GDDKiA wybrało ofertę w przetargu na realizację obwodnicy Wąchocka

13950.nsmed

Oferta firmy Strabag została uznana za najkorzystniejszą w przetargu na realizację obwodnicy Wąchocka w ciągu drogi krajowej nr 42. To pierwsza inwestycja w województwie świętokrzyskim, która powstanie w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic.

Wyłoniona przez komisję przetargową oferta opiewa na blisko 284 mln złotych. Za tę kwotę wykonawca zadeklarował zrealizowanie inwestycji w systemie „Projektuj i buduj”, w terminie 43 miesięcy od podpisania umowy, z uwzględnieniem 3-miesięcznych okresów zimowych w trakcie robót budowlanych. Jednym z warunków podpisania umowy z wykonawcą będzie brak odwołań od decyzji komisji przetargowej 

Znaczenie inwestycji  

Droga o długości około 11,7 km będzie przebiegać nowym śladem od granicy Skarżyska-Kamiennej do granicy Starachowic, omijając miejscowość Parszów po stronie północnej i Wąchock po stronie południowej.  Dzięki inwestycji ruch tranzytowy zostanie wyprowadzony z miasta, przez co poprawi się bezpieczeństwo użytkowników drogi oraz komfort życia mieszkańców Wąchocka. Łatwiejsza będzie również obsługa ruchu turystycznego na słynącym z zabytków i atrakcji terenie. Równocześnie znacznie skróci się czas podróżowania drogą krajową nr 42, komunikującą między innymi węzeł drogi ekspresowej S7 w Skarżysku-Kamiennej ze starachowicką strefą przemysłową i dalej z drogą krajową nr 9 w kierunku Ostrowca Świętokrzyskiego, Opatowa i woj. podkarpackiego.  

Zadania wykonawcy  

W ramach inwestycji planowane jest wybudowanie dwujezdniowej drogi klasy GP (główna o ruchu przyspieszonym), czterech skrzyżowań, w tym trzech z sygnalizacją świetlną, oraz 11 obiektów inżynierskich (mosty, wiadukty, przejścia dla zwierząt, podziemne przejście dla pieszych).  Wykonawca odpowiedzialny będzie również za wybudowanie dróg dojazdowych, urządzeń ochrony środowiska, w tym ekranów akustycznych, infrastruktury dla pieszych i rowerzystów, oświetlenia i odwodnienia.  Przed przystąpieniem do robót wykonawca będzie miał możliwość zoptymalizowania istniejącego projektu budowlanego w zakresie pozwalającym na zachowanie ustalonych parametrów technicznych obwodnicy.  

Kolejne obwodnice w woj. świętokrzyskim  

W rządowym Programie budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 zapisane zostały cztery zadania na terenie województwa świętokrzyskiego:  

obwodnica Wąchocka w ciągu drogi krajowej nr 42,  

obwodnica Starachowic w ciągu drogi krajowej nr 42,  

obwodnica Chmielnika w ciągu dróg krajowych nr 73 i 78,  

obwodnica Osieka w ciągu drogi krajowej nr 79.  

Obecnie trwają prace przygotowawcze do budowy obwodnic Chmielnika i Osieka. Toczy się procedura przetargowa mająca na celu wyłonienie wykonawcy dokumentacji dla obwodnicy Starachowic.

Komunikat prasowy: GDDKiA

Viva UbezpieczeniaReklama

Dodane: 18.11.20 | Odsłony: 279 | komentarze (15)
Tagi:

Komentarze użytkowników

mże | 2020-11-18 18:40:04 napisał(a):

Może w końcu Materek pokaże wizualizację tej obwodnicy Starachowic,, która podobno ma przebiegać starym śladem drogi 42 . To w końcu jaka to obwodnica znowu wciska kit dla maluczkich a ci klakierzy nie mogą wyjść z zachwytu. W czasie swoich kadencji ten człowiek nic nie zdobił aby odkorkować miasto a na Rogowskiego nie wykorzystany most i dogadać się z koleją odnośnie przejazdu można połączyć ją z marszałkowską

Do mże | 2020-11-18 21:09:44 napisał(a):

Były pokazywane propozycje przebiegów. Obwodnica ma być w ciągu DK42 ale w nowym śladzie, omijając Starachowice po północnej stronie. Materek nie ma nic do tego, inwestorem jest GDDKiA

Tradycyjnie | 2020-11-19 11:18:23 napisał(a):

Obwodnica Starachowic jest tradycyjnie na etapie ...dokumentacji . Której to już z kolei ? Oby nasze wnuki doczekały ...

wilk | 2020-11-19 13:08:50 napisał(a):

Pamięta ktokolwiek jak 10 lat wstecz pani poseł Okła Drewnowicz stała na Ratajach obok kościoła i zapewniała budowę tejże obwodnicy.

Cobretti | 2020-11-19 14:41:51 napisał(a):

Pamiętam też o programie Marka Materka z 2014 roku:
Program dla Starachowic

1. Miejsca pracy – poszukiwanie inwestorów. Uwolnienie nowych terenów pod inwestycje. Rzetelne konkursy na stanowiska, walka z korupcją i nepotyzmem.

2. Komunikacja – przebudowa układu komunikacyjnego (budowa północno zachodniej obwodnicy miasta, budowa funkcjonalnych rond ), modernizacja dróg gminnych, poprawa funkcjonowania MZK. Lobbing za rozpoczęciem przebudowy drogi krajowej 42.

3. Zagospodarowanie przestrzeni miejskiej – zagospodarowanie terenu wokół zbiorników wodnych: Piachy, Lubianka, Pasternik. Rewitalizacja terenów poprzemysłowych terenu Parku Miejskiego i obszaru „Szlakowiska”. Budowa centrum komunikacyjnego (PKS – BUS – PKP - MZK) w Dolnych Starachowicach. Budowa ścieżek rowerowych . Tworzenie miejsc aktywnego wypoczynku w przestrzeni miejskiej. Zorganizowanie Starachowickiej Strefy Rodziny pod „Skałkami”.

4. Społeczeństwo Obywatelskie – powołanie Centrum Aktywności Seniora (siedziba dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku), wprowadzenie Programu Inicjatyw Lokalnych, stworzenie Centrum Organizacji Pozarządowych, wprowadzenie regulaminu konsultacji społecznych.

- Przedstawiłem tylko kilka priorytetów i propozycji. Cały program, który przygotowałem obejmuje wszystkie dziedziny życia społecznego Starachowic. Nauczony wcześniejszymi doświadczeniami część pomysłów chwilowo zachowam dla siebie. Chciałbym mieć możliwość wprowadzać i nadzorować je osobiście bez pośredników – mówił Marek Materek.

- Mam nadzieję, że zbliżające się wybory samorządowe dadzą nam jeszcze raz szansę na zmianę i zakończą w Starachowicach epokę, w której głos mieszkańców niewiele znaczył, a polityka lokalna kojarzyła się z korupcją, nepotyzmem i donosicielstwem. To mieszkańcy zdecydują, jaki model sprawowania władzy odpowiada im najbardziej. Proszę Państwa o zaufanie i oddane na naszą drużynę głosu podczas wyborów 16 listopada – mówił Marek Materek.

Podczas swoich wystąpień poparcia Markowi Materkowi udzielili: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas, dr hab. Marzena Marczewska i dyrektor Społecznego Gimnazjum STO w Starachowicach Bożena Jaskros.

Cobretti | 2020-11-19 14:47:46 napisał(a):

Mija 6 lat, który z tych 4 punktów " Programu dla Starachowic" Materek zrealizował ?

może | 2020-11-19 19:17:20 napisał(a):

Do mojego adwersarza coś ci się kolego pokićkało od nadmiaru tych obwodnic i piszesz bzdury wizualizację jaką pokazywał Materek to północno zachodnia z rondem za cmentarzem na Bugaju. To nie ma nic wspólnego z obwodnicą w śladzie drogi 42. To miał być dojazd do strefy i nic więcej Dlatego zapytałem co to za obwodnica skoro biegnie po istniejącym przebiegu DK42. W UM kiedyś oglądałem to rozwiązanie tak że wiem o co pytam. A do twojej wiedzy obwodnica Wąchocka kończy się na zakręcie na Wygodzie bo tam są już wykupione tereny.

Nina | 2020-11-19 22:13:50 napisał(a):

Gdyby nie zabiegi byłej Wojewody a dziś Poseł Pani Agaty Wojtyszek nigdy nie doszło by do tej budowy.

Cobretti | 2020-11-19 22:25:21 napisał(a):

Szkoda, że tak umiała zadbać o Wąchock a nie pomogła w ten sposób Starachowicom. Gratulacje za skuteczność dla burmistrza Sameli.

@Cobretti | 2020-11-20 12:12:45 napisał(a):

Świetnie punktujesz tego nieudacznika, któremu najlepiej wychodzą fotki i przechwały na f-buku. Mamy zastraszającą falę zgonów z powodu odcięcia chorych od podstawowej opieki zdrowotnej. W mieście i blokach nie prowadzi się żadnych dezynfekcji co jest podstawą zahamowania rozprzestrzeniania się wirusa, Swoimi idiotycznymi zarządzeniami jeszcze szkodzi ludziom pamiętacie zamkniecie targowicy i wpędzenie ludzi po zakupy do supermarketów. Ani na wiosnę ani teraz nic nie zrobił aby chorzy mieli gdzie się leczyć. I nic go nie tłumaczy że szpital należy pod powiat a przecież wiemy, że w powiecie rządzą razem z tatusiem i jako przybłędy pokazują jak olewają zaślepionych mieszkańców.

Cobretti | 2020-11-20 12:38:21 napisał(a):

Materek z ojcem, Babicki, Dąbrowski, Sowula ,Nowak, tu nie jestem zaskoczony, bo znam ich (nie)dokonania, to jedno. Ale szokujący jest brak zainteresowania i jakiejkolwiek reakcji dużej części radnych miejskich i powiatowych, których wybrano jako emanację mieszkańców i działających dla mieszkańców i w ich imieniu. Mają być organem stanowiącym i kontrolnym. Czy dobrze spełniają tą funkcję ? Czy oni wreszcie się obudzą, czy tak dotrwają w ciszy, jako jedynie dietetycy do końca kadencji i tak będą postrzegani? Zachowują się jak ta zahipnotyzowana żaba zapatrzona w oczy węża. Czy oni nie maja choć trochę odwagi osobistej ? Biegają za facetem, który w niektórych przypadkach jest młodszy od ich dzieci a nawet wnuków, widząc ,że nie wszystko jest tak jak powinno.

Marek | 2020-11-20 14:11:14 napisał(a):

Super informacja dla
Skarżyska i Starachowic

Do cobretti | 2020-11-20 14:13:36 napisał(a):

Fajnie ze zamieściłeś program Materka. Dzięki Tobie widać ze jest konsekwentny w działaniu i realizuje wszystkie zamierzenia z 2014 roku.

Do poprzednika | 2020-11-20 14:25:47 napisał(a):

Hahahahahahaha XXD

Cobretti | 2020-11-20 15:47:56 napisał(a):

Dzięki za taka konsekwencję gdy 6 lat umknęło a my dalej jesteśmy w planach z 2014 roku. Zwłaszcza pierwszy punkt zrealizował genialnie i jest konsekwentny ha. Wytoczył ciężkie działa i walczy nieustannie.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie