Dodatkowe patrole policji w wakacje. Miasto dopłaci

18605.nsmed

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej radni zdecydowali o dopłaceniu policji za dodatkowe patrole funkcjonariuszy w sezonie letnim. Będzie to kosztowało starachowiczan 16 tysięcy złotych.

Radny Dariusz Grunt chciał poznać statystyki za rok 2023, w którym miasto zapłaciło za dodatkowe patrole policji 28 tysięcy złotych. – Ile takich służb policja wystawiła? Ile podejmowano interwencji? Ile nałożono mandatów karnych? Ile skierowano wniosków do sądu grodzkiego? Ile ujawniono przestępstw? – Pytał radny Grunt prezydencką administrację.

- W zeszłym roku była wydatkowana kwota 28 tysięcy złotych. W tym roku 16 tysięcy złotych. Zgodnie z informacją, która została przekazana przez zastępcę Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach liczba służb, która została zrealizowana w ramach tej służby ponadnormatywnej, to 40 dodatkowych patroli dwuosobowych w okresie letnim plus początek jesieni. W tym roku chcemy się skupić wyłącznie na miesiącach wakacyjnych. Ustaliliśmy, że tego typu patrole będą realizowane w piątki i soboty w drugiej połowie dnia. Dodatkowo wydłużamy okres pracy Straży Miejskiej z piątku na sobotę oraz z soboty na niedzielę o 4 godziny, czyli do godziny 2 w nocy. Dodatkowo będziemy jeszcze w miarę potrzeby korzystać z dodatkowych służb i ochrony, tak żeby maksymalnie zabezpieczyć i dbać o bezpieczeństwo m.in. nad Lubianką. Co do szczegółowych danych wystąpimy do policji o ich udostępnienie – odpowiedział wiceprezydent Marcin Gołębiowski.

Radny Dariusz Grunt był przeciwny przekazywaniu dodatkowych pieniędzy dla policji. Jego zdaniem policja ma wpisane w zadania ustawowe dbanie o bezpieczeństwo, porządek publiczny. 

- W stosunku do dwóch dekad wstecz nie ma takiego zagrożenia przestępczością, jak było kiedyś, gdzie w nocy było po kilkanaście włamań, rozbojów, napadów. Dzisiaj policja zajmuje się przeważnie alimentami, przemocą w rodzinie. Myślę, że nasza policja ma takie rezerwy w innych służbach, gdzie prowadzą po kilka dochodzeń, że pan komendant może wygospodarować dodatkowe służby w ramach swoich czynności służbowych wynikających z ustawy. Może także występować z wnioskiem do komendy wojewódzkiej o wsparcie w weekendy, bo tak kiedyś bywało. Uważam, że te 16 tysięcy złotych można przeznaczyć na inne cele – powiedział Dariusz Grunt. 

- Wiem, że pan komendant wystąpił do komendanta wojewódzkiego z takim pismem – dodał zastępca prezydenta miasta ds. społecznych Marcin Gołębiowski. 

Dodane: 28.05.24 | Odsłony: 1566 | komentarze (19)

Komentarze użytkowników

Do Darek | 2024-05-28 08:48:42 napisał(a):

Zapomniałeś Dariusz dodać, że przy obecnym stanie kadrowym dzięki panu Komendantowi,który zmuszał ludzi do odejścia postępowaniami dyscyplinarnymi to będzie problem wystawić dodatkowe patrole nawet za pieniądze od miasta,skoro jeden patrol jeździ na cały powiat rano wspomagany przez dzielnicowych i tak się fałszuje statystykę. Sam wiesz jak jest i było.

Waldek | 2024-05-28 09:11:16 napisał(a):

<zgłoszono do usunięcia>

ewa | 2024-05-28 09:25:51 napisał(a):

no ladnie, czyli radni chca naslac policjantow zeby wlepiali mandaty mieszkancom pod byle pozorem. I to wszystko ku uciesze gawedzi pod tytulem " poprawa bezpieczenstwa".

Miasto zadluzone, a ci wydaja pieniadze na glupoty

Pan TTadeusz | 2024-05-28 09:31:49 napisał(a):

Jeśli będą to patrole prewencyjne, będą widoczni do bardzo dobrze.

X | 2024-05-28 09:32:52 napisał(a):

Dodatkowe patrole to fikcja. W ubiegłym sezonie raz na tydzień przejechał patrol ul. Południową i skrecił w ul Moniuszki. Nad zalew nawet nie zaglądali. W godzinach wieczornych i nocnych to można robić co się chce bo żadnego patrolu nie uświadczysz. Można w oświetlonym i zadaszonym boxie 3 m od monitoringu imprezować do rana i nikt się nie zainteresuje. Jak już jest coś grubo i się zadzwoni to przeważnie info że nie ma możliwości wysłania patrolu (pewnie 2 osoby w nocy na całe miasto). Mieszkańcu "dziękują" za stworzenie wsponiałej nocnej imprezowni pod ich domami i zostawieniu ich z (sezonowymi) problemami. To się nazywa rewitalizacja?

Wezyr | 2024-05-28 12:24:04 napisał(a):

Po pierwsze, to powinny paść pytania co Gmina otrzyma w zamian za przekazanie tych pieniędzy.
Po drugie, to zanim prezydent zaproponował przekazanie pieniędzy policji , powinien przedstawić szczegółowe rozliczenie z roku ubiegłego. Po trzecie, jeszcze kilka lat temu policja odwiedzała kąpielisko Piachy cyklicznie, bez wsparcia z strony Gminy Starachowice więc można. Te 18 000zł to nie są wielkie pieniądze w skali gminnego budżetu ale nie możemy uczyć dziadostwa wszystkich i jeśli przekazujemy ,,komuś" publiczne pieniądze powinniśmy mieć konkretne oczekiwania.
Te 18 000 zł na pewno można wydać lepiej, chociażby przekazując je do budżetu Straży Miejskiej.

Pablo | 2024-05-28 14:02:56 napisał(a):

Sporo policji w niedziele pracowalo przy zabezpieczaniu prywatnej imprezy rowerowej, ciekawe czy ktos za to doplacal.. na co dzien policji na drogach nie ma, nie tylko na akwenach, zeby byla tez mamy doplacac?

mieszkaniec | 2024-05-28 14:34:08 napisał(a):

Wcześniej widywało się piesze i rowerowe patrole policji. Teraz tylko się wożą radiowozami, a wszystkiego z auta się nie zobaczy i nie usłyszy bo to fizycznie niemożliwe.

Mieszkaniec | 2024-05-28 15:23:40 napisał(a):

Dałbym te pieniądze straży miejskiej dlaczego? Po 1. Chłopaki by chetnie przyszli w sobotę i w niedzielę na 8 godzin. 2. Zbiornik jest miejski. 3. Wszystkie pieniądze z mandatów wpłynęły by z powrotem do Urzędu. 4. Policji nie bo zamiast służb prewencji,patrole pełnią ludzie na codzień bez munduru tzw. Kryminalni co nawet mandatu wypisać nie umieją i idą tylko po kasę...

do mieszkaniec | 2024-05-28 16:44:16 napisał(a):

masz rację , a policja jest od tego żeby zapewnić bezpieczeństwo na odpowiednim poziomie a nie za dodatkową kasę, a tą zaoszczędzoną kasę przekazał bym na podlewanie fanaberii roślinnych mm.

Senior | 2024-05-28 18:29:38 napisał(a):

Do do mieszkaniec . I o tym co Pan napisałmówil mówił radny Grunt. W prewencji nie ma ludzi na patrole więc na te dodatkowe służby pójdą za biurek. Dochodzeniowcy ,kryminalni i inni. A miasto zapłaci. Mogli by to robić z urzędu jak by ich komendant wystawił na dodatkowe patrole. Radny Grunt zadał dobre pytanie . Poza odstraszaniem to ile mandatów nałożyli ujawnili wykroczeń przestępstw.

Jong | 2024-05-28 20:33:00 napisał(a):

Na komendzie jest podobno zatrudnionych ponad 100 policjantów, a w nocy miasto patroluje tylko jeden
radiowóz z dwoma policjantami w środku!
Kiedyś powiedział mi o tym znajomy policjant.
Czy to nie są kpiny z mieszkańców? W dzień często można spotkać kursujące radiowozy, jadą jeden za drugim, a w nocy, kiedy rośnie zagrożenie napadu, kradzieży czy niszczenia mienia - wysyłany jest jeden radiowóz!
Kto planuje pracę patroli w sposób nieadekwatny do sytuacji?
Komendant zarobił w ub. roku 211 tys. zł. Policjanci też mają wyższe zarobki, niż mieszkańcy, i co otrzymują w zamian? Namiastkę bezpieczeństwa!
Teraz trzeba im dodatkowo zapłacić, żeby łaskawie wysłali drugi radiowóz?!
Dlaczego nie ma operatorów monitoringu miejskiego?
Czy jeden człowiek może blokować ich zatrudnienie? Gdzie się podziała komisja ds. bezpieczeństwa i radni. Materek sobie podwyższył pensję o ok. 10 tys. zł, a oszczędza na bezpieczeństwie mieszkańców!
Rozwiązanie sprawy jest proste. Należy zwiększyć ilość patroli do co najmniej
pięciu i zatrudnić operatorów monitoringu. Oczywiście, opór przed zmianami na lepsze jest duży, więc jedynie nacisk mieszkańców na prezydenta czy pracę policji może przynieść skutek, bo bez presji usłyszymy, że "się nie da", że "nie można", że "łatwo się mówi" itd.

Do Jong | 2024-05-28 21:07:38 napisał(a):

To cię zmartwie bo jest prawie dwa razy więcej zatrudnionych,a może inaczej -Powinno być! Niestety wódz tego folwarku zadbał o to że przez 10 lat swoich rządów pozbył się ,a raczej zmusił do odejścia nie wygodnych mu policjantów. Nikt do tej komendy nie chce przyjść bo w calej Polsce o niej mówią i przełożeni innych komend mówią podwładnym,że jak będą nieposluszni to zostaną zesłani do starachowic. Miasta przemocą domową słynące. Prawda to ze jeden radiowóz jest na nocy na cały powiat,nie miasto. A z czego to wynika? A właśnie z tego że kto może ucieka na emeryturę lub przenosi sie do innego garnizonu,a nawet sie zwalnia widząc co tam się dzieje. Rano fakt można zobaczyć tyle radiowozów bo jeździ ruch drogowy i dzielnicowy,często sam. Miejski monitoring nie istnieje od lat bo szkoda było pieniędzy na utrzymanie byłych policjantów na emeryturze. Wystarczy posłuchać mieszkańców lubianki co maja co weekend. A na koniec powiem ,ze trzeba sie cieszyć,ze nie ma takiej przestępczości co jeszcze 7-10 lat temu i nie mówię tu o przemocy domowej bo w tym Starachowice są na 1 miejscy w Polsce.

Mieszkaniec | 2024-05-28 22:35:31 napisał(a):

Z Pana radnego jako byłego policjanta KPP w Starachowicach nadal nie wyszło mierzenie statystyk

TsT | 2024-05-29 15:26:07 napisał(a):

Panie Grunt wiemy jakim był naczelnikiem!!! Aha sami oceniają Cię sami podwładni.
230 wakatów policji.
Gmina Brody i Pawłów 1 patrol
Starachowice Mirzec i Wąchock 1 patrol
Nie ma kto pracować
Na dodatkowe służby pójdą hm Ala kryminalni co blisko naczelników siedzą!!! Lub kierownicy.
Ci co powinni nie dostaną takiej mozliwosci

Piotr | 2024-05-30 08:23:18 napisał(a):

Panie Grunt byłeś kiepskim milicjo-policjantem a teraz kiepski radny

starachowiczanin | 2024-05-30 20:12:04 napisał(a):

Zamiast lekka ręką wydawać 16 tys. warto by było żeby władze miasta, powiatu i ościennych gmin przyjrzały się pracy starachowickiej policji, a zwłaszcza komendantowi który jest odpowiedzialny za nasz bezpieczeństwo i który co miesiąc przytula prawie 18 tys. Czytając Wasze komentarze wnioskuje że to za jego rządów są największe odejścia ze starachowickiej policji, wzrosła przestępczość i brak jest patroli na mieście i nie tylko. Jak widać coś tu się nie zgadza, może oprócz kasy na koncie komendanta. Panie Grunt, niech Pan poruszy ten temat z władzami miasta, ze starostwem a nawet przełożonymi tego komendanta i trzeba szybko reagować bo niedługo sami będziemy musieli dbać o swoje bezpieczeństwo.

Do powyżej | 2024-05-30 21:00:24 napisał(a):

Dariusz to nic nie może kolego po za udzielaniem się na sesjach. Sam musiał odejść za tego komendianta.

Tomasz | 2024-05-30 21:04:35 napisał(a):

Myślisz,ze ktoś kto rządzi tyle lat czyli 10 jest do ruszenia? Że nie ma pleców? Że zwalniając przez te 10 lat ze 100 policjantów tobwszyscy siedzieli cicho? Sądzili sie z nim dla wiadomosci wszystkich,ale dziwnych trafem nic to niecdawalo! Wyjaśnione?

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie