Czytelnicy pytają. Nadleśnictwo odpowiada

18657.nsmed

Wycinka dużych drzew w miastach jest kwestią kontrowersyjną ze względu na liczne korzyści, jakie szczególnie te drzewa przynoszą społeczności miejskiej. Duże drzewa absorbują dwutlenek węgla i emitują tlen, co przyczynia się do poprawy jakości powietrza. Liście drzew również zatrzymują pyły i zanieczyszczenia, zmniejszając ilość szkodliwych substancji w powietrzu. 

Z jednej stronu ruchliwa ulica, z drugiej strony przemysłowa strefa. Dlaczego przy ul. Radomskiej prowadzona jest wycinka drzew? Z takim pytaniem zwróciła się do Redakcji Czytelniczka. 

- Wskazana powierzchnia jest gruntem leśnym w zarządzie Lasów Państwowych (Nadleśnictwo Starachowice, oddział 151 Leśnictwa Bugaj) i na podstawie zatwierdzonego przez Ministra Środowiska Planu urządzenia lasu na lata 2016 – 2025 prowadzone są tu działania w ramach gospodarki leśnej.

Aktualnie zakończono na tej powierzchni wycinkę części drzew dojrzałych do wyrębu (głównie z rodzaju olcha i sosna). Po odpowiednim przygotowaniu powierzchni – m.in. posprzątaniu drobnych gałęzi, w przerzedzonym fragmencie lasu o powierzchni 7 tys. m.kw. wiosną 2025 roku zostanie posadzone 5,6 tys. sadzonek buka. Celem powyższych działań jest rozłożona w czasie przebudowa lasu - w tym przypadku realizowane jest to m.in. przez stopniowe usuwanie powszechnie rosnącej sosny, na rzecz przywracania większego udziału drzewostanów bukowych i dębowych – odpowiada  Nadleśniczy Michał Farys z Nadleśnictwa Starachowice. 

***

Wycinka drzew w starachowickich lasach. Mamy dane za ostatnie 10 lat. Czytaj więcej [kliknij]. 

Dodane: 16.06.24 | Odsłony: 1841 | komentarze (14)

Komentarze użytkowników

Uśmiechnięta Polska | 2024-06-16 09:35:35 napisał(a):

Teraz to jest uśmiechnięta wycinka. Wcześniej była normalna, Pisowska.

Trzeba umieć czytać | 2024-06-16 09:48:33 napisał(a):

A jak myślisz plan urządzenia lasu z 2016 roku to kto zatwierdzał? Może nawet Szyszko?

Lasy Państwowe.. | 2024-06-16 13:14:13 napisał(a):

... to jest mafia. Żeby to zrozumieć trzeba udać się na wschód Polski gdzie wycięto ogromne połacie lasu czy puszczy dla komercyjnych zysków ze sprzedaży. Planowa wycinka prowadzona była na małą skalę a ta nie planowa na skalę ogromną...Zawdzięczamy to upadłemu PiS-owi , który cieszy się w naszym mieście uznaniem przy każdych wyborach. Ciemnota górą...

Miki | 2024-06-16 20:40:16 napisał(a):

Znowu nagonka. Co by nie robiono zawsze się nie podoba. Las co dla niektórych dziwie musi być odnawialny By zrobić nowe nasadzenia trzeba go najpierw wyciąć. Tnie się tylko te drzewa, które za kilka lat będą się nadawać tylko na opał. To jest zgodne z planami urządzenia lasu

smref | 2024-06-17 10:26:13 napisał(a):

panie Miki, jestes pan strasznym ignorantem albo dbeilem ! raczej bym obstawiał to drugie !

smref | 2024-06-17 10:29:38 napisał(a):

panie Miki, wyłumacz mi jak to jest ze wycina sie stare drzewa i te na opał, a całe hektary lasu lecą pod młot !? to jest gospodarka rabunkowa ! pis sprywatyzował w ten sposób lasy (nie tylko) a oskarzał o to kogos innego !

Agnieszka | 2024-06-17 16:34:16 napisał(a):

Po tych nasadzonych lasach nie da się chodzić. Rowy ciągną się po całej długości. Albo jest się na pagórku, albo w rowie, a wszystko poprzerastane krzakami, że nie wiadomo gdzie nogę postawić. Zamieniają czysty, wygodny do spacerów las w pobojowisko.

Tensam | 2024-06-18 15:08:15 napisał(a):

Witam, wystarczy przeczytać historie lasów starachowickich w których wielkie wycinki były norma (zręby do 25 ha - co w dzisiejszej gospodarce jest nie dopuszczalne ) Sama nazwa wskazuje ,,Państwowo Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe,, czyli jak w każdym inny. Gospodarstwie sądzimy żeby zebrać plony. Przypomnę tylko że człowiek korzysta z lasu /(mięso, drewnoi inne użytki ) od kad zszedł z drzewa :D

Mieszkaniec | 2024-06-21 14:01:11 napisał(a):

Tereny leśne w bezpośrednim sąsiedztwie osiedli należy traktować jako strefe ochronną i zabronić wszelkiej wycinki, poza drzewami martwymi, chorymi czy zagrażającymi przewróceniem się!

Zygfryd | 2024-06-22 09:34:53 napisał(a):

Pani Agnieszko. Las to nie park z wyznaczonymi ścieżkami, ławeczkami i najlepiej wyasfaltowanymi ciągami pieszo-rowerowymi żeby nikogo kamyczek pod stopą nie uwierał.

normalna gospodarka | 2024-06-22 10:38:07 napisał(a):

Drewno be ? Aha. Jak ktoś pragnie same rezerwaty niech od jutra np. zaprzestanie używać papieru w każdej postaci i najlepiej publicznie to zadeklaruje. Nie da się jednocześnie zjeść ciastko i je mieć. Przecież czarno na białym pisze że po wycięciu części drzew las zostanie odnowiony. Więc o co chodzi ?

Agnieszka | 2024-06-22 11:46:45 napisał(a):

Cóż to za protekcjonalny ton, panie Zygfrydzie? Gdzieś pan wyczytał w moim poście potrzebę posiadania ławeczek i asfaltu w lesie, czy sam sobie to dośpiewał? Bardzo dobrze wiem, jak powinien wyglądać las, sama jestem właścicielką lasu, ale tu nie trzeba być znawcą, żeby zauważyć różnicę między lasem naturalnym a tym nasadzonym, wystarczy raz przejść się po jednym i po drugim.

Las naturalny ? hmm | 2024-06-22 12:25:54 napisał(a):

Niektórzy tu proponują żeby lasów nie sadzić, bo nie będą "naturalne" ? Czyli po wycięciu zostawiać do sukcesji naturalnej trwającej 200 lat ? Takie rzeczy robi się w lasach przemysłowych gdzie jest ich pod dostatkiem np. na Syberii a nie w Polsce. A propos "lasów naturalnych" nie ma takich w Europie poza Puszczą Białowieską. Nie ma takich wokół Starachowic więc nie wiem gdzie wyżej wyrażająca opinię szanowna Pani się przeszła. Las nie musi być "naturalny" żeby spełniał swoją przyrodniczą rolę, tylko musi być więcej odnawiany gatunkami drzew jakie występowały tu pierwotnie. Resztę załatwi natura, co zresztą obserwujemy (np. powróciły wilki). To jest też dowód że można pogodzić potrzeby człowieka i przyrody