Łącznik ulic Szkolnej i Batalionów Chłopskich oraz powiatowe rondo w tym tygodniu oficjalnie zostaną oddane do użytku

9921.nsmed

Dobiegła końca jedna z najważniejszych inwestycji drogowych w naszym mieście, jaką jest budowa łącznika pomiędzy ulicami Batalionów Chłopskich i Szkolną. Już niebawem zamiast stać w korku na ul. Radomskiej kierowcy będą mogli przejechać nową drogą, biegnącą przez las i łączącą ul. Szkolną z ul. Batalionów Chłopskich, a następnie na rondzie włączyć się do ruchu w ulicę Radomską. 

Wybudowany przez gminę łącznik to wspólnie z wybudowanym przez powiat u zbiegu ulic Iglastej i Szkolnej rondem sposób włodarzy na odkorkowanie tej części miasta. 

Istniejący układ komunikacyjny w tym rejonie miasta jest ściśle powiązany z drogami wojewódzkimi i powiatowymi. Obciążenie komunikacyjne przekracza wszelkie dopuszczalne normy związane z natężeniem ruchu. 

W tej części miasta znajduje się infrastruktura krytyczna - Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej, do którego jedyny dojazd jest możliwy tylko ulicą Radomską. Sytuacja taka przyczyniała się do powstawania zatorów i korków, uniemożliwiając często dojazd do Szpitala Powiatowego oraz wydłużała czas reakcji innych służb w sytuacjach kryzysowych. 

Brak możliwości szybkiego i bezkolizyjnego dojazdu stwarzał bardzo poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, a co się z tym wiąże bezpieczeństwa, zdrowia i życia mieszkańców.

Budowa łącznika ulicy Batalionów Chłopskich z ulicą Szkolną obejmowała:

- budowę drogi gminnej o szerokości 6,00 m i długości 829,08 m z chodnikiem lewostronnym o szerokości 1,50 m, ścieżką rowerową o szerokości 2,00 m 

wykonanie odwodnienia pasa drogowego poprzez rowy drogowe oraz kanalizację deszczową,

budowę przepustu pod drogą gminną,

wykonanie oświetlenia. 

Przedsięwzięcie realizowane było przez Gminę Starachowice. Wykonawcą prac była firma BUDROMOST ze Starachowic. Końcowy koszt budowy łącznika to ok. 4 mln zł.

Planowany termin zakończenia prac uległ zmianie ponieważ w trakcie prowadzonych prac napotkano na utrudnienia związane ze wzmocnieniem podłoża gruntowego. Wykryto również wysięki wód podskórnych. W związku z tym niemożliwe było wykonanie konstrukcji drogi w planowanym kilometrażu, ponieważ ciągle nawadniany grunt rodzimy nie stanowił nośnej warstwy podłoża pod konstrukcję nawierzchni. Dodatkowo występujące lokalnie zastoiska wody gruntowej uniemożliwiały prawidłowe wbudowanie i zagęszczenie warstwy kruszywa stanowiącej warstwę wzmocnienia podłoża. Dlatego wykonano warstwy filtracyjne z geowłókniny separacyjnej oraz z kruszywa 31,5 /63 mm grubości 20 cm. Tak wykonana warstwa filtracyjna będzie odprowadzać wyciskaną pod ciśnieniem wodę gruntową spod konstrukcji nawierzchni drogi.

Konieczne było także wzmocnienie skarp i przeciwskarp rowów odwadniających ponieważ wystąpiło zjawisko osuwania się skarp i przeciwskarp. Dodatkowo występujące liczne wysięki wód napływowych powodowały lokalne osuwiska oraz potęgowały zjawisko erozji powierzchniowej skarp. Wszystkie wyżej wymienione aspekty degradacji skarp rowów wpłynęły na jego zamulenie, wypłycenie, zmniejszenie przekroju hydraulicznego, a w efekcie końcowym całkowite zablokowanie przepływu wody, co może powodować nawodnienie korpusu drogowego prowadzące do degradacji konstrukcji nawierzchni. Ponieważ rów prawostronny będzie przejmował wodę z całej zlewni skrzyżowania typu rondo w śladzie ulic: Szkolnej, Iglastej i Batalionów Chłopskich, dlatego tak ważna jest jego dobra przepustowość, zagwarantowana poprzez zachowanie odpowiedniej stateczności skarp. W celu zapewnienia stateczności skarpy zastosowano geokomórkę przestrzenną wysokości 5 cm jako powierzchniowe umocnienie skarp i przeciwskarp rowów. 

Reklama

Info: UM Starachowice

Dodane: 14.05.18

Komentarze użytkowników

Żenada | 2018-05-14 13:45:56 napisał(a):

To chyba rekord Guinnessa jeśli chodzi o czas realizacji inwestycji... Te dwa samorządy to żenada. Jedna ulica zrobiona przez 4 lata, a cieszą się jakby zobaczyli banany. To pokazuje jakie są rządy materka i krepy. Szok, żenada i wstyd

Drogi | 2018-05-14 13:52:33 napisał(a):

To pokaż całkiem nowe drogi wybudowane przez ostatnie 10
Lat w mieście mądralo ! 0 słowem ZERO. Pracownicy pzoz cieszą się.

Drogowiec | 2018-05-14 14:51:18 napisał(a):

Ścieżkę rowerową zawsze robi się przy jezdni, a nie chodnik !!!

do żenada | 2018-05-14 15:45:15 napisał(a):

Dalsza żenada to jak skomunikowana jest ta ścieżka z resztą miasta ani na rondzie ani Szkolną ani Oświatową jak tam dojechać. Jak się czymś chwalić to niech to ma jakieś sens i jakieś rozwiązanie, aż się prosiło aby dawną kolejką pojechać do A K na wprost straży a tak to many kolejny nie skomunikowany kawałek ścieżki nie spełniającej żadnej funkcji bezpieczeństwa dla rowerzystów.

Matrix | 2018-05-14 16:08:40 napisał(a):

Same pisiory na otwarciu przecież Szydło nie dała złotówki na ta drogę.

Do drogi | 2018-05-14 16:09:26 napisał(a):

Ogarnij się człowieku... No to jest właśnie żenada. 300 m jakiejś drozki a ty robisz pod siebie... To właśnie pokazuje dobitnie jak słaba jest ta kadencja. Nie ma się czym chwalić to się chwala sami byle czym. Noooo wooow. W takim mieście 300 m drogi.... No szok. Cóż za geniusze i nowatorzy. A w całym mieście zastój inwestycji i syf jak w slamsach.

Żenada to Żenada | 2018-05-14 17:08:39 napisał(a):

@Żenada. Żałosny człowieku, Zrobiono kilka kilometrów nowych dróg na Południu i całkiem nową ulicę, która ma odciążyć Radomską z korkami od szpitala. Można ci pluć w oczy a będziesz myślał że deszcz pada.

@do żenada. Przecież o kontynuacji do straży i połączeniu dalej do Staszica i AK oraz Staffa Materek mówił. myślisz że od razu zrobi to co przez kilkanaście czy kilkadziesiąt lat nie zrobiono?

http://rewitalizacja.starachowice.eu/images/kamil_stanos/rowery
/_starvelo_04_e1_finansowanie.jpg

Ha ha | 2018-05-14 17:34:42 napisał(a):

Nowych? Czy zmieniono asfalt tylko? Ha ha. Bredzisz. I to tylko dlatego że poprzednicy zrobili kanalizacje i inne podłączenia. A materek? Zobacz jak zrobił miodowa. Słupy stercza i straszą od telekomunikacji. Wszędzie, w całym kraju chowane wszystko jest do ziemi tylko nie u nas. Spartolone. A to cudo koło szpitala to odciaza twój mózg od myślenia poeto

Rafał | 2018-05-14 18:29:11 napisał(a):

A kto wymyślił ten łącznik bo z wypowiedzi tych panów to nic nie wiem po co ?na co? Przecież postać na Radomskiej 30 min w korku to nie wiele.

Cyklista | 2018-05-14 18:37:30 napisał(a):

Drogi na Południu z nową nawierzchnią, ale oczywiście żadnej ścieżki rowerowej, mimo, że prowadzą do terenu rekreacyjnego. Za trudne to było dla urzędowych Misiewiczów !!! Takiego badziewia jak w tej kadencji to jeszcze nigdy nie było !!!

ah ah | 2018-05-14 18:40:35 napisał(a):

@Ha ha haha ha haha. Czytasz ze zrozumieniem? A sorry u ciebie nie ma czego odciążać. Kiedy była w Starachowicach wybudowana całkiem nowa ulica? Kiedy było tak dużo gminnych kompleksowych remontów? Na osiedlu Południe była robiona kanalizacja deszczowa. Przed wejściem do UE była robiona kanalizacja sanitarna ze środków przedakcesyjnych. Tak zrobiona, że do czasu remontu po tych wykopach były wielkie koleiny. Przez ponad 10 lat. A kto pozwalał stawiać słupy telekomunikacji? Poprzednicy. Trzeba brać siły na zamiary. Można było od razu dwupasmówkę budować. Jakoś przed Materkiem w ciągu jednej kadencji tyle nie zrobił. No ale jak się nie robi to nie ma co krytykować.

YYYY | 2018-05-14 18:40:55 napisał(a):

Pieszy na tym łączniku będzie wzięty w dwa ognie, z jednej strony samochody, z drugiej cykliści. Co za niemoty decydują w tym Urzędzie. Wiem, wiem, wybrane w "transparentnych" konkursach !!! Niebawem dobierzemy się do was, dosyć tego dziadostwa !!!

Artek | 2018-05-14 19:03:37 napisał(a):

Przed rokiem, przed rozpoczęciem budowy tej drogi chętnie i bezpiecznie rowerzyści jeździli leśną drogą, którą można było dojechać do drogi pożarowej nr 7. Obecnie odcinek drogi leśnej około 800 m, aż do skrzyżowania leśnych dróg jest praktycznie nieprzejezdny. Głębokie koleiny po śladach ciężkiego sprzętu utrudniają bezpieczny przejazd rowerem. Ktoś powinien tą leśną drogę naprawić. Proszę o szybką i skuteczną interwencję.

Ha ha | 2018-05-14 19:18:51 napisał(a):

Ej materek to ty te bzdury wypisujesz? Ta kadencja to zastój, jedna stagnacja. Dyrdymaly i plany. Idealnym znakiem tej kadencji jest molo na stawie, ha ha ha. Tego nikt nie zrobił w całej Polsce. He he. Ile ulic zniszczonych podczas remontow tych dwóch ulic na południu? Przyjedz i porozmawiaj z ludźmi... He he. Odwazysz się? H

Gość | 2018-05-14 19:35:21 napisał(a):

Dokładnie. My już materkowi nie dziękujemy i nie do zobaczenia.

tst | 2018-05-14 20:54:10 napisał(a):

Bajkopisarstwo się okrutnie rozwija w Starachowicach.Była kilka lat temu bardzo zmieniająca miasto kadencja,wtedy była prawdziwa zmiana.I było ich tylko dwóch.

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie