Dzień Dawcy Szpiku w Starachowicach. Rejestracja potencjalnych dawców

9286.nsmed

MOŻESZ NAM POMÓC W WALCE Z NOWOTWORAMI KRWI! MOŻESZ STAĆ SIĘ DRUGĄ SZANSĄ NA ŻYCIE DLA PACJENTÓW NA CAŁYM ŚWIECIE.

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy. Z każdym nowym zarejestrowanym potencjalnym Dawcą wzrasta szansa na pokonanie nowotworów krwi. Pomimo, że jest nas ponad 1 MLN to musi być nas jeszcze więcej!

Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy wynosi 1:20 000, a nawet 1: kilku milionów. Cechy tkanki Pacjenta i Dawcy muszą wykazywać niemalże 100% zgodność, aby przeszczepienie się udało. To właśnie sprawia, że poszukiwania są tak trudne. Każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, który waży minimum 50 kg i nie ma dużej nadwagi, może zostać Dawcą.

Najważniejsze, aby był w dobrej kondycji fizycznej, nie cierpiał na choroby przewlekłe i nie należał do żadnej z grup ryzyka. Cechy zgodności tkankowej (antygeny HLA) określane są na podstawie wymazu z wewnętrznej części policzka. Jest ich ponad 13 000 i mogą występować w dziesiątkach milionów kombinacji. Oznacza to, że gdzieś na świecie może żyć chory na nowotwór krwi, którego wyleczenie możliwe jest jedynie dzięki przeszczepieniu Twoich komórek macierzystych.

Lekarstwo na nowotwory krwi nosisz w sobie! Naprawdę nie wiele trzeba by stać się dla kogoś szansą na drugie życie. Posłuchaj co mają do powiedzenia Pacjenci, którzy cieszą się życiem dzięki zgodnemu Dawcy szpiku!

ZAREJESTRUJ SIĘ NA DNIU DAWCY SZPIKU W STARACHOWICACH

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:

Data: 13-14 grudnia 2017 r.

Godzina: 10:00 – 16:00

Miejsce: VITA Centrum Zdrowia

Adres: Doktora Władysława Borkowskiego 1, Starachowice

Rejestracja jako potencjalny Dawca krwiotwórczych komórek macierzystych i szpiku polega na udzieleniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza i pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka za pomocą specjalnych pałeczek. Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, otrzymasz potwierdzenie rejestracji oraz kartę Dawcy. Cały proces rejestracji i badania próbek trwa około 2-3 miesięcy. Wypełniając i podpisując formularz rejestracyjny stajesz się częścią DKMS. Kiedy Twoje cechy tkankowe wykazują zgodność z cechami tkanek potrzebującego przeszczepienia Pacjenta, przeprowadzane są szczegółowe badania w celu wykluczenia jakiegokolwiek ryzyka dla Dawcy, jak i Pacjenta.

Pobranie komórek macierzystych:

- w 80% przypadków odbywa się z krwi obwodowej

- w 20% przypadków odbywa się poprzez pobranie szpiku z talerza kości biodrowej i nie ma NIC WSPÓLNEGO Z KRĘGOSŁUPEM!

O FUNDACJI DKMS

Misją Fundacji jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia szpiku lub komórek macierzystych.

Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i ponad 1 186 335 (październik 2017) potencjalnych dawców szpiku, a już 4 656 (październik 2017) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Info: UM Starachowice


 Reklama

Dodane: 06.12.17

Komentarze użytkowników

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie