Czy na ulicy Zgodnej powinny zostać zamontowane progi zwalniające?

9827.nsmed

Na ulicy Zgodnej w Starachowicach w sobotę 21 kwietnia br. doszło do śmiertelnego wypadku. Zginął 69-letni rowerzysta. Jak informowali wczoraj policjanci, kierujący rowerem 69-letni mieszkaniec Starachowic, włączając się do ruchu zjeżdżając z chodnika wjechał wprost pod pojazd osobowy marki Opel Astra, zginął na miejscu. 

Pod tą informacją na Facebook-u pojawiło się wiele komentarzy. Czytelnicy zwracali szczególnie uwagę na nadmierną prędkość samochodów poruszających się ulicą Zgodną. Ulica Zgodna jest drogą powiatową, podległą pod Powiatowy Zarząd Dróg. Jest to teren zabudowany, czyli pojazdy powinny poruszać się z prędkością 50 km/h. 

W ciągu ostatnich kilku lat na ulicy Zgodnej doszło do ponad 20 kolizji i wypadków. Byli ranni, były ofiary śmiertelne.

Z pewnością zastosowanie progów zwalniających bądź wyniesionych przejść dla pieszych poprawiłoby bezpieczeństwo na tej ulicy. 

Radna z Rady Miejskiej Marta Zięba powiedziała w rozmowie z nami, że jeszcze w tym tygodniu będzie zbierała podpisy mieszkańców pod wnioskiem do Zarządu Dróg Powiatowych i starosty Danuty Krępy, aby Komisja Bezpieczeństwa i Porządku zajęła się tym tematem i podjęła działania w kierunku poprawy bezpieczeństwa. Radna zgłosi tą kwestię również na najbliższej sesji Rady Miejskiej, czyli w ten piątek. 

Wyniesione przejścia dla pieszych stosowane są na drogach gminnych. Przykładem może być takie przejście na ul. Moniuszki (zdjęcie poniżej).

Zdaniem prezydenta Marka Materka, na ulicy Zgodnej przydałyby się dwa wyniesione przejścia dla pieszych. - To rozwiązanie spowolniłyby ruch i jednocześnie znacząco wpłynęło na poprawę bezpieczeństwa w tym rejonie. Koszt wykonania jednego wyniesionego przejścia dla pieszych to około 20 tys. zł. Pilotażowo wyniesione przejście dla pieszych zamontowaliśmy przy Szkole Podstawowej nr 6 na ul. Stanisława Moniuszki. Gmina podobne przejścia montować będzie także w ul. Kościelnej na wysokości ul. Słonecznej i Jana Pawła II na wysokości Gimnazjum nr 4. Pracownicy otrzymali wytyczne, by przy każdej przebudowie drogi pamiętać o rozwiązaniach, które będą służyły poprawie bezpieczeństwa – mówi prezydent miasta Marek Materek.

Dodane: 23.04.18 | komentarze (8)

Komentarze użytkowników

Obtel | 2018-04-23 14:23:48 napisał(a):

Zrobiono podwójne progi na ul. Moniuszki ale tylko dla samochodów, bo na motorze może przejechać pomiędzy. Jest ograniczenie do 30 km/h, lecz trzeba praktycznie zatrzymać się, żeby nic nie urwać. Gratuluję pomysłu. Na motorach niestety nadal się popisują. Również na ul. Południowej nie brakuje "miszczów prostej".

Humpfrey | 2018-04-23 14:49:43 napisał(a):

Szkoda, że montuje się "resorołamacze", którymi "Kara się jadących przepisowo" kierowców. Może zamiast wydawać pieniądze z budżetu na progi warto pomyśleć o patrolu policji, który wyłapywałby "mistrzów kierownicy". Przecież to czysty ZYSK.

Matka Starachowiczanka | 2018-04-23 15:21:03 napisał(a):

Przydałaby się ogólnopolska kampania informacyjna, na wzór przeprowadzonej kiedyś kampanii w Wielkiej Brytanii, gdzie powstał krótki filmik i mieszkańcy byli informowani o tym jakie szanse na przeżycie ma osoba potrącona przez samochód jadący 50 km na godzinę, a jak szanse na przeżycie maleją - kiedy samochód jedzie o wiele szybciej. Celem tamtej kampanii było uzmysłowienie ludziom, że znaki ograniczenia prędkości służą bezpieczeństwu i nie stoją sobie od tak!

P | 2018-04-23 15:31:06 napisał(a):

podniesione przejścia to fajna rzecz, pod warunkiem, że jedno będzie zaraz na wyjeździe z lasu czyli przed ul. Jodłową. A na to nikt się pewnie nie zgodzi. Też jestem za tym aby policja często stała z radarem, tylko nie koło cmentarza, gdzie wszyscy powoli zwalniają, tylko właśnie w okolicy ul. Jodłowej.Łapać tych co pędzą z góry na złamanie karku i tych co się rozpędzają aby szybciej pod górkę wjechać.

Adaś | 2018-04-23 16:21:41 napisał(a):

Powinni przywrócić radary spowrotem i na stałe

Mieszkaniec | 2018-04-23 20:30:47 napisał(a):

Swego czasu mieszkańcy naszej ulicy podpisali petycję do prezydenta o wystawianie fotoradaru Strazy i było to skuteczne. Może warto powtórzyć

Przeisy | 2018-04-23 21:03:40 napisał(a):

Straże miejskie nie mogą używać od kilku lat fotoradarów l. Sejm zmienił prawo i odebrał im taka możliwość

idea | 2018-04-24 06:54:01 napisał(a):

Adaś włącz myślenie.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie