Czym opalać Starachowice? Sąsiedzi idą w kierunku gazu, a my?

14342.nsmed

 „Ostrowieckie mieszkania i domy korzystające z ciepła systemowego nie będą ogrzewane węglem. Obecnie stoimy w przededniu historycznej decyzji „Czym opalać Ostrowiec Świętokrzyski”. Przy stale rosnących cenach za certyfikaty MEC wprowadza oszczędności. Kilka lat temu taki certyfikat kosztował 3- 4 euro, a dzisiaj prawie 40 euro. Nic tak nie podrożało w ciągu trzech lat jak te certyfikaty. Teraz mogą powiedzieć, że kończy się epoka węgla i miału w Ostrowcu Świętokrzyskim.” - Poinformował swoich mieszkańców z początkiem lutego prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński. 

Ostrowiec Świętokrzyski stawia na ogrzewanie gazowe. W Starachowicach od kilku lat trwają rozmowy i prowadzone są działania zmierzające do budowy Instalacji Odzysku Energii tzw. „spalarni śmieci” przy ulicy Ostrowieckiej, która w dodatku, jak powiedziano na konferencji, nie pokryłaby w 100% zapotrzebowania na ciepło i w Starachowicach nadal spalany byłby węgiel. 

Do tej kwestii odniosło się wczoraj 9 lutego na konferencji prasowej Stowarzyszenie Inicjatywa dla Starachowic. Członkowie stowarzyszenia wraz z sympatykami prowadzą działania zmierzające do podważenia wydanej decyzji środowiskowej dla tej inwestycji. Ich zdaniem sąsiedzi planowanej inwestycji - mieszkańcy pobliskich ulic, nie zostali w skuteczny sposób poinformowani na temat instalacji. Nie brali udziału w konsultacjach, w postępowaniu o wydaniu decyzji środowiskowej i na tej podstawie, stowarzyszenie zwróci się do Ministerstwa Środowiska o zajęcia stanowiska w sprawie spalarni odpadów w Starachowicach. 

- Sprawy, które chcemy załatwić przez protesty nic nie dają, bo druga strona nie odpowiada. Dlatego znaleźliśmy inne możliwości - podważenia tej inwestycji ze względu na lokalizację. Zbieramy podpisy. Są przepisy, które mówią, że tego typu instalacje muszą być w pewnej odległości od zabudowań. A w tym przypadku niektóre nieruchomości usytuowane są tak, że bezpośrednio graniczą z działką, na której planowana jest instalacja - powiedział starachowicki przedsiębiorca Edward Płusa - sympatyk stowarzyszenia. 

Drugą kwestia, która została poruszona na spotkaniu z dziennikarzami, było zagadnienie dotyczące finansowania planowanej instalacji. Członek stowarzyszenia Sławomir Celebański zwrócił uwagę na fakt, że wedle najnowszych dyrektyw unijnych, takie przedsięwzięcia nie będą mogły liczyć nawet na 1 Euro dofinansowania unijnego. Koszt budowy instalacji w Starachowicach, firmy biorące udział w przetargu wyceniły na ponad 80 milionów złotych netto. Zakład Energetyki Cieplnej rozmawia z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na temat finansowania budowy instalacji. Stowarzyszenie, ze względu na ważny interes publiczny, chciało zapoznać się ze szczegółami porozumienia czy umowy, jednak zarówno ZEC, jak i WFOŚiGW odmówiły udzielenia odpowiedzi.

- Mieszkańcy naszego miasta powinni wiedzieć, że dla instytucji kierowanej przez pana Gliwińskiego, to ile będą płacić za ciepło, to jak się sytuacja rozwinie z miejską spółką ciepłowniczą, jest nieistotne - powiedział Celebański i dodał, że ma pytanie do radnych Rady Miejskiej oraz prezydenta miasta Marka Materka. - Jakie działania były, są i będą podejmowane w kierunku unowocześnienia, modernizacji źródeł Ciepła w Zakładzie Energetyki Cieplnej? Masowy przekaz jest taki, że po wybudowaniu spalarni będziemy mieli miasto samowystarczalne energetycznie. Spalanie odpadów zastąpi spalanie węgla i w związku z tym ZEC nie będzie ponosił kosztów związanych z emisją CO2. Rozwiążemy problemy ZEC-u i sytuacja będzie idylliczna. Tak wcale nie będzie, ponieważ spalanie odpadów zaspokoi tylko część zapotrzebowania na ciepło - powiedział Celebański. 

Od 2022 roku wzrastają znacznie, na mocy dyrektyw unijnych, kary za odprowadzanie substancji szkodliwych i CO2, dlatego Ostrowiec Świętokrzyski przechodzi na gaz. 

- Czy pan prezydent przerzuci na mieszkańców koszty związane z tymi karami? Tak jak ma to miejsce w przypadku zagospodarowania odpadów, gdzie podwyżka w Starachowicach była drastyczna i najwyższa w regionie - pytał Celebański. 

Stowarzyszenie kwestię nieudostępnienia informacji przez ZEC i WFOŚiGW na temat finansowania instalacji zaskarży do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Ciąg dalszy nastąpi.

Zobacz NAGRANIE z konferencji [kliknij] - kwestia spalarni do 39 minuty. 

Fot. Od lewej: Zbigniew Kroczek, Edward Płusa, Sławomir Celebański, Piotr Capała 

Dodane: 10.02.21 | Odsłony: 4620 | komentarze (34)
Tagi:

Komentarze użytkowników

A | 2021-02-10 08:17:31 napisał(a):

Konkretne i zasadnicze pytanie do Materka w ilu procentach spalarnia pokryje zapotrzebowanie na ciepło w takie zimy jak obecna a w ilu trzeba nadal spalać węgiel. Z uwzględnieniem podłączenia dodatkowych osiedli do systemu miejskiego w ramach walki ze smogiem.

sak | 2021-02-10 08:57:56 napisał(a):

W czym problem? Jeśli braknie śmieci to będą palić gazem i wszyscy będą zadowoleni.

Mieszkaniec | 2021-02-10 09:53:16 napisał(a):

A co ze śmieciami ze Starachowic ? Stowarzyszenie ma jakiś pomysł gdzie zbudować nowy wysypisko w Starachowicach, bo Janik w tym tempie długo nam nie posłuży.

Do Mieszkaniec | 2021-02-10 09:56:28 napisał(a):

A ty myslisz ze w spalarni spalisz i po problemie? Gmina moze spalic niewielki odsetek wlasnych odpadow, Kraków dostal 30 mln kary, jak przekroczyli normy. Łykasz kit i tyle sie znasz

gość | 2021-02-10 09:59:41 napisał(a):

To trzech panów uczestniczyło w tej konferencji ? Czy jest jakieś embargo nałożone na tego czwartego ? ha ha

Do Gosc | 2021-02-10 10:08:58 napisał(a):

Najlepiej wesprzeć sie liczydłem, jak palce nie ogarniają hahahaha

Jaś 12 lat | 2021-02-10 10:33:23 napisał(a):

Ja jak bym mógł to zainstalował bym reaktor atomowy taki jak na lotniskowcach.

Mieszkaniec | 2021-02-10 10:56:15 napisał(a):

Może i niewielki ale to odciąży wysypisko w Janiku dając nam szanse na korzystanie z niego jeszcze przez jakiś czas. Bez spalarni albo 90% segregacji odpadów to za kilka lat czeka nas decyzja, gdzie budować wysypisko w Starachowicach bo nikt już nie zgodzi się na takich warunkach jak w Janiku. Więc jak nie spalarnia (bo znając nasze społeczeństwo o segregacji na poziomie nawet 50% nie mówiąc o 90%, nie ma co marzyć) to gdzie Stowarzyszenie proponuje budowę wysypiska w Starachowicach to chciałbym przeczytać. W końcu wiedzą wszystko najlepiej !

Do mieszkaniec | 2021-02-10 11:05:04 napisał(a):

Co prawda,oczekujesz na wskazanie od Stowarzyszenia,wetne się i zaproponuje. Najlepiej w SUCHEDNIOWIE.

Do mieszkaniec | 2021-02-10 11:05:47 napisał(a):

a ty ogolnie ogarniasz kto ma udziały w Janiku? Dlaczego Pochec jest w RN?

W | 2021-02-10 13:46:44 napisał(a):

Prawo narzuca na gminy obowiązek recyklingu odpadów. Recykling to nie spalanie!!! A docelowo recykling ma wynosić 65%. Więc co będzie spalać ta spalarnia? Odpady niebezpieczne?????

Do mieszkaniec | 2021-02-10 14:25:41 napisał(a):

Spalarnia śmieci w Starachowicach ma spalać rocznie 34 tys ton śmieci tzw RDF-u czyli śmieci mokrych tych zmieszanych których nie da się poddać recykligowi.Po spaleniu powstanie energia cieplna o mocy 7,8 MW . W okresie grzewczym zużywane jest w naszym mieście energia cieplna o mocy 62-64 MW.Czyli spalarnia zaspokoi 15% zapotrzebowania reszta mocy będzie produkowana na ul.Kościelnej z kotłow opalanych węglem.I nadal miasto będzie płacić za emisję CO2. Co do wysypiska śmieci w Janiku to sprawa wygląda następująco. Aby przedłużyć "żywotność " należy zainwestować w modernizację tej instalacji. Dzisiaj to jest dziadostwo z jednym taśmociągiem i tak wygląda cały recykling.Od lat są ogromne pieniądze Unijne dla projektów modernizacyjnych takich wysypisk tylko trzeba napisć odpowiedni projekt.I tak np Gdańsk otrzymał 240 mln na taką modernizację i wiele miast które poważnie myśli o przyszłości swoich mieszkańców. Dla nie wtajemniczonych powiem że nasz prezesunio ZEC-u Pocheć jest w radzie nadzorczej Janika i to dzięki również jego postawie podniesiono tam znacznie opłaty za gromadzenie odpadów na tym wysypisku.Wię reasumując to nie stowarzyszenie ma podać rozwiązanie sprawy Janika ale ludzie którzy za to biorą pieniądze i reprezentują Starachowice w tej spółce czyli prezydent Materek i członek rady nadzorczej Pocheć.

ccc | 2021-02-10 14:56:25 napisał(a):

jednym słowem Pocheć jest fujara buduje za mała spalarnie. I tu sie zgodzę na takie stwierdzenie bo myślałem, że spalarnia zamknie wszystkie węglowe kotłownie. Bo taka lipę odwaliło Celsjum pali zrębka gazem i węglem a nie sama zrębka. No tak myślę słuchając biznesmenów czy oni by wpuścił do swojego interesu obca firmę tak jak mówił Pan Płusa że Celsjum powinno wejść do ZEC. Rozumiem ,ze Pan Płusa chętnie odda komuś część swojego rynku. No i Pan Kroczek również . A Pan prawnik to niech trochę poczyta kto tam może protestować chyba cos sie zmieniło w przepisach tylko ci co maja posesje mniej niż 100 metrów od planowanej spalarni. A i pewnym jest że śmieci z Janika będzie za mało trzeba będzie przywieźć z innych wysypisk ale to ZEC owi za to zapłacą. W Jędrzejowie jest ciepłownia na gaz płaca i to nie mało. Moze zamiast palenia śmieci palmy biomasę ale to chyba większy smrodek. Albo zrębka tylko czy tyle jej będzie patrząc na konkurencje i zapotrzebowanie na produkcje płyt wiórowych. Temat trudny trzeba cos zrobić

Do do mieszkaniec | 2021-02-10 17:30:01 napisał(a):

Jak porownujesz moc kotłów do ilości wytworzonej energii? To jest brak jakiej kolwiek wiedzy nt spalania. ZEC ma produkcję roczna na poziomie 400 tys GJ natomiast instalacja ma produkować ok 200 tys GJ energii i to daje 50% i system efektywny energetycznie. Kilowaty, a wyprodukowane gigadzule to dwie różne sprawy :) ale po co się zagłębiać skoro można opowiadać bajki :p

gość do ccc | 2021-02-10 17:50:27 napisał(a):

Nie czepiaj się adwokata, bo nie wszystko na takiej konferencji się mówi, tych poniżej stu metrów jest kilku, ale o "podpisach" mówił nie adwokat ,tylko prezes Płusa. W swoim czasie się przekonasz jak będzie. A na razie czep się kolego lepiej tramwaju...

do ccc | 2021-02-10 17:54:30 napisał(a):

Nic kompletnie nie rozumiesz i postaram się Ci to wyjaśnić jak najprościej. Cała ta inwestycja jak mawiał Pocheć z Materkiem miała spowodować dwie rzeczy : a/ obniżyć koszty funkcjonowania ZEC, b/ spowodować spadek cen ciepła oraz zastopować wzrost cen odbioru śmieci. Użyłeś tu nazwisk dwóch przedsiębiorców ze Starachowic którzy protestują przeciw tej inwestycji ale tylko dltego że jest ona kompletnie nie przygotowana. Oni inwestują swoje pieniądze i oglądają każdą złotówkę za czym ją wydają i jak widać robią to dobrze. Pan Pocheć z Materkiem wydają nasze pieniądze i to w sposób kompletnie nieprzemyślany. Ten projekt jest nie policzony co widać w rozbieżności kwot z I-go unieważnionego przetargu gdzie róznica była ponad 20 mln zł netto.Brak jest szacunków cen ciepła po zakończemiu inwestycji,kosztów amortyzacji wpływających na ceny oraz finansowania samej inwestycji przez spółkę.Jak spółka chce sfinansować spalarnię przeznaczając z własnych środków tylko 6 mnl na trzy lata jak szacunkowy koszt to ok 100 mln? .Czy powierzyłbyś swoje własne pieniądze ludziom tak przygotowującym tą inwestycję? To nie jest inwestycja za 100 zł ale za 100 mln złotych i będzie ogromnym obciążeniem dla mieszkańców. Po wystąpieniu tych lokalnych przedsiebiorców mam pewność że takim fachowcom jak Materek i Pocheć to by nawet dzieci po pasach nie pozwolili przeprowadzać - o inwestycjach to nawet nie wspomnę.

Do Stowarzyszenia. Proszę o pare słów odpowiedzi na forum. | 2021-02-10 18:42:47 napisał(a):

Przecież logicznie rzecz biorąc, to na koszty systemu gospodarki odpadami komunalnymi składają się: Koszty administracyjne, odbioru, odzysku, utylizacji, składowania itp. To jak można twierdzić, że spalanie odpadów będzie miało wpływ na mniejszy wzrost cen odbioru śmieci? Przecież to są dwie odrębne kwestie, ceny za wytworzone ciepło i ceny odbioru odpadów. I tu nasuwa mi się pewna myśl.Przecież można te systemy połączyć, tak to chyba sobie chyba władza wymyśliła.
Jeżeli mieszkańcy będą korzystać z ciepła wytworzonego ze spalarnia ich własnych śmieci i za to zapłacą , gdzie już raz za odbiór, odzysk składowanie, utylizacje.... zapłacili. To czy nie jest to coś na wzór podwójnego opodatkowania? nie wiem jak to nazwać. Czy taka zdublowana opłata może być mechanizmem ukrywania prawdziwych kosztów któregoś z tych systemów? Na przykład przy założeniu, że podmioty prowadzące tą działalność mają jednego właściciela. Np. w przyszłości ZEC i Starachowiczanka, która jest szykowana na operatora śmieciowego w naszym mieście. No bo tak. Jeżeli raz zapłacę w opłacie za śmieci za wytworzenie paliwa RDF, a drugim razem za kupno tegoż paliwa w cenie za ciepło, to coś tu moim zdaniem nie gra.
Pozdrawiam.

do do Staowarzyszenia | 2021-02-10 21:20:38 napisał(a):

Jak sam widzisz w tym projekcie nic kupy się nie trzyma i nic nie gra.Jedno jest wiadome że bez żadnej logiki ktoś próbuje nam wmówić że wszystko bedzie cacy a Stowarzyszenie czepia się jak zwykle tych biednych Materka i Pochecia

ekonom | 2021-02-10 22:09:44 napisał(a):

Prosta kalkulacja 600 zł na bramie za przyjęcie każdej tony rdf razy 34 tys ton daje 20,40 milona zł plus do tego sprzedaż ciepła to jakieś kolejne 8-10 milionów co tu się nie dopina?

Do ekonom | 2021-02-11 07:09:14 napisał(a):

Hahahaha takie same kalkulacje byly jak ZEC zaczął węglem handlować, hahahaha

Gość | 2021-02-11 08:41:18 napisał(a):

A tak przy okazji. Ilu nowych odbiorców pozyskał Zec gdy "fachowiec" piekarz? został prezesem? Ile metrów linii cieplowniczej zmodernizowano?

gość | 2021-02-11 09:35:18 napisał(a):

Kalkulacje sprzedaży węgla i miału były dobre ,ludzie zadowoleni, tylko nie wiadomo dlaczego Zec nagle przestał współpracować z kilkunastoma kopalniami i zmieniał pracowników jak rękawiczki.
Ale gdyby te kalkulacje były takie oczywiste, to tak samo powinien zarabiać na sprzedaży ciepła a po wynikach z ostatnich lat widać jak jest. Takie kalkulacje AxB=C itp. to w przedszkolu można zastosować ile zup wydać przedszkolakom....

Zwyklak | 2021-02-11 09:59:56 napisał(a):

Co do spalarni śmieci
Ja osobiscie przeczuwam kto bedzie tam mial etaty dozywotnie za nie mala kase.
Stawiam na Pochecia , obu Grubasow a nawet Mareczka.
Ludzie, to juz prawie uklad mafijny
Coś za mocno i ślepo brną w ten glupi pomysl.
Gdyby to byl taki extra biznes to dlaczego np. Kielce ,Radom nie spalaja odpadow"?
Spalarnia w naszych warunkach terenowych doliny rzeki Kamiennej to przepis na strzal w stope.

Er 22 | 2021-02-11 12:15:18 napisał(a):

Budowę systemu i podsystemów gminnych gospodarki odpadowej nie zaczyna się od spalarni, jako panaceum. Zastanówcie się, jakie motywacje kierują władzą, jeśli wymyśla ona najdroższe ,,inwestycje,, nie mające szans szybkiego zwrotu, czy choćby znaczącej użyteczności dla społeczności. Moja opinia to powody korupcyjne !.
https://youtu.be/faRxUmwLYYU

bez interesowny | 2021-02-11 12:33:36 napisał(a):

Budować nie pitolić .Tu każdy jak widzę przedstawia swoje interesy.Spalarnia musi być, koniec kropka ,inaczej utoniemy w śmieciach .Chyba że chcemy.

gość | 2021-02-11 12:37:07 napisał(a):

Racja, spalarni tu na szczęście nigdy nie będzie a Materek niech spalarnią uszczęśliwi Radom i Suchedniów. Tak będzie najlepiej.

Cobretti | 2021-02-11 12:39:37 napisał(a):

Ale co i jak robić jak w poprzednim przetargu brakło prawie 30 mln PLN ha ha

do ekonom | 2021-02-11 13:36:32 napisał(a):

No chłopie pokazałeś swoje ekonomiczne przygotowanie .Chyba jesteś magistrem ekonomii po tych sobotnio-niedzielnych uczelniach.Według ciebie budowa spalarni nic nie kosztuje,eksploatacja też , amortyzacji nie ma ,energii sie nie zużywa ,za emisję co2 nic sie nie płaci a mieszkańcom bloków znów zafunduje się kolejna podwyżkę cen ciepła. Do tego dolicz ekonomisto ze jak Janik zapłaci za spalenie każdej tony 600 zł to automatycznie podwyższy ceny składowania śmieci do RDF na swoim wysypisku i jak myślisz o ile je podniesie -600 czy 800 zł za tonę. No to mamy następną podwyżkę dla mieszkańców Starachowic tym razem cen za odbiór śmieci z 27 zł na co najmniej 40 zł od osoby . Myśl ty ekonomisto bo piszesz bzdury jak potłuczony. ZEC to spółka świadcząca usługi komunalne dla swoich mieszkańców a nie korporacja nastawiona na łupienie klientów.A jeżeli Materek i Pocheć chcą doić ciągłymi podwyżkami mieszkańców to niech idą do pracy w mleczarni .

Do ekonom | 2021-02-11 15:39:49 napisał(a):

Dałeś popis, gratulacje!!!
W myśl tego co piszesz to w cenie za śmieci zapłacę za spalenie tych odpadów i jak mniemam za ciepło wytworzone zapłacę również. Jak by to było takie różowe, to to ciepło powinienem już mieć za darmo. Zmień okulary i odklej się od Materkowej ekipy, bo popłyniesz razem z nimi prosto w sieci.

ekonom | 2021-02-11 17:22:51 napisał(a):

Studia niedzielne wieczorowo skończyłem. Dla dobra i przyszłości Starachowiczan budować jak najszybciej. Temat uważam za wyczerpany, a pobuczeć będzie można wiosną na stadionach oglądając klasę okręgową

Er 22 | 2021-02-11 17:34:47 napisał(a):

XD

Do ekonom | 2021-02-11 18:51:01 napisał(a):

Zakladaj czapke na uszy na stadionie, bo straszne przeciągi musza ci się robić w pustej czaszce.

Gość | 2021-02-11 19:18:57 napisał(a):

O może znowu będzie chcieć materek sprzedać stadion?

starachowiczanin | 2021-02-11 19:52:14 napisał(a):

Wolałbym, aby te pytania zadawali radni, ale niestety to miasto nie ma radnych. Większość to milczące, posłuszne owce. Zapomnieli po co zostali wybrani i kogo deklarowali się reprezentować.Szacunek i podziękowanie dla tych panów.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl




Ostatnie komentarze w serwisie