Czy połączenie miejskiej spółki i prywatnej firmy ciepłowniczej wyszłoby mieszkańcom na zdrowie?

11990.nsmed

Stowarzyszenie „Inicjatywa dla Starachowic” zorganizowało we wtorek 5 listopada br. spotkanie, którego temat brzmiał: „EKOLOGIA SZANSĄ DLA STARACHOWIC”. Zaproszono wiele osób, które miałyby zabierać głos, ale nie wszyscy z zaproszenia skorzystali. Na debatę przyszli byli prezydenci Sylwester Kwiecień oraz Wojciech Bernatowicz, honorowy obywatel Starachowic Józef Kowalski. Nie przyszli Marek Materek oraz Zenon Krzeszowski. Było dwoje przedstawicieli ciepłowniczej firmy Celsium: Konrad Borowski oraz Agnieszka Plaskota. Nie przyszli prezes ZEC Marcin Pocheć, prezes PWiK Jerzy Miśkiewicz. Ponadto nieobecni byli prezes starachowickich spółdzielni Stanisław Bzymek oraz Marek Skiba.

W trakcie spotkania padło wiele pytań. Wiele z nich pozostało bez odpowiedzi z racji nieobecności włodarza miasta czy prezesów spółek. 

- Prognozy demograficzne dla naszego miasta są mało optymistyczne, bowiem mówią, że w roku 2030 może zamieszkiwać w Starachowicach mniej niż 42 tys. mieszkańców. Szczególnie w ostatnich latach rocznie ubywa nas średnio 700 - 800 osób. To od dzisiejszych, strategicznych decyzji i inwestycji podejmowanych przez rządzących naszym regionem zależeć będzie, czy ten regres demograficzny uda się zatrzymać. Podjęta na początku lat 90-tych decyzja o utworzeniu SSE, zaowocowała tym, że dzisiaj w Starachowicach praktycznie nie ma problemu z pracą, która jest jednym z czynników decydujących o tym gdzie dorosły człowiek zamieszka na stałe - mówił Zbigniew Kroczek - jeden z organizatorów spotkania i dodał, że celem spotkania było pozyskanie informacji od osób sprawujących obecnie, jak i w minionych latach, bardzo ważne funkcje w mieście, co jest powodem braku wyraźnego postępu ekologicznego, na który składają się takie elementy jak:

- przebudowa układu komunikacyjnego

- modernizacja taboru komunikacji miejskiej na niskoemisyjny lub elektryczny

- zmiana źródeł ciepła sieciowego z węglowego na alternatywne, przyjazne środowisku, z wykorzystaniem  już istniejących na terenie miasta

- wymiana oświetlenia ulicznego na oszczędnościowe typu LED 

- rozpowszechnienie odnawialnych źródeł energii wraz z likwidacją  pieców węglowych, także wśród właścicieli posesji prywatnych

- odpowiednio dobrany dla naszego miasta system odbioru i segregacji odpadów komunalnych.

W trakcie spotkania poruszony został temat budowy w Starachowicach tzw. spalarni śmieci. Dyrektor z firmy Celsium Konrad Borowski, firmy konkurencyjnej dla Zakładu Energetyki Cieplnej pytany był o to czy firma Celsium analizowała na etapie wdrażania zmian technologicznych wariant z budową spalarni odpadów RDF? Czy Celsium jest w stanie zabezpieczyć zapotrzebowanie w ciepło dla całego miasta? Jeżeli tak,  czy byłoby to korzystne finansowo dla odbiorców? Jeżeli Celsium miałoby być głównym dostawcą ciepła, aby Starachowice uniknęły opłat z tytułu zakupu praw do emisji CO2, to w jakim okresie mogłoby to nastąpić ?

Dyrektor Konrad Borowski powiedział, że firma Celsium analizowała budowę spalarni odpadów na terenie ciepłowni przy ulicy Bugaj w Starachowicach. Lokalizacja ta była brana pod uwagę ze względu na dostępność do strefy przemysłowej i odległość od gospodarstw domowych. Jednak po analizie zdecydowano o innym kierunku działań, by osiągnąć cel czyli zieloną energię. Ponadto dyrektor Borowski mówiąc o kosztach budowy takiej instalacji podał koszty rzędu 120 - 160 milionów złotych. Przypomnijmy, że prezes ZEC Marcin Pocheć mówiąc o budowie spalarni przy ulicy Ostrowieckiej w Starachowicach podawał kwotę około 60 milionów złotych. Niestety ze względu na nieobecność prezesa Pochecia, nie było możliwości, aby panowie wymienili się argumentami. 

- Mniej więcej 2,5 roku temu zrobiliśmy przegląd aktywów w firmie, które posiadamy i postawiliśmy sobie za cel, że w każdym mieście chcemy osiągnąć system efektywny, co oznacza, że minimum 50% energii to musi być energia zielona lub energia pochodząca z kogeneracji. (…) RDF rozważaliśmy. RDF, pomimo tego, że mamy doskonałą lokalizację tu w Starachowicach, gdzie jest strefa przemysłowa, niestety nie podjęliśmy tego wyzwania ze względu na to, że rynek starachowicki, który my zaopatrujemy - to jest mniej więcej 250 tysięcy gigadżuli - czyli porównując się do ZEC-u jesteśmy o połowę mniejsi. Projekt spalarniany, przy takiej małej skali, jest absolutnie nieuzasadniony ani ekonomicznie, ani technicznie. Kilka lat temu próbowaliśmy podjąć współpracę z ZEC-em.  Przygotowaliśmy wspólną koncepcję dla Starachowic. Ten projekt miał wtedy szansę zaiste niania, ale my braliśmy pod uwagę lokalizację na Bugaju - z dala od zabudowy mieszkalnej. Niestety ta współpraca naturalnie umarła. (…) Dzisiaj wymagałoby to kolejnej pogłębionej analizy. Moja autorska opinia jest taka, że przy tej skali projektu, takie podmioty jak ZEC czy Celsium, nie są to podmioty, które są w stanie zrealizować tak duży projekt - powiedział Konrad Borowski i dodał, że firma Celsium obrała kierunek kotłowni biomasowej, kogeneracji gazowej oraz odzysku ciepła odpadowego. 

Podczas spotkania poruszono kwestię praw do emisji dwutlenku węgla. Przypomnijmy, że kotłownie Zakładu Energetyki Cieplnej zaopatrują mieszkańców bloków w ciepło spalając węgiel. Produkują przy tym dwutlenek węgla, w związku z czym ZEC za to płaci i to niemałe pieniądze. Koszty tych uprawnień rosną, co przekłada się na wzrost opłat ponoszonych przez mieszkańców. 

- Połączenie sił i zbudowanie jednego systemu ciepłowniczego w Starachowicach pozwala na to, że optymalizujemy wydatki inwestycyjne po obu stronach. Oba przedsiębiorstwa nie budują odrębnie dodatkowych źródeł, na wypadek awarii tylko wykorzystują istniejący majątek. Przy tym co dzisiaj jest w Starachowicach, doskonale można tak majątek zoptymalizować, że te zagrożenia jak np. wysokie koszty emisji dwutlenku węgla, doskonale można zmitygować. Przy współpracy z ZEC-em i połączeniu systemów jesteśmy w stanie w kilkuletniej perspektywie czasowej, praktycznie wyeliminować zakupy praw do emisji dwutlenku węgla na potrzeby generowania ciepła. Liczyłem na to, że dzisiaj będziemy mieli szansę spotkać się z branżowymi kolegami i będziemy mogli rozpocząć na nowo etap współpracy, bo dzięki tej współpracy moglibyśmy zoptymalizować koszty, a co za tym idzie ceny - powiedział Konrad Borowski.   

Zobacz NAGRANIE ze spotkania [kliknij] 

Zobacz ZDJĘCIA [kliknij]

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach Ogłoszenie

Dodane: 07.11.19 | komentarze (45)

Komentarze użytkowników

Marecki | 2019-11-07 09:39:36 napisał(a):

Dość mafii z suche

kolo | 2019-11-07 10:02:27 napisał(a):

Oglądałem w internecie wypowiedż pana z Celsium.Bardzo merytoryczna,ciekawa i warta zainteresowania . Widać że to jest prezes ciepłowni z prawdziwego zdarzenia a nie polityczny cudak na stołku jak to jest w ZEC.Panie Materek takich ludzi powinien sobie pan dobierać a nie miernoty.Wielkie dzięki dla państwa ze stowarzyszenie za zorganizowanie takiego spotkania-super robotę robicie-BRAWO !!!

? | 2019-11-07 10:06:51 napisał(a):

a cudaki od fotowoltaiki z Urzędu Miasta były i przedstawiły superprojekt z funduszy Marszałka Województwa?

Do koło | 2019-11-07 11:16:31 napisał(a):

Hehe a gdzie Materek zatrudni takiego gościa? Na tle Pochecia, Sowuli lans można robić :) :) :) "Urzędnicze kierowniczko" :) :) :)

Miś | 2019-11-07 11:42:22 napisał(a):

Leszka Gienka i Mariana mi brakuje przy stole ;)

Nie tędy droga | 2019-11-07 12:35:23 napisał(a):

Gdyby Celsium faktycznie chciała połączyć siły to jest to temat do dwustronnych rozmów a nie bleblania na jakim ogólnym spotkaniu. Po co p. Kroczek wcina się w takie tematy skoro w żaden sposób nie jest decyzyjny i może sobie co najwyżej pokiwać palcem w bucie... Były pustki bo kto chce rozmawiać z gościem który co rusz wysyła jakieś zawiadomienia do prokuratury ...

Gość | 2019-11-07 12:41:34 napisał(a):

I marcina co złamała ustawę antykorupcyjną

do Nie tędy droga | 2019-11-07 12:53:16 napisał(a):

Może coś więcej rozwiniesz ostatnie zdanie -bardzo ciekawy temat poruszyłeś ?

Do nie tędy droga | 2019-11-07 13:01:30 napisał(a):

To Ty bohaterze pomykasz drogą na manowce. A Kroczek dość trafnie punktuje nepotyzm , populizm i niegospodarność MM , bo ma po prostu wiedzę , jaja i jest niezależny od cwaniaczków z bańką przy nosie . Dyrektor Celsium dość jasno powiedział,że na ich propozycje współpracy ZEC jest głuchy.

Ram | 2019-11-07 13:14:05 napisał(a):

Zachęcam STOWARZYSZENIE,do zorganizowania spotkania nt. np. PRZEDSZKOLI.

Do nie tedy droga | 2019-11-07 14:49:10 napisał(a):

Bujaj się frajerze, głupi wie że w mieście zapanował UKŁAD ZAMKNIĘTY, narcyz wydzwania do ludzi którzy na fejsie polubinie dadzą nie tam gdzie trzeba, siedzi z kindolem przed laptopem i patrzy na kim się mscić. To i frekwencji nie ma. Inna sprawa to poziom ludzi, którzy takiego gluta się boją... Żenada..

Cd | 2019-11-07 14:55:09 napisał(a):

I piszesz to na forum miasta, w którym stanowiska się za donosy dostaje, policja obstawa spotkania Grunta, Pochec pozywa z Materkiem ludzi z fejsa??? Weź ty coś na hemoroidy bo z daleka jedzie swędzeniem ****

Marcin | 2019-11-07 15:06:44 napisał(a):

Oglądałem to spotkanie w Internecie i przyznaję, że było naprawdę fajne. Szkoda, że Prezydent się nie pojawił. Mimo wszystko uważam, że współpraca się opłaca i mam nadzieję, że do niej dojdzie, dla dobra Starachowic.

Eko Marta | 2019-11-07 15:12:08 napisał(a):

Czekam na merytoryczne spotkanie Celsium z ZECem. Może na tej współpracy zyskalibyśmy jako mieszkańcy.Jestem eko i chciałabym, aby całe miasto się w to zaangażowało razem.

Daria45 | 2019-11-07 15:38:01 napisał(a):

Ciesze się, że w naszym mieście promuje się proekologiczne zachowania. Brawa! Połączenie obu jednostek to bardzo dobry pomysł :)

Do "cd" | 2019-11-07 17:11:34 napisał(a):

Jest grupa ludzi, którzy nigdy nie pogodzą się z wynikami wyborów chociaż sami nic w kampanii przedwyborczej nie zrobili poza wystawieniem własnej kandydatury. Prokuratura w Ostrowcu miała pełne ręce roboty. Ciekawe jakie są tego efekty bo myślę, że zerowe podobnie jak pieniądze wyrzucone w błoto na śmieszne referendum bez żadnej mocy sprawczej...

Do do cd | 2019-11-07 17:56:29 napisał(a):

Co do tego ma stowarzyszenie Kroczka i spotkanie? Coś ci się popitoliło w łepetynie

gość do do cd | 2019-11-07 18:07:40 napisał(a):

Ty o pełne ręce roboty prokuratury się nie martw,to organ państwa,którego zadaniem jest strzeżeniem praworządności i czuwaniem nad ściganiem przestępstw.Taka praca.

Uczestnik | 2019-11-07 18:28:03 napisał(a):

Brałem udział w spotkaniu straciłem czas liczyłem na coś innego. Pan Kroczek dalej brnie tą samą retoryką. Myślałem że to będzie dyskusja nad tezami dot ekologi. A to było kolejne spotkanie z cyklu dowalmy Materkowi. A już całkowity wstyd zaproszenie Bernatowicza skazanego za korupcję. Jeżeli to miała być twarz tego spotkania ???. Nie było nawet sensu wdawania się w dyskusje. Jedyna rzeczowa wypowiedź co potwierdzają forumowicze to wypowiedź pana z Celsjum. No i na koniec te gotowe wnioski i pisma skierowane do władz miasta i spółek. Już się nie nabiorę na kolejne spotkanie szkoda że nie wyszedłem jak to zrobili niektórzy

Do uczestnik | 2019-11-07 18:38:33 napisał(a):

Dowalic Materkowi.. Pustaku, jakby tak było toby Materka że switą nikt nie zapraszał. Jak można dyskutować z nieobecnymi? Tak samo jak z tobą. Najwidoczniej masz jakiś kompleks Zbyszka, szkoda tylko że kolejny bohater, co nie potrafił gęby otworzyć. Może faktycznie, zostań w domu kolejnym razem jak masz tylko dowalac człowiekowi, któremu się jeszcze w tym zrytym mieście chce.

Do uczestnik | 2019-11-07 18:42:07 napisał(a):

Widzisz, nawet nie wiesz kto wyszedł i dlaczego. A właśnie dlatego że i Kwiecień i Bernatowicz znają fakty, o których ty nie masz bladego pojęcia. Chociażby ten, dlaczego miasto nie kupiło kotłowni gdzie Celsium jest obecnie, dlaczego spółdzielcy uciekli jak im to Kwiecień przypomniał :) jak to te wszystkie władze wspólnot, spółdzielni chcą dobrze dla mieszkańców :)

gość | 2019-11-07 18:47:35 napisał(a):

Nikt nikomu nie chciał dowalać a z tym atakiem na Bernatowicza to bym sekciarzu jeszcze spokojnie poczekał,życie jest pełne niespodzianek.Berni był bardziej lubiany niż obecny a jednak wyszło jak wyszło a mogło być inaczej zupełnie.

gość | 2019-11-07 18:48:56 napisał(a):

Taka branża.

Mis | 2019-11-07 18:49:56 napisał(a):

Tak tak ci dwaj spece na pewno znają fakty o których mieszkańcy nie wiedzą a prokuraturze nie udało się zebrać dowodów . Oj mają wiedze tajemną mają . Bardzo trafne to ujołes forumowiczu.

Obserwator | 2019-11-07 18:51:42 napisał(a):

<zgłoszono do usunięcia>

Do przedmówcy | 2019-11-07 19:01:17 napisał(a):

<zgłoszono do usunięcia>

gość | 2019-11-07 19:04:45 napisał(a):

Jest kilku magików z dużą wiedzą o sekretach samorządu ale to funkcjonariusze publiczni mają pewne obowiązki pod rygorami związanymi z funkcją,zwykłym mieszkańcom nic za to nie grozi.Może otworzą oczy funkcjonariusze publiczni,prowadząc nadzór i kontrolę np. jako radni.

um | 2019-11-07 19:07:11 napisał(a):

Nikt o nic nie pyta,terminy idą już w nieskończoność a tamci śpią i ziewają.

Nika tst | 2019-11-07 19:14:34 napisał(a):

Smog za oknami, że świata nie widać. Tylko podpisy z petycja do prezydenta żeby zlikwidował smog. Konkretne działania i rozliczanie. Debatowanie nic nie da. Mamy pełne prawo do czystego powietrza.

Do Uczestnik | 2019-11-07 19:52:16 napisał(a):

Oj byłeś, byłeś... Rajtuzy pełne bo jestes "kozak" w necie... A to nie Ciebie za narkotyki z pracy wywalili? A twarz czerwona od czego? Od herbaty he he?

do Obserwator | 2019-11-07 19:57:18 napisał(a):

<zgłoszono do usunięcia>

"Do przedmówcy" | 2019-11-07 19:58:19 napisał(a):

<zgłoszono do usunięcia>

Do Miś | 2019-11-07 19:59:12 napisał(a):

Ująleś nie ujołes. Baran jak cała reszta wyznawców Materka. Nic dziwnego że ci ludzie pokroju Z. Kroczka nie odpowiadają, czy spotkania z Celsium.

Gość | 2019-11-07 20:18:51 napisał(a):

<zgłoszono do usunięcia>

starachowiczanin | 2019-11-07 20:55:23 napisał(a):

W tym mieście nie będzie frekwencji na tego typu spotkaniach, dopóki ludzie będą bali się młodego despoty, otoczonego przekupnymi i służalczymi osobnikami. Pokażcie mi choć jedną osobę w bezpośrednim jego otoczeniu z autorytetem i szacunkiem mieszkańców. Szacunek dla uczestników spotkania, że jeszcze im się chce mówić o rzeczywistych problemach miasta w tak nędznej rzeczywistości.

Super gość | 2019-11-07 21:53:44 napisał(a):

<zgłoszono do usunięcia>

Do super Gość | 2019-11-08 08:00:13 napisał(a):

<zgłoszono do usunięcia>

do do super Gość | 2019-11-08 09:01:50 napisał(a):

<zgłoszono do usunięcia>

Obiektywny | 2019-11-08 09:40:40 napisał(a):

<zgłoszono do usunięcia>

obserwator | 2019-11-08 15:17:10 napisał(a):

Progresywny teraz chwali się nową fontanną, zapytajcie go ile będzie kosztowała jej konserwacja i tych pozostałych wodotrysków! Zapytajcie go też czy wie ile w mieście jest "kopciuchów", które należałoby zlikwidować, aby zmniejszył się smog, który nam skraca życie. Tra la, la, la, zabawa trwa!!!

Oberwator | 2019-11-08 19:50:55 napisał(a):

O kopciuchy to pytajcie Kowalskiego ekologa z centrum Starachowic. On najlepiej wie na temat kopciuchów. A tak na serio Prezydent uruchomił w UM punkt dot tego tematu. Problemem są beznadziejne rządowe procedury idzcie z tym tematem do nowych posłków PIS aby rzad Pinokia uprościł procedury

Grot | 2019-11-08 20:48:10 napisał(a):

Ale teraz nie ma się co martwić pani poseł Wojtyszek zajmie die tym i zalatwiii miasto bez smogu bardzo ochoczo zaprasza mieszkańców do biura poselskiego w centrum miasta ze koniecznie trzeba będzie pójść z tym problemem na pewno pomoże

cenzura | 2019-11-08 21:30:34 napisał(a):

Co to za portal jak jest obięty cenzurą co to znaczy zgłoszono do usunięcia przez kogo co to wszystko znaczy kto to usuwa. Wiele razy wykasowywano moje wpisy.

Gość | 2019-11-09 07:44:52 napisał(a):

Takie to teraz media..... Jak to mówią? Niezależne?

Eko Marta | 2019-11-12 16:40:25 napisał(a):

Nie wiem dlaczego się Państwo kłócą. Liczy się merytoryczna rozmowa, którą Celsium chce podjąć z ZEC-em. Mam nadzieję, że do niej dojdzie, bo taka konsolidacja da nam, klientom więcej korzyści, poza tym są ekologiczni, a to też jest ważne. Trzymam kciuki za nasze miasto.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie