Działkowcy znad Pasternika zabierają głos. Prezydent Marek Materek odpowiada

16499.nsmed

Zawirowanie wokół ogródków działkowych „Wójtówka” z ulicy Kieleckiej w Starachowicach powstało, gdy światło dzienne ujrzała interpelacja radnego Rady Miejskiej Włodzimierza Orkisza, który w piśmie do włodarza miasta zgłosił pomysł ich usunięcia, by osoby jadące drogą krajową nr 42 miały widok na odnowiony staw - zdaniem radnego starachowickie Morskie Oko. 

Wiceprezydent Elżbieta Gralec odpowiedziała wtedy, że interpelacja radnego „z przestrzennego, wizerunkowego i estetycznego punktu widzenia interpelacja jest jak najbardziej słuszna”, ale  nie można podjąć wiążących decyzji co do tego terenu ze względu na plany budowy obwodnicy Starachowic. 

Działkowcy w trakcie środowego spotkania z mediami postanowili zabrać głos w swojej sprawie. 

- Pan radny Orkisz, który ten projekt wymyślił, chce zrobić Morskie Oko, żeby z ulicy Kieleckiej był widok stawu? Wyciąć wszystkie drzewa od ulicy Kieleckiej, wyciąć wszystkie drzewa na działkach, wyciąć kilkudziesięcioletnie wierzby, żeby był widok stawu? Zabetonować? A gdzie środowisko? Jest teraz tendencja na ochronę środowiska. Są unijne pieniądze, rządowe pieniądze na powiększanie i tworzenie nowych ogródków działkowych. Jak to się ma do niszczenia naszego ogrodu przy ul. Kieleckiej? I gdzie ekologia? Co tam powstanie? Może ktoś sobie wymyślił, że tam jakiś deweloper wejdzie? Za każdą altankę, za każde nasadzenia, za każde drzewo, za ogrodzenia będziemy musieli dostać ogromne odszkodowania. Czy to się Starachowicom opłaca? Czy to się opłaca dla środowiska? - Mówił przewodniczący działkowców z Kieleckiej pan Jan Walkiewicz. 

RemondisReklama 

Media poprosiły o komentarz prezydenta miasta Marka Materka w kontekście szykowania terenu tzw. łąk za centrum handlowym pod ogródki działkowe, o czym w portalu Starachowice-Net.pl pisaliśmy tutaj [kliknij]

- Czekamy na ostateczną decyzję Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad dotyczącą przebiegu obwodnicy Starachowic do drogi krajowej nr 9. Jednym z trzech wariantów, który jest zakładany, jest wariant przebiegu przez miasto, który najprawdopodobniej naruszyłby część działek, które należą do gminy Starachowice, a które są zlokalizowane przy ul. Kieleckiej. Dlatego dla takich osób, które mogłyby być poszkodowane przez przebudowę drogi krajowej powinniśmy mieć przygotowaną alternatywę i możliwość utworzenia dodatkowych ogródków działkowych na terenie naszego miasta i taki proces rozpoczęliśmy już kilka lat temu. Miasto nie ma obowiązku tu pomagać, ale na wszelki wypadek chce być przygotowane, by tym osobom móc pomóc - wyjaśnia prezydent Materek.

Włodarz Starachowic odniósł się także do interpelacji radnego Włodzimierza Orkisza. 

- Myślę, że Morskie Oko jest widoczne nawet jeśli drzewa są wokół niego i w przypadku Pasternika także nie ma konieczności, aby je wycinać. Część zakrzewienia usunęliśmy, by Pasternik był widoczny dla tych, którzy wjeżdżają do miasta. Natomiast drzewa i ich gęstość nie jest na tyle kłopotliwa, żeby nie można było zobaczyć Pasternika. Jeśli chodzi o samo zagospodarowanie terenu, to oczywiście w kolejnych „nastu” latach na pewno byłoby fajnie, gdyby ta przestrzeń przy zbiorniku wodnym Pasternik była jeszcze lepiej zagospodarowana pod kątem mieszkańców. Natomiast w tej chwili, ze względów czysto ludzkich - czyli to, że ktoś zainwestował tam na tych działkach i prowadzi swoje mikro gospodarstwo - nie widzę konieczności, abyśmy się w te działki angażowali i przenosili mieszkańców w inne miejsce. Jeśli droga krajowa nie będzie kolidowała z tymi ogródkami, to mam nadzieję, że będą mogli je tam prowadzić - powiedział włodarz Starachowic. 

Dodane: 22.09.22 | Odsłony: 2133 | komentarze (7)

Komentarze użytkowników

Wezyr | 2022-09-22 07:48:57 napisał(a):

Materek kolejny raz wycofał się z swojego kolejnego chorego pomysłu. Brawo za walkę. Kolejny raz Starachowiczanie powiedzieli nie! jego durnym pomysłom. Mieszkańcy obronili szkołę w Michałowie,szkołę na Szkolnej,przedszkole Kubusia Puchatka,szkołę podstawową nr 12,przedszkole na Górnej,Stadion który chciał sprzedać.

Ja nie mam wątpliwości,że był kupiec na ten teren. A radny Orkisz został nazywając rzeczy po imieniu pożytecznym idiotą. Bo nagle jest pomysł kupna działek za Galardią i przeniesienia tam ogródków działkowych. Przypadek? Nie sadze.

Dks | 2022-09-22 07:57:26 napisał(a):

Z prezydentem Materkiem jest ten problem ze gdzie się z kim nie spotka mówi co innego.Na spotkaniu z wędkarzami co innego ,z działkowcami co innego s z developerami co innego.Mega zdolny i inteligentny człowiek ale mało słowny.Pilnujce swojego działkowicze bo i tak zbyt daleko poszła ingerencja w ekosystem stawu.E sejmie jest ustawa o zakazie likwidacji ogródków więc raczej nic z planów budowania kolejnych bunkrów.

Ja | 2022-09-22 10:20:08 napisał(a):

To samo dotyczy starosty To chyba taka specyfika tego ruchu.Od osób zajmujących kluczowe stanowiska oczekuje się odpowiedzialności za słowa,jednoznacznego stanowiska.Ktos kto mówi raz tak a raz siak jest niewiarygodny.

360 | 2022-09-23 10:37:51 napisał(a):

Wezyr czy to się nagrywa ?

Gość | 2022-09-23 11:56:37 napisał(a):

Śliskie łapska precz od działek!

Marecki Do 360 | 2022-09-23 12:04:52 napisał(a):

Zapytaj koleżanki Sylwi, ona wie najlepiej.

Gość | 2022-09-23 12:43:11 napisał(a):

Obwodnica pójdzie starym śladem DK 42 i możliwe, że część ogródków trzeba będzie poświęcić.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie