Eksperci: więcej pacjentów będzie umierać z powodu raka i zawałów, a nie COVID-19

13611.nsmed

Więcej pacjentów niż przed pandemią będzie umierać z powodu zaawansowanej choroby nowotworowej i nieleczonych schorzeń serca oraz zawałów, a nie choroby COVID-19 – alarmowali w czwartek eksperci z okazji uruchomienia akcji „Badam się #BoChcęŻyć”. Wielu chorych nie zgłasza się do lekarzy i na badania profilaktyczne.

Specjaliści mówili o tym, że po lockdownie wciąż pokutuje lęk przed wizytą w przychodni lub w szpitalu. „Niesłusznie, w szpitalach jest szczelna ochrona pacjentów przed koronawirusem. Uważam, że bezpieczniej jest pojawić się w szpitalu niż pójść na zakupy” - przekonywał podczas konferencji online prof. Przemysław Leszek z Instytutu Kardiologii w Warszawie.

Prezes Instytutu Człowieka Świadomego Marek Kustosz podkreślił, że po lockdownie społecznym mamy lockdown psychiczny wpływający negatywnie na zachowania pacjentów. Efektem tego jest spadek badań diagnostycznych i interwencji medycznych, co przekłada się na gorszą wykrywalność i skuteczność terapii.

„O prawie 30 proc. spadła ostatnio zachorowalność na nowotwory, co oczywiście nie jest możliwe, po prostu chorzy w mniejszym stopniu zgłaszają się do lekarzy i na badania diagnostyczne” – alarmował prezes Fundacji Wygrajmy Zdrowie Szymon Chrostowski.

Ostrzegał, że choroba nowotworowa nie poczeka, jeśli już się zaczęła rozwijać, zostanie jedynie wykryta później, niestety w stadium bardziej już zaawansowanym, kiedy trudno ją leczyć. „Mamy odroczonych pacjentów onkologicznych, którzy umrą z powodu raka, a nie choroby COVID-19” – dodał Szymon Chrostowski.

Według prof. Cezarego Szczylika z Oddziału Onkologii Klinicznej Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku, o ponad jedną piąta spadła liczba kart DiLO (Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego). Wystawiane są one wtedy, gdy lekarz podejrzewa chorobę nowotworową i wysyła pacjenta na badania diagnostyczne, które mogą to ewentualnie potwierdzić.

Jego zdaniem opóźnienie diagnostyki onkologicznej może sprawić, że choroba nowotworowa zostanie wykryta dopiero wtedy, gdy chorego nie można już wyleczyć i pozostaje jedynie leczenie paliatywne. „Strach przed zakażeniem koronawirusem w ośrodkach medycznych sprawił, że chorzy przestali przychodzić do lekarzy i na badania” – dodał.

Wiele osób nie zgłasza się na badania przesiewowe, takie jak cytologia, mammografia i kolonoskopia (wziernikowanie jelita grubego). Badania takie pozwalają wykryć raka szyjki macicy, raka piersi i raka jelita grubego we wczesnym stadium, kiedy choroba nie wywołuje jeszcze żadnych objawów. „Sytuacja w onkologii jest zła” – podkreślił Szymon Chrostowski.

Viva UbezpieczeniaReklama

Podobnie jest w innych schorzeniach, takich jak choroby sercowo-naczyniowe. „Liczne informacje w mediach o zakażeniach koronawirusem w szpitalach zniechęcają pacjentów do wizyt w placówkach medycznych” – powiedział prof. Przemysław Leszek. Mniej pacjentów zgłasza się na zabiegi kardiologiczne, takie jak wszczepienia stymulatora serca czy kardiowertera-defibrylatora. Skutkiem tego może być pogłębiająca się niewydolność serca.

Według prof. Pawła Balsama z Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podobnie jest w innych krajach. W okresie lockdownu o 40 proc. spadła zgłaszalność do pracowni hemodynamicznycznych w Europie, w których wykonywane są ratujące życie zabiegi kardiologii interwencyjnej, np. z powodu zawału serca.

Obecnie – powiedział specjalista – sytuacja się poprawiła, wciąż jednak się zdarza, że pomocy nie wzywają pacjenci z bólem w klatce piersiowej, wskazującym na zawał serca. „To przerażające, taki ból może nawet ustąpić i pacjent przeżyje, ale jego serce jest uszkodzone, wystarczy to na pół roku, może na rok” – tłumaczył.

Kolejny zawał z powodu uszkodzenia mięśnia sercowego może być już śmiertelny. A jeśli nawet chory przeżyje, będzie miał skrajną niewydolność serca, wymagającą hospitalizacji.

Prof. Balsam zwrócił uwagę, że nie mieliśmy i nie mamy tak złej sytuacja jak w innych krajach, w których doszło do paraliżu służby zdrowia i trzeba było czekać wiele godzin na przyjęcie w oddziale ratunkowym. „U nas nie doszło do tego w przypadku w stanów ostrych, ale w procedurach planowych nastąpił spadek. Nie zapominajmy zatem o innych poważnych i groźnych chorobach” - alarmował. (PAP)

Autor: Zbigniew Wojtasiński

zbw/ agt/

Artykuł: PAP (licencja)

Dodane: 19.09.20

Komentarze użytkowników

Olin | 2020-09-19 11:18:47 napisał(a):

Covid to wymysl NWO żeby zniewolić ludzi

Gość | 2020-09-19 13:55:46 napisał(a):

Pacjenci mniej zgłaszają się do lekarzy no śmiech, no przepraszam, który lekarz przyjmuje nas w dobie świrusa pozamykani na 10 spustów, a sami jeżdżą na wakacje zakupy robią w galerii i czego się boja, a prywatnie kaska leci do tego + ZUS który płacimy banda złodziej nic więcej. Powinni się zająć naprawdę poważnymi sprawami rąk, zawały serca a nie choroba bezobjawową czy taka wogole istnieje ?

Er 14 | 2020-09-19 20:45:46 napisał(a):

Covidianie przebódzcie się
https://youtu.be/7tlP3Qd-MPY

bzdura | 2020-09-19 20:56:26 napisał(a):

Co za bzdury przychodnie pozamykane ani się dostać do lekarza o głupie skierowanie do specjalisty chodziłem 3 miesiące telefony nie odbierane i ktoś * że chorzy się nie zgłaszają do specjalistów. Szpital był zamknięty przez pół roku w nagłych wypadkach pogotowie woziło do innych miast a często ze skutkiem śmiertelnym. Większość chorych pomimo płacenia składek zmuszona była do prywatnych wizyt. I o czym tu mowa tak jak pisze poprzednik lekarze dopiero teraz mają eldorado a pacjentów mają w du..... żadnej odpowiedzialności i nigdzie się nawet nie poskarżysz.

Er 14 | 2020-09-20 14:35:11 napisał(a):

https://youtu.be/bL1YcHGiYOg

wilk | 2020-09-23 14:07:39 napisał(a):

Szanowni państwo w czasie pandemio ściemy mamy teleporady obecnie u lekarza.Następny etap to straż pożarna jak zgłosisz pożar każą brać wiadro i lać wodą.Następnie policja-zgłosisz napad to dyżurny zada pytanie czy oglądałeś (wejście smoka)i wszystko jasne.Mam nadzieje co do straży i policji że mędrcom z warszawki do odmóżdżonych łbów nie wpadnie ta myśl

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie