Eko-Spalarnia Śmieci. „Prawdy i Mity” będzie wyjaśniał dr hab. inż. Grzegorz Wielgosiński

11435.nsmed

Od kilkunastu miesięcy wraca temat planowanej budowy  przez Zakład Energetyki Cieplnej w Starachowicach pro-ekologicznej Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów nazywanej popularnie „spalarnią śmieci”. Instalacja ma powstać w miejscu działającej od kilkudziesięciu lat kotłowni opalanej miałem węglowym przy ul. Ostrowieckiej, która jak do tej pory nikomu nie przeszkadzała mimo że emituje szkodliwe substancje.       

Pro-ekologiczna spalarnia w swoim zamierzeniu ma zahamować wzrost opłat cen ciepła i ciepłej wody ,wywozu śmieci, poprawić jakość powietrza w dolinie Kamiennej. Informacja o planach budowy Eko-spalarni zainspirowała działania przeciwników jak i zwolenników, padła propozycja referendum. Na temat tej instalacji za i przeciw, wypowiadały  się osoby, które nigdy nie były w takim obiekcie, a przekazywana wiedza jest na bliżej niejasnych materiałach. Dlatego w naszym stowarzyszeniu zrodziło się pytanie. Nad czym dyskutować, nad czym prowadzić referendum, jak mieszkańcy nie mają rzetelnej fachowej merytorycznej  informacji. Krążą różne opinie wywołujące przerażenie mieszkańców. Ludzie mają tradycyjne wyobrażenie o paleniu czyli „piec – palone śmieci - dym- i smród”. Również w naszym Stowarzyszeniu mieliśmy i mamy wiele wątpliwości. Dlatego podjęliśmy starania, aby uzyskać pełną wiedzę od kompetentnych osób. Przez kilka miesięcy zabiegaliśmy, by do Starachowic przyjechał ekspert w dziedzinie Eko-spalarni, jaka jest planowana w Starachowicach i UDAŁO SIĘ!

25 czerwca 2019 roku o godz.17.00 w Spółdzielczym Domu Kultury przy ul. Wojska Polskiego w Starachowicach na nasze zaproszenie przyjedzie i przeprowadzi wykład  dr hab. inż. Grzegorz Wielgosiński. Profesor Politechniki Łódzkiej, Prodziekan Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska. To autorytet naukowy w Polsce w zakresie pro-ekologicznych spalarni śmieci, takiej jaka ma powstać w Starachowicach. Organizator i uczestnik międzynarodowych konferencji naukowych. Zainteresowanych mieszkańców serdecznie zapraszamy na spotkanie. 

Zaprasza Zarząd Stowarzyszenia, Spółdzielców i wspólnot Mieszkaniowych „Nasze Miasto”

Informacja (treść + foto) nadesłana

Satel Starachowice Reklama

Dodane: 18.06.19 | komentarze (32)

Komentarze użytkowników

obserwator | 2019-06-18 08:40:19 napisał(a):

A można wiedzieć dlaczego Stowarzyszenie wyręcza władze miasta w kwestii objaśniania mieszkańcom zasad działania rzekomo takiej samej spalarni?

Mieszkaniec | 2019-06-18 09:18:47 napisał(a):

A dlaczego inne stowarzyszenie zniechęca innych do instalacji odzysku energii z wykorzystaniem odpadów. Tak można w kółko.

Ale warto może posłuchać kogoś z doświadczeniem w tym temacie i wyrobić sobie własne zdanie.

do władz stowarzyszenia | 2019-06-18 09:20:50 napisał(a):

Proszę nie siać taniej propagandy i zająć się np.wzrostem cen za ciepło ktróre nam funduje ZEC. A jeżeli chodzi o spalarnię smieci to powiem państwu jedno w tak małej miejscowości jak Starachowice nigdzie na świecie nie ma spalarni smieci . I proszę nie wciskać ludziom kitu panowie.

Lobbing smieciowy | 2019-06-18 09:22:54 napisał(a):

Kto sypnął kasą?

psycholog | 2019-06-18 09:31:04 napisał(a):

Pan prezydent narzeka na swoim profilu, że niektórzy mieszkańcy chca utrudnić realizację tego wspaniałego przedsięwzięcia, czyli budowy spalarni, narzeka, że nie są proekologiczni. To nie tak drogi panie. Ludzie myślący w tym mieście po prostu nie mają do pana zaufania, gdyż wielokrotnie je pan zawiódł. Poczynając od początku rządów, kiedy to miało być wszystko uczciwe i transparentne, dzięki temu wygrał pan wybory, a okazało się wielką zaplanowaną ściemą. Miały być uczciwe transparentne konkursy, najlepsi fachowcy w kraju mieli być poszukiwani na ważne stanowiska i do rad nadzorczych. A okazało się, że wyłącznie polityczne kalkulacje decydują kto i gdzie jest zatrudniany. Szef ZEC jest podobnie niewiarygodny jak pan, gdyż swoją funkcję zawdzięcza w/w mechanizmowi. Mieszkańcy chcą rozwiązań ekologicznych w każdej możliwej dziedzinie, ale pan na każdym kroku dowodzi, że tam gdzie można dbać o ekologię ma ją w głębokim poważaniu. Chwali się pan zmodernizowanymi drogami, na ilu z nich powstały ścieżki rowerowe? Do ilu prywatnych posesji doprowadzono za pana kadencji miejską sieć co? Jakimi kwotami wspomógł pan mieszkańców z budżetu gminy w kosztownych przedsięwzięciach wymiany systemu ogrzewania na ekologiczny? Jest pan niewiarygodny w każdej dziedzinie, miał pan poprawić wygląd miasta, a tymczasem jest tak tragicznie jak jeszcze nigdy nie było. Powierzył pan olbrzymi zakres zadań związanych z bieżącym utrzymaniem powołanej przez siebie spółdzielni, która nie posiada potencjału zdolnego do wykonania choćby jego dziesiątej części, na co pan liczył, że mieszkancy nie zauważą w jakich warunkach przychodzi im codziennie egzystować? Mieszkańcy zauważają, i są wściekli, ale tylko nieliczni mówią o tym głośno, gdyż pozostali obawiają się o pracę swoją, swoich dzieci, a nawet wnuków, taki mechanizm został niestety utworzony i wielka w tym pana zasługa. Pana miejsca w rankingach, liczne wywiady w rożnych gazetach, gdzie pan sam siebie chwali, jakże są sprzeczne z tu i teraz, pora to może zauważyć i wyciągnąć wnioski z korzyścią dla miesta i jego mieszkanców. Ale niestety ludzie z narcystycznym zacięciem uważają, że są najlepsi, najpiękniejsi i najsprawiedliwsi na świecie.

do Mieszkaniec | 2019-06-18 09:38:55 napisał(a):

To co powie fachowiec zapewne będzie porywające, ale życie pokazuje co innego, zwłaszcza jeżeli miasto zarządzane jest przez osobę niewiarygodną.

Ekolog | 2019-06-18 09:42:42 napisał(a):

Bardzo proszę myślących mieszkańców miasta o zbojkotowanie tegoż spotkania. Pokażmy ludziom, którzy obecnie stworzyli swoisty "układ zamknięty" że są zwykłymi****.

Stowarzyszony | 2019-06-18 09:45:24 napisał(a):

Stoawarzyszenie Wrażliwi Społecznie ma bardzo uczciwą propozycję w postaci referendum w sprawie spalarni. Mieszkańcy odpowiedno wcześniej poinformowani, a nawet wyedukowani przez władze miasta, sami podejmą decyzję w bardzo dotyczącej ich sprawie. Dziwi tylko obrzydzanie przez miejskie władze i niektóre stowarzyszenia tej najwyższej formy demokracji bezpośredniej.

Do Stowarzyszony | 2019-06-18 10:44:06 napisał(a):

Gdyby członkowie "niektórych" stowarzyszeń od początku planów budowy spalarni (2016r)byli zaangażowani w sprawę, toby inni nie podejrzewali politycznej ustawki po przegranych wyborach.

do powyżej | 2019-06-18 11:38:09 napisał(a):

a które dokładnie Stowarzyszenie masz na myśli skoro takie masz kulawe skojarzenia?
Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie zawiazało sie formalnie w styczniu 2019r.
Acha...to pewnie chodzi o Grunta stowarzyszenie...no to wszystko jasne..

Gość | 2019-06-18 15:59:20 napisał(a):

Teraz dziecko MO jest przewodniczacym komisji... Bardzo lubie Linde i jego tekst czasy się zmieniają a ty cały czas w komisjach.... Pociechy Mo maja się bardzo dobrze. Ktoś jeszcze twierdzi że komuna skończyła się?

do ekolog | 2019-06-18 16:03:57 napisał(a):

a dlaczego mamy bojkotować to zebranie chętnie pójdę posłuchać. Sprawdziłem na internecie kim jest Wielgosiński. I teraz jeszcze bardziej mam ochotę iść na to spotkanie namawiając innych. Nareszcie wypowie się ktoś kto ma dorobek naukowy i zna temat. Czyżby nasi miejscowi ekolodzy bali się wiedzy.

` | 2019-06-18 17:01:12 napisał(a):

http://www.debata.olsztyn.pl/wiadomoci/olsztyn/4925-naukowiec-czy-lobbysta-firmy-doosan-najnowsze-slajd-kafelek.html

mieszkaniec | 2019-06-18 17:54:20 napisał(a):

odsyłam do najbardziej sprawdzonego źrodła nt spalarni - WIKIPEDIA
tam się nie wypowiadają naukowcy z bożej łaski - warto poczytać

@psycholog | 2019-06-18 18:05:30 napisał(a):

Bardzo trafny i wyczerpujący wywód i ocena propagandy sukcesu prezydenta. Braku odpowiedzialności i marnowanie środków ale najgorsze, że większość mieszkańców ulega tej propagandzie bezkrytycznie. A dodatkowo żadnej kontroli tych idiotycznych poczynań przez ubezwłasnowolnioną i niekompetentną radę miasta.

Ekolog | 2019-06-18 19:27:26 napisał(a):

Zachęcam do poczytania o tym fachowcu http://www.debata.olsztyn.pl/wiadomoci/olsztyn/4925-naukowiec-czy-lobbysta-firmy-doosan-najnowsze-slajd-kafelek.html

Do do ekolog | 2019-06-18 20:29:55 napisał(a):

A katalizator łykniecie od Pana doktora? To spotkanie będzie robił komitet pracowników ZEC, rodziny i przyjaciół. KOLESIOSTWO I NEPOTYZM!!! Teraz jeszcze lobbisci. O mieszkaniach pomyślcie, albo rozwoju strefy, ale czego wymagać jak szmalec czuc :)

Waldek | 2019-06-18 20:56:59 napisał(a):

Spalarnie w małych miastach to gwałt na lokalnej społeczności. W normalnym świecie tam się robi spalarnie gdzie jest dostęp do olbrzymiego strumienia odpadów!!!

xyz | 2019-06-18 21:11:31 napisał(a):

„Spalarnie odpadów są absolutnie bezpieczne a powstające podczas spalania dioksyny nie powodują raka. Dioksyny jedynie wywołują trądzik chlorowy” - ogłosił dr hab. inż. Grzegorz Wielgosiński 7 maja w Olsztynie. Naukowiec-lobbysta spalarniowy, który przekonał prezydenta Olsztyna do budowy spalarni, ignoruje stanowisko Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (WHO), Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) – agencji UE. Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA). Stwierdzają one, że dioksyny są wysoce toksyczne i oprócz raka powodują problemy z zapłodnieniem, a u kobiet w ciąży - poronienia oraz endometriozę, u noworodków – wady wrodzone jak np. rozszczep kręgosłupa, wielopalczastość, spodziectwo, upośledzenia funkcji mózgu, bezpłodność u mężczyzn, u wszystkich uszkadzanie układu odpornościowego, choroby układu krążenia, cukrzycę, problemy z płucami, zaburzenia skóry i wiele innych.

To prof. Wielgosiński podpowiedział prezydentowi Piotrowi Grzymowiczowi budowę spalarni odpadów i od wielu lat lobbuje w Polsce za ich budową. Wydanie jego książki na ten temat finansowała firma Doosan, dostawca urządzeń dla spalarni odpadów – odkryła Marianna Hołubowska. Wcześniej był w Olsztynie dwukrotnie na konferencjach organizowanych przez władze miasta, które miały dostarczyć argumentów za budową w naszym mieście spalarni: 22 lutego i 6 października 2015 roku. Skwapliwie przyjął również zaproszenie na naszą konferencję.

Tak jak nam zapowiedział prezes MPEC-u Konrad Nowak, na spotkaniu w ratuszu 6 kwietnia br., po naszej konferencji rozpoczęła się na łamach „Gazety Olsztyńskiej” kampania prospalarniowa. Ukazał się w tej gazecie wywiad z prof. Wielgosińskim pt. „Nieporozumienia, mity i brak wiedzy” (GO, 10.05.). Profesor stwierdził w nim, że nasze obawy biorą się „z braku wiedzy i totalnej niewiary w to, co mówią eksperci. Opieramy swoją wiedzę na emocjach i niepewnych, niesprawdzonych informacjach z Internetu oraz na manipulacjach”.

„GO” ani słowem nie wspomniała o naszej konferencji chociaż wysłała na nią dziennikarza (Łukasz Czarnecki-Pacyński), i o wystąpieniach naszych ekspertów, raportach ToxicoWatch z Holandii, UKWIN z Anglii, Zero Waste Europe, oraz o filmie dokumentalnym BBC „Trashed” na temat m.in. spalarni w Islandii i we Francji, które zamknięto, gdy okazało się, że zatruły glebę i ludzi w promieniu 2 km.

Prof. Wielgosiński argumenty naszych ekspertów nazwał „mitami”, wyniki raportów zakwestionował a film określił jako „tendencyjny”.

mieszkaniec | 2019-06-18 21:45:49 napisał(a):

to jest okazja przyjść i zapytać bezpośrednio Pana Wielgosińskiego.

Michała | 2019-06-18 22:45:20 napisał(a):

Stowarzyszenie pięciu dziadków.Jeden wielki przegrany.

a u Materka | 2019-06-19 14:33:03 napisał(a):

Michał Schütze Nie uda się to, Starachowice są za małym ośrodkiem, żeby budować spalarnie. Nie ma na to finansowania. Dyrektor Gośka MŚ uparcie powtarza, że odpady trzeba segregować i odzyskiwać, a nie spalać. Btw: gdy zwiedzałem krakowską spalarnie 2 lata temu to była tam również duża grupa ze starachowickiego PECu, ale czy od tego czasu macie jakiś postęp?
Ukryj lub zgłoś
Lubię to!
· Odpowiedz · 16 godz.
Marek Materek
Marek Materek Michał Schütze mamy i to jako jedyni w Polsce z miast średnich, decyzja środowiskowa dla inwestycji została wydana, teraz inne firmy prywatne próbują też dla małych ośrodków rozpocząć podobne procesy. Duże miasta mają w więkoszosci już to za sobą.
To prawda powinnismy iść w stronę recyklingu w jeszcze większym stopniu, póki co nikt nie chce odbierać a ceny za przyjęcie w spalarniach rosną.
Ukryj lub zgłoś
Lubię to!
· Odpowiedz · 14 godz.
Michał Schütze
Michał Schütze Zdaje sobie sprawę, że przy obecnych i wciąż rosnących cenach zagospodarowania odpadów spalarnia wydaje się atrakcyjnym rozwiązaniem, ale nie tędy droga. W tym roku mamy mieć 50% recyklingu, bodaj w 2035 65%, a docelowo nie więcej niż 10% całej masy odpadów będzie mogło być spalanych. Domyślam się, że Starachowice nie mają komunalnej jednostki odpowiedzialnej za odbiór odpadów...poszedłbym w tym kierunku, jako przykład wskazuję miasto wspólnego kolegi z północnego Mazowsza, ceny znośne i wszystkie działa znakomicie.
Ukryj lub zgłoś
Lubię to!
· Odpowiedz · 4 godz.
Marek Materek
Marek Materek Michał Schütze Miasto samowystarczalne energetycznie. To jest cel. Spółka komunalna ma być realizatorem, dlatego oczywiście zamierzamy rozwijać jej działalność także o odbiór odpadów.
Ukryj lub zgłoś
Lubię to!
· Odpowiedz · 4 godz.
Michał Schütze
Michał Schütze Brzmi ambitnie. Jedyna, acz ogromny problem to to, że jest to niezgodne z polityką UE i polskiego rządu odnośnie odpadów, toteż będzie trudno o jakieś rządowe dofinansowanie.
Ukryj lub zgłoś
Lubię to!
· Odpowiedz · 4 godz.
Michał Schütze
Michał Schütze Btw: zamierzacie budować własne składowisko odpadów (wysypisko)?
Ukryj lub zgłoś
Lubię to!
· Odpowiedz · 3 godz.
Marek Materek
Marek Materek Michał Schütze Nie. Gmina jest udziałowcem spółki, która posiada swoje składowisko.

realista | 2019-06-19 14:43:49 napisał(a):

Głównie chodzi o to żeby zabłysnąć i zagościć na pierwszych stronach gazet, chora ambicja MM:"Tak się od spalarni odchodzi, że kto miał wybudować wybudował wcześniej i teraz została Polska i kilka innych państw, które są zawsze lekko spóźnione.
Duże miasta swoje instalacje wykonały. Mamy szansę być pierwszym miastem z małą instalacją odpowiadającą naszemu zapotrzebowaniu na energię.
Droga jeszcze do tego daleka, ale cel jest jasny."

xyz | 2019-06-20 09:14:47 napisał(a):

https://wiadomosci.wp.pl/fontanna-gniewu-mieszkancy-wsi-zyja-bez-wody-pieniedzy-na-wodociag-nie-ma-sa-na-inne-inwestycje-6393665141794433a

Do xyz | 2019-06-20 09:27:04 napisał(a):

Haha nasz jest lepszy, bo żeby mieć kwiatki sprzedaje wodociągi!!!! To jest wirtuoz inwestycji za nie swój szmal :) :) :)

abdc | 2019-06-20 10:20:02 napisał(a):

http://www.medonet.pl/zdrowie,dioksyny---co-to-jest--dioksyny-w-srodowisku-i-zywnosci,artykul,1730001.html

opinia | 2019-06-20 10:32:53 napisał(a):

Polecam sie zapoznac z literatura fachową i badaniami nt. dioksyn niż słuchać pośrednich przekazów. Niech każdy wyrobi sobie zdanie sam na podstawie obiektywnych danych.

Abc | 2019-06-20 14:04:03 napisał(a):

Tedioksyny występują przy każdym spalaniu.Nawet węgla

Czuła Buła | 2019-06-20 17:58:20 napisał(a):

A pan doktor habilitowany objeżdża Polskę za darmo??? Czy ktoś sypnie kasa za ten wykładzik???

gość | 2019-06-20 22:34:35 napisał(a):

kto płaci i ile ?

Wrażliwi Sołecznie | 2019-06-21 08:49:14 napisał(a):

Dziś można złożyć swoj podpis pod wnioskiem o referendum przy pawilonie na ulicy Miodowej-Jana Pawła II w godzinach 10 - 12. Zapraszamy.

Dziel | 2019-06-23 12:26:55 napisał(a):

Nikt nie wypowiada się, tylko stowarzyszenie, najpierw ukryta kamera w Krakowie....,

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie