Dzisiaj kolejne rozmowy związkowców z zarządem MAN Bus

16820.nsmed

Starachowice polską stolicą zwolnień? Taki tytuł pojawił się w jednym z biznesowych portali. W artykule autor opisuje skalę zwolnień opatrzoną komentarzami m.in. prezydenta miasta Marka Materka i przewodniczącego związków zawodowych w MAN Bus Jana Seweryna.

W Starachowicach nie ma rodziny, która nie pamiętałaby bezrobocia z lat 90-tych XX wieku i chyba wszyscy zdają sobie sprawę, że ciężkie czasy przed nami, a wiele zależy od cen gazu, energii elektrycznej oraz polityki rządu, która ma wpływ m.in. na to, czy do Polski trafią pieniądze w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) mogące być motorem do zamówień choćby w sferze samorządowej.  

W Starachowicach trwają rozmowy o przejmowaniu przez inne firmy pracowników zwalnianych m.in. z MAN. W ubiegły czwartek związkowcy spotkali się z Zarządem Man Bus, który jako jeden z największych pracodawców w mieście zapowiedział największą liczbę osób do zwolnienia. 

„Zarząd przedstawił propozycje dotyczące warunków tych zwolnień. Pracownicy, którzy zgodziliby się na pracę na Słowacji otrzymaliby 50 tysięcy złotych i pokrycie kosztów zakwaterowania. Mowa była o odprawach dla osób, które by odeszły na zasadzie porozumienia stron. Nie bardzo wiadomo, co to oznacza, bo nie przewiduje się uruchomienia programu dobrowolnych odejść. Ewentualne odprawy dotyczyć by miały tylko pracowników zatrudnionych na umowach stałych. Nie ma zgody na jakieś gratyfikacje pieniężne dla tych, którzy zdecydowaliby się na pracę w Niepołomicach i w PKC. Niespodziewanie pojawiła się informacja, że PKC oferuje nie 300 ale 500 miejsc pracy. Czy te miejsca już są, czy dopiero mają być stworzone nie wiadomo. Nie jest wiadomo na jakich warunkach PKC ma zamiar zatrudniać pracowników zwalnianych z MAN-a. Pytań jest znacznie więcej. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że w dalszym ciągu nie są uwzględniane wnioski związków zawodowych. „Solidarność” podtrzymuje swoje postulaty, z których najważniejsze są: program dobrowolnych odejść i odprawy dla wszystkich zwalnianych. Równie ważny jest postulat, aby pracownicy, którzy mają być zwolnieni, zostali o tym przykrym fakcie poinformowani.” - Pisze przewodniczący Jan Seweryn na stronie internetowej związków zawodowych. 

Na dzisiaj zapowiedziano kolejne spotkanie i rozmowy związkowców z zarządem MAN Bus. 

***

„Czy miasto może coś zrobić dla zwolnionych z MAN?

Na pewno nie może dać tym ludziom pracy: po prostu nie dysponuje takim rynkiem. Może natomiast:

- nie podwyższać podatków (za późno, na ostatniej sesji Rada Miasta przegłosowała podwyżkę podatków od nieruchomości dla mieszkańców i przedsiębiorców, to taki podwójny twist wymierzony w starachowiczan i starachowiczanki, bo nie tylko będziemy płacić więcej za nieruchomości, to jeszcze zapłacimy więcej w sklepach i za usługi, bo wiadomo, że przedsiębiorcy będą musieli podnieść ceny)

- przystopować z inwestycjami, które nie dają zatrudnienia, natomiast generują koszty miasta i zadłużenie na 1 mieszkańca (obecnie wynosi ono nieco ponad 5 tys. zł); nie tak rozumiemy zrównoważony rozwój, prawda? UM w Starachowicach deklaruje, że nie będzie się ograniczać w tym zakresie...

- zrozumieć mechanizmy wolnorynkowe i je zaadaptować na potrzeby mieszkańców: inflacja, której doświadczamy obecnie, to inflacja kosztowa (podażowa), a nie popytowa i podwyższanie kosztów życia jej nie zdusi.” - Pisze Marta Szperlich-Kosmala - starachowiczanka prowadząca organizację społeczną „Pracownia Sąsiedzka”, magister kierunku „zarządzanie zmianą społeczną” Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

RemondisReklama 

Dodane: 05.12.22 | Odsłony: 1739 | komentarze (10)
Tagi:

Komentarze użytkowników

Chłoporobotnik | 2022-12-05 07:48:47 napisał(a):

Ciekawe ile tak naprawdę będzie zwolnionych ze starachowic mam nadzieję że ktoś to przedctawi

Mieszkaniec | 2022-12-05 08:05:16 napisał(a):

Niech narcyz nie pitoli, że ma wpływ na zatrudnienie. Miał gdyby nie podniósł podatków. A ma taki wpływ jak zeszłoroczna zima na tegoroczną. Obrzydliwy lan na rzecz swojej osoby

do @Chłoporobotnik | 2022-12-05 08:12:44 napisał(a):

Ooooj tak ... Przedctawienie musi trwća, bal u Rafała też w Mc Donaldzie.

Ewa | 2022-12-05 10:51:59 napisał(a):

Materek wydaje kase na prawo i lewo i takie sa teraz skutki. Niestety nie ma wyjscia zeby podniesc podatki, bo trzeba zapalcic za podywzszone wyplaty dla siebie i rady miasta, wszystkich spadochronowiczow w urzedzie gminy, "darmowa" MZK, i inne bzdury ktore nikomu nie sa potrzebne...Teraz kazdy moze sie domyslac czemu Materek sam chce uciec i startowac na posla...Taki balagan zostawi, ze ten kto bedzie ten bajzel sprzatac bedzie muial podejmowac niepopularne decyzje. Pod tym wzgledem Materek nie rozni sie od PiS, a w komunikacji to nawet przesciga TV PiS

do pani Marty | 2022-12-05 11:24:34 napisał(a):

Bardzo trafne i cenne spostrzeżenia pani Marty odnośnie działań ze strony prezydenta i miasta. Dorzuciłbym jeszcze jeden element inflacji popytowej czyli finansowanie nadmiernych wydatków czyli deficytu budżetu przez zaciąganie kredytów.

Himars | 2022-12-05 11:59:35 napisał(a):

Jeden i to dobrze poinformowany kierownik od nas z produkcji, co ma dodatkowy zawód z liceum masaż-wedliniarz złozył już papiery do Constaru na produkcję. Więc musi cos być na rzeczy, że zwolnienia bedą dużo większe niż zapowiada turek. Mówił, że jemu obojetne gdzie, a nawet mu bliżej i na rowerze będzie mógł dojeżdżać od siebie ze wsi. Lepsze są też obiady bo ze swieżego mięsa. Do tego tam nie kradną narzedzi i nie ma tablic, a tu same kłopoty.

Pancerfaust | 2022-12-05 12:20:48 napisał(a):

Połowa ludzi do zwolnienia to będą ci co nie powinni być zwolnienia zależy skąd bedzid kiero RPA albo w stronę Radomia

Mietlarz | 2022-12-05 19:44:38 napisał(a):

Plotka głosi że Lipie,Lubienia i Adamów są bezpieczne.

pracownia śmiechu | 2022-12-05 20:12:22 napisał(a):

5 tys x 47 tys = 235 mln. hahaha. wiedza o mieście lub matematyka is off.

jakie to inwestycje miejskie mają dać zatrudnienie monterom z MANa? Mejbi pozatrudniać co nieco pipol do urzędu?

ludzie litości. to przebija celebryckiego i łyczka.

Do pracownia śmiechu | 2022-12-06 07:28:22 napisał(a):

Wszystko to prawda, tylko przedstaw się kolego, bo tacy jak ty siedzą anonimowo i każdego krytykują żeby sobie poprawić samopoczucie. Nie cwaniakuj w ukryciu, bo o ile nie będę bronić Celebanskiego czy Łyczkowskego, nie ma gorszej mendy od trolla który każdemu podnosi ciśnienie żeby sobie samemu udowodnić jaki jest mundry.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie