Firma Celsium z nagrodą Novator 2018 za realizację projektu „Instalacji odzysku ciepła z procesów produkcyjnych drukarni Walstead w Starachowicach”

11296.nsmed

16 maja na scenie Kieleckiego Centrum Kultury zebrali się laureaci konkursu o nagrodę NOVATOR 2018. W tym roku Zarząd Staropolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej oraz Kapituła Konkursu wysoko ocenili projekt ciepłowni Celsium „Instalacji odzysku ciepła z procesów produkcyjnych drukarni Walstead w Starachowicach” przyznając tytuł Novator 2018 w dziedzinie „Innowacyjna inwestycja”.

Celsium jest firmą z branży ciepłowniczej. Produkuje i dostarcza ciepło systemowe w 5 miastach w Polsce, także w Starachowicach. W drukarni Walstead przeprowadzono inwestycję, w wyniku której ciepło odpadowe, które jeszcze niedawno było emitowane do atmosfery, dziś zasila sieć ciepłowniczą. Krótko mówiąc dzięki inżynierom Celsium ciepło z procesów technologicznych drukarni ogrzewa mieszkańców Starachowic.

Projekt został uruchomiony kilka miesięcy temu i wszystko działa zgodnie z założeniami. Największy odzysk energii planowany jest jednak latem, kiedy drukarnia nie potrzebuje ciepła na ogrzanie własnego zakładu. Celsium dostarcza ciepło przez cały rok co pozwala na wykorzystanie dotychczas traconej energii na potrzeby ciepła technologicznego oraz ciepłej wody. Szacuje się, że dzięki działaniom ciepłowni do środowiska nie zostanie wyemitowane 3.000 ton emisji dwutlenku węgla rocznie. Powstają one, tak obrazowo mówiąc, w trakcie spalenia 25 wagonów węgla.

Te działania mają oczywisty wymiar ekologiczny i co ważne opłacają się ekonomicznie. Drukarnia Walstead nie ponosząc żadnych nakładów finansowych otrzymuje obecnie dodatkowe przychody za ciepło, które jeszcze pół roku temu było odpadem. Zamiast kosztów utylizacji mają dziś ekologiczny produkt, który od nich w całości kupujemy.

„Liczymy, że jest wiele miejsc gdzie możemy pomóc zrealizować podobne przedsięwzięcia. Chętnie podzielimy się zdobytym doświadczeniem i pomożemy odzyskać niewykorzystaną energię oraz dostarczyć ją klientom za pośrednictwem sieci ciepłowniczej. Jesteśmy gotowi zaangażować się w podobne projekty na terenie całej Polski.” – powiedział Prezes Celsium Pan Grzegorz Reluga, odbierając nagrodę.

W realizacji projektu istotny wkład mieli także pracownicy Celsium serwis. Spółka wyspecjalizowała się w usługach branży energetycznej i tego typu instalację może wykonywać kompleksowo. Prezes Celsium serwis, Pani Dagmara Nowak-Trochimiuk podkreśliła, iż cała inwestycja, od projektu do wykonania instalacji odzysku ciepła została zrealizowana własnymi siłami.

To dopiero początek szerszej współpracy branży ciepłowniczej z przemysłem w tym zakresie. Celsium i Celsium serwis z pewnością mają zamiar brać w niej czynny udział.

Info/fot: Celsium

Dodane: 17.05.19 | komentarze (1)

Komentarze użytkowników

no proszę | 2019-05-17 19:03:21 napisał(a):

można ? Można.A nasz zec chce spalać śmieci . To dopiero nowatorstwo i innowacja .

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie