Fałszywe zgłoszenia

5716.nsmed

W 2013 roku starachowiccy policjanci przeprowadzili 54 postępowania wyjaśniające w sprawach o wykroczenia, dotyczące wywołania niepotrzebnych czynności Policji, poprzez przekazanie fałszywej informacji bądź wprowadzenie w błąd. W 33 przypadkach sprawcy zostali ukarani mandatami karnymi, natomiast w 21 skierowano wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego w Starachowicach. Od początku bieżącego roku mieliśmy już 6 takich fałszywych zgłoszeń. 

W większości przypadków do realizacji czynności w związku z fałszywym zgłoszeniem kierowane były znaczne siły i środki Policji. Ponadto zdarzały się również sytuacje, w których pomawiano policjantów o popełnienie przestępstwa.

W styczniu tego roku, 37-letni mieszkaniec Starachowic chcąc wywołać niepotrzebną czynność, wprowadził w błąd dyżurnego jednostki powiadamiając, że policjant Wydziału Ruchu Drogowego naszej komendy podczas kontroli drogowej chciał wymusić korzyść majątkową. Wykonane w tej sprawie czynności oraz wyjaśnienia 37-latka, potwierdziły, że informacja ta była fałszywa. Sąd Rejonowy w Starachowicach uznał mężczyznę winnym popełnienia wykroczenia z art. 66 § 1 kw i wymierzył mu karę grzywny w wysokości 600 złotych.

W nocy z 19 na 20 listopada 2013 roku na numer alarmowy dyżurnego naszej komendy zatelefonował mężczyzna, prawdopodobnie mocno nietrzeźwy i powiadomił, że jest zakrwawiony i potrzebuje pomocy. W następnych połączeniach twierdził, że popełni samobójstwo. W końcu oświadczył, że spożywa alkohol, a to wszystko to tylko żart. Działania poszukiwawcze 41-latka trwały 8 godzin, a zaangażowanych było kilkunastu policjantów. Sąd Rejonowy w Starachowicach uznał mężczyznę winnym popełnienia wykroczenia z art. 66 § 1 kw i wymierzył mu karę grzywny w wysokości 500 złotych.

Na początku października 37-letni mieszkaniec gminy Brody, przekazał fałszywą informację Policji. Zadzwonił do dyżurnego naszej komendy i zgłosił kradzież przez policjantów, pieniędzy w kwocie 1000 złotych. Swoim zgłoszeniem wywołał niepotrzebną czynność Policji. Wykonane czynności w tej sprawie nie potwierdziły powyższej informacji. Jak się okazało, pieniądze schowała matka zgłaszającego. Sąd Rejonowy w Starachowicach uznał mężczyznę winnym popełnienia wykroczenia z art. 66 § 1 kw i wymierzył mu karę grzywny w wysokości 1020 złotych.

Pamiętajmy, że policjanci, którzy byli zaangażowani w wykonywanie czynności związanych z przekazaniem dyżurnemu fałszywych informacji, w tym czasie nie mogli reagować na inne zgłoszenia. Czasami sekundy decydują o ludzkim życiu, dlatego apelujemy o rozwagę i zastanowienie, zanim żart może doprowadzić do tragedii.

Starachowiccy policjanci przypominają, że kto ze złośliwości lub swawoli, chcąc wywołać niepotrzebną czynność fałszywym alarmem, informacją lub innym sposobem, wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo inny organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1 500 zł., jest to wykroczenie z art. 66 kodeksu wykroczeń. /MK/

Źródło: KPP w Starachowicach

Dodane: 18.02.14 | Odsłony: 422

Komentarze użytkowników

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie