Dofinansowanie do wymiany starych kotłów grzewczych

9019.nsmed

Gmina Starachowice podpisała porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w ramach programu „ZORZA” - Czyste powietrze nad Świętokrzyskim. Porozumienie podpisali dzisiaj [19.09.2017r.] prezydent miasta Marek Materek oraz prezes WFOŚiGW Ryszard Gliwiński.

Program „ZORZA” jest skierowany do mieszkańców domków jednorodzinnych i dotyczy wymiany starych kotłów na nowe, różne formy ogrzewania.

 

Dofinansowaniem objęte są następujące działania w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych:

I. Wymiana pieców/kotłów na nowoczesne o wyższej sprawności, przy czym instalacja kotłów na paliwa stałe (węgiel, biomasa)  klasy 4 i wyższej według normy PN-EN 303-5-2012, która określa standardy emisyjne dla urządzeń na paliwa stałe o małej mocy do 500 kW, wyposażonych w automatyczny podajnik paliwa (nie dotyczy kotłów zgazowujących) oraz nie mogących posiadać rusztu awaryjnego ani elementów umożliwiających jego zamontowanie,  możliwa jest na terenach, gdzie nie ma dostępu do sieci ciepłowniczej i gazowej,

II. Podłączenia do sieci ciepłowniczej lub gazowej wraz z trwałym odłączeniem od instalacji kotła/pieca.

Fundusz na całe województwo ma do dyspozycji 2,5 miliona złotych. Dofinansowanie może wynieść 25% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 4000 zł. Prezydent Materek poinformował, że w Urzędzie Miejskim zostanie oddelegowany pracownik, który będzie miał za zadanie pomóc mieszkańcom w wypełnianiu wniosków (Eliza Strzelec Referat Gospodarki Komunalnej, Dróg i Ochrony Środowiska). Zgłoszenia przedsięwzięcia należy dokonać w formie pisemnego wniosku o dofinansowanie wraz z załącznikami. Liczy się data złożenia wniosku, ponieważ będą one przyjmowane do momentu wyczerpania się środków finansowych. O szczegółach projektu można przeczytać na stronie internetowej funduszu [kliknij]. - Program „ZORZA” dotyczy osób, które wymienią stare kotły na którąś z nowoczesnych metod. Osoby, które są na etapie budowy domu i wyboru formy ogrzewania mogą skorzystać z innych programów. Informacje na ten temat są również dostępne na stronie internetowej funduszu poinformował prezes Ryszard Gliwiński. 

Celem projektu jest zmniejszenie narażenia ludności na oddziaływanie pyłów oraz innych zanieczyszczeń powstających w wyniku niskiej emisji, zagrażających zdrowiu i życiu ludzi oraz negatywnie wpływających na stan środowiska oraz zmniejszenie emisji dwutlenku węgla oraz innych gazów cieplarnianych.

Reklama

Dodane: 19.09.17

Komentarze użytkowników

środowisko | 2017-09-19 12:00:17 napisał(a):

Kiedyś, jeszcze 15-20 lat temu nie było nowoczesnych pieców/kotłów a smogu nie było. Ale ogólnie inicjatywa ok. Palą śmieciami i tu należy się upatrywać przyczyn. Niech się władze przejadą do np Rzeszowa i zobaczą jakie tam jest powietrze zimą. Czyściutkie. Bo większość domów ogrzewana jest gazem z sieci lub podłączona do miejskiej.

gosc | 2017-09-19 12:21:59 napisał(a):

A co tam w sprawie ekranów fotowoltaicznych słychać? Może coś o Widoku i Mickiewicza? Co z mieszkaniami dla młodych? Ciągle tylko projekty i podpisy z których nic nie wynika

do gość | 2017-09-20 11:14:35 napisał(a):

No właśnie-co tam z osadami ściekowymi,co tam z tańszą wodą i co tam z kolesiostwem
panie Materek

Gość | 2017-09-20 16:22:00 napisał(a):

He he. Teraz materek zrobił sobie zdjęcie jak się klinikami zajmuje. A jest już dawno po herbacie. Oderwali go od fejsa. No i na fejsa już sobie wstawił jak to jest przejęty... Chłopcze ogarnij się! Pozerskie działania już na nikim nie robią wrażenia.

Do gosc | 2017-09-20 19:45:55 napisał(a):

Nie jest przejęty tylko został "poproszony". Własnej inicjatywy nawet w tym przypadku zero. Za co ta kasa co zarabia?

obserwator | 2017-09-21 09:44:07 napisał(a):

Szkoda bo jednak jako włodarz miasta powinien był chociażby naciskać na powiat czy rozmawiać z posłem, wojewodą czy marszałkiem. Kliniki są na terenie miasta i moim zdaniem obowiązkiem prezydenta powinno być czynne działanie w tej sprawie dużo wcześniej a nie umywanie rąk i mówienie że nic nie mogłem bo mi nie podlegają.

do obserwator | 2017-09-21 10:00:59 napisał(a):

Ale podlegają mu mieszkańcy Starachowic którzy leczą się w klinikach.I jego zasranym obowiązkiem było upomnieć się o swoich mieszkańców.Zadłużonemu szpitalowi to pan Materek umie pomagać chociaż odraczając podatek od nieruchomości a szpital jest powiatu.Jego zachowanie w sprawie klinik pokazało jego prawdziwe oblicze i sposób działania-pozory pozory a dalej dno i wodorosty !!!!

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie