Funkcjonowanie służby zdrowia w Starachowicach tematem pisma radnych do prezydenta

13230.nsmed

Kontynuujemy temat dostępności opieki lekarskiej w Starachowicach. Radni z Klubu Radnych Komitetu Wyborczego prezydenta Marka Materka wystosowali do włodarza miasta interpelację w sprawie opieki medycznej w Starachowicach. Pismo przekazali podczas piątkowej sesji Rady Miejskiej. 

Poniżej treść interpelacji klubu radnych: 

Szanowny Panie Prezydencie, 

zwracamy się do Pana w imieniu mieszkańców naszego miasta, prosząc o interwencję dotyczącą funkcjonowania służby zdrowia w Starachowicach. 

Od początku epidemii koronawirusa w Polsce w znakomitej większości podstawowa opieka zdrowotna przeorientowała się na pracę zdalną, masowo udzielając teleporad i kontynuując wystawianie niezbędnych dla pacjentów recept. Stanowi to oczywiste ograniczenie możliwości leczenia. Tym bardziej nasza lokalna społeczność od kilku miesięcy musi się mierzyć z zamknięciem dostępu do świadczeń starachowickiego szpitala powiatowego, który został przeznaczony wyłącznie dla pacjentów chorych na koronawirusa. Jest to nie tyle uciążliwość co realne zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców, którzy muszą szukać pomocy w innych placówkach zdrowia. Tym niemniej sytuacja staje się coraz trudniejsze i niezbędne staje się „odblokowanie” naszego szpitala, który na walkę z epidemią przeznacza jedynie część swoich pomieszczeń i możliwości. 

W związku z powyższym zwracamy się do Pana Prezydenta – jak na wstępie – o podjęcie rozmów ze wszystkimi osobami władnymi podjąć wiążące decyzje, aby przywrócić normalną działalność naszego szpitala i wznowić przyjmowanie pacjentów ze schorzeniami innymi niż zarażenie koronawirusem. Nasz wniosek nie ma charakteru politycznego i nie jest wymierzony przeciw komukolwiek, lecz stanowi wyraz potrzeb i próśb naszych mieszkańców oraz troski o ich zdrowie i życie.

Prezydent odpowiedzi radnym udzielił jeszcze na sesji Rady Miejskiej:

- W ostatnich dniach spotkałem się w tej sprawie zarówno z dyrektor NFZ oddział w Kielcach panią Małgorzatą Kiebzak, z panem starostą, jak również z dyrektorami przychodni, które działają na terenie naszego miasta. Dyrektorów przychodni pytałem o to w jaki sposób w kolejnych tygodniach będzie funkcjonowała służba zdrowia w naszym mieście i czy ten stan, który znamy się zmieni. Praktycznie każda odpowiedź brzmi bardzo podobnie. Wszystkie placówki ochrony zdrowia w naszym mieście funkcjonują w oparciu o ogólnopolskie wytyczne Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego i te obostrzenia, które są zastosowane będą stosowane w kolejnych tygodniach. Chyba, że przepisy w tym zakresie i zalecenia Ministerstwa Zdrowia i GIS-u się zmienią, to pewnie wtedy reagować będą przychodnie na bieżąco - odpowiedział prezydent Materek. Po czym prezydent przypomniał, że kiedy w marcu podejmowane były decyzje o przekształceniu szpitala w placówkę zakaźną, sugerował, aby w budynku po Polsko-Amerykańskich Klinikach Serca utworzyć oddział zakaźny. - Jak pokazała sytuacja w ostatnich miesiącach, szpital nie był w całości wykorzystany do opieki nad pacjentami zakażonymi koronawirusem. W tych uwarunkowaniach prawnych nawet powiat, jako jednostka, która jest właścicielem szpitala nie ma absolutnie żadnych mocy i możliwości prawnych do zmiany decyzji, która przyszła z góry czyli od wojewody świętokrzyskiego i ministra zdrowia. To są organy, które mogą te decyzje zmieniać. Zmieniono tylko i wyłącznie decyzję dotyczącą osób dializowanych. Co jakby wzbudza kontrowersje wśród samych osób, które są poddawane dializom w naszym szpitalu, dlatego że dla nich szpital został otwarty. Jednego dnia są dializowane osoby, które nie są zarażone koronawirusem. Innego dnia po spełnieniu wszystkich wymogów sanitarnych są dializowane osoby, które są zarażone koronawirusem. Nie mnie oceniać takie rozwiązanie, które rządzący przyjęli. Natomiast czekamy na informacje dotyczące, jak dalej szpital będzie mógł funkcjonować i pomagać ludziom nie tylko z naszego powiatu, ale z całego subregionu - odpowiedział prezydent Marek Materek.

***

W poniedziałek 29 czerwca br. przy starachowickim szpitalu odbyła się konferencja prasowa związana z przekazaniem respiratorów. Dyrektor szpitala Grzegorz Kaleta zapytany przy okazji przez dziennikarzy, po raz kolejny: kiedy szpital w Starachowicach przestanie być jednoimienny, odpowiedział:  

Szpital w Starachowicach będzie jednoimienny do czasu podjęcia decyzji przez pana wojewodę, a to jest związane z sytuacją jaka jest w regionie. W naszym regionie, jak również w ościennych województwach. W momencie jeżeli tamte szpitale będą niewydolne , my będziemy wspomagać ich w ramach solidarności. Najbardziej się boję okresu wrzesień, październik, kiedy może być powrót tego wszystkiego, ale obserwując to, chciałbym, żeby to był miesiąc i żeby już nie wróciło. Tak żebyśmy byli szpitalem jak sprzed jednoimienności. 

Dodane: 30.06.20 | komentarze (22)

Komentarze użytkowników

Dozgonnie | 2020-06-30 08:54:48 napisał(a):

Jak wynika z odpowiedzi wojewody oraz dyrektora szpitala mieszkańcy Starachowic będą solidarnie umierać pozbawieni dostępu do podstawowej opieki medycznej. To jakiś koszmar , który zgotowali nam decydenci od wojewody poprzez posłów do ministra zdrowia.Wszyscy solidarnie umywają ręce a lekarze również solidarnie odchodzą z pracy w tym szpitalu ...Nie dziwię się.

gość | 2020-06-30 08:59:05 napisał(a):

Po co takie pokazówki są robione ? Radni Materka piszą do Materka i składają do niego interpelację na sesji. To na co dzień radni z klubu Materka nie maja z nim kontaktu ,nie rozmawiają o problemach miasta? A na komisjach,czy innych spotkaniach klubu z prezydentem, co to za dziwny klub radnych ?Ja to rozumiem jako totalną krytykę tego czego nie robi prezydent , starosta i zarząd powiatu!Radni niejako zastępują starostę i radnych powiatowych,którzy widocznie nie zrobili nic w tej sprawie.A Materek ma pokazać,że cokolwiek robi,chociaż tego nie widać ani nie słychać.Tylko cała ta sytuacja pokazuje tą beznadzieję i mizerię miejsko -powiatową w naszym mieście.Niedługo radni klubu Materka będą między sobą pisma wymieniać,zamiast coś naprawdę zrobić.Ciągle tylko zagrywki medialne a żadnych prawdziwych działań nie podejmiecie ?Jak tak dalej będzie to Materek sam do siebie będzie pisał i odpowiadał sobie i mieszkańcom? Potwierdza to diagnozę,że tu już nic nie działa.

Er 5 | 2020-06-30 09:14:40 napisał(a):

https://youtu.be/dB62xkejDIc

Paranoja | 2020-06-30 09:27:39 napisał(a):

Cyt. "Wszystkie placówki ochrony zdrowia w naszym mieście funkcjonują w oparciu o ogólnopolskie wytyczne Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego", tak? ale jak widać w praktyce gabinetów prywatnych obostrzenia jakby nie dotyczą, można śmialo się leczyć, tylko na fundusz się nie da. Przykre to, że na tej sytuacji żerują najwięksi cwaniacy. Niech mi oddadzą składki na ubezpieczenie zdrowotne, wstyd, że jeszcze je pobierają choć wszystkie wizyty w szpitalu zostały odwołane. Chory kraj

Er 5 | 2020-06-30 09:31:21 napisał(a):

To co zrobił M i Jego radni, to mechanizm manipulacji długofalowej, zwany repozycjonowaniem. To całe towarzystwo wykazuje cechy poważnych zaburzeń.

gość | 2020-06-30 09:35:37 napisał(a):

Stara zasada,że jak się nie robi nic,to trzeba chociaż pisać...

Zatroskana | 2020-06-30 09:40:46 napisał(a):

Dziś tylko covid zabija, udary, zawały i nowotwory już nie. Takie jest rozumowanie tych z góry.

TST | 2020-06-30 10:53:10 napisał(a):

A co może Materek poza rozmowami i apelami Nic. Szpital jest w gesti powiatu a ministerstwo wydaje decyzje. Sprawa jest prosta to zależy o ministerstwa wojewody i NFZ. I takie apele radnych to powinny być kierowane do wojewody i posła Lipca i Wojtyszek.

gość | 2020-06-30 11:24:30 napisał(a):

Materek dużo może. A jaka koalicja rządzi w powiecie? Jest tam jego ojciec w zarządzie ? Ma klub radnych powiatowych,to niech działają a nie dopasowują się brakiem aktywności do słabiutkiego starosty.Razem startowali w wyborach,więc tworzą grupę samorządową. Tak pięknie miało być z ta samą władzą w mieście i powiecie. I jest ale tylko dla nich,nie dla mieszkańców miasta i powiatu.Dla nas jest tylko taka służba zdrowia jak widać.

gość | 2020-06-30 12:53:31 napisał(a):

Organizacja służby zdrowia to nie tylko szpital ale całościowa koncepcja funkcjonowania systemu ochrony zdrowia dla mieszkańców w różnych okolicznościach ,takich jak teraz też.

Starachowiczanin | 2020-06-30 13:29:37 napisał(a):

Agata i Krzysztof, pomóżcie mieszkańcom powiatu w powyższym temacie. Zdrowie jest najważniejsze, za Waszymi plecami rozgrywają się ludzkie dramaty,a Was interesują WYBORY.... Kiedy to dotrze do Was.....

Er 5 | 2020-06-30 14:12:36 napisał(a):

https://youtu.be/cUMkR_uL6E0

gość | 2020-06-30 14:27:36 napisał(a):

Niech się lokalne władze może wreszcie obudzą ze snu Fb-ukowego.

Er 5 | 2020-06-30 15:42:05 napisał(a):

To nie sen to socialis non esse

Xyz | 2020-06-30 16:58:40 napisał(a):

Ciekawe czy w 2 turze wyborów też powiat zagłosuje na tych co zafundowali nam "wyróżnienie".

opiekun chorego | 2020-06-30 17:12:22 napisał(a):

Szkoda, że starsi mieszkańcy naszego powiatu nie zdają sobie sprawy, że likwidacja Klinik Serca, a potem jedynego szpitala uderza najbardziej w tych starszych, którzy w większości głosują na PIS. Nie dociera do tych ludzi ze szpital jednoimienny mógł być w Kielcach gdzie jest kilka szpitali. Ci starsi ludzie wierzą, że PiS i nasi posłowie czynią dobro podejmując takie decyzje, a my nie mamy się gdzie leczyć. Czy pieniądze najważniejsze?

Do opiekuna chorego | 2020-06-30 17:49:19 napisał(a):

Starsi zdają sobie sprawę że wszystkiego. Poświęcali swoje życia wiele razy dla rodzin, ojczyzny, idei. To wszystko w co wierzyli zeświniono, zmocherzono a Ich samych uznano za niepotrzebny, tępy i niepostępowy ciężar. Dostali bonusy - owszem. Ale myślę, że w tym co dzieje się na naszych oczach, widzą wreszcie zalążek państwa, które nosi znamiona trwałości, że to państwo ma jakieś zrozumiałe fundamenty i wyraźne zrozumiałe cele. Dlatego tak głosują. Widać nie bez racji są przekonani, ze śmierć nie jest w Polsce najgorszą rzeczą, jaka człowiekowi może się przydarzyć.

zniesmaczony | 2020-06-30 21:00:01 napisał(a):

Ustawka radnych ze swoim prezydentem - kiedy te idiotyzmy w tym mieście się skończą ?

do do opiekuna chorego | 2020-06-30 21:33:52 napisał(a):

To tak jak u mnie w pracy w ciągu ostatnich 5 lat:
poniżano mnie, do dziś próbuje się mnie ośmieszać na forum, wymaga się inaczej niż od innych na tym samym stanowisku, żadnych premii, gdyż budowałem tę instytucję wiele lat zanim przyszedł nowy dyrektor z misją zniszczenia tradycji i nie stworzył lepszej firmy. Tylko rozprawił się z tymi co dobrze pracowali i tworzyli. Czy sądzisz że to zalążek dobrego państwa, że to są zrozumiałe fundamenty, dla kogo? ja tylko dobrze staram się pracować i do tego uczciwie i nie krzywdzę innych, a mnie się niszczy, bo dobrze pracowałem w ciągu ostatnich wielu lat. To teraz won do kąta. I napluć mi, czy to jest zalążek tego państwa? i Ty to rozumiesz? I ty się z tym utożsamiasz? Skąd ta nienawiść, z zazdrości? Że jeśli ktoś dobrze pracował to miał więcej niż ten co nic nie robił? No tak państwo nie dawało.

Max | 2020-06-30 22:16:14 napisał(a):

Za to co dziś się dzieje z Starachowickim szpitalem odpowiada tylko i wyłącznie poseł Krzysztof i jego wykonawca rozkazu wojewoda . PiS nie ma nic wspólnego z „wyróżnieniem”

Bella | 2020-07-01 07:55:26 napisał(a):

Chore w tym wszystkim jest to że otwiera się wszystko (sklepy, siłownie, koscioly itd. gdzie również można coś złapać nie tylko covid, a to co najważniejsze dla społeczeństwa czyli dostęp do służby zdrowia jest totalnie zablokowany!!!! Można już wszędzie iść tylko nie do lekarza!! No chyba ze masz kase i idziesz prywatnie ale nie wszystkich na to stać. Paranoja

Do Max | 2020-07-01 09:20:09 napisał(a):

Nic wspólnego ciekawe tam nikt nic nie robi bez akceptacji a lipiec chciał zaistnieć to nas załatwił i jeszcze mówi o ,,wyróżnieniu,,

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie