgii naczyniowej w szpitalu powiatowym. Jednocześnie wyrażamy zdziwienie, że Zarząd Powiatu dopiero teraz dostrzegł potrzebę działania w interesie własnego podmiotu leczniczego. Przypominamy, iż podstawę do zmian w ochronie zdrowia stanowią decyzje Sejmu RP zdominowanego przez Prawo i Sprawiedliwość. To ta partia ponosi pełną  odpowiedzialność za wprowadzane zmiany, w tym także za likwidację Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Starachowicach i istniejącego tam oddziału chirurgii naczyniowej. Zadajemy sobie pytanie czy z efektów swojej działalności zadowoleni są radni tworzący obecną koalicję rządzącą powiatem? Zmiana starosty i zarządu miały być kluczem do obrony PAKS przed likwidacją. Tymczasem jedynymi efektami tych działań są mocno spóźnione próby tworzenia oddziału chirurgii naczyniowej i groźba likwidacji oddziału zakaźnego - mówił Dariusz Dąbrowski w imieniu klubu Radnych PSL i Cezarego Beraka.

Reklama

- Najważniejszy jest pacjent, ale nie zapominajmy o pracownikach PAKS. Zwolniono 150 osób, ze względu na brak pieniędzy. Zostawmy politykę, zdrowie jest najważniejsze. Troska o PAKS pana Dariusza Dąbrowskiego jest zaskakująca. Nie widziałem na żadnej manifestacji pana Dąbrowskiego. Zebraliśmy 8000 podpisów  w obronie „klinik”. To pacjenci za rok w trakcie wyborów samorządowych będą pamiętać - powiedział radny Marian Mróz. 

- Cieszy mnie poparcie dla idei utworzenia w szpitalu Oddziału Chirurgii Naczyniowej. Ludzie potrzebują dostępu do chirurgii naczyniowej. Miałam wizytę pana z całą dokumentacją medyczną i pytaniami, gdzie ma się udać. Zespół pracowników z PAKS jest chętny podjąć pracę w szpitalu. Wystąpiliśmy do prezesów NFZ w Warszawie i w Kielcach. Liczymy, że nasz głos nie pozostanie bez echa i decydenci pomogą nam to zorganizować. Musimy zabezpieczyć pacjentów. I to nie rządy PiS są odpowiedzialne za brak chirurgii naczyniowej. Łatwo mówić na skróty, a pan uprawia politykę na forum Rady Powiatu - mówiła do byłego starosty Dąbrowskiego, Danuta Krępa.

W związku z licznymi pytaniami i wątpliwościami, które pojawiły się w trakcie dyskusji, o udzielenie odpowiedzi poproszona została pełniąca obowiązki dyrektora PZOZ Katarzyna Arent.

- Pytania są zasadne, a ja jestem w niezręcznej sytuacji. W poniedziałek zderzyłam się z tą informacją medialną. Intencje Zarządu Powiatu są słuszne, ja też je popieram. Nie mniej jednak rodzi się wiele pytań. Moja otwartość w tym temacie jest związana z zabezpieczeniem pacjentów i dostępnością chirurgii naczyniowej. Jednak stanowisko NFZ jest niezmienne. Dyrektor NFZ z Kielc, Małgorzata Kiebzak obiecała, że zostaną poczynione kolejne analizy. Ale raczej wynik nie będzie druzgocąco inny. Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej nie posiada własnych środków na uruchomienie nowego oddziału. Podczas Rady Społecznej szpitala zgłosiłam już szereg obaw. Co do Poradni Chirurgii Naczyniowej, w NFZ powiedziano, że jest możliwość jej uruchomienia. Jednak wszystko, to jest na zasadzie pomysłu. Jest wiele pytań, na które będę chciała znaleźć odpowiedzi. Póki co, to wszystko się nie stanie, jak nie będzie pieniędzy. PZOZ ich nie ma. Gdyby NFZ zmienił zdanie i ogłosił konkurs, to wiadomo kto ma kadrę, sprzęt, salę hybrydową, doświadczenie i która jednostka przystąpi do konkursu… Ale dostęp do chirurgii naczyniowej w województwie świętokrzyskim jest na poziomie 240%, najlepiej w Polsce i jeżeli NFZ nie ogłosi konkursu, to w ramach środków własnych PZOZ nie ma możliwości na utworzenie takiego oddziału -powiedziała Katarzyna Arent. 

Po głosowaniu pacjenci i pracownicy PAKS wychodząc z sali zwrócili się do radnych słowami: „Żądamy kliniki PAKS, nie polityki”. 

Zabrania się kopiowania i udostępniania treści pochodzących z archiwum serwisu www.starachowice-net.pl bez podawania źródła

Dodane: 17.10.17 | komentarze (24)

Komentarze użytkowników

jarosław | 2017-10-17 12:23:48 napisał(a):

dlaczego nikt nie wystąpił z wnioskiem o odwołanie pani starosty-to ona ponosi całą winę za upadłość PAKS,szpital z byłym dyrektorem podlega pod starostwo,brak współdziałania z ich strony doprowadził do zaistniałej sytuacji.

mieszkaniec | 2017-10-18 07:42:01 napisał(a):

Właśnie już szykują wniosek o odwołanie Krępowej

Króciutkie nóżki i długi nosek ma psl | 2017-10-18 08:50:43 napisał(a):

Dąbrowski się wypowiada? Polecam wygooglować art POTĘŹNA AWANTURA MIĘDZY PSL A PIS W STARACHOWICACH LOBBYŚCI PRYWATNYCH INTERESOW I KŁAMSTWO. 26 stycznia 2017.

Gość | 2017-10-18 09:18:10 napisał(a):

Proszę nie mieszać ludziom w głowach. To PiS wprowadził zmiany, których skutkiem jest likwidacja PAKS a nie PSL czy Dąbrowski. Z przywoływanego artykułu wynikają dwie rzeczy. Po pierwsze, że PAKS nie rozmawiał z ówczesnym starostą lecz z posłem (dziwne bo szpital jest powiatowy a nie rządowy?). Po drugie, że według Dąbrowskiego pacjenci nie powinni stracić na jakości usług. Co ciekawe w wypowiedzi ówczesnego starosty jest także sugestia zawarcia porozumienia ws. naczyniówki z PAKS. Co dziś mamy? Jedna kardiologia szpitalna bez zwolnionego dobrego lekarza specjalisty Fitasa. Naczyniówka zlikwidowana i jak wynika z powyższego artykułu zagrożony jest oddział zakaźny. Pogratulować "osiągnięć" PiS i nowej staroście.

Do Gosc | 2017-10-18 12:17:03 napisał(a):

Pitu, pitu. Jakoś na spotkaniach w sprawie Paks dr Dzik nie dziekował Dabrowskiemu, ani PSLowi. Nowemu starostwu dziekował a on chyba wie najlepiej. A ogólnie to pomimo ustawy, w całym kraju PAKS ma się bardzo dobrze. Wystarczy wejść na stronę klinik na fb. Dzięki lokalnej wojence tak się stało. Gościu powiedz kto zatrudnił Fitasa? A kto mu pensje trzy razy podniósł?

max | 2017-10-18 12:57:22 napisał(a):

Dzisiaj znów akcja na porodówce zmarł noworodek po powrocie zwolnionych ze szpitala a przez sąd przywróconych - "STARACHOWICKI BOTOKS"!!!

do Pitu, pitu. | 2017-10-18 13:14:36 napisał(a):

Z pomocą nowego zarządu jak ze strażą pożarną w anegdocie: "Dzięki ofiarnej pomocy straży pożarnej udało się .... uratować fundamenty"

IZNO | 2017-10-18 17:57:13 napisał(a):

POLITYCY - MACIE W NOSIE SWOICH WYBORCÓW ! NIC NIE POMOŻE WAM WZAJEMNE OSKARŻANIE, JUŻ SIĘ STAŁO ! NIE MA PAKS. TERAZ CO MOŻECIE ZROBIĆ TO SCHOWAĆ GŁOWY W PIASEK, ŻEBY NIE NARAZIĆ SIĘ PREZESOWI. ODMAWIAJCIE RÓŻAŃCE I MÓDLCIE SIĘ O WŁASNE ZDROWIE I SWOICH RODZICÓW , DOTĄD TO ONI BYLI PACJENTAMI.
TERAZ TO WY I ONI MOGĄ BYĆ OFIARAMI "DOBREJ ZMIANY" !

@do pitu pitu | 2017-10-18 18:48:26 napisał(a):

PSL za to to prawdziwi budowniczy państwa. Może gdyby się tak nie starali, toby dziś ani PiS ani problemów z PAKS nie było. Historie co robili promienci tej partii choćby w temacie wyborów, dotacji czy zarządu właśnie po szpitalach - doprowadziły do obecnej sytuacji
Może i PIS się bawi w gaszenie pożaru, ale ogień zapruszył PSL z PO. Świadomie dla własnych korzyści.

Do poprzednika | 2017-10-18 19:39:51 napisał(a):

Ogień zaprÓszyło PiS i na dodatek dalej bawi się zapałkami. To niektórzy prominenci z PiS w zaciszu gabinetów próbowali zalecać kto ma realizować usługi za 20mln zł w roku zamiast stosować się do prawa zamówień publicznych. Pamiętać trzeba przy tym, że wcześniej sami głosowali za zmianami, które powodują zamykanie prywatnej konkurencji w ochronie zdrowia. Rozumiem, że dla PiS najlepiej odwracać uwagę krzycząc, że winni są ci z innych partii ale w to nikt nie uwierzy.

do wszystkich | 2017-10-19 08:47:09 napisał(a):

Fakt: PIS przegłosował ustawę o sieci szpitali, która doprowadziła do zamknięcia klinik serca! Co tu tłumaczyć, czego tu ktoś nie rozumie?

Obserwator II | 2017-10-19 19:36:50 napisał(a):

Żeby Coś powstało trzeba coś zlikwidować, z tego założenia wyszedł pis - bo skąd pochodzi Wojewoda wstyd!

Gość | 2017-10-20 07:24:21 napisał(a):

Warto obejrzeć rozmowę w TV Trwam z A.Wojtyszek i G.Fitasem - cała prawda o tym co się dzieje wokół szpitala i PAKS oraz o udziale w sprawie posła:
https://youtu.be/RDK9f1-kta8 (skopiuj link do przeglądarki). Najlepsze fragmenty od 25 minuty.

gość 2 | 2017-10-20 07:32:13 napisał(a):

Jeszcze nie ma online rozmowy z tymi samymi osobami w Radio Maryja, która miała miejsce wczoraj po 21.30. Też warto posłuchać jak wypowiadają się słuchacze a radny PiS ze Starachowic wprost mówi o "prywatnym folwarku posła"

gość | 2017-10-20 18:22:34 napisał(a):

II część rozmowy o PZOZ i PAKS pod linkiem http://www.radiomaryja.pl/multimedia/rozmowy-niedokonczone-samorzad-a-opieka-zdrowotna/
O "folwarku" posła radny PiS mówi ok. 1h12min

Jaki Radny? | 2017-10-20 19:41:31 napisał(a):

Jaki Radny PiS?Ten radny chodzi i opowiada,że jest niezależny...Pozatym oglądając to mam wrażenie,że pewne stwierdzenia,które tam padają z ust wojewody całkowicie mijają się z jej kompetencjami..

iga | 2017-10-20 20:10:41 napisał(a):

Animozje polityczne ( w szeregach PiS-u )są przyczyną zamknięcia PAKSU, a rozmówcy z bożymi słowami na ustach ( Wojewoda i Fitas )nie myślą o mieszkańcach Starachowic. Klinika w Gdańsku pracuje, a u nas jest zamknięta. Kogo nie dowiozą do Końskich lub Kielc, ten szybciej stanie przed obliczem Boga. I za to powinniśmy być im wdzięczni, że przybliżają nam Królestwo Boże. To jest niezwykła głęboka pobożność rządzących

Do gosc | 2017-10-20 20:18:57 napisał(a):

Paweł uspokuj się. Wyniuchaleś dobry interes i tyle. Poseł ma szczęście że się od takiego *****uwolnił.

O maj gad | 2017-10-20 20:22:34 napisał(a):

To wszystko jest żałosne...Fitas członek PiS chwali PSL na antenie TV Trwam...dr Goździa i dyr.Kręcą, ponadto atakuje lidera struktur swojej partii,wojewoda Wojtyszek mu wtóruje i atakuje swój macierzysty samorząd powiatowy...pozatym używa stwierdzeń,gdzie jako wojewoda czyli przedstawiciel rządu w terenie nie powinna tego robić.Poprostu śmiechoteka...w swoje gniazdo się nie s...a!!!To że jest się wojewodą,nie sprawił casting.Proszę o tym pamiętać!!!

star | 2017-10-21 08:32:54 napisał(a):

Wojewoda i Fitas mówią prawdę. Może czas na zmianę lidera partii w regionie? Podziwiam cierpliwość Kaczyńskiego, że po tym wszystkim nie zrobił z nim porządku.

Jarek | 2017-10-21 09:34:49 napisał(a):

Nie nastąpi żadna zmiana lidera struktur,chyba że po wyborach parlamentarnych.Prezes lubi obecnego lidera,więc nie masz się co ekscytolać.

do star | 2017-10-21 15:31:17 napisał(a):

A dlaczego Prezes miałby zrobić porządek, skoro jest podobny do niego i wiszą mu obywatele Starachowic i świętokrzyskiego ?

Do star | 2017-10-21 15:32:20 napisał(a):

Paweł zmień nick bo żadna z ciebie gwiazda. Zresztą jedna już wystarczy na takie małe miasto.

tk | 2017-10-22 21:23:13 napisał(a):

Zobaczcie www.grzegorzfitas.pl,zwłaszcza dni i godziny przyjęć ,tak jest już kilka lat.Firma jego i żony od 1999 roku,teraz od czerwca 2016 roku tylko żony,on tylko przyjmuje trzy razy w tygodniu.Kto mu na to pozwolił,kierownikiem kardiologii był od 2011 roku bodajże.No i jeszcze 25 800 PLN pensji,złamana ustawa kominowa i co na to WIELKI DARIUSZ matematyk z Tychowa.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie