Cyfrowa rewolucja w Starachowicach coraz bliżej [VIDEO]

10437.nsmed

Marszałek Województwa Adam Jarubas oraz Prezydent Miasta Marek Materek podpisali wczoraj 12 września br. umowę na dofinansowanie projektu pn. „Zwiększenie dostępności e-usług dla miasta Starachowice” ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. - Starachowice są mocnym liderem wśród 102 gmin w naszym regionie jeśli chodzi o wykorzystanie nowoczesnych technologii informacyjnych, komunikacyjnych w edukacji oraz w nowoczesnej administracji – mówi Marszałek Województwa Adam Jarubas.

Celem projektu jest rozwój elektronicznych usług publicznych tzw. e-usług oraz zwiększenie dostępu mieszkańców i instytucji z terenu Starachowic do nowoczesnych technologii. Konferencja prasowa z udziałem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, podczas której miało miejsce podpisanie umowy,  odbyła się w pracowni informatycznej w Szkole Podstawowej nr 13 im. Kornela Makuszyńskiego. Wyposażonej m.in. w ramach funduszy pozyskanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

- Pan Marszałek przywiózł nam dziś umowę na realizację kolejnego projektu unijnego na który Gmina Starachowice uzyskała ogromne dofinansowanie w wysokości blisko 12 mln zł. - informuje Prezydent Miasta Marek Materek – Wartość całego projektu to ponad 15 mln zł i będzie on realizowany w latach 2019 – 2021. Jednym z jego elementów jest zakup ponad 300 terminali, w ten sposób m.in. zamkniemy doposażanie naszych placówek szkolnych w sprzęt informatyczny. Dzięki nowoczesny rozwiązaniom wprowadzonym w ramach projektu mieszkańcy, bez konieczności wychodzenia z domu, będą mogli załatwić wiele spraw urzędowych i nie tylko za pośrednictwem domowego komputera. Składam ogromne podziękowania na ręce pracowników Urzędu Miejskiego Referatu Obsługi Informatycznej oraz Referatu Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych, bo to ich ciężka praca sprawiła że napisali świetny projekt, który zyskał uznanie komisji oceniającej. Podziękowania również kieruję do Pana Marszałka i pracowników Urzędu Marszałkowskiego. Ten projekt wprowadzi Starachowice w XXI wiek, to będzie prawdziwa rewolucja cyfrowa w naszym mieście.

W ramach projektu zostaną uruchomione 3 systemy teleinformatyczne w 22 podmiotach wykonujących zadania publiczne są to szkoły, przedszkola, Urząd Miejski, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Starachowickie Centrum Kultury, biblioteki, Centrum Usług Wspólnych, Referat Polityki Senioralnej.

Realizacja projektu wpłynie na wzrost wykorzystanie technik informacyjnych w Starachowicach, w komunikacji między samorządem a mieszkańcami i przedsiębiorcami. W ramach projektu udostępnione zostaną usługi umożliwiające załatwienie sprawy bez wychodzenia z domu, np. - e-dziennik, informacja o wysokości należnego podatku oraz możliwość jego opłacenia za pomocą aplikacji mobilnej, itp.

- Są 4 warunki, które Polska powinna wypełnić, aby się rozwijać, są to: aktywne społeczeństwo, innowacyjna gospodarka, sprawna administracja i dobre prawo – mówi marszałek. - Sprawna administracja to taka, która nie zajmuje dużo czasu, nie absorbuje mieszkańców i wychodzi im naprzeciw skracając i usprawniając procedury administracyjne oraz daje możliwości zdalnego załatwienia wielu spraw nie wychodząc z domu za pośrednictwem swojego komputera. Wiemy, że seniorzy sobie bardzo dobrze radzą z nowoczesnymi technologiami i potrafią je obsługiwać. Często na zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Klubu Seniora są zajęcia informatyczne. Dzięki takim projektom wszyscy będziemy mogli wykorzystywać zdobycze nowych technologii.

                                                                                 Reklama

Wsparcie projektu z zakresu TIK spowoduje zwiększenie ich dostępności oraz znacząco wpłynie na możliwość swobodnego poruszania się w realiach cyfrowej rzeczywistości samorządu m.in. przez osoby starsze i osoby niepełnosprawne.

- Dzięki wprowadzonym rozwiązaniom mieszkańcy będą mieli możliwość załatwienia wielu urzędowych spraw przez internet za pośrednictwem swojego profilu zaufanego, będą mieli udostępnioną platformę na której będą mogli taki profil założyć - informuje Paweł Latała Referat Obsługi Informatycznej Urzędu Miejskiego. - Za pośrednictwem internetu będą mogli np. wynająć halę sportową, zarezerwować termin zawarcia ślubu w USC, sprawdzić swoje dane np. odnośnie opłat za odpady komunalne, w razie konieczności wprowadzić zmiany. Kolejnym z elementów projektu jest montaż systemu telefonicznego VoIP, który będzie obsługiwany we wszystkich jednostkach prowadzonych przez Gminę Starachowice, program ten zakłada pełną informatyzację urzędu i wszystkich jednostek podległych. Komunikacja będzie się odbywać niewielkim kosztem w oparciu o wcześniej wybudowany światłowód.

Ciekawostką będzie nowoczesny system do głosowania dla radnych Rady Miejskiej.

- Obowiązek wprowadzenia takiego systemu nałożyła na samorządy ustawa ale my zaplanowaliśmy to wcześniej w tym projekcie – informuje Paweł Latała. - Dzięki wprowadzonym rozwiązaniom technologicznym każdy z mieszkańców będzie miał możliwość m.in. zadania pytań radnym Rady Miejskiej w prowadzona na żywo transmisja obrad Rady Miejskiej zostanie rozbudowa o nowe elementy.

Rozwój elektronicznej administracji w Starachowicach wzmocni potencjał administracji oraz zwiększy dostęp elektronicznych usług dla obywateli.

Info: UM Starachowice

Dodane: 13.09.18 | komentarze (7)

Komentarze użytkowników

Ha ha | 2018-09-13 07:00:39 napisał(a):

Znowu stolik, znowu tych dwóch... Już miał być park... Podpisywanie też było przy stoliku i nic... Do końca marca mial być park. Słowo materka ile znaczy?

Też nauczyciel | 2018-09-13 07:22:19 napisał(a):

A żona tego ostatniego pana dyrektora, kandydata do Rady Powiatu z Komitetu Marka Materka, to oczywiście bez żadnego problemu dostała cały etat w podstawówce, a inni bujają się po całym mieście od szkoły do szkoły. Zalatuje rozdawnictwem i kolesiostwem, zresztą to norma w tej kadencji.

Do haha | 2018-09-13 10:14:05 napisał(a):

Park jest, daje słowo byłem wczoraj i nadal jest tam gdzie był. Odrobina wyobraźni i jest nawet ładny.

Rebel | 2018-09-13 10:31:42 napisał(a):

15 milionów na urzędy at hoc, a na drogi kredyty bierze. Teraz Facebook jako strona startowa w każdym urzędzie, z materkowym profilem na starcie. Wódz rządzi, wódz radzi, wódz nigdy cię nie zdradzi!!!

viki | 2018-09-13 11:57:08 napisał(a):

Panie Sławku wstyd tak włazić w * i to komu? Ciekawe czy patrzy pan sobie w twarz rano przy goleniu?

@viki | 2018-09-13 12:19:26 napisał(a):

Patrzy, nie patrzy ale dyrektorski stołek chce mieć. Takie misto, taka polityka

mieszkaniec | 2018-09-13 13:21:38 napisał(a):

Zaraz ludzie?! Pan Rymarczyk popierał 4 lata temu Sylwestra Kwietnia na prezydenta. Sam widziałem w kablówce. Teraz popiera Materka? Ciekawe czym go Materek przekonał szanowni mieszkańcy?

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie