Eko spalarnie w Europie i na świecie

10601.nsmed

Koncepcja spalania wysoko-energetycznych odpadów w urządzeniach specjalnie zaprojektowanych do tego celu pojawiła się w Europie w drugiej połowie XIX wieku. Jako przyczyny budowy tego typu zakładów wymienia się:

- możliwość produkcji energii dzięki wykorzystaniu pary wodnej wytwarzanej przez spalarnie,

- konieczność „sterylizacji bakteriologicznej” odpadów w obawie przed możliwością szerzenia się chorób i zarazy,

- rozwiązanie problemu zwiększającej się ilości odpadów jako efektu gwałtownej industrializacji i rozwoju miast.

1875 pierwsza w świecie spalarnia odpadów komunalnych w Meanwood Road niedaleko Leeds (Anglia).

1890 w Anglii pracuje już 39 spalarni odpadów komunalnych.

1892 pierwsza spalarnia w Niemczech, w Hamburgu wybudowana po epidemii cholery (uruchomiona w 1895).

1903 pierwsza spalarnia odpadów komunalnych w Danii (Frederiks-berg).

1906 pierwsze spalarnie odpadów komunalnych w Belgii (Bruksela) i Szwecji (Sztokholm).

1929 pierwsza spalarnia w Szwajcarii (Zürich).

1876–1908 w Europie wybudowano ponad 210 instalacji do spalania odpadów komunalnych (w Anglii, Danii, Szwecji, Belgii, Szwajcarii, Niemczech i Czechach) oraz ponad 180 w Stanach Zjednoczonych.

1912 pierwsza spalarnia w Warsza-wie (do 1944 roku)

1929 spalarnia w Poznaniu (do 1954 roku)

Od połowy lat 60-tych XX wieku nastąpił dynamiczny rozwój instalacji do termicznej utylizacji odpadów w krajach Europy Zachodniej, wpływa to na:

- podnoszenie standardu technologicznego i bezpieczeń-stwa ekologicznego;

- wzrost wymagań prawa UE dotyczącego oddziaływania na środowisko;

Po wejściu w życie z dniem 28 grudnia 2005 r. dyrektywy 2000/76/WE w sprawie spalania odpadów poziom oddziaływania instalacji jest bezpieczny dla środowiska i zdrowia ludzi. Termiczne przekształcanie odpadów komunalnych w krajach europejskich. Doświadczenia państw Europy Zachodniej pokazują, że ilość odpadów rośnie w miarę wzrostu zamożności społeczeństwa.

W krajach o najbardziej rozwiniętej świadomości ekologicznej granica recyklingu znajduje się na poziomie ok. 40% ilości odpadów. Wg danych Eurostat w krajach UE-27 wytworzono w 2005 r. 259 mln Mg/rok odpadów komunalnych, z których średnio 35% podlegało recyklingowi i kompostowaniu, 17% spalaniu w 370 spalarniach, a 48% składowaniu.

Termiczne przekształcanie odpadów jest standardem w „starych” krajach Unii Europejskiej.

W 2004 r. kraje UE-15 przekszał-ciły termicznie 43 mln ton odpadów komunalnych, uzysku-jąc energię elektryczną, zaspokajającą potrzeby 27 mln osób. Udział spalania w systemie zagospodarowania odpadów komunalnych wynosił 26%. Udział energii z odpadów w bilansie cieplnym Paryża wynosi 53%, Kopenhagi 30%, Wiednia 23%. W większości krajów Unii Europejskiej w latach 1990-2000 zlikwidowano liczne małe, nieefektywne i nieekologiczne spalarnie odpadów budując w to miejsce duże, nowoczesne instalacje, przez co liczba spalarni zmalała ale znacząco wzrosła ich wydajność.

Średnia wielkość spalarni w Europie:

• 1990 – 88 000 Mg/a,

• 2000 – 177 000 Mg/a

Dania

W Danii aż 65% odpadów jest spalanych. Dania spala największą na świecie ilość śmieci na mieszkańca. Wszystkie duńskie instalacje posiadają układ odzysku ciepła. 43% energii ze spalania zmieszanych odpadów komunalnych to energia odnawialna.

Niemcy

W latach 90-tych niemieckie spalarnie zostały gruntownie zmodernizowane i spełniają wymagania dyrektywy 2000/76/EC. W roku 2000 działały 62 zakłady, obecnie 68. W połowie 2008 r. ich moc przero-bowa zbliżyła się do 19 mln ton rocznie. W Stassfurcie technologia pozwala osiągać aż 80% skuteczność przetworzenia energii zawartej w odpadach na energię elektryczną i ciepło.

Francja

Przoduje w Europie pod względem liczby spalarni – 128. Większość z nich posiada odzysk ciepła. Udział energii z odpadów w bilansie cieplnym Paryża wynosi 53%.

Szwecja

Szwedzki system gospodarki odpadami jest oparty o zasadę: maksimum recyklingu i odzysku energii, minimum wysypisk śmieci. 37% odpadów jest powtórnie wykorzystywanych. W 30 spalarniach utylizuje się 46% odpadów, z których odzyskiwana jest energia. Normy emisyjne w zakładach termicznej utylizacji są dziesięciokrotnie ostrzejsze niż wymaga tego UE.  Ze względu na wysoką opłacalność spalania odpady sprowadzane są nie tylko z przyległych gmin, ale również z Norwegii i Finlandii.

Spalarnie na innych kontynentach:

W Stanach Zjednoczonych udział odpadów spalanych w instalacjach kotłowych zwiększył się z 9% w 1980 roku do 14% w 2002 roku. Nowoczesne spalarnie odpadów są jednym z najczystszych źródeł energii elektrycznej w USA. Z 250 mln ton wytwarzanych rocznie odpadów spala się około 30 mln ton uzyskując z  nich moc elektryczną 2800 MW, która może zaspokoić potrzeby 2,5 mln gospodarstw domowych. W 2003 r. w USA działały 102 spalarnie-elektrownie oparte na technologiach WTE (Waste To Energy - konwersja odpadów na energię). Technologie WTE obejmują trzy zasadnicze rodzaje układów:

- instalacje spalania zmieszanych, nie sortowanych odpadów komunalnych w specjalnych paleniskach, przeznaczonych wyłącznie dla tego paliwa;

- małe instalacje j.w. o budowie modułowej, które można szybko montować i uruchamiać;

- instalacje RDF (paliwo alternatywne), do spalania rozdrob-nionych odpadów, po wcześniej-szym usunięciu składników niepalnych i nienadających się do recyklingu. 

Japonia

Osaka - 2,7 mln mieszkańców posiada 10 spalarni  odpadów w mieście.

Edukacja Ekologiczna

W ramach Projektu Edukacyjnego „Zdrowe środowisko” odbyły się warsztaty dla uczniów dwóch szkół podstawowych. Najmłodsi i nieco starsi mogą w atrakcyjny dla siebie sposób przyswoić ważne treści dotyczące ochrony powietrza, czy konieczności segregacji śmieci. 

Zajęcia odbyły się na terenie Szkoły Podstawowej nr 13 oraz Szkoły Podstawowej nr 12.  Edukacja w zakresie ochrony środowiska już od najmłodszego pokolenia – to cel warsztatów edukacyjnych dla uczniów starachowickich szkół podstawowych. Fundatorem przedsięwzięcia jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. 

Główny nacisk położono w nim na kwestię ochrony powietrza przed smogiem oraz zasadność segregowania odpadów i ich ponowne wykorzystanie do produkcji energii elektrycznej i cieplnej.

Jako pierwsi z ekooferty skorzystali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 13. Na szkolnym boisku przygotowano dla nich kilka stanowisk z plenerowymi grami, pokazami i wystawami. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 12 wyciągnęli dobrą lekcję z ekologicznych warsztatów, potrzebną wiedzę przyswajali w trakcie zabawy korzystając z gier, pokazów i wystaw przygotowanych na szkolnym boisku.

W sumie w warsztatach brało udział około 1100 dzieci z dwóch starachowickich podstawówek. Szkolne warsztaty to tylko jeden z elementów projektu „Zdrowe środowisko”.

Czy wiesz że:

Szklana butelka rozkłada się 4000 lat – szkło jest bardzo odporne na rozkład. Znaleziono koraliki datowane na ok. 2000 lat p.n.e.  Co tydzień wyrzucamy ponad 3 mln szklanych butelek i słoików.

Zapałka rozkłada się 6 miesięcy. Do produkcji zapałek używa się drewna topolowego i świerkowego. Zapałka w wilgotnym miejscu przetrwa pół roku, zanim grzyby rozłożą ligninę, główny składnik drewna.

  

MATERIAŁ ZOSTAŁ DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW WFOŚiGW w KIELCACH

Artykuł sponsorowany

Dodane: 29.10.18 | Odsłony: 628

Komentarze użytkowników



Ostatnie komentarze w serwisie