Dzierżawa miejsc parkingowych. Urząd Miejski odpowiada

18636.nsmed

Część mieszkańców jest przeciwna pomysłowi Urzędu Miejskiego na dzierżawienie miejsc postojowych. Chodzi o Osiedle Żeromskiego. Na spotkanie z mediami zamysł magistratu nazwali „prywatyzacją”, a w poniedziałek we własnym gronie będą rozważać dalsze kroki. 

Po czwartkowym spotkaniu Redakcja zapytała w Urzędzie Miejskim o kilka kwestii, które poruszyli mieszkańcy. Ludzie obawiają się, że ze względu na duże zainteresowanie, czemu trudno się dziwić skoro miejsca parkingowe są na wagę złota, koszty dzierżawy będą wysokie, przez co na parking będzie stać tylko bogatych starachowiczan. Ponadto ich zdaniem w przetargu będzie mógł wziąć udział każdy, co w ich mniemaniu pogorszy sytuację rdzennych mieszkańców. Na spotkaniu z mediami zwracali uwagę, że lepszy jest parking rotacyjny, ponieważ w ciągu dnia przez osiedle „przewija się” wiele osób i mają, gdzie zaparkować, kiedy mieszkańcy są w pracy. Kolejną kwestią, która została poruszona, to przykład zablokowanego miejsca parkingowego przez właściciela w trakcie jego nieobecności i przykładowo pobycie w sanatorium przez miesiąc… [czytaj więcej – kliknij]

Poniżej odpowiedź rzecznika Urzędu Miejskiego. 

W ostatnich latach do Urzędu Miejskiego wpływało sporo wniosków z prośbami o dzierżawę miejsc parkingowych na terenie miasta. Były to zarówno pisemne wnioski, pytania telefoniczne, ale także osobiste uwagi i propozycje zgłaszanie podczas wizyt w urzędzie mieszkańców czy administratorów wspólnot mieszkaniowych. Otrzymując takie sygnały podjęliśmy decyzję o przystąpieniu do wydzierżawiania miejsc parkingowych na terenie nieruchomości należących do gminnych zasobów. 

Aktualnie trwa procedura związania z wydzierżawieniem 51 miejsc parkingowych położonych na parkingach przy ulicy Mikołaja Reja, Jana Kochanowskiego i Słonecznej. Przedmiotowe wykazy nieruchomości przeznaczonych do wydzierżawienia zostały wywieszone do publicznej wiadomości na okres 21 dni. Termin składania wniosków przez osoby zainteresowane upływa 18 czerwca 2024 roku.

Zainteresowanie dzierżawą jest jednak duże. Do Referatu Geodezji i Zarządzania Nieruchomościami wpłynęło już ponad 40 wniosków na dzierżawę tych parkingów.

W kolejnym etapie przyjdzie czas na weryfikację złożonych wniosków. Dowiemy się wówczas czy liczba złożonych wniosków jest większa od ilości dostępnych do wydzierżawienia miejsc. Jeśli tak się stanie Gmina Starachowice przystąpi do zorganizowania przetargu. Procedura ewentualnego ogłoszenia przetargu musi być poprzedzona jego ogłoszenie do publicznej wiadomości co najmniej na 30 dni przed rozpoczęciem. W ogłoszeniu znajdą się szczegółowe informacje o terminie, cenie wywoławczej oraz warunkach jakie trzeba spełniać, aby wziąć udział w tej procedurze. Inne szczegóły dotyczące warunków dzierżawy będą określone w przedmiotowej umowie. 

Na chwilę obecną nie możemy jednak wskazywać tych szczegółów, gdyż trwa procedura przyjmowania wniosków i dopiero po 18 czerwca zapadną ostateczne decyzje, o których będziemy informować na bieżąco.

Fot. UM Starachowice 

Dodane: 08.06.24 | Odsłony: 1294 | komentarze (12)

Komentarze użytkowników

Wezyr | 2024-06-08 11:26:09 napisał(a):

Wycofajcie się z tego chorego pomysłu.
Dzis Żeromskiego jutro całe miasto.
Nie można zabierać miejsc ogólnodostępnych parkingowych tylko po to aby je tym których stać wydzierżawić. A co z pozostałymi mieszkańcami? Gdzie maja parkować?
Ten ruch spowoduje tylko duże utrudnienia, otworzyć drogę do takiego działania w innych dzielnicach naszego miasta. Te decyzje dadzą około 50 000zł wpływu do budżetu gminy. A nasz celebryta szasta pieniędzmi na lewo i prawo na pierdoły czy dorzucą do przetargów olbrzymie pieniądze. Przykład parking na Lubiance gmina miała 300 000 w przetargu wyszło około 900 000zł i co zamiast go unieważnić i rozpisać ponownie Materek zamierza dorzucać:) 600 000zł ale przecież za 12 lat się uzbiera z parkingów na Żeromskiego . Czyli jest pięknie :)

Pablo | 2024-06-08 12:39:09 napisał(a):

To jest po prostu prywatyzacja przestrzeni publicznej. To ze sa ludzie sklonni zaplacic za miejsca, nie znaczy ze miasto powinno takich glosow sluchac i wykluczac innych, ktorych przykładowo nie stac. To działanie jest szkodliwe, anty-samorządowe i niedemokratyczne.

To jest chore | 2024-06-08 18:51:45 napisał(a):

Zamiast wycofać się czym prędzej Urząd brnie w tą głupotę a chodzi nie tyle o zaspokojenie oczekiwań mieszkańców tylko zwyczajnie o kasę. Widać, że kasa świeci pustkami stąd kredyt 11,5 mln na pokrycie deficytu a obok tego w programie inwestycji absurdalne pomysły jak wodny plac zabaw za 2,4 mln złotych czy tężnia solankowa...

ewa | 2024-06-08 20:41:04 napisał(a):

Bardzo dobrze materek robi. Widzialy galy co braly. Wybraliscie cala rada materkowska i tego samego prezydenta.Wiec typ robi sobie co chce i nikt go nie zatrzyma. Teraz ostatnia kadencja to zacznie sie dojenie. Mam nadzieje, ze dzierżawa przejdzie i wpadnie jeszcze na kilka innych pomyslow jak wyciagnac od was kase. Sami jestescie sobie winni. Nie jest mi was zal. Moze nastepnym razem zastanowicie sie kogo wybieracie w urnach wyborczych.

JONG | 2024-06-08 22:24:40 napisał(a):

"Masz problemy ze znalezieniem miejsca parkingowego na terenie osiedla Żeromskiego ? Możesz wydzierżawić swoje miejsce od gminy – podkreśla Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek".

Materkowi widocznie pomyliły mu się funkcje i zamiast zachowywać się jak prezydent, wciela się w rolę komiwojażera; ważny jest dla niego nawet niewielki zysk, niż rozwiązywanie problemów wszystkich mieszkańców, a nie tylko małej garstki.
Materek zamiast ułatwić żywot mieszkańcom, stara się go maksymalnie im utrudnić.
Ta pseudo reforma ma za zadanie jedynie wyciągnąć w łatwy sposób 60 tys. złotych od mieszkańców,
zupełnie nie rozwiązując problemu, tylko go jeszcze eskalując.
Dlaczego Materek szkodzi mieszkańcom, zasłaniając się jakimiś chętnymi do dzierżawy,
która sparaliżuje, i tak już trudną sytuację parkowania na osiedlu.
Czy za 60 tys. zł warto powiększyć chaos, bo kierowcy będą parkować, gdzie popadnie: na chodnikach, na skrzyżowaniach i na trawnikach.
Przecież 60 tys. to tylko 3 pensje Materka, i ta kwota nie wystarczy nawet na roczny zakup śliwek w czekoladzie do urzędu miasta. W czyim interesie działa Materek? Jeśli tak zależy mu na zysku UM, to niech sobie obniży pensję, bo jest z czego, w ub. roku zarobił 241 tys. zł.
A mieszkańcy często nie zarabiają 50 tys. zł, więc trzeba ich jeszcze oskubać z tej nędznej pensji? Bogaty Materek nie zrozumie biednego mieszkańca!
Bulwersujące jest także to, że część z tych miejsc zostało wykonana w ramach budżetu obywatelskiego!
Ale prawdziwym skandalem jest wystawienie do dzierżawy miejsc przeznaczonych dla niepełnosprawnych!!!
Z tego co wiem, nie wolno tego robić, jeśli znajdują się przy drodze publicznej,
a nawet gdyby Materek je wydzierżawił, to każdy, kto posiada kartę parkingową mógłby tam parkować bez oglądania się na Materkowe handle.
Jednak ta sprawa jest wyjątkowo bulwersująca, bo pokazuje jaki stosunek do niepełnosprawnych
ma Materek. Jego "empatia" dla tych ludzi pokrzywdzonych przez los jest niewyobrażalna!
Ta krucjata przeciwko nim "rozsławi" jego imię w Polsce, choć nie wiem czy mu to pomoże w dalszej karierze ogólnopolskiej.

Żeby rozwiązać naprawdę problem z parkowaniem, to trzeba zacząć budowę parkingów piętrowych,
bo w najbliższych latach samochodów jeszcze dużo przybędzie.
Gdyby Materek poszedł w tym kierunku, to zyskałby prawdziwą sławę, bo rozwiązałby problem
w sposób rzeczywisty, a nie wirtualny, ale na razie woli zachować pozory pomocy, żeby zainkasować parę groszy dla UM. Można i tak, jak się nie potrafi podejść rzetelnie do problemu!

Kojot | 2024-06-08 22:42:37 napisał(a):

Poczekajcie jeszcze troszkę a zobaczycie jak wyglądają płatne strefy parkowania. Tyle ,że dziadki co na komitecik głosowali to już samochodami nie jeżdżą, więc im to zwisa. No ale jak wnusio przyjedzie raz na rok w odwiedziny to zabuli. No ale przecież jest bezpłatna komunikacja , hulajnogi , rowerki miejskie , ubery itd. No i o co się tu czepiać . Nie wszyscy muszą mieć samochody. Globaliści tak działają i co im zrobicie .

mieszkaniec | 2024-06-09 09:25:34 napisał(a):

O wszędobylskich śmieciach zarastających chodnikach nikt nawet się nie zająknie.Starachowiczanka to jedna wielka pomyłka .Po jej pracy widać tylko więcej bałaganu .Jak można skosić trawę a nie posprzątać śmieci.Tak potrafi robić tylko Starachowiczanka.

Kojot | 2024-06-09 11:05:01 napisał(a):

Ja byłbym ostrożniejszy w takiej krytyce. Jeśli jest faktycznie tak jak piszesz , to może czas na zmiany kadrowe w kierownictwie STARACHOWICZANKI. Dobrze by było gdybyś podał konkretny przykład a szefostwo Starachowiczanki by się do tego odniosło

do mieszkaniec | 2024-06-09 12:26:54 napisał(a):

Masz 100 % racji Starachowiczanka to maszynka do robienia pieniędzy. Większość zleceń dostaje po stole. Co z tego wykonuje ??? Prezesem jest była pracownica gospodarki komunalnej UM a dyrektorem ds Technicznych(!!!) były prezes Warszawa , kolega Materka. Nie dziwi więc ogólny syf na terenie miasta. Zobaczcie jak wygląda choćby pasaż Staszica: ogólny syf, pełne kosze na śmieci, zachwaszczone chodniki.. To jest jakieś Bizancjum stworzone dla niewielkiej grupy ludzi za pieniądze podatników.Patrząc na oświadczenie majątkowe prezydenta od razu widać co go najbardziej interesuje. Kasa, kasa, kasa...

do Kojot | 2024-06-09 12:33:05 napisał(a):

Wystarczy spacer po terenach, które na obszarze miasta obsługuje ( sprząta) ta spółdzielnia. Kto podpisuje odbiór robót i na jakiej podstawie ? Tego nie da się tak skromną ekipą wykonać ! A jednak otrzymują ogromne zlecenia...Dla przykładu kosze na przystankach autobusowych są opróżniane przez wymianę worków a to co pod workami leży miesiącami...

Gość | 2024-06-13 18:48:48 napisał(a):

Przygotowania do 15 min.strefy.

Jacek | 2024-07-05 12:02:41 napisał(a):

Czy ktoś wie, w jaki sposób i w jakiej formie zapadłą ta (skandaliczna moim zdaniem) decyzja? W jaki sposób informowano mieszkańców o tych projektach? Czy ktoś widzi różnicę pomiędzy taką dzierżawą a założeniem przez UM firmy "Parking Płatny Niestrzeżony" na terenie ogólnodostępnym?

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie