Czy pociągi pośpieszne powinny się zatrzymywać w Starachowicach Zachodnich zamiast Wschodnich?

16208.nsmed

Za blisko 14 milionów złotych zmienia się otoczenie Dworca Zachodniego w Starachowicach. Gmina pozyskała na to zadanie zewnętrzne dofinansowanie, które stanowi mniej więcej połowę tej kwoty. Reszta, to pieniądze z budżetu miasta i pożyczki z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Prace trwają, wykonawca - „KARTEL” S.A. z Jędrzejowa - ma czas do połowy grudnia 2022r. 

Tymczasem na ostatniej sesji Rady Miejskiej radny Dariusz Grunt zwrócił się do prezydenta miasta z interpelacją w sprawie zmiany lokalizacji głównego dworca w Starachowicach.

- W związku z trwającą budową centrum komunikacyjnego przy Dworcu PKP Starachowice Zachodnie, biorąc pod uwagę sugestie mieszkańców,  wnioskuję o rozważenie podjęcia rozmów z Polskimi Kolejami Państwowymi, aby dworcem głównym stał się dworzec Starachowice Zachodnie. Obecnie pociągi pośpieszne zatrzymują się na dworcu Starachowice Wschodnie. Mieszkańcy sugerują, aby zatrzymywały się na dworcu Starachowice Zachodnie. Argumentują to tym, że budynek dworca zachodniego jest estetyczny, posiada sanitariaty których nie ma na dworcu wschodnim. Jest lokal gastronomiczny. Jest lepsze dojście z peronów na parking. Ponadto trwa budowa parkingu oraz centrum przesiadkowego skąd będą odjeżdżały autobusy i busy komunikacji międzymiastowej, międzygminnej i miejskiej. Rejon ten staje się centrum komunikacyjnym. Obecny budynek dworca Starachowice Wschodnie nie stanowi dobrej wizytówki miasta, jest zdewastowany. Nie posiada dogodnych rozwiązań takich, jak posiada dworzec Starachowice Zachodnie - mówił radny Grunt.

Zastępca prezydenta ds. gospodarczych Elżbieta Gralec nie wypowiedziała się w tym temacie jeszcze na sesji. Powiedziała, że radny otrzyma odpowiedź na piśmie. 

RemondisReklama 

Dodane: 30.06.22 | Odsłony: 1541 | komentarze (23)

Komentarze użytkowników

Uwaga | 2022-06-30 07:24:23 napisał(a):

Może i budynek dworca zachodniego ma sanitariaty, gastronomię i parking. Tylko że ma też tragiczny dojazd od południowej części miasta, właśnie przez brak wiaduktu i przejazd kolejowy. Wystarczy stanąć przed szlabanem i o dojezdzie na czas można zapomnieć. Tego wszystkiego nie mają Starachowice Wschodnie, bo można tam łatwo dojechać zarówno Radoszewskiego, Targową czy Wiaduktem i Iłżecką. Dworzec powinien przede wszystkim być dobrze skomunikowany, a lepsze warunki mają w tej chwili wschodnie niż Zachodnie. Poza tym, jednak więcej osób mieszka w okolicach dworca wschodniego lub ma do niego bliżej.


Dworzec ma przede wszystkim służyć temu, żeby szybko i sprawnie można było wsiąść do pociągu. Gastronomię i parking mamy w Rynku. Jedyny minus to brak sanitariatu.

Rafał | 2022-06-30 08:18:23 napisał(a):

Brawo za pomysł! Szczególnie teraz jak wszystko na zachodnich rozkopane, zastawione:))) a otoczenie dworca wschodniego wreszcie skończono remontować...nie lepiej trochę zadbać o wygląd budynku dworca, udostępnić toaletę...ten budynek jest zabytkowy, może być wspaniałą wizytówką miasta

Do uwaga | 2022-06-30 09:19:00 napisał(a):

Chcesz zobaczyć to miejskie WC w budynku byłego dworca PKP, Starachowice Zachodnie? Daj maila, wyślę Ci zdjęcia. Złapiesz się za głowę. Wszystko totalnie zdemolowane.

NASA | 2022-06-30 09:54:21 napisał(a):

Uważam że to dobry pomysł. Dworzec wschodni straszy. Żadna wizytówka miasta. Dojście do peronu beznadziejne. Na zachodnim będzie dużo autobusów duży parking widok na staw dworzec odnowiony. A na wschodnim. Z południa też się dojedzie. Jeżeli zdewastowano toalety trzeba je naprawić. Ja jestem za

Do Nasa | 2022-06-30 10:07:46 napisał(a):

Nie będzie tutaj żadnej dużej ilości autobusów. Skąd masz informacje iż niby rozkład MZK ma się zmienić?
Widok na staw właśnie został zniszczony przez beznadziejny parking, który jest budowany.
Jaki odnowiony Dworzec. Czemu wy z uporem maniaka piszecie o Dworcu. Dworca w formie dworca nie ma od 2004 roku. Ludzie ogarnijcie się. Nie ma żadnego Dworca, jest budynek po dawnym Dworcu PKP gdzie jest bar Miś i hurtownia kwiatów.

Najlepiej ... | 2022-06-30 10:50:13 napisał(a):

....jakby pociągi wcale się nie zatrzymywały w Starachowicach. O tyle wstyd byłby mniejszy... Ktoś tu nam urządził wieś , bo takie ma pojęcie o miejskiej infrastrukturze...

Piotr | 2022-06-30 11:46:02 napisał(a):

Jak to mawiają "człowiek ze wsi wyjdzie, wieś z człowieka nie koniecznie"

telek | 2022-06-30 12:24:14 napisał(a):

Pociągi nie mogą zatrzymywać się na Zachodnich z prostej przyczyny - nie jest to wg prawa stacja, tylko przystanek kolejowy. Za krótkie perony + brak torów odstawczych. Na wschodnich mimo tego jest peron wyspowy, i kilka torów, by w razie potrzeby pociągi mogły się wyminąć. Lepiej po prostu powalczyć z PKP o remont budynku dowrca w Rynku, on zawsze był głównym dworcem kolejowym. I lepszy jest dostęp do tego rynku mimo wszystko. Lepiej radni niech się zajmą poważniejszymi problemami, pociągów, czy to regionalnych, czy pospiesznych do Wawy - i tak jest jak na lekarstwo.

do Piotr | 2022-06-30 14:27:02 napisał(a):

Nic to. Pan prezydent co rusz chwali się jakim to jest świetnym gospodarzem i projektantem. Aktualnie jest w Katowicach gdzie oplata jakieś głupoty ludziom, którzy nie widzieli tego co się w mieście dziej, tego inwestycyjnego bałaganu, poronionych pomysłów, ulic o szerokości ścieżki rowerowej itp.. Boje się, że z tego kongresu przywiezie kolejnego spadochroniarza , bo jest przecież wakat w ZEC-u... Na slajdach wszystko wygląda cacy ale w rzeczywistości niestety nie...

Daria | 2022-06-30 14:44:34 napisał(a):

Powinno się wyremontować zabytkowy budynek dworca wschodniego,byłby wizytówką miasta.I rynek ładniejszy niż okolica dworca zachodniego do witania zamiejscowych gości ;)

Hili | 2022-06-30 15:28:15 napisał(a):

Parking na zachodnich się nie przyda!

Starachowiczanin | 2022-06-30 16:07:11 napisał(a):

Czy w tym naszym mieście nikt nie potrafi władać rozumem ? Przecież prawie te wszystkie inwestycje służą tylko i wyłącznie lansowaniu się przez Marka Materka dla swoich prywatnych celów. A Rada Miejska jest na jego łasce, robi z nimi co tylko chce. Żadnego rozsądnego głosu w sprawie tych pożal się Boże inwestycji ( o przepraszam Pana Sylwestra Kwietnia, który jedyny normalnie i rzeczowo mówi ). Czy mieszkańcy Starachowic mają być pokrzywdzeni przez ten desant z Suchedniowa ? Czas pokaże, że miałem rację.

Pablo | 2022-06-30 17:30:32 napisał(a):

Moment, a to jezdza u nas pospieszne pociagi? Jak tak to ile, jeden dziennie? Wiekszosc to regio, ktore zatrzymuja sie na wszystkich stacjach.. ale wymyslili..

Xxx | 2022-06-30 17:39:57 napisał(a):

Oczywiście, że jeżdżą.
Warszawa - Przemysl i Przemysl - Warszawa oraz chyba coś do Wrocławia.

Pablo | 2022-07-01 14:14:26 napisał(a):

No wlasnie, z tego co patrzylem 2 dziennie relacji Warszawa -Przemysl z czego jeden w srodku nocy i powrot, nie ma zadnego innego, to piszcie do pkp niech wstawia automatyczna toalete w hali dworca wsch. i tyle, peron jest wyremontowany, a cos tam jeszcze robią, wiec watpliwe zeby zamienili jak ktos pisał wyzej na przystanek

Seg | 2022-07-01 15:36:24 napisał(a):

Radny niech się zajmie lepiej kiepskim rozkładem MZK, a nie będzie poruszał wydumane problemy.

Seg | 2022-07-01 16:11:37 napisał(a):

Uwaga: Obecnie przez Starachowice nie przejeżdża żaden pociąg pośpieszny.
Ktoś radnego wpuścił w maliny.

Do seg | 2022-07-01 16:16:13 napisał(a):

No to się mylisz bo leci codziennie Warszawa Przemyśl i Przemyśl Warszawa

Bardzo | 2022-07-02 21:00:09 napisał(a):

dobry pomysł. Dworzec wschodni jako zabytkowy powinien być adoptowany na jakąś historyczną izbę! Nowoczesne centrum komunikacyjne to raczej dworzec zachodni

Do Bardzo | 2022-07-03 13:10:12 napisał(a):

Chyba za długo siedziałeś na słońcu i mocno ci przygrzało łepetynę.
Co na zachodnich jest takie nowoczesne?
Dworca tam nie ma, ubikacje w opłakanym stanie,
rozkład MZK kiepski, dodatkowo w niektórych godzinach jest zakorkowany, i to ma być jakieś centrum, tylko dlatego że będzie tam parking piętrowy.

Troll co nie umiał końcowków, ale miał uwag jak mrówków | 2022-07-03 14:02:45 napisał(a):

Zachodnie to będzie perła Polski, Europy ,a nawet w Teksasie takiej nie budiet.

Do Troll ... | 2022-07-03 18:29:59 napisał(a):

ORMO czuwa, śpij spokojnie.

Mieszkanka | 2022-07-03 21:10:10 napisał(a):

Gdzie w mieście jest policja? Czy nie sposób ukrócić, wieczornych szaleństw po ulicach Starachowic. Wściekli dawcy organów tak się rozpanoszyli po ulicach , że strach wyjść ba spacer.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie